PAYLAŞ

Protein insan vücudu ve kaslar için oldukça önemli bir moleküldür. Vücuttaki hücrelerin düzgün işlemesi ve görevlerini yerine getirebilmeleri için gereklidir. Hücrelerin, organların ve dokuların protein olmadan var olmaları mümkün değildir. Bu nedenle protein oldukça önemlidir. Vücut ağırlığının yaklaşık %20’sini oluşturan proteinler kaslar için de hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle vücut geliştirme ve dayanıklılık sporları ile ilgilenen bireyler protein tüketimine ekstra bir önem vermektedirler. Et, yumurta gibi ürünlerde bol miktarda protein olmasına rağmen daha zahmetsiz ve kısa sürede tüketilebildiğinden ötürü protein tozu kullanılmaktadır. Protein tozu günlük belli miktarlarda süt ile karıştırılarak içilebilmektedir. Bir ölçek protein tozu için normalde yaklaşık 7-8 yumurta yemeniz gerekmektedir. Bu nedenle protein tozu sporcular tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Protein Tüketimi

Protein her birey için gereklidir ancak fazla tüketimi bir takım sorunlara yol açabilir. Bu nedenle protein tozlarının kullanımında aşırıya kaçılmamalı ve uzun süre kullanılmamalıdır. Protein tozlarının zararlı olduğuna dair bir kanı olsa da normal olarak kullanıldığında vücut geliştirme sporcularının fayda sağladığı gözlemlenmektedir. Ancak aşırı tüketildiğinde vücutta istenmeyen reaksiyonlar görülebilmektedir.

Fazla Protein Tüketiminin Zararları

Fazla miktarda protein tüketildiğinde vücutta yağlanma yani kilo alma meydana gelmektedir. Ayrıca sindirim sisteminde bağırsaklarda tahrişe neden olabilir. İshal, kabızlık ve gaz ile ilgili bir takım sindirim sistemi sorunları oluşabilir. Karaciğer enzimlerinde artış meydana gelebilir. Ayrıca protein kullanan kişilerin bol miktarda su tüketmesi önerilmektedir. 100 gr protein tüketimi için yaklaşık 2-2,5 litre su içilmelidir. Ayrıca kişinin sadece protein tüketimine yoğunlaşması dengesiz beslenmeye neden olur. Bu da vücutta bir takım rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir. Ayrıca fazla protein tüketimi kalp ve böbrek rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir. Bu nedenle fazla miktarda protein tüketimi ve uzun süreli protein tozu kullanımlarından kaçınmak gereklidir.

YORUM YOK