Güreş olimpiyatlardan çıkarıldı..

Moderatör: murat tahan

sebastian
VIP
VIP

Güreş olimpiyatlardan çıkarıldı..

Mesajgönderen sebastian » Şubat 14th 2013, 09:32

Güreş olimpiyatlardan çıkarıldı, Taekwondo ise tartışılıyor ancak arkadasında bir takım şirket destekleri olduğu için hala çıkarılmadı, bizde 2020 olimpyatlarına adayız, o yüzden bu iki dalda iddialı olunabilir, son zamanlarda güreşte başarısız olsakta genede olimpiyat simgelerinden olan tarihi derinliği olan bir daldı. şu anda tepkiler gelmeye başladı çıkmaması için..

Üzülenler yanında, sıkıcıydı diyenlerde mevcuttu..ama bu ülkemizde güreşe olan ilgiyi azaltabilir başka dala kaymalar olabilir, özellikle mma gibi mesela..güreşte zaten para kazanmak için belli bir yere gelmen gerkiyordu, herkesin hayali olimpiyatlardı ama oda kalkınca zaten az olan sponsor ve finansal destekte azalabilir..insanlar hareket seviyor sanırım vurma falan..

Yeni eklemelerde yapılması düşünülüyor bir ara wushu vardı olimpik olacağına kesin gözüyle bakılıyordu, ayrıca Karate ile ilgili konuşmalar var muay thaide konuşuluyor kulislerde olimpik olmadığı halde muazam bir kitlesi var ve iyi örgütlenmiş, finansal anlamdada güçlü .

Ayrıca değişik bazı takım ve bireysel dalların çıkarılması ve yenilerinin eklenmesi konusunda çalışmalar hızlandırıldı..

Mesela neden olimpiyattaki futbol çok berbat geliyor bana sanki zorlama gibi birşey sebebi sanırım futbol o kadar güçlü ki olimpiyatlarla uğraşmaya bile değmez diyorlar herhalde milli değer yerine para ön planda..

Ama basketbol öyle değil ciddi iddialı ve tam kadro gidiyorlar olimpiyatlara herkesin hayali...

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 14th 2013, 09:39

Bayanlar boks sanırım yeni eklendi 2012 de...ayrıca beyzbol konuşuluyordu squash..Rugby....bu dallardan bazıları seçilse Türkiye'de bu tarz branşlar yok takım :) yanlız karate'de iddialı olacağımız kesin..

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Şubat 14th 2013, 16:53

cok enteresan bir karar yakindan takip ediyorum anlam vermeye calisiyorum ancak sonuc olarak bir spor bransi katlediliyor nedenlerini acikliycaklardir...

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 14th 2013, 17:04

olimpiyat komitesinin ne yaptığı bazen anlaşılamıyor...bir dönemde görsel olarak vücüt geliştirmeyi karacaklardı 3 olimpiyat tartışıldı sonra unutuldu...
güreşin kaldırılmasının mutlak çok geçerli bir nedeni olmalı bende merak ediyorum...ama şu varki ülkemizde güreş hızla dibe vurmaktadır...bunun birçok nedenden bir tanesi güreş federasyonun siyasi düşüncenuçlarınin pençesine düşmesi ve alt tabanda bu çok gerginlik yaratmıştı bu düzen son zamanlarda temizlensede o zaman yapılan hatalar hala etkisini gösteriyor....

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 14th 2013, 17:06

bir dönemde halterde vardı gruplaşma naim süleymanoğlunun öncülüğündeki 3-5 halterci ile federasyonun bundan rahatsızlık duyan yönetimi epey bir sorun yaratmıştı halterinde düşüşü o yıllara bağlıdır türkiyede....

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 14th 2013, 17:10

Edip hocam en büyük sebeplerinden biri ilgi azlığıymış, tekvandoyada ilgi az ancak geleneksel kore dövüş sanatı olduğu için koreli şirketler finansal destek sağlıyorlarmış yoksa oda çıkarılmak üzereydi..

Birde silah gibi bir şey var atıcılık gibi onuda kaldırdılar sanırım..

Ne olursa olsun güreşin tekrar geri alınacağını düşünüyorum çünkü çok ses getirdi bu karar bol tepki olacağını düşünüyorum bakalım..

Ülkemizde hele olimpik bir branş değilse sporcu neredeyse parayı cebinden ödeyecek durumda kalıyor, sponsor için kapı kapı geziyorlar yani başarılı olsan bile 3 kuruş para veriyorlar ama olimpik branşlarda başarılı olana devlet sahip çıkıyor destek maaş vb veriyor, peki şimdi ülkemizde güreşe ne olacak siz düşünün hocam, kim neden güreş yapacak ?
güreşte yani en ağır spor branşı kolay değil yıpranma payı yüksek bir dal ama ilgide yok, izleyici yok, şimdi olimpyatta da yok, devlette git başının çaresine bak diyecek, sponsor zaten yardım etmez reklamına bakıyor çünkü..sporsever multimilyoner zaten yardım etmez en ilgi gören dallara bile yardım etmeyen adam güreşe neden etsin....Şimdi güreş yapmaya değer mi düşünün ? Ülkemizde zaten spor yapanlardan hatırı sayılır bir miktar grupta belki ekmek kapısı olur diyerek başlatılıyor bunlard abaşka dala yöneldi mi gelecek karanlık güreş için.......güreşin tutunacak tek ama tek dalı olimpiyattı zaten..

i

Kullanıcı avatarı
vct_glstrm27
VIP
VIP

Mesajgönderen vct_glstrm27 » Şubat 14th 2013, 20:04

Bence kaldırılması iyi oldu ben kaç olimpiyat izledim bilmem dünya şampiyonalarını da izlerdim zevk verirdi artık öyle değil bu son olimpiyatlarda güreşte oyun gören oldu mu teknik gören oldu mu bildiğin zamana karşı oynanan bir oyun oldu adamlar saate bakıyor atışı bekliyor yere yatırmak için haa işin ilginç yanı atışın ilki size gelse de diğer atış bu adama geldi sıra diğerinde denmiyor tekrar atılıyor yani iki atışta da kaybetme durumu var böyle saçma bir şey olamaz bence de kaldırılmalı eğer eski kurallar gelmezse bu haliyle güreş güreş değil başka bir şey olmuş.

Yeminle yağlı güreş daha çok zevk verdi çünkü orada oyun yapma imkanın var.
Benim şahsi fikrim işe yaramaz.
Olimpiyatlarda futbolun vasat olmasının sebebi bildiğim kadarıyla amatör futbolcular belirli bir sayıda gelebiliyor orada yaş kıstası var mesela sadece 1 tane yaşlı oyuncu gelebiliyor diye biliyorum buda tanınmamış genç futbolcuların oynamasına ve rağbetin olmamasına neden oluyor.
Basketbolda ise sınır yok Amerika bütün nba yıldızlarını getiriyor parçalıyor gidiyor.
Olimpiyat denince yayınlanan bütün branşları izlerim aa bu jimnastik bunu izlemeyeyim bu senkronize atlama demem oturur bütün olimpiyatlar boyunca sabah akşam izlerim gece tekrarları izlerim.
Son olimpiyatlarda güreş zevk vermiyor aletli jimnastik daha zevkliydi yani o derece.

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 14th 2013, 20:51

vct_glstrm27 yazdı:Bence kaldırılması iyi oldu ben kaç olimpiyat izledim bilmem dünya şampiyonalarını da izlerdim zevk verirdi artık öyle değil bu son olimpiyatlarda güreşte oyun gören oldu mu teknik gören oldu mu bildiğin zamana karşı oynanan bir oyun oldu adamlar saate bakıyor atışı bekliyor yere yatırmak için haa işin ilginç yanı atışın ilki size gelse de diğer atış bu adama geldi sıra diğerinde denmiyor tekrar atılıyor yani iki atışta da kaybetme durumu var böyle saçma bir şey olamaz bence de kaldırılmalı eğer eski kurallar gelmezse bu haliyle güreş güreş değil başka bir şey olmuş.

Olimpiyatlarda futbolun vasat olmasının sebebi bildiğim kadarıyla amatör futbolcular belirli bir sayıda gelebiliyor orada yaş kıstası var mesela sadece 1 tane yaşlı oyuncu gelebiliyor diye biliyorum buda tanınmamış genç futbolcuların oynamasına ve rağbetin olmamasına neden oluyor.
Basketbolda ise sınır yok Amerika bütün nba yıldızlarını getiriyor parçalıyor gidiyor.
Olimpiyat denince yayınlanan bütün branşları izlerim aa bu jimnastik bunu izlemeyeyim bu senkronize atlama demem oturur bütün olimpiyatlar boyunca sabah akşam izlerim gece tekrarları izlerim.
Son olimpiyatlarda güreş zevk vermiyor aletli jimnastik daha zevkliydi yani o derece.

sana bu konuda hak veriyorum bazı spor dallarında yapılan kural değişikliği ilgiyi arttırırken bazı spor dallarında ilgiyi kesiyor ve zevksiz hava veriyor...
ben buna bir çoğunuzun hak vereceği ve çok izlenen bir spor olduğu için formula 1 den örnek verim....ben 20 yıldır f1 takip ederim ama son 5 senedir bana izlerken ızdırap veriyor ve kovalamıyorum artık...bütün kurallar değişti araçlar birbirine çok yakın oldu ve araçlar öle bir hal aldıki pilotun etkisi hiç kalmadı gibi tüm kontrol pit bölümünde ve seyir zevki giderek düştü...
güreştede kural değişikliği yüzünden sporcu artık alacağı tek bir puanla kazanırım ile yola çıkıp kaçak dövüşür oldu ne yeni oyun ne eski oyun çakallık yapan strateji belirleyen kazanıyor...

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 14th 2013, 20:55

o yüzdenki atletizm ana spor hiç bir değişiklik yapılamıyor kurallarda ancak erken çıkışlar oda 100 m de...spor dalları saf olmalı...dışardan fazla etki oldumu zevk çekişme ortadan kalkıyor...

Kullanıcı avatarı
vct_glstrm27
VIP
VIP

Mesajgönderen vct_glstrm27 » Şubat 14th 2013, 21:04

cuneytust yazdı:
vct_glstrm27 yazdı:Bence kaldırılması iyi oldu ben kaç olimpiyat izledim bilmem dünya şampiyonalarını da izlerdim zevk verirdi artık öyle değil bu son olimpiyatlarda güreşte oyun gören oldu mu teknik gören oldu mu bildiğin zamana karşı oynanan bir oyun oldu adamlar saate bakıyor atışı bekliyor yere yatırmak için haa işin ilginç yanı atışın ilki size gelse de diğer atış bu adama geldi sıra diğerinde denmiyor tekrar atılıyor yani iki atışta da kaybetme durumu var böyle saçma bir şey olamaz bence de kaldırılmalı eğer eski kurallar gelmezse bu haliyle güreş güreş değil başka bir şey olmuş.

sana bu konuda hak veriyorum bazı spor dallarında yapılan kural değişikliği ilgiyi arttırırken bazı spor dallarında ilgiyi kesiyor ve zevksiz hava veriyor...
ben buna bir çoğunuzun hak vereceği ve çok izlenen bir spor olduğu için formula 1 den örnek verim....ben 20 yıldır f1 takip ederim ama son 5 senedir bana izlerken ızdırap veriyor ve kovalamıyorum artık...bütün kurallar değişti araçlar birbirine çok yakın oldu ve araçlar öle bir hal aldıki pilotun etkisi hiç kalmadı gibi tüm kontrol pit bölümünde ve seyir zevki giderek düştü...
güreştede kural değişikliği yüzünden sporcu artık alacağı tek bir puanla kazanırım ile yola çıkıp kaçak dövüşür oldu ne yeni oyun ne eski oyun çakallık yapan strateji belirleyen kazanıyor...

Aynen Cüneyt hocam, nerede Hamza Yerlikaya'nın millete takla attırdığı pasif güreşene hemen yat dendiği günler nerede şimdiki güreşler.Kaçan istediği kadar kaçıyor saate oynuyor öyle rezil bir şey ki yani örnek vermek gerekirse 2 güreşçiden biri üst düzey diğeri onun yarısı bile değil normal olan defans oynuyor saate oynuyor biliyor açık güreşse zaten kaybedecek kura çekiliyor normal olan pat şanslı üst düzey güreşçi yatıyor oradan bir çırpma puanı alıyor sonra yine bekliyor bir kura daha al işte yine aynı adama çıktımı bu mu adalet deyip kapatıyorum tvyi resmen emek hırsızlığı durumu var çalışan değil yatan şanslı olan alıyor.

F1 e gelince hocam ne yarışlar izlerdik kalkış ''kontrol sistemini getirdiler sonrası geldi zaten sağ olsun onuda darma duman ettiler.

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir