Üre konsantrasyonu

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

dogan93
Yeni Üye
Yeni Üye

Üre konsantrasyonu

Mesajgönderen dogan93 » Mayıs 11th 2013, 15:46

Öncelikle iyi günler.

Geçenlerde kan tahlili yaptırdım ve sonucunda kanımdaki üre konsantrasyonu olması gerekenden fazla çıktı. Vvücut geliştirme ile ilgilendiğimden günde bol miktarda protein , az karbonhidrat tüketiyorum.Doktor beslenmemi değiştirmemi söyledi acaba durumum normalmi ,ne yapmalıyım?
Saygılar

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Mayıs 11th 2013, 18:43

bol bol su ve sebze

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 13th 2013, 12:16

Özellikle de suyu arttır bence. Üre yüksek çıkması en çok dehidrasyon (su eksikliği) durumunda oluyor. İdrarın koyu renkliyse yeterli su içmiyorsun demektir. Böbreklerin işini kolaylaştırmak için hergün idrar rengi çok açık ya da renksiz olacak kadar su iç.

ajkl89
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen ajkl89 » Mayıs 14th 2013, 01:00

trust ve ksiren'nin dediği gibi suyu artır.çok fazla protein alıyorsan kısmaya git.şimdi fazla sorun teşgil etmez ama ilerde gut hastalıgı olabılır.gecmıs senelerde benımde ürik asitım normal değerin ustundeydı.sıvı alımını artırdıktan sonra normal sevıyelere düştü.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 14th 2013, 12:08

ajkl89 yazdı:trust ve ksiren'nin dediği gibi suyu artır.çok fazla protein alıyorsan kısmaya git.şimdi fazla sorun teşgil etmez ama ilerde gut hastalıgı olabılır.gecmıs senelerde benımde ürik asitım normal değerin ustundeydı.sıvı alımını artırdıktan sonra normal sevıyelere düştü.
Üre ile ürik asit birbirinden tamamen farklı.

Gut'a sebep olan ürik asit'in eklemlerde birikmesi ve kristalleşmesi. Ürik asit yükselmesinin protein alımıyla HİÇ bir alakası yok. İçinde purin maddesi olan besinlerin yenmesi (sakatat, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, vs) ürik asiti arttırabiliyor. Ürik asit artarsa ve genetik yatkınlık varsa gut olabilir.

Üre guta sebep olmuyor. Normalde vucudumuz aminoasitleri parçaladığı zaman üre ortaya çıkıyor ve böbrekler tarafından atılıyor. Dolaşımda ürenin fazla olması böbrek yetmezliği göstergesi olabilir. Ama üre böbrek yetersizliğine sebep olmuyor. Böbrek yetersizliği varsa üre yükseliyor. Bu detayı kavramak çok önemli.

Normal sağlıklı insanlarda ürik asit veya ürenin zaman zaman yükselip azalması normal. Beslenme ve su alımındaki değişiklikler buna sebep olabilir. Devamlı (kronik) bir yükseklik varsa o zaman endişelenmek gerekebilir.
En son Kemal Siren tarafından Mayıs 15th 2013, 07:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

ajkl89
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen ajkl89 » Mayıs 14th 2013, 22:05

teşekkürler ksiren.

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir