Bel Ağrıları

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 19th 2013, 10:49

Myofasial-kulunç sık görülen bir şey ve halli de kolay. Boyun tutulmalarının bir kısmının sebebi kürek kemiği etrafındaki kasların spazmı (devamlı kasılı halde olması). Ağrıyı boyunda hissediyoruz ama sebebi aşağıda.. Spazmlı bölgeyi bulup masajla rahatlatınca hemen geçiyor.

Trigger points de buna bağlı bir fenomen ve o da tartışmalı. Aynı kulunç gibi, spazmlı küçük bir kasın değişik bir bölgede rahatsızlık vermesi. Bu konuda ne düşünüyorsun?

fuziform
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen fuziform » Haziran 19th 2013, 11:07

trigger points yansıyan ağrılar yapıyor. Bunun için vücudun trigger point haritaları mevcut. hangi kasın neresinde trigger varsa nereye yansır şeklinde gösterir. Örnek vermek gerekirse en çok triger point gelişen kaslardan biri trapeziustur. Trapezde gelişen trigger başa veya kola yayılan ağrı yapabilir. Hatta kulakta çınlama gözde ağrı ve yaşarmaya neden olabilir.

Peki tedavisi nedir öncelikle sıcak uygulama, germe egzerszileri, kompresyon, ve masaj. Bu şekilde geçmiyorsa akapunktur benzeri ince iğnelerle ilaçsız kuru iğneleme yapıyoruz

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ekim 27th 2013, 15:50

Kemal Siren yazdı:Bel problemi olanlarda eğilerek yapılan hareketler riskli. Leg press de eğilerek yapılıyor. Eğilmenin tanımı; üst vucudun bacaklara yaklaşması.

Leg press doğru yapılırsa bu risk azalabilir.

1-Bacaklarla makineyi iterken asla sırttan-omuzlardan destek almamak lazım. Bu durumda bel eklemlerine direnç biniyor. Onun yerine, kıçımızdan destek alıp itmeliyiz. Arkaya tam yaslanmadan, omuzları arkaya dayamadan yaparsan bir sorun olmaz.

2-Fazla aşağı inmemek lazım. Hareketi çok aşağı devam ettirebilmek için kıçımız yukarı doğru kalkmak zorunda. Bu durumda da direnç bele biniyor. Kıç hareketin başından sonuna kadar yerinde kalacak ve bütün ağırlığa destek olacak.

Ve de tabii mantıklı olmak gerekli. Eğer herhangi bir hareket ağrıya sebep oluyorsa o hareketi yapma.

Abi buraya yönlendirdiğin için saol epey faydalı oldu benim için. bi de squat yapıyodum onu da yapmamam gerektiğini yeni öğrendim... peki sağlam ve hacimli bacak kasları için önerebileceğin idman yöntemleri varmı abi?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ekim 29th 2013, 12:33

Aşağı çok inmeden sığ squat yapabilirsin. Bacakların paralele gelmeyene kadar ineceksin sadece. Bunu normal squatta kullandığından daha yüksek bir ağırlıkla yapmak lazım. Yukarıda hiç dinlenmeden, hatta dizler hep biraz eğik kalarak yapılacak. Böylece set boyunca hep kasın üzerinde direnç kalacak. Belini içe doğru kavisli tutmaya odaklanarak.

Beli yormayan leg press; bunda da fazla derine inmek yok. Omuzlarını arkaya dayayıp destek almak da yok. Omuzları sehpadan biraz kaldırıp sadece popodan destek almak lazım. Böylece quadricepsler tamamen yoruluyor ama bel problemi yok.

Tabii ki leg extension ilave edilebilir.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ekim 30th 2013, 09:48

Teşekkürler abi... Çalışmalarımı bu şekilde yapacağım. Ama bi sorun daha var :) bizim salonu bırak, şehirde leg press makinası yok... buna eşdeğer başka hareketler yapabilirmiyim yapsam da kaç set şeklinde ve yüksek ağırlıklar ile mi?

Kullanıcı avatarı
KiloProblemli
VIP
VIP

Mesajgönderen KiloProblemli » Ekim 30th 2013, 14:56

:) Boksor bi abim şöyle yapıyodu ,yere yatıyo ayaklarını diz kapağından büküyo sonra bende ayakları göbeğime gelicek şekilde tüm ağırlığımı veriyodum oda indirip kaldırıyodu

Kullanıcı avatarı
Muhammet SONMEZ
VIP
VIP

Mesajgönderen Muhammet SONMEZ » Ekim 30th 2013, 15:11

Bende 2 aydır idman yapmıyorum neredeyse.Belim ağrımaya başladı benimde.Hareketsiz ve oturarak çalışma buna büyük bir etken.

Kullanıcı avatarı
KiloProblemli
VIP
VIP

Mesajgönderen KiloProblemli » Ekim 30th 2013, 17:23

Neden abi? Bu arada bel soguklugu cinsel yolla bulasiyomus

Kullanıcı avatarı
Muhammet SONMEZ
VIP
VIP

Mesajgönderen Muhammet SONMEZ » Ekim 30th 2013, 17:25

Bel soğukluğunu bilmemde ben biraz ara vermek istedim.

Kullanıcı avatarı
KiloProblemli
VIP
VIP

Mesajgönderen KiloProblemli » Ekim 30th 2013, 19:55

Yarışma rezaletinden sonramı?

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir