BÜYÜK CROSSFİT DOSYASI; ŞOK ŞOK ŞOK...

Moderatör: murat tahan

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 9th 2013, 02:03

Jacklifter dediklerin yanlış değil ama yeni gördüm ve üzüldüm ön yargına, ben 100 lerce crossfit çalışması yaptım ve olumlu etkide gördüm, bu 100 tane etkinini 1 saatlik muay thai idmanının yanında minicik kaldığınıda gördüm....Peki o halde neyime yarıyor bu ? çünkü insanı baskı altında bırakan bir sistem insan emeğinin karşılığını görmek istiyor..Hedefim nedir bana gerçekten objektif olarak katkıları nelerdir ? bu plansızlık birisine iyi gelirken diğer kişiye iyi gelmezse ne olacak sürekli plansızlığıa devam mı edecek ?

Cevap basit; her yönünü biraz geliştiriyor ve zayıf yönünün üzerine gitmene engel oluyor çünkü plan yok....

ÖRNEKLERİM;
A kişisi; genetik olarak düzgün, adamda belli bir güçte var bu kişi senden daha fazla gelişiyor şöyle ki güç ve dayanıklık ve kondisyon özellikleri eşit gelişiyor, bu kişi sana tavsiye eder elbette benim gibi çalış bak ben nasıl gelişiyorum, halden anlar mı hiç ?

B kişisi ; sadece kondisyona eğilimi var ancak güç ve dayanıklılık konusunda sıkıntılı özel bir etüt çalışması gerekiyor; ve ne oluyor yukarıda A kişisinin yönteminin kendisinede faydalı olacağını düşünüyor sonuç mu ? 2 yıl geçiyor hala yukarıdaki kişinin 6 aylık kas gelişimi ve güç düzeyini yakalayamıyor ?

Bu elit düzeyde ise şöyledir ? B kişisi neyin eksik kardeşim ? tesler yapılıır aaa bu şahsın güç yönü çok çok eksik, nefeste az ama yüksek tekrarlarda iyi durumda, ve ona göre planı çiziliyor...gerekli periyodlama yapılıyor...

Crossfitte ise hızlı bir kondisyon ancak düşük bir güç artışı oluyor ve kondisyon seviyesi ise 3 ay geçmeden platoya takılıyor...

Bir işi yapamaman o işin zor olması o şeyin maksimum fayda sağladığı anlamınada gelmeyebilir, çünkü eğer amaç zorlamaksa ben seni veya kendimi bayıltana kadar zorlamasınıda bilirim hatta ölün çıkar o salondan ama neden, ne olacak yani ?

Neden güreşçi güreşini yapıp yanında sadece crossfit eklemiyor ? yada boksör sadece boks çalışıp yanına bütün o idmanlar dışında sadece crossfit eklemiyor ? yada koşucular? koşu yanına crossfit? çünkü yarım yamalak kalacakda o yüzden ama crossfit güzel spor etkili spor bunu kabul etmeyende yok gelgelelim canavar yaratıyor gibi hikayeler asılsızdır, bjj mavi kemer şampiyonu bir dost sadece bjj idmanı ve 5x5 güç idmanı yapıyor, bjj zaten dayanıklılığını artırıyor ve diğeride gücünü eksik yönü zaten gücüymüş.....crossfit her spora destek olur ama abartıldığı gibi ise inan bana en başta profesyoneller bjj yanına sadece crossfit ekler oh kurtulur.......

Crossfit zamandan tasarruf sağlamak güç denge kondisyon vb özelliklerini kısa sürede belli bir seviyeye getirmeye yarayan bir sistem, ve etkileri gayet başarılı yani üvey evlatlık bir durum yok..ancak çabuk plato ve yavaş bir gelişimle yoluna devam etmek zorunda kalınan bir sistem...ve kas artışı ise minimum düzeyde....

Hedefsizlik bir süre sonra yerini eğlenceden sıkıtıya bırakmakta, ve dönüp dolaşıp eskiden yaptığın bir idmana gene denk geldiğinde ise gene zorlandığını farkedince bir şeylerin yanlış olduğunu anlamaktasın, ama sana hoca şöyle der vücudu şaşırtıyoruzda ondan alışmıyorsun :) aslında değil gelişemedin de ondan, çünkü antrenman eskiden yaptığının tıpkısının aynısı ama....,,

Uzun lafın kısası crossfit etkili ve güzel bir sistem ancak hayal satmanın ve olduğunun dışında şeyler vaad etmenin etik olmadığını düşünüyorum...zaten sevmesem ben yapmam etki görmesem kendim uygulamam keyifli ve güzel faydalıda ama amalarıda çok, bundan ekmek yiyenlerin işine gelmeyebilir...

Bunlar kafadan sallama değil, araştırma, inceleme, bilirkişilere bol sorular ve kendi denemelerimdir aynı zamanda her denileni olduğu gibi kabul etmeyip süzgeçten geçirmeyide ihmal etmedim tabi....bir şeyi okurken diğer yönünüde anti tezinide okumakta fayda var....

Kullanıcı avatarı
Göksel Demircan
VIP
VIP

Mesajgönderen Göksel Demircan » Şubat 9th 2013, 09:15

Ben crosfit yapmadim ama sebastian tamda düsündügüm seyleri söyledin..

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Şubat 9th 2013, 10:01

Hemfikir olduğum bir çok nokta var yazınızda. Yalnız kaçırdığınız bir nokta var bence. Sitedeki antremanlarda sadece amrep veya for time değil, 3-3-3-3-3-3-3 gibi güçlenmeye yönelik antremanlar da veriliyor. Ayda bir veriliyor en fazla dersiniz ona bir şey diyemem, ama tek amaç deliler gibi çalışmak değil gördüğünüz gibi.

Şu ana kadar kitapta okuyup o kadar da değil dediğim tek şey şu iddiaları oldu;

Steroid kullanan VGciler
Steroid Kullanan Crossfitçiler
Doğal Crossfitçiler
Doğal VGciler

Bu sıralamayı büyüklük açısından yapmışlar ve lafı doğal vgciler doğal crossfitçiler kadar asla büyüyemiyorlara getirmişler, buna inanasım gelmedi tabii ki.

Benim düşüncem şu, crossfit metodu ile, dediğiniz gibi sitede yazan antremanlar ile değil, ihtiyaca göre antreman yapılır ise çok güzel kas ve güç artışı alınabilir. Ben hiç bir zaman bir crossfit affiliateinde bulunmadım, nasıl antreman yaparlar, hocalar nasıl antreman verir yeni gelenlere veya ihtiyaca yönelik antreman yaparlar mı bilemiyorum. Ben sadece sitedeki antremanları yapıyorum, yaza doğru level 1 trainer sertifikası almak için gideceğim, umarım oradan daha donanımlı ve bilgili dönüp bunları paylaşabilirim.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 9th 2013, 10:56

Sevgili jacklifter strength idmanlarını elbette biliyorum, sen benim yazılarımı malesef uzun diye okumadın galiba, crossfit nedir ne değildir bilmesem bu kadar yazarmıyım salakmıyım yahu, birde sadece amrap ve for time yok gözden kaçırmışsın falan yazmışsın, bu resmen salaksın ama uzun uzun vakit ayırıp yazmışsın bilgin olmadan demek :)

ben crossfiti savunmak içinde çok tartışma yaptım oda benim objektifliğimdir körü körüne savunma yada eleştiri yapmam kesinlikle..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 9th 2013, 11:48

sebastian yazdı:Jacklifter dediklerin yanlış değil ama yeni gördüm ve üzüldüm ön yargına, ben 100 lerce crossfit çalışması yaptım ve olumlu etkide gördüm, bu 100 tane etkinini 1 saatlik muay thai idmanının yanında minicik kaldığınıda gördüm....Peki o halde neyime yarıyor bu ? çünkü insanı baskı altında bırakan bir sistem insan emeğinin karşılığını görmek istiyor..Hedefim nedir bana gerçekten objektif olarak katkıları nelerdir ? bu plansızlık birisine iyi gelirken diğer kişiye iyi gelmezse ne olacak sürekli plansızlığıa devam mı edecek ?

Cevap basit; her yönünü biraz geliştiriyor ve zayıf yönünün üzerine gitmene engel oluyor çünkü plan yok....

ÖRNEKLERİM;
A kişisi; genetik olarak düzgün, adamda belli bir güçte var bu kişi senden daha fazla gelişiyor şöyle ki güç ve dayanıklık ve kondisyon özellikleri eşit gelişiyor, bu kişi sana tavsiye eder elbette benim gibi çalış bak ben nasıl gelişiyorum, halden anlar mı hiç ?

B kişisi ; sadece kondisyona eğilimi var ancak güç ve dayanıklılık konusunda sıkıntılı özel bir etüt çalışması gerekiyor; ve ne oluyor yukarıda A kişisinin yönteminin kendisinede faydalı olacağını düşünüyor sonuç mu ? 2 yıl geçiyor hala yukarıdaki kişinin 6 aylık kas gelişimi ve güç düzeyini yakalayamıyor ?

Bu elit düzeyde ise şöyledir ? B kişisi neyin eksik kardeşim ? tesler yapılıır aaa bu şahsın güç yönü çok çok eksik, nefeste az ama yüksek tekrarlarda iyi durumda, ve ona göre planı çiziliyor...gerekli periyodlama yapılıyor...

Crossfitte ise hızlı bir kondisyon ancak düşük bir güç artışı oluyor ve kondisyon seviyesi ise 3 ay geçmeden platoya takılıyor...

Bir işi yapamaman o işin zor olması o şeyin maksimum fayda sağladığı anlamınada gelmeyebilir, çünkü eğer amaç zorlamaksa ben seni veya kendimi bayıltana kadar zorlamasınıda bilirim hatta ölün çıkar o salondan ama neden, ne olacak yani ?

Neden güreşçi güreşini yapıp yanında sadece crossfit eklemiyor ? yada boksör sadece boks çalışıp yanına bütün o idmanlar dışında sadece crossfit eklemiyor ? yada koşucular? koşu yanına crossfit? çünkü yarım yamalak kalacakda o yüzden ama crossfit güzel spor etkili spor bunu kabul etmeyende yok gelgelelim canavar yaratıyor gibi hikayeler asılsızdır, bjj mavi kemer şampiyonu bir dost sadece bjj idmanı ve 5x5 güç idmanı yapıyor, bjj zaten dayanıklılığını artırıyor ve diğeride gücünü eksik yönü zaten gücüymüş.....crossfit her spora destek olur ama abartıldığı gibi ise inan bana en başta profesyoneller bjj yanına sadece crossfit ekler oh kurtulur.......

Crossfit zamandan tasarruf sağlamak güç denge kondisyon vb özelliklerini kısa sürede belli bir seviyeye getirmeye yarayan bir sistem, ve etkileri gayet başarılı yani üvey evlatlık bir durum yok..ancak çabuk plato ve yavaş bir gelişimle yoluna devam etmek zorunda kalınan bir sistem...ve kas artışı ise minimum düzeyde....

Hedefsizlik bir süre sonra yerini eğlenceden sıkıtıya bırakmakta, ve dönüp dolaşıp eskiden yaptığın bir idmana gene denk geldiğinde ise gene zorlandığını farkedince bir şeylerin yanlış olduğunu anlamaktasın, ama sana hoca şöyle der vücudu şaşırtıyoruzda ondan alışmıyorsun :) aslında değil gelişemedin de ondan, çünkü antrenman eskiden yaptığının tıpkısının aynısı ama....,,

Uzun lafın kısası crossfit etkili ve güzel bir sistem ancak hayal satmanın ve olduğunun dışında şeyler vaad etmenin etik olmadığını düşünüyorum...zaten sevmesem ben yapmam etki görmesem kendim uygulamam keyifli ve güzel faydalıda ama amalarıda çok, bundan ekmek yiyenlerin işine gelmeyebilir...

Bunlar kafadan sallama değil, araştırma, inceleme, bilirkişilere bol sorular ve kendi denemelerimdir aynı zamanda her denileni olduğu gibi kabul etmeyip süzgeçten geçirmeyide ihmal etmedim tabi....bir şeyi okurken diğer yönünüde anti tezinide okumakta fayda var....
Nefis! Fikirlerini çok sade, anlaşılır yazmışsın. Okunması da keyifli.. Denilenlere aynen katılıyorum ama en çok hoşuma giden şey uslup..

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 9th 2013, 12:00

ksiren çok teşekkür ederim okuduğun için ve okuyan herkese..

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Şubat 9th 2013, 12:40

Yanlış anlamana sebep olduysam özür dilerim sebastian. Kesinlikle o amaç ile yazmadım veya öyle düşünmüyorum. Yazdıklarınızı keyifle ve tekrar tekrar okuyorum, ondan şüpheniz olmasın. Hedefsizlikten dem vurmuşsunuz bende crossfit ile hedefe yönelik antreman yapılabileceğini düşündüğümü söyledim. Tekrar ediyorum, ben sadece düşüncelerimi aktarıyorum, crossfiti eleştirecek veya yüceltecek ne bilgi ne de tecrübeye düzeyine sahibim şuan. Neyse kusura bakma tekrar rahatsızlık verdiysem.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 9th 2013, 13:17

jacklifter ne rahatsızlığı tam tersi zaman ayırıp okuman ve gerekenleri eleştirmen mutluluk verici, oraya yazı yazıp bunu kabul edin demek elbette benim haddime değil ben spor bilimi uzmanı değilim, hepimizin fikileri farklı olacaktır ve inandığın fikri sonuna kadar savunacaksın tabi ki biz robot değiliz....

senin yazdıklarında emin ol boşa gitmiyor beyin yormanı ve zahmetini karşılıksız bırakıyor değilim, bende okuyorum ve direk reddetmiyorum düşünüyorum senden de öğrendiğim şeyler oluyor...tartışmaya katkıların için ve kalite kattığın için çok teşekkür ederim sertikanı aldığında iyi bir hoca olacağına şüphemiz yok..

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Şubat 9th 2013, 13:19

Ellerine sağlık sebastian, çok güzel bir yazı olmuş. Devamını bekliyorum :)

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir