Oto da güvenliğe dikkat

Moderatör: murat tahan

Starcan
VIP
VIP

Oto da güvenliğe dikkat

Mesajgönderen Starcan » Kasım 7th 2007, 20:11

Resim
OTOMOBİL ALIRKEN GÜVENLİĞE DE DİKKAT EDİN

[font=Comic Sans MS]İran ve Hindistanlı otomobil firmaları birbiri ardına Türkiye pazarına girmeye başladı. Kısa bir süre içinde Çinli üreticiler de pazardaki yerini alacak.

Avrupa, ABD Japon ve Kore firmalarının hakim olduğu sektörde yeni oyuncuların en büyük kozu ise düşük fiyat. Firmalar Türkiye'de 15-20 bin YTL'ye tam donanımlı sıfır kilometre araç satmaya hazırlanıyor. Ancak uzmanlar, 'ucuza yeni otomobil alacağım' beklentisine kapılanlara, "Güvenliği ihmal etmeyin." uyarısında bulunuyor. Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Otomotiv Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, otomobilde güvenlik ve sağlamlığın göz ardı edilmemesini istedi. Söz konusu otomobillerin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın belli şartlarını karşılayarak Türkiye'ye girdiğini hatırlatan Aydın, "Bu şartlar, fren sistemi, vitesi, farlarının özellikleri, motor emisyonu gibi kriterleri kapsıyor. Bunlarla ilgili minimum özellikleri karşılıyorsa, ithalat iznini alıyor. Ancak bu kriterler arasında, 'güvenlik testlerinden şu kadar yıldız alacak' gibi bir şart yok." dedi. Büyüyen sektör içinde kendilerine 'düşük fiyatlarıyla' yer edinmeye çalışan markaların güvenlik ve sağlamlık konusunda iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Aydın şöyle devam etti: "Bu yeni markalar da zamanla kalitelerini artıracaklardır; ancak, bugün Türkiye'de, Avrupa ya da ABD'de üretilen markalarla, Ortadoğu ve Uzakdoğu'dan gelen söz konusu yeni markalar arasında kalite ve güvenlik açısından önemli farklar var. Bu markaların, ithalat kriterlerini karşılamış olmaları, can güvenliğiyle ilgili kriterleri de karşıladıkları anlamına gelmiyor. ABS, hava yastığı gibi donanımların bulunması da yeterli değil."[/font]

Haber, Adana anadolu haber ajansından alınmıştır.

MoonStar

savasaktulum
VIP
VIP

Mesajgönderen savasaktulum » Aralık 18th 2007, 23:08

evt ayen oyle bu aracın durumu yıne ıyı ucuz dıye alınıpta carpısma testlerınde arka koltuga kadar gıren araçlar biliorum m

pivot
VIP
VIP

Mesajgönderen pivot » Aralık 19th 2007, 09:02

Daha dün zincirleme kazaya karıştım.Önümdeki Honda Civic ışıkta kalkar kalkmaz 1 metre gitmeden fren yaptı.Ama ne fren.Arkadan çaktım.Arkamdaki arabada bana çaktı.Lahavle çekip indim.Hondadan bayan sürücü indi.Abla neden fren yaptın dedim.Korktum ya dedi.Abla neden korktun önünde araba yok dedim.Kocama ne diyecem ben dedi.(Normalde bayan sürücü görünce şerit değiştiren insanım)Baktım tampon komple düşmüş kadının.Arkamdaki elemanın tampon da düşmüş farları kırılmış bende çizik yok.Arabam siena.Poli molis hallettik.Sözün özü Fiat LARI BEĞENMEZLER ARABA YÜZÜMÜ AK ÇIKARDI.AMA çİN ARABALARI FENA DİYORLAR.

wiper
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen wiper » Aralık 19th 2007, 20:32

bu konuda Almanlar 1 numara bence kullandıkları malzeme en iyisi.

markaj
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen markaj » Eylül 10th 2009, 00:51

bendede palio var pegout307 arkadan carpmıstı bızde tık yok pegoutun on tampon gıtmıstı ozamna kadr bende cok adi zannedydm ama palıo ve sıena serısı gercekten saglam.obytularda 950kgbır arac cıvıc bıle 1080kg broadwayler 880kg cıvarı.sıena ıse 1050kg cıvarı bence dayanklı araclar..

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir