Epikondilit (Tenisci Dirsegi)

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

Erm4n
Yeni Üye
Yeni Üye

Epikondilit (Tenisci Dirsegi)

Mesajgönderen Erm4n » Nisan 30th 2013, 13:20

Arkadaşlar genelde Tenisci hastalığı olan epikondilit oluştu Dirsegimi bırakın agirlikli duz olarak bile kaldırırken ağrı yapıyor 2 kez çalışmayı denedim iyice isitinca çalışma sırasında sorun olmuyor ancak calisma bittiğinde ağrılarım dahada şiddetleniyor ne yapabilirim? sanırım baya bi ara vermem gerekiyor :(

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Nisan 30th 2013, 13:42

Daha önceden bu konu ile ilgili başlık açılmış, başlık altındaki bilgiler işine yarayabilir, geçmiş olsun:

http://www.vucutcu.com/forum3/viewtopic ... highlight=

nihiu
Üye
Üye

Mesajgönderen nihiu » Mayıs 1st 2013, 03:23

arkadaşın durumu diğerinden farklı olduğunu düşünüyorum burda sorun dirsekte
benimde aynı şekilde dirsek ağrılar oluşmaya başlamıştı 3 ay önce doktora gittim ödem oluşmuş buda ulnar sinire baskı yapıyor demişti ağrı kesici ve b vitamini takviyesi verdi ödemi dağıtmak için şuan kolllarım normal yaşamda sıkıntı yaratmıyacak duruma geldi iyi durumda fakat hala ağır kaldıramıyorum
kesin çözüm ameliyat olabilir diye düşünüyorum.Sanırım uzun süre daha bu sporu yapamıyacağım.

daha önce ulnar sinir sıkışması yaşayan varsa tecrübelerini paylaşabilir mi ?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 1st 2013, 10:48

Dirseğin ulna(*) kısmında olan problem genelde golfçü dirseği denilen şey. Golfçü dirseğinde biceps çalışınca ağrı oluyor. Tenisçi dirseğinin tersine, avuç içi yukarı bakarken (pronasyon) ağrı var. Yani normal barbell curl yaparken.

Tenisçi dirseğinde ise avuç içi yere bakarak (supinasyon) bir şey kaldırınca ağırlık oluşuyor. Problem dirseğin radius(**) tarafında.

İki problem de birbirine çok benziyor. Problem tendonda olduğu için geçmesi uzun zaman alabiliyor çünkü tendonlarda dolaşım yok. Ve de yapılan tedavilerin çoğu faydasız.

Tendonlarda dolaşım olmamasının bir manası daha var; bu dertlere verilen isimler yanlış! Golfçü dirseği medial epikondilit ve tenisçi dirseği lateral epikondilit. Bu isimlerin sonundaki "ilit" eki inflamasyon demek. Halbuki inflamasyonun oluşabilmesi için sorunlu bölgeye dolaşımın artması lazım ki bu tendonlarda mümkün değil. Bu dertlere verilen yeni isim epikondilalji (epicondylalgia).. Niye bu detayı anlattım? Çünkü inflamasyon tedavisi ile bu problemlere yardımcı olmak mümkün değil! İlter'in paylaştığı link'teki benim eski tavsiyem geçersiz; problemli bölgeyi asla soğuk tutmamak lazım. Antiinflamatuar ilaçların da bir faydası yok.

En iyisi;
1-ağrıya sebep olan hareketlerden kaçınmak,
2-ama bölgeyi olabldiğince aktif tutmak,
3-bölgeyi hep sıcak tutmak. Bunun için sıkı olmayan neopren dirseklik ideal. Hatta en iyisi dizlik. Neopren dizlikler hem daha uzun hem de dirseği fazla sıkmayacakları için dolaşımı engellemiyorlar. Hatırlayalım; problem inflamasyon olmadığı için maksat dolaşımı arttırmak.
4-Ağrı olan yere bol bol masaj yapmak. Bu da dolaşımı arttırmak için.

İşin iyi tarafı, hiç bir şey yapılmasa bile bu problemler bir kaç ay içinde kendi kendine geçiyorlar...

(*)ulna; serçe parmak tarafındaki ön kol kemiği.
(**)radius; başparmak tarafındaki

Kullanıcı avatarı
Servet Dağlı
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen Servet Dağlı » Mayıs 1st 2013, 13:37

Bilgiler açıklayıcı olmuş,bende yaklaşık 2 ay kadar bicepsimde bu sorunu yaşadım,acımasına rağmen o bölge ile ilgili antremanlarımı yaptım ve çok şükür geçti gitti.
Vücutta acı çoğu zaman birşeylerin habercisi oluyor ama omuz,dirsek ve bicepslerdeki ağrıların üzerine giderek yaptım antremanlarımı sonuç da aldım,tabi bu benim vücudum bir başkasında bu dediğim ne kadar geçerli olur onu bilemem

nihiu
Üye
Üye

Mesajgönderen nihiu » Mayıs 1st 2013, 16:24

Aslında 3 ay önce antremanlarımı yaparken bu kadar ağrım yoktu antreman sırasındada ağrım yoktu gün içinde ufak tefek ağrılarım vardı sadece sol kolumda doktora gittim ulnar sinir sıkışması var dedi sol kolum için bende 1 2 hafta ara vereyim dedim kolumu hiç zorlamadım. gün geçtikçe kolum zorlamadığım halde kötü olmaya başladı ve üstelik sadece sol kolumda olan ağrım sağ koldada başladı. 3 ay oldu antreman yapmıyorum çok fazla değişiklik yok kolumda 3 aydır ağrı kesici krem ve ağrı kesici hap ve b vitamini alıyorum sonuç değişmedi.

acaba tekrar hafif ağırlıklarla başlamalımıyım ?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 2nd 2013, 09:49

Dirseğin içinde, ulna tarafındaki ağrıların genelde sebebi yukarıda anlattığım golfçü dirseği denilen meret. Ama başka bir çok (daha az görülen) problem de aynı bölgede ağrıya sebep olabilir. Doktorun dediği sinir sıkışması, kasta inflamasyon vs. Teşhisin iyi konulması çok önemli. Teşhis doğru olursa ona göre tedavi uygulanabilir.

Maalesef her doktorun her teşhisi doğru olmuyor. Madem senin dirsek problemi artarak devam ediyor, en iyisi başka bir doktora göstermek. Tercihan bir spor doktoruna..

Teşhis konulana kadar yapacağın bir kaç şey var ama.

İlk olarak hangi hareketlerin ağrıya sebep olduğunu iyice tepit et. Mesela, elinle ağır bir şeyi kavradığın zaman ağrı oluyormu? Ya da, bicep curl (avuç içi yukarı doğru bir ağırlık kaldırmak) ağrıya sebep oluyormu? Bütün problemli hareketleri bulduktan sonra bilinçli olarak bunları yapmamaya başla. Böylece problemli anatomiye kendini toparlaması için fırsat vermiş olacaksın.

Bölgeyi rahatsız etmeyecek hareketleri de tespit et. Hangi hareketleri nasıl yapınca hiç ağrı yok? Bu hareketleri bol bol yaparak problemli bölgeyi daima aktif tut.

Aykutones
Yeni Üye
Yeni Üye

Re:ön kol ağrısı

Mesajgönderen Aykutones » Nisan 30th 2017, 01:40

kemal bey bende de medial epikondilit bölümünde problem var bu forumun sonrasın da davmında bir tecrübeniz olduysa paylaşabilirmisiniz ? teşekkürler.

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir