CrossFit

Moderatör: murat tahan

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Ocak 12th 2013, 22:04

Bu işin ileride çılgınlık boyutuna ulaşacağına eminim, şu an emekleme dönemide sadece.

Adamlar müthiş bir sistem oturtmuşlar, çok uzaktan da olsa saadet zincirleri gibi, sitesine bakarsanız verdikleri level 1 ve 2 antrenör kursları dünyanın dört bir yanında aylar önce dolmuş durumda. Her kurs için 1000 dolar alıyorlar, crossfit ismini kullanıp ticari amaçla kullanmak, salon açmak vs. için yıllık 3000 dolar ödüyorsunuz.

Şu an İstanbul'da 2 tane affiliate var biri avrupa biri anadolu yakasında, Ankara'ya açılma ihtimali var belli bir süre sonra benim bildiğim bir tane.

Türkiye'de master ünvanlı olan yok bildiğim kadarı ile, masterlar crossfit ile bulundukları bölgede antrenörlük kursu verebiliyorlar.

Büyük potansiyel olduğuna inanıyorum Türkiye için, zaman göstericek tabii ki.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Ocak 12th 2013, 22:39

Crossfitin geçici birşey olmadığı zaten çok açık, çünkü içinde yok yok...bu çeşitlilik acaba bugün ne var heyecanı skor heyecanı ölçülebilir rekabet ortamı, kendi kondisyonunu test etme imkanı falan mevcut..

burpees denilen hareket eskidenboks antrenmanlarında falan kullanılıyordu ancak normal halkın haberi bile yoktu şimdi burpee manyağı oldu millet inanılmaz bir etkisi var günde 100 burpee yapın 1 ay sonra kondisyonunuzda ve fiziğinizdeki değişimi kendiniz görün,tabi doğru yapılacak önce 15-20 dakikada belki zor yaparsınız en sonunda bakarsınız ki 5-6 dakikada bitirebilmişsiniz ve anlarsınız ki sizde birşeyler değişmiş bu hoşunuza gider....çünkü normal bir insan 5 dakikada hayatta yapamaz...

Birde unutmadan Crossfitte mesela; lastik çevirme, balyozla lastiğe vurma, halat sallama gibi şeyler yoktu...onlarda eklendi ancak crossfit oyunlarında bu hareketler gene yok dikkatiniz çekerim...yani balyozla lasiğe vurmak olmaz çünkü bazısı yavaş vuru bu mızıkçılık olur test edilemez..kendi dürütlüğüne kalmıştır..

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Ocak 12th 2013, 22:47

Crosspit (crossfit değil dikkatinizi çekerim)
bootcamp
circuit
Ketlebell
Bunlarda diğer çalışma yöntemleri..

Son zamanlarda 45 saniye antreman 15 saniye dinlenme olarak spartacus antrenmanlarıda dikkat çekici...

Son yıllarda yağ yakıcı ve güzel etkilerinden dolayı dövüş sporlarının fitnese uyarlanmış halleride son derece tutuluyor....yani illaki amacı sadece dövüşmek yada güç kazanmak olanlar değil fitness amaçlı versiyonlarıda gündemde..

Kullanıcı avatarı
themaninblack
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen themaninblack » Ocak 13th 2013, 04:41

ben de crossfit'in diyet doneminde faydali olacagini dusunuyorum.
1-2 ay sonra 2 ayligina bi crossfit salonuna yazilma niyetim var.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Ocak 13th 2013, 10:19

Benim de ilgimi çekiyor bu tarz antrenmanlar. Bursada bu tip bir salon olsa düşünmeden kaydolurum.

[video width=560 height=315]http://www.youtube.com/v/8Q-fYIV37mg?version=3&autohide=1[/video]

[video width=560 height=315]http://www.youtube.com/v/Cy5MDkOnEZ4?version=3&autohide=1[/video]

cemcemcem
Üye
Üye

Mesajgönderen cemcemcem » Ocak 20th 2013, 16:33

Güzel videolarmış, paylaştığın için teşekkürler.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Ocak 21st 2013, 03:41

İlter bu hareketlerin çoğunu evde yaparsın, o kadar seveceksen erteleme süratli bir kondiyon artışı oluyor, crosfit34.com'dan wod takip edebilirsin bazı hareketler uymazsa yerine alternatif hareket koyarsın..

crossfit.com'da ise listele var bütün resmi programların listesi mevcut...
Bazı resmi programlardan kendine 3-5 tane belirle keyif aldıklarından ve onları daima formunu ölçmek için dene zamanı kaydet genelde resmi programlar zaten takip için ve kıyas için çok kullanılıyor...onaylı resmi hareketler isim şeklinde zaten fran cindy falan..

Bazı hareketerde dediğim gibi ağırlığı yere atamayacağın hareketleri yapamazsın yada evde barfiks çekiyorsun o crossfit tarzında çekemeyebilirsin kapı arası barfikste.............Onun dışında crossfit hareketlerinin büyük çoğunluğunu yaparsın bazısı yarım bazısı tam ama yaparsın.....tabi salondaki keyfi vermeyebilir her spor gibi..

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Ocak 21st 2013, 17:26

Teşekkür ederim sebastian, verdiğin siteye bir göz atacağım.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Ocak 22nd 2013, 11:53

Youtube'de konu ile ilgili videoları araştırırken bu video ile karşılaştım. Tabi bu videonun antrenman ile alakası yok ama eğlenceli geldiği için paylaşmak istiyorum.

[video width=520 height=370]http://www.youtube.com/v/5lgPvLBuTsI?version=3&autohide=1[/video]

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Ocak 22nd 2013, 12:24

ilter gözünü severyim şu avatarı tek göz yap, gözümüz takılıyor psikolojimizi gözümü bozacak :)

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir