Başpehlivan Ali Gürbüz'e Doping Şoku

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Başpehlivan Ali Gürbüz'e Doping Şoku

Mesajgönderen İlter Elmas » Ağustos 13th 2013, 09:38

Resim

EDİRNE Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, bu yıl düzenlenen 652’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz’ün dopingli çıktığını ve altın kemer ile verilen 30 bin 250 liralık para ödülünün geri alınacağını söyledi. Öte yandan Belek Belediyesi Güreş Antrenörü Atınç Korkmaz’ın oğlu olan Kürşat Şevki Korkmaz’da da Gürbüz’le aynı maddeye rastlandı.

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz'e doping şoku... Güreşlerden sonra alınan numuneler Köln'deki Doping Araştırma Merkezi'ne gönderildi. Yapılan ilk tetkikler sonucu Gürbüz'de doping maddesi tespit edildi.

Ancak bu karara itiraz eden Ali Gürbüz dizinden ameliyat geçirdiğini ve sonuçların bu sebebten dolayı pozitif çıkmış olabileceğini belirterek yeni bir tetkik istedi.

Köln'de yapılan 2. kontroller neticesinde doping maddesinin, Gürbüz'e yapılan ameliyat ile bir ilgisi olmadığı deklare edildi.

BAŞKAN DA RESMEN AÇIKLADI

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi de konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Ali Gürbüz de doping çıktığını doğrulayan Sedefçi, altın kemer ile verilen 30 bin 250 liralık para ödülünün geri alınacağını söyledi. Sedefçi, yaptığı açıklamada, Kırkpınar'ın Er Meydanı'na bu tarz olumsuzlukların yakışmayacağını söyledi. Gürbüz'ün ebedi olarak sahibi olduğu altın kemerin ve birinciliğinin geri alınacağını ifade eden Sedefçi, şunları kaydetti: “Kırkpınar Türk'ün onurunun, şerefinin, alın terinin önde olduğu bir yerdir. Emek büyük değerdir, emekte helalinden bir emek olmalı. Ali Gürbüz, çok yiğit bir pehlivan, çok güzel bir güreş yaptı, dopingli çıkması beni şoka soktu. Keşke olmasaydı, yiğitlik meydanında bunlar doğru karşılanmaz, gelenek ve göreneklerimize yakışmadı. Bu şartlar altında Edirne Belediyesi olarak Gürbüz'ün birinciliğini iptal etmemiz gerekiyor. Bu yıl altın kemerin ebedi sahibi olmuştu. Altın kemerini de geri almamız gerekiyor. Bu şartlar altında dereceler değişecek. Yönetmeliğe göre düzenleyeceğiz. İnşallah bu son olsun. Yağlı güreşin ileri gitmesini istiyoruz ama delikanlıca, yiğitçe güreşler istiyoruz. Çok üzgünüm."

FEDERASYON DOĞRULADI

Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Taşçı, "WADA tarafından bize yollanan rapora göre Ali Gürbüz'ün numunelerinde 2 adet yasaklı maddeye rastlanmıştır" dedi.

Taşçı, son bir saat içinde ellerine ulaşan bilgilere göre 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üçüncü kez üst üste birinci olarak Altın Kemer'in sahibi olan Ali Gürbüz'ün doping yaptığının tespit edildiğini söyledi. Dünya Dopingle Mücadele Komisyonu'ndan (WADA) kendilerine ulaştırılan raporda, Gürbüz'ün numunelerinde 2 adet yasaklı madde tespit edildiğini kaydeden Taşçı, "Çok üzücü bir olay. Biz dopingin çayırlara girmesini istemiyoruz. Kış aylarından beri sporcularımızı, güreşlere doğal bir şekilde hazırlanmaları konusunda uyarıyoruz ama belli ki bazı arkadaşlar bizi dinlememiş" diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve federasyon olarak bu konunun üzerinde itinayla durulduğunu anlatan Taşçı, şöyle devam etti:

"Bu illet ile bütün dünya savaşıyor. Bu ilaç belasından sporcularımızı uzak tutmak için kontrollerin titizlikle yapılması çok önemli. Ali Gürbüz, hem son Kırkpınar birinciliğini hem de Altın Kemer'ini kaybedecek ancak önceki iki birinciliğine dokunulmayacak. 652. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin birinciliği ise İsmail Balaban'ın olacak."

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde numune veren sporculardan dopingli çıkanları daha önce açıkladıklarını dile getiren Taşçı, "Numune verenlerden sadece iki tanesinin sonuçları elimize ulaşmadı ancak bu, dopingli oldukları anlamına gelmiyor. Numuneler temiz çıktığında da rapor gönderilmeyebiliyor" diyerek sözlerini tamamladı.

ORTALIK KARIŞTI

652’inci tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan ünvanı kazanarak altın kemerin ebedi sahibi olan sporcu Ali Gürbüz’ün dopingli olduğuna yönelik iddialar spor dünyasını karıştırdı.

"ONU DIŞLAYACAK DEĞİLİZ"

Belek Belediyesi adına yarışan Gürbüz’le ilgili ilk açıklamayı Hürriyet’e yapan Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek, “Bu iddialar bizi çok üzdü. İnşallah ortada bir hata vardır. Biz de merakla sonucu bekliyoruz” dedi.

Ayrıca bir yazılı açıklama da yapan Mecek'in açıklamaları şu şekilde; "Bu tür doping olaylarına, Türkiye'de olduğu gibi dünyada da atletizm başta olmak üzere çeşitli spor dallarında rastlanmaktadır. Bu haberleri üzülerek okurken, bir gün bizim sporcumuzun başına geleceğini hiç tahmin edemezdik. Ali Gürbüz'de yasaklı madde bulundu diye, onu dışlayacak, istenmeyen adam ilan edecek de değiliz. O bize, yağlı güreşlerde yıllarca haklı gurur yaşatmış bir sporcumuzdur. Antalya'nın bağrından çıkmış bir evladımızdır. Onun da benden daha çok üzüntü duyduğunu bilmenizi isterim."

ANTRENÖRÜN OĞLU DA DOPİNGLİ

Spor dünyası bu gelişmeleri konuşurken küçük orta küçük boy kategorisinde derece elde eden ve Belek Belediyesi Güreş Antrenörü Atınç Korkmaz’ın oğlu olan Kürşat Şevki Korkmaz’ın da Gürbüz’le aynı maddeyi kullandığı için doping raporuna işlendiği iddiaları ikinci bir bomba olarak gündeme düştü.

ALİ GÜRBÜZ’ÜN BAŞARILARI

Başarıları 2008 Kırkpınar Başaltı Şampiyonu, 2009 Kırkpınar Başpehlivanlık üçüncüsü, 2010 Kırkpınar Başpehlivanlık ikincisi, 2011 Kırkpınar Başpehlivanı, 2012 Kırkpınar Başpehlivanı.

31 SPORCUYA MEN CEZASI VERİLMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta da doping yaptıkları gerekçesi ile aralarında olimpiyat madalyalı milli atlet Eşref Apak'ın da bulunduğu31 sporcuya TAF Disiplin Kurulu tarafından 2 yıl men cezası verilmişti... Ceza alan sporcular: Hasan Birinci, Kıvılcım Kaya Salman, Semra Türk Akdoğan, Büşra Baş, Çağdaş Arslan, Emel Güngör, Ümmühani Karaçadır, Özge Kurteş, Kaan Şencan, Oğuzhan Demir, Batuhan Buğra Eruygun, İsa Can, Emrah Altunkalem, Dilek Esmer, Tuğçe Şahutoğlu, Elif Yıldırım, Serdar Tamaç, Ebru Yurddaş, Cansu Korur, Furkan Şen, Urfan Özalan, Serhat Soyer, Yeliz Kurt, Simge Olçun, Serkan Lapçin, Berdan Burak Demir, Eşref Apak, Umut Aday, Fatih Eryıldırım, Esen Kızıldağ Kale, Narin Sağlam.

Federasyonun sitesinden yapılan açıklamada; Emrah Çoban ve Ümit Tan'ın Tahkim Kurulu'ndan geri dönen dosyalarının yeniden değerlendirildiği ve sporculardan olayla ilgili ek yeni savunma isteminde bulunulduğu ifade edilmiş, olimpiyat şampiyonu Aslı Çakır Alptekin, Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt ve diğer bir milli atlet olan Pınar Saka'nın savunma sonrası inceleme süreçleri devam ettiğinden, bu kişilere ait dosyaların değerlendirilemediği kaydedilmişti.

HAMZA YERLİKAYA 'SIFIR TOLERANS' DEMİŞTİ

Geçtiğimiz ay Türkiye Güreş Federasyonu tarafından İstanbul Gönen Otel'de gerçekleştirilen iftar yemeğinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yerlikaya, 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde doping yapıldığı iddiaları hakkında şunları söylemişti: "Bütün güreş yarışları için bir uyarımız oldu. Açık ifade kullanıyorum, güreş camiası olarak dopinge sıfır toleransla yaklaşıyoruz. Biz temiz bir camiayız. Böyle geldik ve böyle devam etmeyi arzuluyoruz. Pis eller varsa, o elleri temizlemek bizim görevimiz. Doping sadece bir sporcuya mal edilemez. Biraz geniş düşünmek lazım. Bir sporcu doping yapıyorsa kulübü de hocası da cezalandırılmalı".

Kaynak: Hürriyet

Kullanıcı avatarı
Muhammet SONMEZ
VIP
VIP

Mesajgönderen Muhammet SONMEZ » Ağustos 13th 2013, 10:18

Dopingin yüzyıllardır yapılan yağlı güreşlerimize de sıçraması çok üzücü.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Ağustos 13th 2013, 12:22

Yazık bu sporu da lekelediler.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ağustos 13th 2013, 12:31

Herşey bi tarafa ata sporumuzda böyle trajediler olması beni çok üzüyor... :( :(

Kullanıcı avatarı
KiloProblemli
VIP
VIP

Mesajgönderen KiloProblemli » Ağustos 13th 2013, 12:35

Kazanma hirsi nasil biseydir?Tarihi kirk pinar guresleri buna kadar nasil gelebilir? Yakinda kumdan kale yapma yarislarinada girer bu meret.

Kullanıcı avatarı
Göksel Demircan
VIP
VIP

Mesajgönderen Göksel Demircan » Ağustos 13th 2013, 12:41

Hic sasirmadim desem yeridir.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Ağustos 13th 2013, 12:50

Göksel Demircan yazdı:Hic sasirmadim desem yeridir.

Aynen.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Ağustos 14th 2013, 09:25

"Yemeğime mi kattılar..."

Dopingli çıkan Kırkpınar başpehlivanı Ali Gürbüz, kendini savunurken, çifte standart olduğunu iddia etti.

Ali Gürbüz, yaptığı açıklamada, doping testlerinin sonuçlarıyla ilgili gelişmeleri basın aracılığıyla öğrendiğini söyledi. Olayların ilk olarak İzmit'te başladığını, doping kontrolleri yapılacağının kendisine burada söylendiğini anlatan Gürbüz, sezon başında dizinden menüsküs ameliyatı geçirdiğini, bu nedenle orada sakatlığı nedeniyle güreşmek istemediğini kaydetti.

Kırpınar'a yetişmek ve çabuk iyileşmek için dizinden kortizonlu iğneler kullandığını bildiren Gürbüz, "İçinde doping maddesi içeren maddeler var, ama ben süresini Kırkpınar'a göre ayarlamıştım. Sadece ayağımı kuvvetlendirmek için kullandım. İzmit güreşinde test alacağız dediklerinde ben test vermedim. Zaten güreşmeye de gitmedim. Kırkpınar öncesi 'doping kontrolü yapacağız' dediler. Biz de tamam dedik. Dopingden kaçtığımız yok. Ondan sonra Kırkpınar'dan 10 gün önce test aldılar ve sonucu temiz çıktı. Bu 10 gün içinde ilaç kullanacak kadar amatör bir sporcu değilim, yıllardır bu işin içindeyim" diye konuştu.

"BANA KADAR 20-25 KİŞİDEN ALINDI, SONRA TESTLER BİTTİ"

İlk yapılan testin sonucunun negatif, daha sonra yapılan testin ise pozitif çıkmasının kafasında soru işareti oluşturduğunu vurgulayan Gürbüz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Acaba diyorum dizimden vurulduğum iğnelerden mi oldu? Çünkü Kırkpınar'da da sakattım, sakatlığım düzelmedi. İğne ile güreştim. Her turdan önce ağrı kesici iğne vuruldum. Kırkpınar güreşlerinden önce '67 kişiden test alınacak' dediler. Bir liste hazırlanmış ama bu listeyi kimin yaptığı, kimler tarafından hazırlandığı bilinmiyor. Sadece bana kadar 20-25 kişiden alındı, sonra testler bitti. Geri kalan 40 kişiden test alımı yapılmadı. Bizim kulübümüzden bütün başpehlivanlardan alındı. Rakibimiz olan iddialı başpehlivanların yanındaki kişilerden ve başpehlivanlardan alınmadı. Kulübümüzden 40 yaşında güreşi bırakmak üzere olan bir güreşçiye de test yapıldı. Daha önce dopingden yakalanmış kişilerden dahi test alınmadı. Burada bir dünya soru işaretleri var. Tabi ki biz bunu yargıya taşıyacağız, hakkımızı mahkemede arayacağız. Çünkü benim 10 gün önce temiz çıkmış raporum var. 10 gün sonra pozitif çıkıyor. Hangi madde çıkmış? Bununla ilgili ne kulübümüze ne de bana resmi bir açıklama yapıldı."

Gürbüz, alınan test numunelerinin bazılarının Köln'e, bazılarının da Atina'ya gönderilmesinin doğru bulmadığını ifade ederek, Köln'deki doping merkezinin 5-6 ay öncesine kadar, Atina'daki merkezin ise 1 ay öncesinde kullanılan ilaçları bulabildiğini söyledi.

"ÇİFTE STANDART VAR"

"Arada makine farkları var. Neden benimki Köln'e gönderildi de diğer başpehlivanların veya diğer sporcuların numuneleri Atina'ya gönderildi" diyen Gürbüz, "Burada uygulanan bir çifte standart var, bunların cevaplarını bekliyorum. Bu konuları mahkemeye de taşıyacağız" diye konuştu.

Gürbüz, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin para ödülünü alacakları yönündeki açıklamalarına da değinerek, şöyle konuştu:
"Zaten para ödülünü vermediler, vermedikleri bir ödülü nasıl benden istiyorlar? Bir aydır arıyorum para ödülü ne zaman yatacak diye. Vermediği ödülü almaya kalkıyor benden. Belki kemeri geri vereceğim ama daha yaşım genç. Allah'ın izniyle cezamı bitirdikten sonra o kemeri tekrar alacağım. Dopingle bir sporcunun adının yan yana gelmesi güzel değil. Elbette eleştiriler olacak. Ben hakkımı yargıda arayıp tekrar sahaya çıkmak için mücadele edeceğim."

"TESTLER DOPİNGE KARŞI DEĞİL"

Gürbüz, Antalya'nın son 10 yıldır Kırkpınar'da çok ciddi bir çıkış yakaladığına işaret ederek, Altın Kemer'in de ebedi sahibi olduklarını, alt ve üst boylarda ezici bir üstünlük sağladıklarını belirtti.

"Benim aklıma soru işaretleri geliyor, dizimden aldığım ağrı kesici iğnelerden şüpheleniyorum" diyen Gürbüz, sözlerini şöyle tamamladı:
"O olmasa bile yemeğime mi kattılar, içeceğime mi kattılar... Bu yıl Kırkpınar'da beni güreştirmemek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Kırkpınar'da ben zaten kontrol vereceğim, ama gelip benden 10 gün önce kontrol istiyorlar. Ben bir yere kaçmıyorum ki zaten Kırkpınar'a çıkacağım. Beni Kırkpınar'da güreştirmemek için 10 gün öncesinden test aldılar. Eğer o pozitif çıksaydı beni güreştirmeyeceklerdi, amaçları buydu. Federasyon başkanımız bizi aradı. 'Yarın test vermezseniz Kırkpınar'da görüşemeyeceksiniz' dediler. Böyle bir mantık olabilir mi? Maç yok, bir şey yok, test aldılar. O testlerde hiçbir sorun çıkmadı. Kırkpınar'da alınan test pozitif çıktı. Yargıda hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Bu yıl Kırkpınar'da yapılan testleri gerçekten dopinge karşı değil, bana ve kulübüme karşı yapılan bir mücadele olarak görüyorum."

Kaynak: Radikal

Kullanıcı avatarı
Muhammet SONMEZ
VIP
VIP

Mesajgönderen Muhammet SONMEZ » Ağustos 14th 2013, 10:28

Yemek falan değil yaa. Dün akşam ntv sporda izledim.Geçen sene sakatlanmış ve iyileşme sürecinin hızlanması için Nandrolone yani bizim bildiğimiz Deca kullanmış. Kandan bir senede çıktığı için testlerde pozitif çıkmış bu madde. Dopingle ilgili bir programda vardı.Son zamanlarda dopingin neden böyle yaygınlaşması konuşuldu. Eskiden testler doğru düzgün yapılmıyormuş, son bir kaç senedir federasyonlar ve dünyada dopingle mücedele eden kuruluşların çabalarıyla testler doğru düzgün yapılmaya başlanınca herşey meydana çıkmaya başladı.Eskidende yapılıyordu ama doğru düzgün test olmayınca anlaşılmıyordu.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Ağustos 14th 2013, 11:35

Doğrudur, ben programı izlemedim. Gazeteden alıntı yaptım.

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir