hipotansiyon

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

siriusblack
Üye
Üye

hipotansiyon

Mesajgönderen siriusblack » Şubat 17th 2014, 16:09

merhabalar
21 yaşındayım ve 2 ay önce hipotansiyon teshisi koyuldu.bunun yanında sanırım fitness kaynaklı düşük kalp atış hızı(sporcu kalbi) gözlendi.doktor fitnessi tamamen bırakmamı ve egzersiz yapmamamı istedi.ayrıca anemimde var ancak sporun bana iyi geldigini düsünüyordum.bu durumda olan arkadaslar varsa tecrübelerini paylasabilir mi acaba?
ayrıca anemi kas gelişimini yavaslatırmı?

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Şubat 18th 2014, 12:56

düşük nabız sayısı iyidir, fazlasından korkmak lazım
tansiyonun olduğu kanısına nasıl vardılar?
ailede var mı?

siriusblack
Üye
Üye

Mesajgönderen siriusblack » Şubat 18th 2014, 16:39

tansiyon düşüklüğü ailede yok.su an önlem olarak haftada 2-3 antremana düsürüp intermitten fastingi bir süre bırakmayı düsünüyorum.ayrıca tuz tüketimimi bir miktar arttıracagım.ancak su aralar diyet dönemine gimem gerekiyor.her hangi bir öneriniz varmıdır?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 21st 2014, 11:08

Doktor hipotansiyonun sebebini söyledimi? Neden düşükmüş? Kalpte bir sorun varmı? Bu son soru çok önemli, çünkü eğer kapakçıklarda sızdırma veya kalpte delik falan varsa kesinlikle ağırlık çalışmaman lazım.

Tansiyon hepimizde her an değişiyor. Belki de doktor ölçtüğü zaman düşük çıkmıştır? Bu devamlı düşük olduğu anlamına gelmez. Sende devamlı halsizlik-başdönmesi falan varmı? Yoksa büyük ihtimal problem de yok. Bence yapabileceğin en iyi şey elektronik tansiyon aleti satın alıp her gün kendin ölçmek. Eğer devamlı düşük çıkıyorsa gerçekten de hipotansiyon var demektir, yok eğer genelde normalse teşhis hatalı.

Eğer gerçekten hipotansiyon varsa ve sebep su kaybıysa hiç bir problem yok.. Trust'un dediği gibi, (sporcu kalbi sebebiyle) düşük nabız çok sağlıklı bir şey. Kalp her atışta daha fazla kan pompalayabildiği için nabız düşük.. Bu durumda tuzdan çok karbonhidrat alımının faydası olacaktır. Hızlı hazmedilen karb alımını arttır; beyaz ekmek, unlu gıdalar falan. Karb vucutta su tutulmasını sağlıyor. Bir de potasyum içeren gıdalardan uzak dur; kavun-muz falan yeme bir süre.

Ne yaparsan yap, hipotansiyona neyin sebep olduğunu öğren!

siriusblack
Üye
Üye

Mesajgönderen siriusblack » Şubat 22nd 2014, 15:29

eko,horter vs sonucunda kalpte bir sorun olmadıgı anlasıldı.büyük tansiyon 10-9 arası kücük tansiyon 6 civarı cıkıyor cogu zaman.3 hafta ölçtüm sabah öğle aksam.nabız ise ortalama 55
karbonhidrat alımı konusunda antreman günleri karb alımım yeterli oluyor yagları azaltıp karblara yükleniyorum o günler.(haftada 3).
sanırım kronik olarak hipotansiyonum var ve bununla yasamayı ögrenmem gerekicek.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 24th 2014, 09:51

Biraz daha bakındım, en çok görülen hipotansiyon sebebi su eksikliğiymiş. Bunu telafi etmek için karbonhidratı arttırmak en kısa yol.

Ama ölçümden çok senin ne hissettiğin önemli; eğer hep yorgun-bitkin hissetmiyorsan ya da baş dönmesi-baygınlık falan yoksa ölçümler düşük bile olsa sende hipotansiyon yok. Senin vucudun bu düşük basınçla da gayet iyi çalışıyor demek sadece.

siriusblack
Üye
Üye

Mesajgönderen siriusblack » Şubat 24th 2014, 10:35

gün içinde nadiren oluyor halsizlik durumları ama asırı rahatsız etmiyor.dediğin gibi vücudum için normal sanırım bu düşük basınç
yorumlar için tesekkürler.her zamanki gibi cok yardımcı oldunuz :D

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir