vücut geliştirme yapmak saç döker mi?

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ağustos 2nd 2011, 09:16

magicarzouz yazdı:1-Köpük şeklinde olduğu için saçı ayırıp sürüyorum deriye işlemesi için.Bunun dışına günde 2 kere kullanmaya alıştım.Bir süre sonra alışıyorsun

2-Benim şu an öyle büyük büyük büyük problemim yok aslında.Ama gür olan saçlarımda azalma var.Ve erken örnek almalı diye düşünüyorum.Biraz da önemli bişey benim için galiba belki de ondan.

3-Şimdi Rogain Foam- Nizoral medikal şampuan (ketoral gibi) olmak üzere kullandığım bir ikilim var.Üçüncü olarak da finasteridle kombine etmeyi düşünüyorum.

4-En son 3 ay önce doktorla görüştüğümde hiçbir tahlil yaptırmadı.Halbuki testo oranıyla ilgili bir tahlil yaptırsa, ne bileyim belki biraz daha somut bişeyler olurdu önümüzde.Sadece saçıma baktı gerek görmedi.Ama yine dedeğineceğim bu konuya.

5-...doktorla ilk randevumda (sanırım bu hafta randevu alacağım) reçeteye finasterid yazmasını isteyeceğim.

6-Başka bir başlıkta, 1 taneyi 4e böl her gün kullan demiştin eğer hafızam beni yanıltmıyorsa.Sanırım 2ye bölüp gün aşırı kullanmak da aynı etkidedir.

7-Verdiğim linkte yüzde 2 de görülmüş libidoda düşüklük.Hatta ilacı kullanmaya devam edince vücut alıştığı için bir süre sonra yan etkiler ortadan kalkıyormuş.

http://www.sorucevap.com/yasaminsan/sag ... asp?205328.
1-Kopuk minoxidil'in sivi seklinde olanindan bir farki yok. Minoxidil'in patent suresi doldugundan beri baska firmalar cok daha ucuza ayni kimyasali baska isimle satiyorlar, Rogaine de pahali urununu satmaya devam etmek icin yeni bir uygulama patenti almis. Kullanmaya devam edersen jenerik marka getirt cok daha ucuza. Bence.

2-Erken onlem almak cok onemli. Minoxidil ve finasterid daha cok dokulmeyi onleyen ilaclar. Ne kadar once baslanirsa o kadar iyi. Ben gec basladim ve baslayana kadar kaybettigim saclar geri gelmedi mesela.

3-Nizoral kepek onluyor ve kepek de sac dokulmesini tetikledigi icin iyi fikir. Nizoral yerine -istersen- head&shoulders tipi bir kepek sampuani da kullanabilirsin. Bendeniz naneli head&shoulders kullaniyorum. Maksat biraz da dolasimi arttirarak bir tasla iki kus vurmak. Zihni Sinir tipi bir cozum denemesi :)

4-Testesteron tahlili bence cok gerekli degil. Dusukse zaten sac dokulmesi olmaz. Yuksekse ne yapacaksin? T dusurucu ilaclar var ama delikanliyi bozabilir? Sonucta sac dokulmesinin sebebi DHT oldugu icin finasterid ile dogrudan DHT onlemek iyi fikir.

5-"Doktora inanma, doktorsuz kalma" atasozunden hareketle ve de Turkiye'de finasterid'i recetesiz alma kolayligi oldugu icin, bence karari kendin ver. Merakli ve arastirmaci bir adamsin zaten, acip iyi kaynaklari okuyup saglikli karar verebilirsin. Maalesef bazi doktorlar mezun olduktan sonra okumayi kesiyorlar ve verdikleri tavsiyeler yanlis-kulaktan dolma fikirlere dayanabiliyor. Internet sayesinde otoritelerin iddialarini kontrol etme imkanimiz var, bunu kullanalim bol bol.

6-Her gun 1/4 almakla gun asiri 1/2 almak arasinda bir fark yok. Vucutta uzun zaman kalan bir molekul oldugu icin sana hangisi kolay geliyorsa oyle. 2 gunde bir alacaksan takvimin -mesela- tek gunleri finasterid alirsin boylece unutma derdin de olmaz.

7-Libido azalmasi tamamen gecici. Kullanmayi biraktiktan kisa sure sonra geciyor. Cogunlukta da olmuyor zaten. Benim aklimda %20 kalmis ama senin verdigin linkte %2 diyor. Oh ne guzel..

Link hakkinda birkac fikir;
-Linkte "Kimilerimizin saçı dökülürken kimilerimizin saçının yaşlılık yıllarında dahi eskisi gibi kalmasının ardında yatan gerçek saçı dökülen grubun atalarından (T'yi DHT'ye sentezleyen) 5-alpha-reductase isimli enzimi miras almış olmalarıdır." deniyor. Burada kucuk bir hata var bence. Sac dokulmesinin sebebi DHT'nin yuksek olmasi degil, bazi sac hucrelerinin DHT'ye hassas olmasi. Erkek tipi sac dokulmesinin sebebi bu zaten. Sac ekimi yapildigi zaman DHT'ye hassas olmayan bolgedeki saclar (ense kismi) sac dokulen bolgelere ekiliyor. DHT yuksek olmaya devam etse bile bu sac hucrelerini etkilemiyor. Biraz detay ama eklemekte zarar yok..

-Yine linkte "yaşam boyunca kıl kökleri saçın büyüdüğü ve büyümediği evrelerden geçer." deniyor. Bu cok onemli bir detay. Saclarimizin bir bolumu uzama devresindeyken baska bir bolumu durgun devresinde oluyor. Bu cok normal. Bir fikre gore, yas ilerledikce uzama devreleri daha kisa, durgunluk devreleri de daha uzun surmeye basliyor. Bunun DHT'yle bir ilgisi yok. Alinacak onlem uzama devresindeki saclari rahatsiz etmemek olabilir. Mesela sac uzatmamak, siddetli taramamak, sapka giymemek, sac kremi kullanmak iyi fikir.

Linkin alt bolumunde "sac uzunlugu veya at kuyrugu seklinde sikica baglanmasinin zarari yoktur" deniliyor ama bence bu yanlis. Saci SIKI baglamak uzama devresindeki saclari gereksiz yere rahatsiz ediyor. Zaten delikanliya yakismaz!

-"Normalde sağlıklı bir saçın temel gereksinimlerinden olan “sebum” (saç yağı) ise çoğu zaman aşırı şekilde üretilmeye başlanır" denmis ki bu da onemli bir detay. Saclari her gun yikamak lazim.

Anafikir;
-Finasterid ile DHT problemi onlenebilir,
-Minoxidil ve/veya mentollu (niacin de dolasimi arttiriyor) sampuanlar ile bolgeye dolasim arttirilabilir,
-Saclari rahatsiz etmemek icin SIKI sapka giymemek, fazla uzatmamak iyi fikir. Gereksiz kirilmalarin onunu almak icin yikadiktan sonra sac kremi kullanilmali.
-Koklerde yag birikimini onlemek icin her gun saclar yikanmali.
-Kepek onleyici sampuan kullanmak iyi fikir.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ağustos 2nd 2011, 09:23

biyologcem yazdı:@ ksiren finaseritin anne karnındaki erkek çocuğunun gelişimine ne gibi etkileri var abi..kızlara yokmu bir etkisi.. cinsel organlarla alakalı bir durum falan mı?
DHT yetiskinlere cok gerekli degil ama gelismekte olan erkek fetus icin elzem. Cinsel organlarin olusmasi icin gerekli. DHT onleyen ilaclarin cok az bir miktari bile fetusa ulasirsa cinsel organlar gelisemiyor. Erkek cocugun cinsel organinin dis gorunusu ayni kiz cocugu gibi oluyor. Ve de tabii ki ic donanim kiz olmadigi icin iki arada trajedik durum ortaya cikiyor.

Ideal olani, cocuk yapmayi denemeye baslamadan 1-2 ay once finasteridi birakmak ve evde bulundurmamak. Kel olmak olasi problemlerden coook daha iyi.

Warpoint
Üye
Üye

Mesajgönderen Warpoint » Ağustos 2nd 2011, 13:41

Alakası yok protein alımı sayesinde saçların dökülmesi tırnak kırılması vb gibi olayların olmadığını biliyorum yada azaldığını...

nekro
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen nekro » Ağustos 2nd 2011, 16:42

Benim çevremde gözlemlediğim bir olay, Vucudu çok kıllı olan bireylerde daha cok saç dökülmesi oldugu.
Testosteron kıllanmaya da etki ettiği için belki kanıt olarak düşünülebilir.

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Ağustos 15th 2011, 18:18

Ksiren,

Dediğin gibi yaptım, finasteride başladım, bugün 4.gün oluyor.
Bir hapı 5e bölüyorum.Her gün kullanıyorum.
Keşke daha önce başlasaymışım diyorum.Ama doktorun yönlendirmesini dinledim işte, biraz geç kaldım.3 ay falan.Fakat 1 gün bile önce davranmak kardır.Ayrıca ilaçın fiyatını görünce cok şaşırdım.5mg 28 tablet 18tlye aldım burda.4-5 ay gidiyor.Minoksidile verilenin yanında çok komik bir rakam gerçekten.Dediğin kadar varmış.
Bunun yanında rogaine foama devam ediyorum.1 şişe kaldı elimde.
Yine devam edeceğim ama senin söylediğin gibi jenerik firmadan almayı düşünüyorum.TR'de bu jenerik markaları satan adamlar mevcut.Adam belli amerikan getirtmiş, üstüne kar koyup satıyor.
Ama ben pek güvenemiyorum TRdeki satıcılara. Yine ebaydan sipariş vereceğim.
Alışveriş yaparken de top rated seller olmasına özen gösteriyorum.
Yurtdışında böyle şeylerde sahte olma şansı daha düşük heralde.TRyi bilirsin, en basit şeylerde bile maliyeti düşürmek için sahteciliğe başvuruyorlar.Ama gelişmiş ülkelerde denetimler ve cezalandırmalar yüzünden böyle birşeye cesaret edilemiyor diye duydum.
http://cgi.ebay.com/6-MONTHS-KIRKLAND-M ... 5d2ce1ac73
Bu linkteki satıcıdan sipariş vermem uygun mudur?Ben inceledim, profilini beğendim.Ama yine de sana bir danışayım dedim.
Şöyle bir mesele var.Benim okuduğum bazı kaynaklarda kullandığın minoksidili değiştirmek tedavide negatif etki yaratabiliyormuş.Yani kullandığı markayı değiştirenlerde, o zamana kadar görülen gelişme sıfırlanıyormuş, çıkan saçlar dökülebiliyormuş.Sen de böyle birşey duydun mu?Eğer böyle bir durum varsa en azından bir 4 ay daha rogaine foama devam edeyim.Hem bu zaman zarfında finasterid etkisini göstermeye başlar.Doğal olarak bu değişimden daha az zararla çıkmış olurum.(eğer böyle birşey varsa)

Bir de aklıma takılan konu proscarı ne zaman kullanmamız gerektiği yönünde.Madem ki vg saç dökülmesine eğilimli kişilerde etkili ise finasteridi antrenmandan sonra kullanmak daha iyi olmaz mı?Çünkü antrenmandan sonra testo oranı artıyor (dolayısıyla dhtye dönüşüm)
Yoksa bu bir süreç işi midir?Yani düzenli kullandıktan sonra antrenmandan önce ya da sonra fark yaratmaz mı?

Ne zamandır başlıktaki yazına detaylı bir cevap yazmaya fırsatım olmuyordu.Detaysız da yazmak istemiyorum, çünkü bu başlık bana ve birçok kişiye ışık tutuyor.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ağustos 15th 2011, 19:56

Hayirli olsun :)

Proscar5mg tableti bolerek kullanmak Propecia1gr tablet kullanmaktan cok daha ucuza geliyor. Ayni icerik, ayni sonuclar ama az masraf, 2+2=4. Bu arada 4 deyince aklima geldi, tableti 4´e bolsen daha iyi. Zaten bolerken dokulen kirintilar falan 1mg´yi goturuyor. Bir de ustune, illa gunde 1mg almak lazim diye bir kural yok. Biraz daha fazla alinabilir.

Ben olsam Turkiyeden almazdim. Yurt disindan mumkunse bir eczane zincirinin sitesinden ismarlamak en guvenli yol. Ya da ureticinin sitesinden. Ebay´de satilan supplementlerin recetesiz satilan ilaclarin mensei kanitli degil, ancak bir sikayet olursa onlem aliyorlar. Top rated olmasi genellikle ismarlanan urunu kisa surede ve ilan edilen keyfiyette (paketi-dis gorunusu) gonderdigini gosteriyor. Minoxidil tipi urunlerde icerigini ancak alici bir labaratuarda test ettirecek de ebay´e sikayet edecek….. olme esegim olme vaziyeti.

Minoxidil kaynagi ne olursa olsun ayni kimyasal. Guvenilir olduktan sonra bulabildigin en ucuzunu al bence.

Proscarin kullanim zamani hic onemli degil. Vucutta uzun zaman kalan bir molekul oldugu icin zamanlamanin manasi yok.

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Ağustos 16th 2011, 20:51

Bundan sonra 4 e böleceğim.

Asıl söylemem gereken ben bugün doktara gittim.
Bana geçen randevumuzda niçin finasterid önermedğini sordum.O da finasteridi aşırı derecede dökülmesi olanlara ve saç dökülmesi ilerlemiş kişilere önerdiğini söyledi.Bana senin saçında o kadar korkulacak bir durum yok.Sadece minoksidil kafi dedi.
Hem birçok yan etkisi var falan dedi.
Ben de buna karşılık yaptığım araştırmalarda ve ilaç şirketinin verdiği bilgilere göre yan etkisini küçük bir kesimde etkili olduğunu hatta 3000 kişinin sadece 40ının negatif etkiyle şikayette bulunduğunu söyledim.
O da, benim önerdiğim kişilerin çoğunda yan etki gördüğünü söyledi.

Öte yandan minoksidilin mi yoksa finasteridin mi daha etkili olduğunu sordum.Cevabı ikisi de engelliyor, finasteridin minoksidile göre bir üstünlüğü yok, minoksidilin de finasteride göre yok.Yani ikisi de eşit dedi.

Böyle yani.Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın..Eğer böyle bir tedavi yolu varsa, değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.Ki kullanıcak ilk insan ben değilim, dünya kullanıyor.Kabul görmüş bir tedavi yöntemi.

Öte yandan rogain foam dan başka bir minoksidil kullanmam da bir sakınca olur mu, sonuçta aynı madde biri markasını satıyor dedim?Bir sakınca olmaz ama bilndik birşey olsun dedi.Ayrıca dünkü yazımda linkini gönderdiğim markayı şu ana kadar hiç duymadığını da söyledi.

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Ağustos 17th 2011, 22:58

Ksiren,

Aklıma takıldı.Proscarı kullanırken aynı zamanda protein tozu, gainer gibi supplementler kullanmada bir sakınca var mı?Bu konuda bana tek cümlelik bir cevap versen olur.

Asıl çok merak ettiğim birşey var sormayı unuttum.Eski topicleri incelerken gördüm. 2 yıl önceki yazdığın bir mesajda 5 yıldır proscar kullanıyorum demişsin.Yani aşağı yukarı 7 yıl olmuş sen bu ilacı kullanalı.İnternette çok araştırdım bulamadım.Sorunun cevabını öğrenebilmem için uzun yıllar kullanan birine ihtiyacım var.Sen belki de bu ilacın farkına varan ilk kişilerdensin aynı zamanda en eski kullanıcılarındansın .(araştırmacı kişiliğinin bir faydası). Proscar kullanmadaki önceliklli amacımız mevcut saçı korumak ise, proscar kullanarak saçımızı, çok ileriki yaşlara kadar koruma mümkün mü?
Sen 7 yıl önceki saçınla, şimdiki saçını kıyaslarsan, fire vermeden korumayı başardın mı?
6.güne göre biraz sabırsızım onu da gençliğime verin artık: )

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ağustos 17th 2011, 23:58

Proscar kullanirken hayatinda hic bir degisiklik-ayarlama yapma geregi yok. Ne istersen ye-ic, afiyet seker olsun.

Ilk kullanmaya basladigimdan beri ilave hic sac kaybi olmadi. Ilk baslarda biraz artis olmustu ama cok az. Benim tecrubem bir kanit degil elbette.

Sac dokulmesi devamli degil periyodik. Daha once 25 yaslarinda bir kac ay siddetli dokuldu ve durdu. Sonra 30'lu yaslarin basinda bir daha siddetli dokuldu bir kac ay. Bu ikinci periyoddan sonra araliklarla minoxidil ve finasterid kullandim, son 7-8 yildir devamli finasterid kullaniyorum, bir daha dokulme olmadi. Herhangi bir yan etkisi de olmadi bende. Bu gidisle omur boyu devam edecegim gibi. Erkeklerin cogunun basina gelen prostat buyumesini de boylece baslamadan engellemis oluyorum (teorik olarak).

Ilk defa 90'li yillarin sonunda Muscle Media dergisinde finasteridi okumustum. Kisa bir makalede propecia yerine proscar kullanimini tavsiye ediyorlardi. Yani Amerikada 15 yildir falan bilinen bir mesele, ben icad etmedim ne yazikki :(

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Ağustos 18th 2011, 11:53

ektirmek kesin çözüm oluyor anca , o da tutarsa :)

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir