TENİSÇİ VE GOLCÜ DİRSEĞİ TEDAVİ AŞAMASI

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

TENİSÇİ VE GOLCÜ DİRSEĞİ TEDAVİ AŞAMASI

Mesajgönderen I Will Be Back » Ağustos 11th 2014, 18:56

Merhaba sayın forum ahalisi,
Yaklaşık 4-5 aydır yaşadığım son 2 aydır tedavisi için büyük çaba harcadığım ve bugün itibariyle ağırlık çalışmalarına başlamış rahatsızlık adına pek bir sorunla karşılaşmamış biri olarak yaşadığım tedavi sürecini anlatayım belki aynı sorunla karşılaşacak insanlara bir parça yararı olur.

Öncelikle tedavi sürecinde yararlandığım siteden (kaynak olarak adresini vereceğim) bu hastalık nedir nasıl oluşur tedavi süreci nasıl olmalı bunlar hakkında bilgi vereyim.
BU SÜREÇTE BÜYÜK KALIN HARFLE YAZILMIŞ KISIMLAR KENDİ GÖZLEM VE DENEYİMLERİMDİR.(BU YAZIDA OLDUĞU GİBİ)

GOLFCÜ VE TENİSÇİ DİRSEĞİ
Dirseğe yapışan ön kol kaslarının inflamasyonuna verilen isimdir. Ağrı golfcü dirseğinde dirsek iç tarafında, tenisçi dirseğinde ise dış tarafında hissedilir. Her ikisinde de tekrarlayan aşırı kullanımlar sonucu sorun ortaya çıkar.
Dinlenim, soğuk uygulama, antienflamatuar ilaç, fizyoterapi tedavide ilk yapılacak uygulamalardır. İlgili kasların kuvvet ve esnekliğini geliştirmek spora dönüş ve tekrarlama riskini azaltmak açısından önemlidir.
TENİSÇİ DİRSEĞİ (TD)
Sıklıkla tenisçilerde görülen dirseğin ağrılı hastalığına verilen isim ilk defa dr.hıllman runge tarafından 1883 yılında tarif edilmişti.
35 yaş üstü tenisçilerin %50’si, 50 yaş üstü tenisçilerin ise %60’ı spor yaşantılarının bir döneminde bu sorunla karşılaşmaktadır.
Profesyonel sporcularla karşılaştırıldığında amatör oyuncularda görülme sıklığı ile oyun süresi arasında direkt bir ilişki vardır
Karşılaşma sıklığı açısından 40-50’li yaşlar için kadın-erkek farkı yoktur (ollıvıerre & nırschl 1996)
TD OLUŞUM MEKANİZMASI:
İlgili kasın tekrarlayan kasılmaları tendonundaki gerilim kuvvetlerini artırır bu da tendonda ve yapışma noktalarında mikrotravmalara neden olur.
Kronik tekrarlayan mikrotravmalar kas-tendon unitinde enflamasyona (iltahabi değişikliklere) ve dokunun bozulmasına neden olur.
MAJOR BULGULAR:
1-Dirsek ekstansör orjinde dokunmakla nokta ağrısı.
2-Dirence karşı el bileği ekstansiyonu veya ön kolun supinasyonunda (sıklıkla backhand vuruşta) dirsek dış epikondil bölgesinde ağrı.
3-EN KÜÇÜK GÜNLÜK AKTİVİTELERDE (KUPA BARDAK KUMANDA TUTARKEN) BİLE DİRSEK VE DİRSEKTEN BİLEĞE İNEN AĞRI.
TEDAVİ:
1-(TEDAVİYE 1 AYLIK DİNLENMEYLE BAŞLANMASINI TAVSİYE EDERİM DİRSEK VE KOLUNUZU FAZLA HAREKET ETTİRMEYİN SÖZ KONUSU RAHATSIZLIĞIN YAŞANDIĞI KOLU MÜMKÜN OLDUĞUNCA AĞIR AKTİVİTELERDEN UZAK TUTUN DEDİĞİM GİBİ 1 AY BOYUNCA KULLANMAMAYA ÇALIŞIN.ARANIZDA SORUNLU BÖLGEYİ HAREKET ETTİRMEK İYİ GELİR DİYENLER ÇIKABİLİR BU FİZİK TEDAVİ ÇALIŞMALARI 1 AYLIK DİNLENMENİN ARDINDAN UYGULANACAK ZATEN)
2-Ağrılı aktivitelerden kaçınmak ve soğuk uygulaması (cryotherapy)
(ARKADAŞLAR EĞER RAHATSIZLIK YENİ YENİ OLUŞUYORSA ERKEN SAFHADA TESPİT ETTİYSENİZ 3 DAKİKA SICAK 30 SANİYE SOĞUK UYGULUYORSUNUZ BUNU 3 DEFA TEKRARLIYORSUNUZ HAFTADA 3-4 GÜN.RAHATSIZLIK İŞ İŞTEN GEÇTİKTEN SONRA FARK EDİLDİYSE SICAK UYGULAMIYORSUNUZ BU ORADAKİ İLTİHAPLANMAYI ARTTIRIYOR VE TEDAVİ SÜRECİNE SEKTE VURUYOR EĞER RAHATSIZLIK İLERLEMİŞSE SADECE SOĞUK UYGULUYORSUNUZ 1-2 DAKİKALIK SÜRELERLE YİNE 3 DEFA HAFTADA 3-4 KEZ)
3-Antienflamtuar ilaç (7-10 gün)
(BEN BİR HAFTA APRANAX PLUS KULLANDIM BU KONUDA İŞİN BABASIYMIŞ SANIRIM)
4-Tenisçi dirseği bandı
(TENİSÇİ BANDI OLARAK SARGI BEZİ KULLANABİLİRSİNİZ ECZANEDEN ALIP.BU BAND OLAYI İLERLEYEN AŞAMALARDA RAHATSIZLIK GEÇTİĞİNDE TEKRARLAMASINI ÖNLEMEK İÇİN KULLANILABİLİR AYRICA BU RAHATSIZLIĞA YAKALANMANIZ GEREKMEZ YAKLANMADAN DA ÖNLEM OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ)
5-Fizik tedavi
6-Omuz-dirsek-el bileği rehabilitasyonu (esneklik ve kuvvet kazandırma çalışmaları)
(BİR AYLIK DİNLENME SÜRECİNDEN SONRA BİLEK KASLARIMIZI KUVVETLENDİRMEK İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ HAREKETLER AŞAĞIDA RESİM HALİNDE MEVCUT)

7-Tekniğin düzeltilmesi
8-Uygun malzeme (raket)
REHABİLİTASYON EGZERSİZLERİ:
[left]http://i.hizliresim.com/1jgzA5.png[/left]
-Dirsek 90°, ön kol desteklenmiş bir pozisyonda önce ağırlık olmaksızın hareketi 15-20 tekrar yapınız
-20 tekrar 2 set rahat yaptığınızda
-0.5 kg ile 15 tekrara geçin 0.5 kg ile 20 tekrar 2 set rahat yaptığınızda 1 kg ile 15 tekrara geçin bu şekilde 5 kg’a kadar çıkabilirsiniz
-Eğer çalışma sırasında ağrı oluyorsa ağırlığı ve tekrar sayısını azaltın, hareket açısını daraltın
-halen ağrı oluyorsa doktorunuza danışın

KORUNMA
1-Öncesinde yeterli ısınma ve germe ,
2-Aralarda germe
3-Maç veya oyun bittikten sonra germe
4-Mekanik sorunları giderme (tabanlık vb.)
5-Gerekiyorsa malzeme değişikliği (ayakabı, raket gibi)
6-Antrenman yanlışlarını düzeltme
7-Zemin değişikliği yapmak

BUNLARI UYGULAYARAK 2 AYDA RAHATSIZLIKTAN KURTULDUM BUGÜN ANTRENMANA GİTTİM BİR SIKINTI YAŞAMADIM UMARIM BU SORUNLA KARŞILAŞANLARA YARDIMI OLUR.
HERKESE SAĞLIKLI SAKATLIKLARDAN BİR YAŞANTI DİLERİM...

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Re: TENİSÇİ VE GOLCÜ DİRSEĞİ TEDAVİ AŞAMASI

Mesajgönderen I Will Be Back » Ağustos 11th 2014, 19:02

I Will Be Back yazdı:Merhaba sayın forum ahalisi,
Yaklaşık 4-5 aydır yaşadığım son 2 aydır tedavisi için büyük çaba harcadığım ve bugün itibariyle ağırlık çalışmalarına başlamış rahatsızlık adına pek bir sorunla karşılaşmamış biri olarak yaşadığım tedavi sürecini anlatayım belki aynı sorunla karşılaşacak insanlara bir parça yararı olur.

Öncelikle tedavi sürecinde yararlandığım siteden (kaynak olarak adresini vereceğim) bu hastalık nedir nasıl oluşur tedavi süreci nasıl olmalı bunlar hakkında bilgi vereyim.
BU SÜREÇTE BÜYÜK KALIN HARFLE YAZILMIŞ KISIMLAR KENDİ GÖZLEM VE DENEYİMLERİMDİR.(BU YAZIDA OLDUĞU GİBİ)

GOLFCÜ VE TENİSÇİ DİRSEĞİ
Dirseğe yapışan ön kol kaslarının inflamasyonuna verilen isimdir. Ağrı golfcü dirseğinde dirsek iç tarafında, tenisçi dirseğinde ise dış tarafında hissedilir. Her ikisinde de tekrarlayan aşırı kullanımlar sonucu sorun ortaya çıkar.
Dinlenim, soğuk uygulama, antienflamatuar ilaç, fizyoterapi tedavide ilk yapılacak uygulamalardır. İlgili kasların kuvvet ve esnekliğini geliştirmek spora dönüş ve tekrarlama riskini azaltmak açısından önemlidir.
TENİSÇİ DİRSEĞİ (TD)
Sıklıkla tenisçilerde görülen dirseğin ağrılı hastalığına verilen isim ilk defa dr.hıllman runge tarafından 1883 yılında tarif edilmişti.
35 yaş üstü tenisçilerin %50’si, 50 yaş üstü tenisçilerin ise %60’ı spor yaşantılarının bir döneminde bu sorunla karşılaşmaktadır.
Profesyonel sporcularla karşılaştırıldığında amatör oyuncularda görülme sıklığı ile oyun süresi arasında direkt bir ilişki vardır
Karşılaşma sıklığı açısından 40-50’li yaşlar için kadın-erkek farkı yoktur (ollıvıerre & nırschl 1996)
TD OLUŞUM MEKANİZMASI:
İlgili kasın tekrarlayan kasılmaları tendonundaki gerilim kuvvetlerini artırır bu da tendonda ve yapışma noktalarında mikrotravmalara neden olur.
Kronik tekrarlayan mikrotravmalar kas-tendon unitinde enflamasyona (iltahabi değişikliklere) ve dokunun bozulmasına neden olur.
MAJOR BULGULAR:
1-Dirsek ekstansör orjinde dokunmakla nokta ağrısı.
2-Dirence karşı el bileği ekstansiyonu veya ön kolun supinasyonunda (sıklıkla backhand vuruşta) dirsek dış epikondil bölgesinde ağrı.
3-EN KÜÇÜK GÜNLÜK AKTİVİTELERDE (KUPA BARDAK KUMANDA TUTARKEN) BİLE DİRSEK VE DİRSEKTEN BİLEĞE İNEN AĞRI.
TEDAVİ:
1-(TEDAVİYE 1 AYLIK DİNLENMEYLE BAŞLANMASINI TAVSİYE EDERİM DİRSEK VE KOLUNUZU FAZLA HAREKET ETTİRMEYİN SÖZ KONUSU RAHATSIZLIĞIN YAŞANDIĞI KOLU MÜMKÜN OLDUĞUNCA AĞIR AKTİVİTELERDEN UZAK TUTUN DEDİĞİM GİBİ 1 AY BOYUNCA KULLANMAMAYA ÇALIŞIN.ARANIZDA SORUNLU BÖLGEYİ HAREKET ETTİRMEK İYİ GELİR DİYENLER ÇIKABİLİR BU FİZİK TEDAVİ ÇALIŞMALARI 1 AYLIK DİNLENMENİN ARDINDAN UYGULANACAK ZATEN)
2-Ağrılı aktivitelerden kaçınmak ve soğuk uygulaması (cryotherapy)
(ARKADAŞLAR EĞER RAHATSIZLIK YENİ YENİ OLUŞUYORSA ERKEN SAFHADA TESPİT ETTİYSENİZ 3 DAKİKA SICAK 30 SANİYE SOĞUK UYGULUYORSUNUZ BUNU 3 DEFA TEKRARLIYORSUNUZ HAFTADA 3-4 GÜN.RAHATSIZLIK İŞ İŞTEN GEÇTİKTEN SONRA FARK EDİLDİYSE SICAK UYGULAMIYORSUNUZ BU ORADAKİ İLTİHAPLANMAYI ARTTIRIYOR VE TEDAVİ SÜRECİNE SEKTE VURUYOR EĞER RAHATSIZLIK İLERLEMİŞSE SADECE SOĞUK UYGULUYORSUNUZ 1-2 DAKİKALIK SÜRELERLE YİNE 3 DEFA HAFTADA 3-4 KEZ)
3-Antienflamtuar ilaç (7-10 gün)
(BEN BİR HAFTA APRANAX PLUS KULLANDIM BU KONUDA İŞİN BABASIYMIŞ SANIRIM)
4-Tenisçi dirseği bandı
(TENİSÇİ BANDI OLARAK SARGI BEZİ KULLANABİLİRSİNİZ ECZANEDEN ALIP.BU BAND OLAYI İLERLEYEN AŞAMALARDA RAHATSIZLIK GEÇTİĞİNDE TEKRARLAMASINI ÖNLEMEK İÇİN KULLANILABİLİR AYRICA BU RAHATSIZLIĞA YAKALANMANIZ GEREKMEZ YAKLANMADAN DA ÖNLEM OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ)
5-Fizik tedavi
6-Omuz-dirsek-el bileği rehabilitasyonu (esneklik ve kuvvet kazandırma çalışmaları)
(BİR AYLIK DİNLENME SÜRECİNDEN SONRA BİLEK KASLARIMIZI KUVVETLENDİRMEK İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ HAREKETLER AŞAĞIDA RESİM HALİNDE MEVCUT)

7-Tekniğin düzeltilmesi
8-Uygun malzeme (raket)
REHABİLİTASYON EGZERSİZLERİ:
[left]http://i.hizliresim.com/1jgzA5.png[/left]
-Dirsek 90°, ön kol desteklenmiş bir pozisyonda önce ağırlık olmaksızın hareketi 15-20 tekrar yapınız
-20 tekrar 2 set rahat yaptığınızda
-0.5 kg ile 15 tekrara geçin 0.5 kg ile 20 tekrar 2 set rahat yaptığınızda 1 kg ile 15 tekrara geçin bu şekilde 5 kg’a kadar çıkabilirsiniz
-Eğer çalışma sırasında ağrı oluyorsa ağırlığı ve tekrar sayısını azaltın, hareket açısını daraltın
-halen ağrı oluyorsa doktorunuza danışın

KORUNMA
1-Öncesinde yeterli ısınma ve germe ,
2-Aralarda germe
3-Maç veya oyun bittikten sonra germe
4-Mekanik sorunları giderme (tabanlık vb.)
5-Gerekiyorsa malzeme değişikliği (ayakabı, raket gibi)
6-Antrenman yanlışlarını düzeltme
7-Zemin değişikliği yapmak

BUNLARI UYGULAYARAK 2 AYDA RAHATSIZLIKTAN KURTULDUM BUGÜN ANTRENMANA GİTTİM BİR SIKINTI YAŞAMADIM UMARIM BU SORUNLA KARŞILAŞANLARA YARDIMI OLUR.
HERKESE SAĞLIKLI SAKATLIKLARDAN BİR YAŞANTI DİLERİM...

Kaynağı belirtmeyi unutmuşum. :)

Kaynak:http://sportmed.home.uludag.edu.tr/egz_TD.htm

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen I Will Be Back » Ağustos 20th 2014, 17:31

Arkadaşlar Tenisçi ve Golfcü dirseği rahatsızlığı sonrası spora geri döndüğünüzde;
Triceps antrenmanlarında antrenmana KICK BACK hareketiyle başlayın dirsekleri ısıtın direk push down hareketiyle başlamayın bu hareket dirseği zorluyor ağrı oluşuyor ayrıca KICK BACK hareketine dikkatinizi çekmek istiyorum.Bu hareket yapılan araştırmalara göre tricepsi, triceps push down hareketine göre yan başını %50 uzun başını %20 daha çok çalıştırıyor ama genelde pek rabet gçren bir hareket değil oysa ben her zaman programıma eklerim vücut geliştirme antrenmanı sırasında sakatlık riski 0 olan bir harekettir.

Dediğim gibi önce triceps KICK BACK sonra isterseniz triceps push down yapabilirsiniz.İyi çalışmalar...

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Ağustos 21st 2014, 16:07

eline sağlık..
hemen her bodycinin karşılaşabileceği bir sakatlık türü...

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen I Will Be Back » Ağustos 21st 2014, 22:16

TRUST yazdı:eline sağlık..
hemen her bodycinin karşılaşabileceği bir sakatlık türü...

Sağ ol TRUST biz yandık eller yanmasın dedik bir parça yararı olursa ne mutlu. :)

gülsema
Üye
Üye

Mesajgönderen gülsema » Ağustos 22nd 2014, 10:54

Çok geçmiş olsun I Will Be Back bu rehabilitasyon egzersizlerini ısınma için kullanabilir miyiz? Bazen biceps çalışırken benim de kolum kaskatı kesiliyor. Çalışılan her kası önce az ağırlık çok tekrar yapıp ısındırmak mı gerek sakatlanma olmaması için

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen I Will Be Back » Ağustos 24th 2014, 17:11

gülsema yazdı:Çok geçmiş olsun I Will Be Back bu rehabilitasyon egzersizlerini ısınma için kullanabilir miyiz? Bazen biceps çalışırken benim de kolum kaskatı kesiliyor. Çalışılan her kası önce az ağırlık çok tekrar yapıp ısındırmak mı gerek sakatlanma olmaması için

Tesekkur ederim sag ol gulsema. :) Evet gulsema yapabilirsin mesela biceps antrenmaninda ilk hareketin barbell curl diyelim öncelikle düşük agirlikla barbell curl yapıp bicepsi isitabilirsin veya göğüs antrenmaninda ilk hareket bench press diyelim düşük agirlikla 1isinma seti+3 set iyi olur hem göğüs ısınmis olur hem yorulmuş olur böylece sonraki setler daha etkili olacaktır. Iyi çalışmalar. Bu arada yag yakım işi nasıl gidiyor bayadir yoktun ortalarda hala sporla ugrastigini görmek mutluluk verici. :)

gülsema
Üye
Üye

Mesajgönderen gülsema » Ağustos 28th 2014, 08:21

Çok teşekkür ederim I Will Be Back. Ben baya bir yol kat ettim diyebilirim. Geçen sene bu zamanlarda 2,5 kg dumbell ile başlayan yolculuğum 130kilo leg pressler 60 kilo squatlar şeklinde limitlerimi zorlayan antrenman anlayışına dönüştü. Vucut anlamında kader sandığım bazı durumların öyle olmadığını vucut yapımı istediğim şekilde değiştirebileceğimi gördüm.Yağlı kum saati olan vucut tipim atletik vucut tipine dönüşmeye başladı. Hayatımda hiç giymediğim xs-36 beden pantolonlara girdim. Diyet konusunda ise insülini kontrol altına aldığımda gerçekten etkili bir şekilde
yağ yakabildiğimi ve vucudumun kaslanma anlamında kendi ölçeğinde hızlı cevap verebildiğini gördüm.Ben ne yapsam olmaz,metabolizmam yavaş,genlerim kötü şeklindeki olumsuz düşüncelerimin birer bahane olduklarını, işin iç yüzünde tek sorunumun insülin kontrolsuzluğu sebebiyle hızlı bir şekilde yağlanmam olduğunu anladım.Uzaylı gibi baktığım olmak imkansızdır dediğim vucut geliştirmeci bayanlar gibi olmanın imkansız olmadığını imkan ve istek olduğu sürece benim de onlar gibi olabileceğimi gördüm. Artık az çok nasıl bir metod
uyguladıklarını biliyorum. Şu an en büyük sorunum istikrar problemi
uygun şartlarım olduğu zaman diyet-antrenman anlamında çok iyi bir motivasyonla disiplinli bir şekilde yol alıyorum ancak hayat şartları özel problemler vs sebeplerle bu kararlılığı tamamen kaybediyorum. Bu da beni geriye götürüyor ve yol almamı engelliyor. Henüz çok başında olduğum ve bu bir süreç olduğu için bunu normal karşılıyorum. Hayat bu inişler de çıkışlar da oluyor.
Önemli olan isteği kaybetmemek. Benim de bu konuda isteğim fazlasıyla var:)

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen I Will Be Back » Ağustos 28th 2014, 21:07

gülsema yazdı:Çok teşekkür ederim I Will Be Back. Ben baya bir yol kat ettim diyebilirim. Geçen sene bu zamanlarda 2,5 kg dumbell ile başlayan yolculuğum 130kilo leg pressler 60 kilo squatlar şeklinde limitlerimi zorlayan antrenman anlayışına dönüştü. Vucut anlamında kader sandığım bazı durumların öyle olmadığını vucut yapımı istediğim şekilde değiştirebileceğimi gördüm.Yağlı kum saati olan vucut tipim atletik vucut tipine dönüşmeye başladı. Hayatımda hiç giymediğim xs-36 beden pantolonlara girdim. Diyet konusunda ise insülini kontrol altına aldığımda gerçekten etkili bir şekilde
yağ yakabildiğimi ve vucudumun kaslanma anlamında kendi ölçeğinde hızlı cevap verebildiğini gördüm.Ben ne yapsam olmaz,metabolizmam yavaş,genlerim kötü şeklindeki olumsuz düşüncelerimin birer bahane olduklarını, işin iç yüzünde tek sorunumun insülin kontrolsuzluğu sebebiyle hızlı bir şekilde yağlanmam olduğunu anladım.Uzaylı gibi baktığım olmak imkansızdır dediğim vucut geliştirmeci bayanlar gibi olmanın imkansız olmadığını imkan ve istek olduğu sürece benim de onlar gibi olabileceğimi gördüm. Artık az çok nasıl bir metod
uyguladıklarını biliyorum. Şu an en büyük sorunum istikrar problemi
uygun şartlarım olduğu zaman diyet-antrenman anlamında çok iyi bir motivasyonla disiplinli bir şekilde yol alıyorum ancak hayat şartları özel problemler vs sebeplerle bu kararlılığı tamamen kaybediyorum. Bu da beni geriye götürüyor ve yol almamı engelliyor. Henüz çok başında olduğum ve bu bir süreç olduğu için bunu normal karşılıyorum. Hayat bu inişler de çıkışlar da oluyor.
Önemli olan isteği kaybetmemek. Benim de bu konuda isteğim fazlasıyla var:)

Gulsema, yapmış olduğun yorumlar cok güzel gecen yil bu zamanlar forumda kilo vermekle ilgili sorunlarin yaptigin yorumlar sorduğun sorular senin hakkında cok iyi fikirler edinmemi sagladi ne kadar zeki kararli bir bayan olduğun het halinden belliydi zaten. :) Umarim hayatının spor dışında kalan kismi da seni tatmin edecek bir seviyeye gelir ki böyle kararli ve başarılı bir insanin istedigini elde etmemesi mümkün degil. :)

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir