kalp ritmi düzensizliği

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

hasan1013
Üye
Üye

kalp ritmi düzensizliği

Mesajgönderen hasan1013 » Aralık 26th 2012, 20:54

merhaba arkadaşlar foruma yeni katıldım.3 aydır bu sporla uğraşıyorum hiçbir sorunum yoktu fakat 10 gün öncesine kadar kalbimdeki atışlar düzensizleşmeye başladı.hemen doktora gittim sende aritmi (kalpte ritm boukluğu) varmış bende fakat kalbim iyiymiş tam olarak doktor da anlayamadı sebebini ve bişey demedi.antrenörlerime soruyorum sporla alakası yok diyolar aslında daha 3 ay yeni oldugumdan çok ağır da kaldırmıyorum..

benim sorum sizde de başından böyle bişey geçip atlatan ya da çözüme kavuşturan varmıdır acaba?bu kalbimdeki düzensizliğin bu sporla alakası varmıdır?hocalarımdan cevap bekliyorum.lütfen yardım edin arkadaşlar 10 gündür aklım orda 2 farklı uzman doktora gittim ritm bozukluğu var ama kalbinde bişey yok başka şeylerden kaynaklanıyo diyolar.

biraz uzun oldu vakit ayırıp okuyan ve cevaplayan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Aralık 26th 2012, 21:46

Hemen spor yapmayı durdur ve iyi bir kardiyologa git. Aritminin bir çok sebebi olabilir, hatta yanlış teşhis de olabilir; belki de aritmi yoktur sende.. Ama bunun çok ciddi sebepleri de olabilir. Her ne kadar küçük olasılık bile olsa bunu aydınlaştırman lazım.

Bazı kalp problemlerinde spor yapmak kesinlikle yasak. Sen şimdilik hiç bir risk alma. Teşhisten sonra (büyük ihtimal hiç bir şey çıkmayacak) devam edersin.

Geçmiş olsun

Kullanıcı avatarı
Göksel Demircan
VIP
VIP

Mesajgönderen Göksel Demircan » Aralık 26th 2012, 22:26

Esimdede aritmi var demislerdi. Ancak yapilan tedavilerde basarisiz olundu. Yaklasik 2 yil hastane hastane dolastik birsürü test bir sürü tahlil vs.vs. Sonuc olarak 2 kalp damarinin tikandigi ortaya cikti ve anjio ameliyati gecirdi. Eger nedeni anlasilamiyorsa kalpe giden damarlara bakilmasini isteyebilirsin.
Cunku biz cok cektik hic birsekilde bulamamislardi. Sükür simdi sorun yok.
Simdiden gecmis olsun.

Kullanıcı avatarı
vct_glstrm27
VIP
VIP

Mesajgönderen vct_glstrm27 » Aralık 26th 2012, 22:58

Göksel Demircan
Kardeşim, çok geçmişler olsun karın için üzüldüm.Şimdi iyi olmasına çok sevindim, Allah sana ve eşine uzun ve sağlıklı bir ömür nasip etsin.

Hasan1013

Sen de Ksiren hocamızın dediği gibi spora ara ver git doktora veya doktorlara net kesin bir teşhis konulmadan da spor veya kalp ritmini bozacak aktivitelerden uzak dur.Durumun net şekilde belli olsun tedavini ol sonrasında bir mahsuru yoksa devam edersin sağlık hayat bunlar önemli şeyler ve kaybetmeye gelmez kendin bir yana seni sevenler için ailen için dikkat et.Geçmiş olsun sağlıklı mutlu bir yaşam dilerim.

Kullanıcı avatarı
Göksel Demircan
VIP
VIP

Mesajgönderen Göksel Demircan » Aralık 26th 2012, 23:02

Amin. Tesekkür ederim iyi dileklerin icin :)

Kullanıcı avatarı
Atrocious
Üye
Üye

Mesajgönderen Atrocious » Aralık 26th 2012, 23:11

Çok geçmiş olsun. Aynı sorun eski ev arkadaşımda da vardı. Spor yapınca (basketbol, futbol vs.) ciddi anlamda sorun yaşıyordu. Rengi benzi atıyordu. Doktora gittik ve kalp ritminde sorun olduğu söylendi. Bi cihaz taşıdı birkaç gün. Kalbindeki ritmi ölçtüler bu şekilde. Aradan 7 yıl geçti. Arkadaşım çok şükür sapasağlam. Geçici bir durummuş. Muhtemelen seninki de böyle bir durumdur. Mutlaka doktora görün ve gerekiyorsa tedavilere başla. İleride dilediğince spor yaparsın.

hasan1013
Üye
Üye

Mesajgönderen hasan1013 » Aralık 26th 2012, 23:29

yorumlarınız için teşekürler arkadaşlar.doktora 2 kere gittim zaten fakat nedenini bulamadılar.Göksel Demircan'ın da dediği gibi bazen sebep belli olmayabiliyor ya da geç bulunabiliyor.fakat ben durumumun çok kötü oldugunu düşünmüyorum yaşım daha 20 sigara yok alkol yok.açıkçası spordan kaynaklandıgını da düşünmüyorum.ama doktorların da sebep bulamamsı gerçekten ilginç..10 gündür var ama gerçekten insanı kötü etkiliyor.ben en iyisi bir kaç iyi doktora daha görüneyim.değerli yorumlarınız için çok teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
vct_glstrm27
VIP
VIP

Mesajgönderen vct_glstrm27 » Aralık 26th 2012, 23:34

hasan1013 yazdı:yorumlarınız için teşekürler arkadaşlar.doktora 2 kere gittim zaten fakat nedenini bulamadılar.Göksel Demircan'ın da dediği gibi bazen sebep belli olmayabiliyor ya da geç bulunabiliyor.fakat ben durumumun çok kötü oldugunu düşünmüyorum yaşım daha 20 sigara yok alkol yok.açıkçası spordan kaynaklandıgını da düşünmüyorum.ama doktorların da sebep bulamamsı gerçekten ilginç..10 gündür var ama gerçekten insanı kötü etkiliyor.ben en iyisi bir kaç iyi doktora daha görüneyim.değerli yorumlarınız için çok teşekkürler...

Çok doğru kardeşim bak 20 yaşındaymışsın daha çok gençsin dediğim gibi kaç doktora gittiğin önemli değil yeter ki kesin ve net bir bilgi edin sonrasında bakarsın 20 yaş ne ki daha önünde uzun yıllar var inşallah bu sporu yapmak için bu forumda 45 lik dedelerimiz var yapan :) sen sağlıklı olda yaş öneli değil yaparsın yine.Geçmiş olsun tekrar.

hasan1013
Üye
Üye

Mesajgönderen hasan1013 » Mayıs 29th 2013, 19:30

aradan 6 ay geçmesine ragmen hala bu sorunu yaşıyorum arkadaşlar.şu an doktordan yeni geldim kalbinde birşey yok diyorlar.holter,ekg,efor eko ne varsa yaptırdım daha önceden bişey çıkmıyo.sizlerden yardım bekliyorum arkadaşlar çok kötü durumdayım..

benim tam olarak sorunum şöyle:

--ufak bir hareketimde kalbim hemen hızlanıyor.yani oturdugum yerden kalkıp 2 adım koşsam hemen ritm tavan yapıyor.

--nefes alıp verirken kalbim birşeye sürtüyor sanki.yani sıkışma hissi oluyor.rahat nefes alıp veremiyorum.

--kalbimin üstünde bi ağırlık var da sanki o kalksa düzelecekmiş gibi bir his oluyor.

--hiçbir işime odaklanamıyorum.sürekli kalbimi hissediyorum.her battıkça yüzüm buruşuyor.

şimdiye kadar 7-8 kardiyologa gittim birisi aritmi dedi sebebini bilemedi.diğerleri de hiçbirşey yok dediler.antrenörüm de çözemedi sebebini.internetteki makaleleri ezberledim.okudum demiyorum ezberledim.

siz değerli arkadaşlardan yardım bekliyorum.en ufak bir bilginiz bile olsa söyleyin arkadaşlar hepsini dikkate alıcam...

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 30th 2013, 12:12

Geçmiş olsun ya da geçecek olsun diyelim..

Biraz daha bakındım, senin bu problem çok sık görülen "çarpıntı" ya da gavurcası "palpitations" denilen bir belirti. Dikkat; çarpıntı kendisi bir hastalık değil, sadece bir belirti (semptom).

Çoğunlukla çarpıntının ciddi bir sebebi yok. Kalp zaten vucudumuzdaki en sağlam organ, ona bir şey olması pek de kolay değil. En çok görülen sebepler;
-anksiyete,
-kafein ve sigara kullanımı,
-kokain veya anfetamin tipi uyarıcı ilaçlar,
-yağ yakıcı supplementler,
-egzersiz-spor,
-ateşlenmek
Veya bunların karışımı.

Eğer çarpıntıyla beraber aritmi de varsa daha ciddi sebepleri olabilir. Ama mademki bütün tetkikleri yaptırdın ve hiç bir şey çıkmadı, senin problemin ciddi değil.

Yukarıdaki listenin en üstündeki anksiyete ciddiye alınması gereken bir problem. Çarpıntının sebebi anksiyete ise, bir pskiatr'a gitmen lazım. Bunun antidepresan ilaçlarla kontrol altına alınması mümkün. Sık görülen bir problem olduğu için alınacak önlemler de standart.

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir