Tuz tüketimi ve Sağlık

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 13th 2012, 14:43

maritimo yazdı:Tuzu azaltmamda ki tek sebep dolaylı yoldan kiloya yol açması :) ( suyu vücutta tutma ) yanılmıyorusam böyle bir etkisi vardı :) Faydalı bir makale ellerinize sağlık ..
Tansiyonu da vucutta su tutarak yükselttiği iddia ediliyor zaten. Halbuki bu iddianın sağlam bir dayanağı yok, sadece öyle olduğu kabul edilmiş. Tuzun vucutta su tutucu etkisi önemsenmeyecek kadar az.

srht dmrs
VIP
VIP

Mesajgönderen srht dmrs » Haziran 13th 2012, 15:05

Tansiyonu çıkan hastalara neden lasix veriyoruz hocam ? Yani ben öyle yapıyordum sağlık ocağındayken.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 13th 2012, 15:19

lasix ya da moduretic gibi idrar sökücüler vucuttaki fazla suyu atıyor, bu da tansiyonu düşürüyor. Dolaşımdaki fazla su damarların iç yüzüne tazyik yaptığı için tansiyon yüksek oluyor bazen. İdrar sökücüler tansiyonu düşürüyorlar ama her zaman ideal çözüm değiller bence.

Tansiyon kanın damarın iç yuzune yaptığı basınç. Bunun 3 olası sebebi var; vucudun su tutması, damarların dar olması-genişleyememesi ve kalbin aşırı kan pompalaması (çarpıntı falan). Su tutuluyorsa diüretik, damar genişleyemiyorsa NO etkisi veren ilaçlar-supplementler ve çarpıntı varsa sakinleştiriciler veya beta blokerler problemi doğrudan hedefliyor. Bence tabii.

Tuzun su tuttuğu iddia edilse de bunun bir kanıtı yok. Yani elimizdeki veriler suyun vucutta fazla su tutulmasına sebep olmadığını gösteriyor.

yusufziya
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen yusufziya » Ağustos 18th 2012, 12:06

arkadaşlar

esasen sağlıkla ilgili bir problemim olmamasına rağmen yaklaşık 4 yıldır çankırıdan sofralık kaya tuzu getirtiyorum.

tuz kısıtlamam yok. ama... sofrayada ekstradan tuz getirtmem.

arkadaşlar. vücutta su tutulma olayı zannımca az su tüketmekten dolayı olsa gerek.

bence bb ile ilgilenen arkadaşlar özellikle antraman günlerinde en azından 4 litre su içmeli.

az su içilirse vücut su tutar. ( bir yerde okumuştum )

kaya tuzu ile ilgili yardımcı olabilirim . ( herhangi bir bağlantım yoktur)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ağustos 18th 2012, 12:13

Doğru tespit. Suyun diüretik etkisi var zaten. Çok su içersek vucut daha az su tutuyor. Böbrekler için de faydalı ama bir yere kadar. Her şey gibi suyun da fazlası zarar bence.

Eğer idrar açık renkli veya renksizse yeterince su almışsınız demektir, fazlasına gerek yok. Fazla su alımı vucuttaki önemli minerallerin atılmasına sebep olup istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Kaya tuzu ve deniz-göl tuzu iyi ama onda da dikkatli olmak gerekli. Hangi koşullarda elde edilmiş ve paketlenmiş? İddia ettikleri kaynaktan mı elde edilmiş? Bunlar önemli.

Biliyorsun son yıllarda moda olan Himalaya tuzu meselesi var. Göya her derde deva.. Bunun kaynağı Pakistandaki bir tuz madeni aslında. Hatta bu maden yol tuzu falan da üretiyor. Himalaya tuzunun hiç bir kontrolü falan da yok, sadece satıcının iddialarına inanmak lazım. İyi kontrol edilmeyen satıcıları her türlü şarlatanlığa muktedir olduğunu bildiğimiz için aman dikkat!

yusufziya
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen yusufziya » Ağustos 18th 2012, 15:41

buradan bir üstadın sözü aklıma geldi.

" Hiç bir şey tek başına mucize değildir " :))

Kullanıcı avatarı
Mert Güner
VIP
VIP

Mesajgönderen Mert Güner » Ağustos 18th 2012, 16:50

Yok yahu ben demedim onu :)

HeavyDuty
VIP
VIP

Mesajgönderen HeavyDuty » Ağustos 18th 2012, 21:03

Bir insan gerçekten aşırı miktarda tuz tüketiyorsa yani tuz istiyorsa canı yüksek oranda, bir üroloğa görünmesinde fayda vardır. Böbrek üstü bezleriyle ilgili bir takım sıkıntı varsa vücut tuz miktarının arttırılması sinyali verir.

Bunun haricinde Hipotiroidi (tiroid yetmezliği) olan kişilerde iyotlu tuz elzemdir. Fakat Haşimatoya bağlı hipotiroid hastalarında ise iyot önerilmez.

Tuz kesinlikle insan sağlığı için gerekli. Fakat yaşadığımız çağda bu miktar normalin çok üzerinde maalesef.. Orta ayara getirmek şart. Yaz aylarında ayranla mideye indirmek iyi oluyor.. O ayrı :)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ağustos 19th 2012, 00:41

Mert Güner yazdı:Yok yahu ben demedim onu :)
Sen demedin, ben de demedim.... Başka üstad yok ki..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ağustos 19th 2012, 00:45

Böbrek üstü bezi probleminde vucut tuz tutuyor, daha fazlasını talep etmiyor bildiğim kadarıyla. Elimizde fazla tuz alımının zararını gösteren sağlam bir kaynak yok. "Uzman" ların kaynak olarak gösterdikleri Framingham, intersalt vs gözlemlerinde bile bu zarar görülmüyor. Delil olmadan önyargıyla sonuca varılmış-varılıyor. Aynı doymuş yağlar ve kolesterol meselesindeki gibi..

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir