Güreş olimpiyatlardan çıkarıldı..

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
vct_glstrm27
VIP
VIP

Mesajgönderen vct_glstrm27 » Şubat 14th 2013, 21:06

cuneytust yazdı:o yüzdenki atletizm ana spor hiç bir değişiklik yapılamıyor kurallarda ancak erken çıkışlar oda 100 m de...spor dalları saf olmalı...dışardan fazla etki oldumu zevk çekişme ortadan kalkıyor...

:shock:

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 15th 2013, 09:29

ama bir sporcu olarak hep bir olimpiyat yaşamak istemişimdir....atletizm i bırakmayıp devam etseydim şansım olabilirdi....

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 15th 2013, 13:19

Güreş ve atletizm antik olimpiyatlardan beri var. Ama herkesin dediği gibi, yeni kurallar yüzünden artık seyredilesi tarafı kalmadı. Yani güreş kendi kendini mahvetti.

Benim yıllardan beri anlamadığım şey, bizde neden liselerde-üniversitelerde spora önem verilmediği. Amerika'da okullar arası müsabakalar bir çok sporlara ilgiyi arttırıyor. Hatta bu sebeple küçük yaşta düzenli antrenman yapmaya başlayan milyonlarca çocuk yüzünden olimpik başarıları hep yüksek. Amerika'da güreş ilkokuldan başlıyor, iyi sporcular özel okullarda burslu okuyabiliyorlar. Yani fakir bir aileden gelen çocuk en iyi liselere-üniversitelere bu sayede gidebiliyor. Lise-üniversite güreş müsabakalarını binlerce öğrenci seyrediyor. Bu sporu yapanlar okulda çok popüler oluyorlar..

Bizde göya ata sporu bu. Acaba kaç kişi bölgesel-Türkiye yarışmalarını seyreder? Ya da yağlı güreşi? "Güreş idmanı yapıyorum" dese belki okulda çocukla dalga geçerler..
En son Kemal Siren tarafından Şubat 16th 2013, 13:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 15th 2013, 14:21

ülkemizde teşvik yok teşvik ne ile olur...önce aile ile ikinci okul ile üçüncü spor sahaları ile..
birincine gelirsek ülkemizde bilinçli aile çocuğunu spora teşvik edecek aile yapısı yok denecek kadar az heleki bizim çocukluğumuzda yoktu eğerki çok istekliysen kendi çabalarınla spor yapabiliyordun...
ikinci okul dersek şu son 10 yılda biraz olsun kıpırdanma oldu okullarda ama hala yeterli değil spor dalı ile burs olayını tamamıyla sisteme sokmalılar okullardaki spor salonları sürekli yenilenmeli ve güçlendirilmeli ve bilinçli spor hocaları atanmalı...
üçüncü olarak spor salonlarının alanlarının yetersizliği belkide en çok bu konuda kıpırdanma oldu son yıllardaki yatırım geçmiş yıllara oranla kat be kat iyi ama hala yetersiz...
dünyaca ses getiren spor organizasyonlarında iyi gelişmeler var...avrupa basketbol şampiyonası akdeniz oyunları dünya kış oyunları dünya üniversiteler arası oyunlar dünya tenis turnuvalarının türkiye ayağı 4 senesi oldu bu sene...
bunlar güzel gelişmeler ama hala yetersiz...
türkiyede sporun dallanıp budaklanması için ailelerin bilinçlenmesi okulların öğretim sisteminin geliştirilmesi ve burs imkanlarının esnek olması gerekir...
bu ikisi başarıldıktan sonra zaten spor tesisleri yapılacaktır sonuçta talep olursa tesisleşme gelişir....
ailelerin bilinçlenmesi lazım ve çocuklarına destek vermesi yanlışa veya istemediği bir şeye yönlendirmemesi lazım....
fenerbahçe boks takımına girmek istiyordum babama sordum ne işin var boksla git karateye demişti zaten ilk ve son kez olmuştu birşey sorduğum bir daha kimsenin görüşünü almadım...

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 15th 2013, 15:18

Dostlarım , eğri oturup doğru konuşmak gerekirse; bırakın okullarda bir branşa yönlendirmeyi, normal bildiğin beden dersi bile içler acısı düzeyde..

Hepiniz hatırlayın beden dersi size ne anlam ifade ederdi ? boş ders , nasılda sevinirdik hocalarıda iyi sanardık değil mi ne bilelim ki akıl 1 karış havadaydı, zaten haftada 1 gün 1 saat beden göreceksin oda boş bazen 2 koşu kültür fizik hadi bay, hocada yatsın hava hoş zaten..

Bizim sistem bir türlü orta yolu bulamadı, ya korkutma ve baskıyla öğrenciyi iyice dersten soğuma ya da tamamen başıboş bırakma..

AÇIK KONUŞUYORUM DİKKAT; Beden dersi var ya, hani o basit küçük görülen... okuldaki işimize yaramayan bir dünya ayrıntıdan çook daha önemli, hadi bakın işinize branşınıza vs yaramayacak ne bilgiler öğrendiniz şimdi nerede ? ama o beden alışkanlığı ömür boyu ölene kadar sizinle olacaktı ve çocuklarınızada bu geçecekti..Zaten kötü hayatı olan bir sürü stresli insanın en büyük hobisinin spor olduğunu düşünün en azından stressiz olacaktı belki hayat kurtaracaktı, ama o tanjant kotanjant saçma öss sınavları vs durum ortada...

BEDEN CİDDİ BİR DERSTİR KAYNATMA DERSİ OLMAMALIDIR..

Bugün bir muhasebeci olmak için 4 yıl okul üstüne yüksek lisans üstüne giriş sınavı kazanırsan 2 yıl eğitim üstüne son bir belge sınavı kazanırsan muhasebeci olursun para eğitimden önemli demek ki, yani öğretmenlik ayağa düştü kpss var amayla olmuyor, ben matematik bilirim, ben beden bilirim bitti gitti ile olmaz, duygusal olarakt,a emtati insan ilişkileri olarakta en zor meslek bence öğretmenlik olmalıyken öyle değil layık olmayan çok kişi var, layık olanlar zaten hayır dualarımızı alıyorlar, işte fakirsen şansına kim gelirse ama zenginsen gidip seçersin dilediğin okulu...
Bu çoğu meslektede böyle tabi iyi sağlık hizmeti vs vs parayla ama müslümanlıkta mangalda kül bırakılmaz ayrı mesele..

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 15th 2013, 15:24

Futbol ülkesiyiz hadi bari o insanları spora teşvik etsin, gene yok magazinselleşti malesef, başka bir spor dalı var mı ki, birahanede elde bira futbol fanatikliği yapılsın, hesapta sporsever ağızdan küfür düşmez kavga dövüş, oğlunun geleceği için kavga etmeye tırsar ama...............ben küçükken etrafta futbol sahaları vardı şimdi üzerine ne varsa diktiler, o zaman yeminle ki mahallenin çocukları gençleri maç yapadı vs şimdi nerede o çocuklar? sokakta maç eden çocuklar nerede halbu ki daha çok çocuk yok mu? peki nerdeler pc başında mı ?spor alanı yok ki bir maç için taa nereye gidecek mahallede oynasa artık yan binadaki adamı tanımıyorsun kim tahammül gösterecek ? ee alan lazım ki oynasın ama yok üzücü daha futbol ülkesiyiz futbol için alan yoksa başka dallar gelişir mi ?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 16th 2013, 13:20

sebastian yazdı:..bırakın okullarda bir branşa yönlendirmeyi, normal bildiğin beden dersi bile içler acısı düzeyde..

AÇIK KONUŞUYORUM DİKKAT; Beden dersi var ya, hani o basit küçük görülen... okuldaki işimize yaramayan bir dünya ayrıntıdan çook daha önemli, ... ama o beden alışkanlığı ömür boyu ölene kadar sizinle olacaktı ve çocuklarınızada bu geçecekti..Zaten kötü hayatı olan bir sürü stresli insanın en büyük hobisinin spor olduğunu düşünün en azından stressiz olacaktı belki hayat kurtaracaktı...

BEDEN CİDDİ BİR DERSTİR KAYNATMA DERSİ OLMAMALIDIR...
Nefis bir konu da bu. Beden dersleri o kadar mantıksız düzenlenmiş ki, olası tek etkisi çocukları spordan soğutmak sadece. Keşke saçma sapan kültür-fizik vs yerine çocuklara sporun vucuttaki etkileri öğretilse. Aerobik ve anaerobik antrenman mantığı, bu antrenmanların nasıl yapılacağı basitçe açıklansa. Hatta bu konulardan yazılı imtihanlar yapılsa..

Bir kaç ay önce nefis bir kitap okudum. Dr J. J. Ratey ve E. Hagerman yazmış. Amerika'da bir kaç lisede deneme maksatlı bir beden dersi uygulamışlar. Haftanın her günü ve sabah ilk ders olarak beden dersi konulmuş. İlk olarak çocuklara aerobik idmanın mantığı basitçe açıklanmış. Sonra da nabız ölçen aletlerle çocuklar laktat sınırına yakın koşturulmuş. Her çocuğun form düzeyi farklı olduğu için başlangıç formları kaydedilmiş.

Dersi geçmek için dönem sonuna kadar formlarını arttırmaları gerekli. Her sabah ilk derste 30dk koşuyor çocuklar ve bu koşu süresince belli nabız aralığında kalmaları gerekli. İşin ilginç tarafı ise başlangıçta formsuz olan öğrencilerin % olarak formlarını daha çok arttırma potansiyelleri olması. Zaten formda olan birisi formunu o kadar da çok arttıramıyor. Yani, spor sevmeyen öğrenciler daha yüksek not alabiliyorlar.

Araştırma sonunda öğrenciler ömürlerinin sonuna kadar kullanabilecekleri bir bilgi edinmişler. Beklenmeyen bir yan etkisi de bu deneye kaatılan öğrencilerin diğer derslerde de notlarının yükselmesi olmuş. Yazarlar bu başarı artışını egzersizin beyin kimyasallarına etkisine bağlıyorlar. Egzersiz yapmak kafamızın daha iyi çalışmasını da tetikliyor...

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 16th 2013, 13:29

cuneytust yazdı:ülkemizde teşvik yok teşvik ne ile olur...önce aile ile ikinci okul ile üçüncü spor sahaları ile..
birincine gelirsek ülkemizde bilinçli aile çocuğunu spora teşvik edecek aile yapısı yok denecek kadar az heleki bizim çocukluğumuzda yoktu eğerki çok istekliysen kendi çabalarınla spor yapabiliyordun...
ikinci okul dersek şu son 10 yılda biraz olsun kıpırdanma oldu okullarda ama hala yeterli değil spor dalı ile burs olayını tamamıyla sisteme sokmalılar okullardaki spor salonları sürekli yenilenmeli ve güçlendirilmeli ve bilinçli spor hocaları atanmalı...
üçüncü olarak spor salonlarının alanlarının yetersizliği belkide en çok bu konuda kıpırdanma oldu son yıllardaki yatırım geçmiş yıllara oranla kat be kat iyi ama hala yetersiz...
dünyaca ses getiren spor organizasyonlarında iyi gelişmeler var...avrupa basketbol şampiyonası akdeniz oyunları dünya kış oyunları dünya üniversiteler arası oyunlar dünya tenis turnuvalarının türkiye ayağı 4 senesi oldu bu sene...
bunlar güzel gelişmeler ama hala yetersiz...
türkiyede sporun dallanıp budaklanması için ailelerin bilinçlenmesi okulların öğretim sisteminin geliştirilmesi ve burs imkanlarının esnek olması gerekir...
bu ikisi başarıldıktan sonra zaten spor tesisleri yapılacaktır sonuçta talep olursa tesisleşme gelişir....
ailelerin bilinçlenmesi lazım ve çocuklarına destek vermesi yanlışa veya istemediği bir şeye yönlendirmemesi lazım....
fenerbahçe boks takımına girmek istiyordum babama sordum ne işin var boksla git karateye demişti zaten ilk ve son kez olmuştu birşey sorduğum bir daha kimsenin görüşünü almadım...
Türkiye'de basketbola ilgi "Beyaz Gölge" dizisiyle başlamıştı hatırlarsan. Daha önce hiç seyredilmezdi, meraklısı da azdı. Dizi popüler olduktan sonra hepimiz sokaklarda oynamaya başladık..

Fenerbahçe amatör sporlarda büyük işler yapıyor. Hakikaten de takdir edilmeli ve taklit edilmeli.

MEB okullarda spor işini ciddiye alırsa Türkiye'nin geleceği için büyük yatırım olur. Uluslararası başarılar ülkenin parayla yapamayacağı bir reklam-tanıtım oluyor. Dünya kupasında 3. olduğumuz devrede gavur ellerde kime "Türküm" dediysem hep sempati ve güleryüz gördüm. Turizmi, hatta ticareti arttırıcı etkisi var.

İkinci etkisi de toplum sağlığı. Hem psikolojik hem de fiziksel sağlık. Okullarda sporla-antrenmanla tanışan çocukların bir kısmı bu alışkanlıklarını ömür boyu devam ettirecekler. Bu daha az hastalık, daha verimli bir beden ve daha az sağlık harcaması demek.

Üçüncü etkisi, dar gelirlilere yeni bir umut kapısı olması. Sporda başarılı olan çocuklar en iyi okullarda burslu okuyabilecekler. Hatta ileride pro sporcu olup büyük paralar kazanabilecekler. Bu hem toplum psikolojisi için iyi hem de ailelerin çocukları spora yönlendirmelerine sebep olacak.

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 16th 2013, 13:34

ksiren yazdı:
sebastian yazdı:..bırakın okullarda bir branşa yönlendirmeyi, normal bildiğin beden dersi bile içler acısı düzeyde..

AÇIK KONUŞUYORUM DİKKAT; Beden dersi var ya, hani o basit küçük görülen... okuldaki işimize yaramayan bir dünya ayrıntıdan çook daha önemli, ... ama o beden alışkanlığı ömür boyu ölene kadar sizinle olacaktı ve çocuklarınızada bu geçecekti..Zaten kötü hayatı olan bir sürü stresli insanın en büyük hobisinin spor olduğunu düşünün en azından stressiz olacaktı belki hayat kurtaracaktı...

BEDEN CİDDİ BİR DERSTİR KAYNATMA DERSİ OLMAMALIDIR...
Nefis bir konu da bu. Beden dersleri o kadar mantıksız düzenlenmiş ki, olası tek etkisi çocukları spordan soğutmak sadece. Keşke saçma sapan kültür-fizik vs yerine çocuklara sporun vucuttaki etkileri öğretilse. Aerobik ve anaerobik antrenman mantığı, bu antrenmanların nasıl yapılacağı basitçe açıklansa. Hatta bu konulardan yazılı imtihanlar yapılsa..

Bir kaç ay önce nefis bir kitap okudum. Dr J. J. Ratey ve E. Hagerman yazmış. Amerika'da bir kaç lisede deneme maksatlı bir beden dersi uygulamışlar. Haftanın her günü ve sabah ilk ders olarak beden dersi konulmuş. İlk olarak çocuklara aerobik idmanın mantığı basitçe açıklanmış. Sonra da nabız ölçen aletlerle çocuklar laktat sınırına yakın koşturulmuş. Her çocuğun form düzeyi farklı olduğu için başlangıç formları kaydedilmiş.

Dersi geçmek için dönem sonuna kadar formlarını arttırmaları gerekli. Her sabah ilk derste 30dk koşuyor çocuklar ve bu koşu süresince belli nabız aralığında kalmaları gerekli. İşin ilginç tarafı ise başlangıçta formsuz olan öğrencilerin % olarak formlarını daha çok arttırma potansiyelleri olması. Zaten formda olan birisi formunu o kadar da çok arttıramıyor. Yani, spor sevmeyen öğrenciler daha yüksek not alabiliyorlar.

Araştırma sonunda öğrenciler ömürlerinin sonuna kadar kullanabilecekleri bir bilgi edinmişler. Beklenmeyen bir yan etkisi de bu deneye kaatılan öğrencilerin diğer derslerde de notlarının yükselmesi olmuş. Yazarlar bu başarı artışını egzersizin beyin kimyasallarına etkisine bağlıyorlar. Egzersiz yapmak kafamızın daha iyi çalışmasını da tetikliyor...

bunu hep savunmuşumdur spor beyin fonksiyonları olumlu yönde etkilemekte ve öğrenim gören öğrenciyi hiç etkilemez...ama yakın çevremde çok örneği var çocuklarının okulda daha başarılı olmaları için yaptığı spordan uzaklaştırılmışlardır...
benim iki tane güzeller güzeli ve sporcu iki yiğenim vardı orta okulda voleybola başladılar vakıfbankda maçlarını takip ederdim ve antrenörleri ile konuşurdum inanılmaz yetenekli ve voleybol için tasarlanmış vücut yapıları vardı antrenörleri bana bu kızlar 2 sene içinde milli takımdalar bak gör dedi bana...ama ne oldu 2 seneyi bulmadan aileleri lise deyken üniversite sınavları için sporu bıraktırdılar ki okuldada çok başarılı öğrencilerdi...
nato mermer nato kafa...

ihsan fikircioglu
VIP
VIP

Mesajgönderen ihsan fikircioglu » Şubat 16th 2013, 13:35

Başka bir konu da bu malesef. Bu dersleri verecek olan insanlar bu konularda uzman olmalılar. Araştırmacı olmalılar. Teorik bilgileri olduğu gibi, bilimi temel almayan insanların yazdığı kitaplardan aktarmanın bir faydasını görmüyorum. Göbekli beden eğitimi öğretmenlerinin olduğu bir ülkede yaşıyoıruz. Spordan "çoğu" kopuk durumda. Memur zihniyetini çoktan benimsemiş kişiler.

Bu dediğin için öncelikle bu insanları denetleyen kaliteli yöneticiler, müfettişler gerekli ki Türkiye'de daha doğru düzgün, etkin bir federasyon bile göremiyoruz abi.

Başka bir konu da eğitimde, eğitim programı hazırlamak. Malesef o da zorlu bir iş. Eğitim sisteminin kökten değişikliklere gitmesi gerekli ki kimse elini taşın altına koymaz. Ve bu işe ödenek ayırmaz.

Üzülerek söylüyorum ki bizim ülkemizde eurovizyon olimpiyatlardan çok daha önemli.

Bugüne kadar gördüğüm beden derslerinin şu an hayatımda hiçbir faydasını görmüyorum.
Basket oynamayı öğretiyorlardı, o da top sürmeyi, turnikeyi.
Ben zaten oynuyordum. oynamayanlara da şu anda bir faydası olmadı.O derslerden sonra baskete ilgi duyan kimse olmadı.
Yüzme gibi bir alan yoktu ben kendim yüzüyordum. Gittim kendim çabaladım lisans almak için.

Minderde takla atmayı öğreterek de malesef sporcu yetiştirilmez.

Ama bu şekilde bunların hepsini değiştirecek köklü bir değişiklik için de hizmet içi eğitim ve fazlası gerekli. bu da kimsenin işine gelmez. Çünkü memur zihniyeti var. İşin garibi en idealistini bile sistem öğütüyor.

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir