Tenisçi Dirseği Spor Hayatımı Bitirdi mi?

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

iamburak
Yeni Üye
Yeni Üye

Tenisçi Dirseği Spor Hayatımı Bitirdi mi?

Mesajgönderen iamburak » Şubat 28th 2015, 17:38

Yeni üyeyim ve bu forum bir çok konuda şu ana kadar bana yardımcı oldu ama kayıt olmak bugüne kısmetmiş. Yaklaşık 3-4 senedir ağırlığı fazlalaştırmadan (maksimum 10 kg) evde kendi ağırlık setlerimle her gece vücut çalışan biriyim. Aynı zamanda her gün dışarıda düzenli koşumu da yaparım. Salona gitmeden formumu kazanabildim. Lakin şu son 3 aydır lanet bir olayla uğraşıyorum o da sol kolumda ki tenisçi dirseği. Aylar boyu bir çok doktor sürekli ilaç tedavisi, krem ve dirsek bandı verip yolladı. Ne yalan söyliyim neredeyse hiç faydasını görmedim. Son 2 haftadır fizik tedavi görüyorum. Koluma 5 seanslık ESWT ve HIL tedavisi uygulandı. İyileşme mevcut ancak hala daha denemek için 5 kg ile tek bir biceps hareketi bile dirsekle bilek arasındaki bir hatta hafif yanmaya neden oluyor. Fizik tedavi şimdilik bitti ve bilekten dirseğe kadar bant takıldı aynı zamanda kolluğumu da takıyorum bir süre o duracakmış eğer geçmez ise iğneyle kortizon enjekte edilecemiş. 3 küsür ay boyunca en ufak bir egzersiz yapamamak, güçten düşmek ve vücudun şişkinliğinin hafiften indiğini görmek çok moralimi bozuyor. Bu konularda bayağı bilgilisiniz o yüzden sizin fikirlerinizi de dinlemek isterim. Eğer olurda dirseğimdeki bu problem çözülürse bir süre sonra tekrardan vücut çalışmalarıma geri dönebilir miyim? Zaten fazla zorlamıyorum dediğim gibi en fazla tek kola 10 kg verdiğim oluyor. 10 kg'ın üstünü senelerdir görmüş değilim. Bazı yerlerde bu olayın kronikleşebileceği, tamamen ağırlıktan uzak durulması gerektiği yazıyor. Böyle bir durum söz konusu değildir dimi? :( Bu olay moralimi çok kötü etkiledi. 24 yaşında böyle bir kusurla kalmak beni çok kötü etkiler lütfen siz bu konu hakkında ne biliyorsanız yazın ne kadar uzun olduğunun önemi yok söylediğiniz her cümle değerli benim için.

Onur Atakan Doğan
VIP
VIP

Mesajgönderen Onur Atakan Doğan » Şubat 28th 2015, 20:21

Fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencisi olarak şunları diyebilirim. Fizyoterapistinizi ve doktorunuzun tavsiyelerini göz ardı etmeyin. Bu hastalık kronik bir hastalıktır. Canınızı sıkmayın bu hastalıkla bu sporu yapabilirsiniz. Öncelikle bir süre salondan yani ağırlıklardan uzak kalacaksınız. Sadece kardiyo yapabilirsiniz. Tedaviler bittikten sonra dirseğinizi güçlendirici çok hafif egzersizler yapın. Doktorun ön gördüğü süre bittiğinde salona gittiğinizde pressleri çok hafif yapın ve daha izole hareketleri çalışın. Sizin en büyük düşmanınız ağır kilolar. Olabildiğince presslerde konsantre çalışın ve en ufak bir dirsekte acıda dinlenin. Bu hastalıkla yaşamayı öğrenirseniz hiçbirşeye engel olmaz ama dediğim gibi dirseğiniz eskisinden çabuk yorulacak. Kortizol tedavisi şart değilse altarnatiflerine yönelin. Onun taricinde glukozamin takviyeleri kullanın ve haftada en az bir gün kelle paça kemik suyu tarzı yemekler yiyin. Kesinlikle dirsek koruyucusu olmadan ağır işler ve spor yapmayın.

iamburak
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen iamburak » Mart 1st 2015, 13:12

Onur Atakan Doğan yazdı:Fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencisi olarak şunları diyebilirim. Fizyoterapistinizi ve doktorunuzun tavsiyelerini göz ardı etmeyin. Bu hastalık kronik bir hastalıktır. Canınızı sıkmayın bu hastalıkla bu sporu yapabilirsiniz. Öncelikle bir süre salondan yani ağırlıklardan uzak kalacaksınız. Sadece kardiyo yapabilirsiniz. Tedaviler bittikten sonra dirseğinizi güçlendirici çok hafif egzersizler yapın. Doktorun ön gördüğü süre bittiğinde salona gittiğinizde pressleri çok hafif yapın ve daha izole hareketleri çalışın. Sizin en büyük düşmanınız ağır kilolar. Olabildiğince presslerde konsantre çalışın ve en ufak bir dirsekte acıda dinlenin. Bu hastalıkla yaşamayı öğrenirseniz hiçbirşeye engel olmaz ama dediğim gibi dirseğiniz eskisinden çabuk yorulacak. Kortizol tedavisi şart değilse altarnatiflerine yönelin. Onun taricinde glukozamin takviyeleri kullanın ve haftada en az bir gün kelle paça kemik suyu tarzı yemekler yiyin. Kesinlikle dirsek koruyucusu olmadan ağır işler ve spor yapmayın.

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim :) Dirsek güçlendirici hareket demişsiniz doktorun bana önerdiği egzersizler bu sınıfa giriyor sanırım?

Resim

Bir de neden kortizon tedavisi yerine başka tedavileri önerdiniz? Kola iğneyle kortizon enjekte edilmesi ağızdan alınan kortizon gibi değil zararı yok demişti. Yabancı forumlarda da bir çok kişi kortizon tedavisiyle sağlığına kavuştuğunu yazmış.

Onur Atakan Doğan
VIP
VIP

Mesajgönderen Onur Atakan Doğan » Mart 1st 2015, 14:05

Kortizol demek steroid demektir. Oral steroidler toksin oluşturduğundan iğneden daha zararlıdır. Bu demek değil ki iğneli steroidler zararsız. Ben genel olarak bu tedavi türüne karşıyım çünkü ciddi yan etkileri var ve sürekli bu ilaçları almanız gerekebiliyor. Doktorunuzla konuşun eğer kortizol haricinde bir ilaç tedavisi mümkünse onu tercih edin eğer mümkün değilsede bu ilacın yan etkilerini araştırın.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Mart 1st 2015, 14:44

Birçok doktor yan etkilerini bile bilmeden her gelene dayıyor kortikosteroidi, eli yüzü şişen mi ararsın, kıçı başı tutmayan mı ararsın, enzimleri yükselen mi ararsın ne ararsan var...

iamburak
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen iamburak » Mart 1st 2015, 15:55

Onur Atakan Doğan yazdı:Kortizol demek steroid demektir. Oral steroidler toksin oluşturduğundan iğneden daha zararlıdır. Bu demek değil ki iğneli steroidler zararsız. Ben genel olarak bu tedavi türüne karşıyım çünkü ciddi yan etkileri var ve sürekli bu ilaçları almanız gerekebiliyor. Doktorunuzla konuşun eğer kortizol haricinde bir ilaç tedavisi mümkünse onu tercih edin eğer mümkün değilsede bu ilacın yan etkilerini araştırın.

Biraz araştırma yaptım gerçekten de dediğiniz gibi bir durum varmış. Kortizon tedavisi ağrıyı en fazla azaltan tedavi olsa da oradaki tendonların zayıflamasına ve hassaslaşmasına neden olabiliyormuş. Aynı şekilde bu tenisçi dirseği vakasının nüksetme oranını iki katına çıkarıyormuş. Tendonları zayıflattığı için de 3 kereden fazla enjekte edilmemesi gerekiyormuş.

Bir sorum daha olacak. Fizik tedavi doktorum tabi ki kolumla ilgileniyor ancak bunun yanında bir de spora geri dönme sürecim var. Bununla ilgilenen, sakatlanan insanları spora geri döndürmeyi amaç edinen hastaneler mevcut mudur? Yani elime program verip şu süreler şuna çalış, ağrı olursa şunu uygularız, şu süreden sonra tempoyu arttırırız gibi önerilerde bulunup bir yandan da tedavi edebilecek bir sağlık kurumu veya hastane mevcut mudur?

Onur Atakan Doğan
VIP
VIP

Mesajgönderen Onur Atakan Doğan » Mart 1st 2015, 17:57

Tabiki var fiziktedavi orayı tedavi eder. Bireylerin topluma veya spora kazanımı ise rehabilitasyon programında yapılır. Rehabilitasyon merkezlerini araştırabilirsiniz bu konuda fizyoterapistinizden yardım alabilirsiniz. Kortizol tedavisini ise doktorunuzla ayrıntılı konuştuktan sonra kararlaştırın araştırmalarınızı endişelerinizi doktorunuzla paylaşın ondan sonra birlikte karar verin. Uygulanacak ilaçları ve tedavi süresini ayrıntılı bir şekilde sorun bunu öğrenmek sizin en doğal hakkınız. Belkide kortizol şart olabilir sonuç olarak sizin takibinizi yapan doktorlar buna en uygun kararı verecek kişilerdir.

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir