Optimumla ilgili.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 23rd 2012, 01:45

Daha once de konusmustuk bu konuda ama tekrar etmekte fayda var. Doktorlar bilim adami degil. Doktorluk bir nevi teknisyenlik; bilim adamlarinin buluslarini ve gelistirilen teknolojileri (metodlar-aletler-bilgi birikimi) uyguluyorlar. Yeni gelismelerden ne kadar cok haberleri varsa o kadar iyi. Ama maalesef her is kolunda oldugu gibi doktorlarda da isini iyi ve kotu yapanlar var.

Bir cok doktor mezun olduktan sonra bir daha bransiyla ilgili pek bir yayin okumuyor, konferanslara katilmiyor. Yani kendini egitmeye devam etmiyor. Dolayisiyla hem yeni gelismelerden habersiz hem de eski bildiklerini bile zaman icinde unutuyor. Bunlar kotu doktorlar.

Iyi doktorlar devamli kendilerini gelistirmeye calisiyorlar. Ama onlar da mukemmel degil. Gunde cok sayida hasta gormeleri lazim. Her birine ayiracaklari cok kisitli bir zaman var. Herkesin derdi hakkinda uzun uzun dusunmeye-arastirma yapmaya vakitleri yok. Dolayisiyla akillarina yatan ilk fikir teshis oluyor.

Hasta sansliysa iyi bir doktora rastgeliyor ve doktorun aklina gelen ilk fikir dogru cikiyor. Ama tersi de mumkun.

En dogrusu hastanin ve hasta yakinlarinin biraz sorumluluk almalari; bilgi caginda yasiyoruz, internet sayesinde her turlu guncel bilgiye ulasmak ve kendini egitmek mumkun. Tabii ki bir doktorun birikimine ulasmaktan ve kendi teshis-tedavimizi kendimiz yapmaktan bahsetmiyorum. Demek istedigim doktora gitmeden once biraz arastirmak, kendini hazirlayip doktora saglikli bilgi vermek ve akilli sorular sormak. Ayrica doktorun vardigi teshisi de daha sonra arastirip hakikaten de hastanin sikayetlerine uyup uymadigini gormek. Doktorun tavsiye ettigi tedavi hakkinda arastirma yapip iyi-kotu taraflarini ogrenerek daha bilincli karar vermek.

Bunlar cok eziyetli geliyorsa "saldim cayira mevlam kayira"..

cesarino
Üye
Üye

Mesajgönderen cesarino » Ocak 26th 2012, 10:51

Peki arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. İlk defa kullanacağım protein tozunu. Zararı olarak karaciğeri yormak diye bir şey var. İleriye dönük problem yaratır mı ? Veya bu sporu 3-4 sene yapıp 3-4 sene toz kullandığımız da karaciğerimiz de problem oluşur mu? Nasıl önüne geçebiliriz bu olayın? İlk defa kullanıyorum diye napmalıyım..

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Ocak 26th 2012, 11:14

akla zarar verir kullanmamak iyidir biz kullanıyoruz yaşımız 3 yaşından öteye gitmedi...

srht dmrs
VIP
VIP

Mesajgönderen srht dmrs » Ocak 26th 2012, 11:49

Whey protein tozunu Biraya dök karıştırıp iç. Böbreğinde wheyden dolayı taş oluşmaz en azından :)

Şaka bir yana herşeyi fazlası zararlıdır, yüksek dozda herşey vücudu zorlar ve değerler biraz yükselebilir. Devamlı kullanılıyorsa birkaç ay ara vermek ve ara ara karaciğer koruyucular kullanmak gerekebilir. Bol bol su içmek lazım.

cesarino
Üye
Üye

Mesajgönderen cesarino » Ocak 27th 2012, 09:02

Muz-çilek 5lbs siparişini dün gece verdim. Fakat sodyum oranı yüksek diye duydum. Ne kadar doğru diye araştırdım ama bir şeyler bulamadım. Fikri olanlar var mı?

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Ocak 27th 2012, 10:31

SRHT DMRTŞ yazdı:Whey protein tozunu Biraya dök karıştırıp iç. Böbreğinde wheyden dolayı taş oluşmaz en azından :)

Şaka bir yana herşeyi fazlası zararlıdır, yüksek dozda herşey vücudu zorlar ve değerler biraz yükselebilir. Devamlı kullanılıyorsa birkaç ay ara vermek ve ara ara karaciğer koruyucular kullanmak gerekebilir. Bol bol su içmek lazım.

Serhat antrenman gunleri 3 olcek kullaniyorum ben.off gunlerinde ise 2 kere.Bu doz yuksek mi sence?

srht dmrs
VIP
VIP

Mesajgönderen srht dmrs » Ocak 27th 2012, 12:57

Bu doz normal kardeşim.
Off günlerde zaten antrenman stresi ve beslenme stresi yok ( bunu iyi bilirim ) :) o yüzden yumurta ye 20 tane

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Ocak 27th 2012, 13:59

SRHT DMRTŞ yazdı:Bu doz normal kardeşim.
Off günlerde zaten antrenman stresi ve beslenme stresi yok ( bunu iyi bilirim ) :) o yüzden yumurta ye 20 tane

tamam : ) ama off gunlerde de beslenme stresi var.2 saat vucuda protein sokmazsam, vicdan azabi duyuyorum : )

srht dmrs
VIP
VIP

Mesajgönderen srht dmrs » Ocak 27th 2012, 15:02

Ozaman bol bol protein al senin için daha güzel. : )
4 saat ara ile protein tüket ...

cesarino
Üye
Üye

Mesajgönderen cesarino » Ocak 28th 2012, 11:53

Arkadaşlar ben 67 kiloyum boy 1.75. Kaç ölçek kullanmalıyım spor günleri ve of günlerde?

“Optimum Nutrition” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir