Bel Ağrıları

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Bel Ağrıları

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 13th 2013, 21:38

Hemen hemen herkes hayatı boyunca bir kaç kez bel ağrısı çekiyor. Çoğunluk insanda sadece biraz hareket etmeyi zorlaştırıyor ve zaman içinde kendi kendine geçiyor. Az miktarda insanda ise hayatı zehir edici etkisi var. Ya zaman zaman tekrar ediyor, ya da kronik halde yıllarca hiç azalmadan devam edebiliyor.

Bel ağrısı olanlar muayene edilince;
-bel fıtığı,
-bulging denilen diskin eklem dışına doğru çıkık olması,
-vertebralar arasındaki sinirlerin geçtiği kanalda daralma,
-duruş bozuklukları,
-skolyoz
ve daha başka irili-ufaklı anatomik anormallikler bulunuyor.

Ama işin garip tarafı, bu anormalliklerle çekilen ızdırap arasında doğrudan bir ilişki olmaması. Hiç bel ağrısı çekmeyenlerde de bu anormallikler görülebiliyor. Ya da tam tersine, bu anormallikler olmadan (ya da çok az iken) aşırı eziyet çekenler var.

Acaba ağrıya asıl sebep olan şey nedir?

Büyük ihtimal, vertebralar arasındaki sinir sıkışması. Bu sinir sıkışmasının sebebi ise vertebrayı arkaya doğru hareket ettiren (extension) ve koruyan multifidis kas grubu. Bu pek dışarıdan görünmeyen ve kontrol etmesi zor bir kas grubu. Multifidis hakkında yeterli bilimsel araştırma var ve çoğu da bel ağrılarıyla doğrudan alakalı olduğunu gösteriyor..

Multifidis bel kemiğini oluşturan vertebraların arasında va bunları geriye doğru büküyor. Vertebralar geriye doğru bükülünce birbirlerinden azami olarak ayrılıyorlar. Sinir sıkışmasının en doğrudan tedavisi vertebralar arasındaki mesafeyi arttırarak sıkışmaya son vermek olduğuna göre, bu kasın işlevini yapabilmesi önemli.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 13th 2013, 21:48

İşin teori kısmını şimdilik terkettik. Gelelim pratik kısmına; Bel ağrısı tuttuğu zaman ne yapacağız?

İlk olarak ağrıyı daha kötü yapacak hareketlerden sakınacağız.
-Ayakta hareketsiz durmak,
-Kambur durmak,
-Dik oturmamak, ya da yayılarak oturmak,
-Öne eğilmek
YASAK.

Bu hareketleri yapmayacağız ama tamamen hareketsiz durmak da çok kötü. Kullanılmayan kaslar çok kısa zamanda kütle ve güç kaybediyorlar. Aşırı dinlenme bel probleminin kalıcı (kronik) olmasına sebep olacak. O da YASAK.

Oturma şekli;

Resim

Soldaki hanım gibi oturmak yasak. Ortadaki hanım gibi oturmak ideal. Bel ağrısı geçtikten sonra sağdaki hanım gibi oturmaya izin var.

Ortadaki hanımın duruşuna dikkat edelim. Bel geriye doğru bükük, Baş omuzların tam üstünde (öne çıkık değil). Belimize sert bir yastık koymak bu şekilde oturmayı kolaylaştıracak. Asla arkaya yaslanmak yok. İlk başlarda yorucu olacak. Çünkü bu duruşu sağlayan multifidis ve diğer yardımcı kasları kullanmayı öğrenmeniz ve onları güçlendirmeniz gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 13th 2013, 21:56

Peki bu kasları nasıl güçlendireceğiz?

En basit ilk basamak egzersiz;

Resim

Bu ağrıdan kıvranırken bile yapılabilecek bir hareket. Hatta, ağrı varken yapılırsa ağrıyı kısa sürede (birkaç dakika) azalttığını göreceksiniz.

Yatakta ya da yerde yüzükoyun yatıyoruz. Yavaşça dirseklerinin üstünde doğrulacağız. Kasıklar-kalça yerden ayrılmadan. Bükülme sadece belden olacak. Bu şekilde dirseklerinin üstünde 1-2dk sabit duruyoruz. Sadece bu hareketi yapmak bile bel ağrılarını hafifletiyor.

Bunu rahatça yaptıktan sonra, ellerinin üstünde duracak şekilde 1-2 dk sabit durmaya başlayabiliriz. Ama zorlamadan. Baktınız ki bu çok fazla, tekrar dirsek üstüne.

Her bel ağrısı olduğunda bunun yapılmasında büyük fayda var. Ağrımasa bile önlem almak için her gün 1-2 defa yapılabilir.

Özet: Kasık yerden kesilmeyecek, dirsek veya elimizle destek olarak belimizi arkaya doğru bükeceğiz.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 13th 2013, 22:07

Eğer bunu rahatça yapabiliyorsanız veya bunu yaptıktan sonra ağrılarınız azaldıysa durmak yok. Bir sonraki aşamaya geleceğiz;

Resim

Ellerden yardım almadan YAVAŞÇA belden yukarı kalkıyoruz. Sadece bel kaslarını kullanarak. İstenirse bacakları da kaldırıp superman hareketi yapılabilir, ama ideali sadece üst vucudu kaldırmak. Kalktığı kadar ve bel kaslarının yukarıda kasıldığını hissederek. Merak etmeyin, bu harekette sakatlanma olasılığı -0-. Ama kesinlikle çok yavaş yapılmalı.

2sn mümkün olan en yukarı, 1-2sn sabit kasılı, 3sn aşağı. Özellikle aşağı iniş çok yavaş ve kontrollü. Aşağıda hiç dinlenmeden tekrar yukarı. Set boyunca bel kasları hiç gevşemeyecek! Vucudu tamamiyle zemine değdirmek yok. Bu hareketi bel kasları cayır cayır yanana kadar devam ettiriyoruz.

İlk başlarda 1 set, her gün. Güçlendikçe set sayısını arttırıp gün aşırı.

Salonda bu hareketi lying leg curl sehpasında yapmak mümkün. Ya da düz sehpada birisi ayak bileklerinize bastırarak. Böylece bel daha yukarı çıkıp kası daha fazla kasabilirsiniz. Hatta sırtınıza plaka ağırlık ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
jee
Üye
Üye

Mesajgönderen jee » Haziran 13th 2013, 22:47

Çok teşekkürler Kemal abi. Çok iyi oldu bu başlık. Hemen başlıyorum yapmaya. Bu arada 3 ve 4. mesajındaki hareketleri bana göstermemişlerdi çok iyi oldu. Yalnız 2. mesajındaki (forcet upright ) pozisyonunda sırtım ağrıyor. Acaba beli iyice karını iyice öne mi çıkaracağım acaba? Yatıp kalkarken çok dikkat ediyorum. Eğrilip doğrulurken, yerden birşey alırken. Ama özellikle mevsim geçişlerinde oluyor bu ağrı, birden başlıyor. 1.5 ay bu ağrıyı çektiğimi bilirim. İşin götü tarafı iğne bile açmıyor. Başlıyayım bu hareketlere bir müddet bakalım ne olacak...

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Haziran 14th 2013, 06:44

teşekkürler Kemal oldukça faydalı... süpermen hareketinden sonra bel ağrısı hiç çekmedim ilk hareketi ise hiç denemedim ama menüye ekleyeceğim ...eksik olma :) :)

Kullanıcı avatarı
Muhammet SONMEZ
VIP
VIP

Mesajgönderen Muhammet SONMEZ » Haziran 14th 2013, 08:55

Bende hafif ağırlıklarda deatlift tavsiye edebilirim. Belki ters gelebilir ama gerçekten bel ağrısını ortadan kaldırıyor. O bölge ne kadar güçlenirse o kadar az ağrı olur kanaatindeyim.Ben günlük 10 saat pc başında çalışan biri olduğum için bende de bel ağrısı vardı.Spora başladıktan sonra çok şükür geçti.İlk deatlift yaptığım zamanı hatırlıyorum belim kopacakmış gibi ağrıyordu.Mutlaka ilk başlarda çok hafif veya boş barla başlanmalı.

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Haziran 14th 2013, 09:21

doğrusun bel için birebir deadlift hareket düzgün yapıldığında

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Haziran 14th 2013, 13:22

evet Muhammet'de haklı çevre kaslar güçlendiğinde bel taş gibi oluyor, ancak Kemal'in bahsettiği süpermen hareketi etkilediği kas grubu açısından oldukça etkili deadlift ve squatın hakkı ile yapılması içinde sağlam bir bel lazım...

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 15th 2013, 05:23

jee yazdı:Çok teşekkürler Kemal abi. Çok iyi oldu bu başlık. Hemen başlıyorum yapmaya. Bu arada 3 ve 4. mesajındaki hareketleri bana göstermemişlerdi çok iyi oldu. Yalnız 2. mesajındaki (forcet upright ) pozisyonunda sırtım ağrıyor. Acaba beli iyice karını iyice öne mi çıkaracağım acaba? Yatıp kalkarken çok dikkat ediyorum. Eğrilip doğrulurken, yerden birşey alırken. Ama özellikle mevsim geçişlerinde oluyor bu ağrı, birden başlıyor. 1.5 ay bu ağrıyı çektiğimi bilirim. İşin götü tarafı iğne bile açmıyor. Başlıyayım bu hareketlere bir müddet bakalım ne olacak...

Bu şekilde oturunca belin mi ağrıyor yoksa daha yukarı kısım mı (göğüs kafesi hizasındaki kısım) ağrıyor? Yukarı kısım ağrıyorsa kaslar alışkın olmadığı için nazlanıyorlar demektir, kısa süre sonra alışıp rahatlayacaklar. Bel ağrıyorsa oturmamak lazım. En sağlıklı oturma şekli bu.

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir