Edip Tocsoy Sorularinizi Yanitliyor.....

Vücut geliştirmeye hakkında merak edilenler,seminerler.kurslar,yarismalar site ve sporla ilgili genel tartışmalar, duyurular, fikirleriniz, eleştirileriniz vs.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Edip Tocsoy Sorularinizi Yanitliyor.....

Mesajgönderen Vucutor3 » Şubat 6th 2009, 06:00

Bu baslikta sizden gelen sorulari yanitlamaya calisicam.Sorularinizi acik ve net sormaya gayret gosterin mantik icinde sorulmus tum sorulariniza bu basliktan bundan sonra cevap vericem............

Cevap verilmiycek sorular basliktan silinecektir.Egerki bu basliktan sordunuz soru cevapsiz kaldiysa ve silindiyse sorunuzu tekrar gozden gecirip sormayi deneyiniz.

Bu baslikta sorunuza cevap aldiktan sonra ayni konuyla ilgili ikinci ucuncu mesajlari atmayin silinecektir.

Sorulariniz antrenman beslenme kisaca agirlik sporlarinin deydigi her konuda olabilir.

Sordunuz soru hala baslikta duruyorsa mutlaka cevaplanicaktir yanlizca sabirli olmanizi istiyorum herkese iyi calismalar...
En son Vucutor3 tarafından Eylül 25th 2011, 08:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 6 kere düzenlendi.

Shaker
Üye
Üye

Mesajgönderen Shaker » Şubat 6th 2009, 14:35

Oncelikle sayin Edip Tocsoy-a ve butun ekibine tebriklerimi ve sevgilerimi yolluyorum.Ben 20 yasindayim ve bu sporu 3 seneden beri yapiyorum , ancak kestim zamanlarda oldu , is dolayi zamanim kalmiyordu , ve malesef idmana gidecek vaktim yoktu , simdi yeni basladim ... her 3 saat ta bir yemek yiyorum , evde hep dana eti , tavuk eti , yumurta , makarna , balik ve bir cok daha yiyecek seyler bulunuyor ... ben 1.86 86 kiloyum ve biraz gobegim de var , Nasil bir supplement onerirsiniz bana?Ve nasil bir program(diet ve training)?Benim istegim , daha kilo alayim , ve gobegimi eritem , ne yapmaliyim , ve supplementlerden hangilerini onerirsiniz ...( cabuk kilo almak icin ) , ben biliyorum ki bu seyler cabuk olmuyor , ama genede en iyilerini bana soylerseniz sevinirim , simdiden tesekurler ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Serhat Kucuk
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen Serhat Kucuk » Şubat 6th 2009, 16:28

Birçok şampiyonla samimiyetiniz olduğundan bu soruyu soruyorum;
Pro bodybuilderlar ciltleri için sezon dışı ve yarışma dönemi ne tür bakımlar yaparlar?

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Şubat 6th 2009, 17:35

Shaker yazdı:Oncelikle sayin Edip Tocsoy-a ve butun ekibine tebriklerimi ve sevgilerimi yolluyorum.Ben 20 yasindayim ve bu sporu 3 seneden beri yapiyorum , ancak kestim zamanlarda oldu , is dolayi zamanim kalmiyordu , ve malesef idmana gidecek vaktim yoktu , simdi yeni basladim ... her 3 saat ta bir yemek yiyorum , evde hep dana eti , tavuk eti , yumurta , makarna , balik ve bir cok daha yiyecek seyler bulunuyor ... ben 1.86 86 kiloyum ve biraz gobegim de var , Nasil bir supplement onerirsiniz bana?Ve nasil bir program(diet ve training)?Benim istegim , daha kilo alayim , ve gobegimi eritem , ne yapmaliyim , ve supplementlerden hangilerini onerirsiniz ...( cabuk kilo almak icin ) , ben biliyorum ki bu seyler cabuk olmuyor , ama genede en iyilerini bana soylerseniz sevinirim , simdiden tesekurler ediyorum.

shaker sorularina kisa cevap vericem ancak aslinda 2 sayfalik bir yaziyla ancak tamamlanabilir sorun.

diyetini yani beslenmeni yaparkan ana kural karbonhidrat protein yag ve kalori tuketimini herzaman dengelemeli ve buna riayet ederek yasamalisin.Bu 4 ana besin grubundan tuketecegin miktarlari her zaman kontrol altinda tutmalisin yani onemli olan ne kadar tavuk yedigin et yedigin yag tukettigin degil yukardaki 4 etken madde bunlarin icinde ne kadar bulunmakta ve sen ne kadarini tukettin hep bunun hesaplamasini yapmalisin cunku amacina gore gunluk bu 4 ana besin degerlerini olusturdugun bir programin olmali.Gunde 5-6 ogun yemek yemeyi kesin olmassa olmaz kural olarak kabul etmelisiniz ve tencere yemeginden kacmalisiniz.

Cabuk kilo almak ve ya vermek diye bir sey yoktur kisa donem buyuk kilo kayiplari sagliksiz oldugu kadar geri donusu mutlak kayiplardir.Gunluk karbonhidrat protein yag tuketimini amacina yonelik olarak programlamalisin.Antrenman duzeninde aynen gene amacina yonelik olarak mutlak bu isi bilen biri tarafindan duzenlenmelidir.Ornek vermek gerekirse kas kazanma antrenmanlarinda temel kural minumum zamanda en yuksek baskiyi vererek kaslarin mukavvemet saglamasini gerceklestirmektir.Bu da her bolge icin minumum 8 maksimum 16 set ve tekrar olarakda agir kilo kullanarak 6 dan assagi olmamak sartiyla 8 tekrarli setler uygundur.Tavsiyem her gun ayri bir bolgeyi calistirin ki dinlenme suresini azami yukseltebilirsin bu sekilde.

Yeni baslayanlar icin kesinlikle yukarda yazdiklarim yapilmaz 1 ila 2 aylik haftada 3-4 gun yapicaniz tum bolgleri iceren baslangic duzeyi programlari uygundur.

Mutlaka unutmaman gereken diger onemli husus ise kaslarin antenmanda demirlerle bogusurken gelismedigini evine gittiginde dinlenirken beslenirken gelistigini unutmamalisiniz.Kaslar antrenman esnasinda zarar gorup bir nevi yaralanirlar bu alisagelmedik zorlanma karsisinda metabolizma harekete gecerek dinlenme doneminde bir sonraki zorlanmalara karsi kaslarimizi onarip dayanikliligini arttirmak icin mucadele icine girerler iste kaslardaki buyume gelisme ve kuvvet kazanma bu esnada gerceklesir.DINLENME OLMADAN GELISIM IMKANSIZDIR DINLENME ESNASINDA VUCUT BU ONARIM SURECINI YASARKEN BESLENME ILE BU SURECDE GEREKLI OLAN VITAMINLER PROTEINLER VS DINLENME KALITESINI ARTTIRIP KAS GELISIMINI MAKSIMUMA CIKARMANIZI SAGLIYCAKTIR.

Supplement konusunda bu kadar cok sahte,kalitesiz ve yuksek maddi guc gerektiren Turkiye ortaminda ana beslenme olan dogal beslenmeyi tercih etmeni oneriyorum.Dogal beslenmenin ana unsur oldugunu ek besinlerin ancak takviye oldugu gercegini unutmadan dogal beslenmene gereken onemi vermen en mantiklisi olacaktir.
En son Vucutor3 tarafından Şubat 20th 2009, 23:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Şubat 6th 2009, 17:57

BBBeast yazdı:Birçok şampiyonla samimiyetiniz olduğundan bu soruyu soruyorum;
Pro bodybuilderlar ciltleri için sezon dışı ve yarışma dönemi ne tür bakımlar yaparlar?

BBBeast enteresan bir soru.Oncelikle bir cok tanidigim profesyonel vucutcu ozellikle siyahi olanlar vucut kremlerinden cok faydalandiklarini biliyorum genelde classic nivea kremini cok tercih ediyorlar idman sonrasi catlak olan bolgelerine ozellikle kullaniyorlar ki bunu bende yapiyorum.Ancak bu catlaklari engellemiyor veya iyilestirmiyor ama belli bir nemlendirme ve besleme kazandirdigi icin catlaklarin buyumesini yirtiklarin daha derine inmesini engelleyip besledigi bir gercek.Yarisma esnasinda podyumda bu catlaklar zaten boyayla kapatiliyor gorunmemesi saglaniyor bunlari daha cok antrenman esnasinda cekilmis fotolarda gorebiliyoruz.

Akneler icin bazi ilac ve farmokolojik kremlerde sikca kullanilan urunlerdir.

Diger yandan jay cutler ve dexter jackson haftada 2-3 kez mutlaka sauna ve steam odalarina girip ter atiyorlar bunu uygulayan baska sporcularda var ama ozellikle ikisi buna cok duskun.

jay cutler ronnie colaman masaja olcukca duskunler.Her firsatta ozel masajcilarina gidip terapi olduklarini biliyorum.Sakatlanma icin iyi bir onlem olaak kabul ediliyor pro cevrede.Tabiki maddi olarak kuvvetli olan prolar ozel masaj terapistler tutuyorlar.
En son Vucutor3 tarafından Şubat 6th 2009, 18:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Turkturan
Üye
Üye

Mesajgönderen Turkturan » Şubat 6th 2009, 18:01

edip tocsoy Hocam uzun zamandir yazmadinizi biliyorum oncelikle tekrar yazilariniza basladiniz icin tesekkurler.Benim sorum belkide size genemi dedirtecek bir soru ama hocam hala suphelerim var.Bir vucut gelistirme spocusu ne kadar protein kullanmalidir ve en zengin protein kaynaklari nelerdir.

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Şubat 6th 2009, 18:31

Turkturan yazdı:edip tocsoy Hocam uzun zamandir yazmadinizi biliyorum oncelikle tekrar yazilariniza basladiniz icin tesekkurler.Benim sorum belkide size genemi dedirtecek bir soru ama hocam hala suphelerim var.Bir vucut gelistirme spocusu ne kadar protein kullanmalidir ve en zengin protein kaynaklari nelerdir.

Turkturan supheye hic gerek yok bir cok kez acikladim ama gene yazalim.

Bir insanin saglikli olarak yasamini devam ettirebilmesi icin gunluk her kilo suna karsilik 0.8 gr. protein tuketmesi gerekmektedir bu rakam dunya saglik orgutu ve bir cok arastirmaci tarafindan kabul edilmis bir rakamdir.

Ornek olarak 100 kilo olan rutin yasayan hic spor yapmayan bir insan gunluk 80 gr protein tuketmelidir bu saglikli yasam icin gerekli bir miktardir.

Is bodybuilding yapyama gelince isler farkli bir boyuta tasinir cunku kaslarimizi insa etmemiz icin gerekli olan ana besin degeri proteinlerdir Vucut Gelistirme sporu yapan birisi icin uygun protein tuketim miktari kilo basina 1 gr. dan basliyarak 3 grama kadar cikabilmektedir.

Yeni baslayan orta duzey ve ya ileri duzey bir vucutcunun agirligina gorede protein tuketim miktari degismektedir.

ileri duzeyin altinda olan ve yarismaci olmayan sporcularin genenl olarak kabul edilen protein tuketim miktari kilo basina 1.5 ile 2 gramdir yani vucut gelistirme yapan 100 kiloluk bir sporcu gunluk kilo basina 1.5 gr protein tuketiyorsa 150gr. protein tuketmelidir.2 gram tuketiyorsa gunluk 200 gram protein tuketmelidir

Benim tavsiyem yeni baslamis agirlik sporcularinin ilk 2 ay kilogram basina 1 gram protein tuketmeleridir daha sonraki aylarda 1.5 - 2 grama cikarmak uygun olacaktir.Ileri seviye vucutcular ve ya agirlik sporculari kimi zamanlar gunluk kilo basina 4 grama kadar ciktiklari bir gercektir.

Hemen cok onemli bir kuralida unutmadan ekleyelim bu protein kullanimini mutlaka gunluk 5 ila 6 ogun ile tuketmelisiniz ornek ornek 240 gram protein tuketmeniz gerekiyorsa bunu 6 ogun tukettinizi dusunerek ogun basina 40 gram tuketerek gerceklestirmelisiniz.

Ancak su unutulmamalidir amaclara gore duzenlenen beslenme programlari bir cok insana gore farkli islemektedir en saglikli beslenme aritmetigini kurmak birebir isin uzmanlarina kendinizi anlatarak amaciniza genetiginize ve metabolizmaniza gore olusturmaktir ve bunu duzgun takip etmek yerine gore arttirmak azaltmak uygun olacaktir buda gene bire bir takiple ancak saglanabilir.

En zengin protein kaynaklarina gelince.

Altin uclu yu size onericem

yumurta beyazi

tavuk gogusu

Balik

Bunlara baska neler ekleyebiliriz bir bakalim

Hindi eti

kirmizi et

karides

protein tuketimi icin iyi kaynaklardir iyi calismalar.
En son Vucutor3 tarafından Şubat 6th 2009, 18:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Shaker
Üye
Üye

Mesajgönderen Shaker » Şubat 6th 2009, 18:33

Ben sayin Edip Tocsoy-a tesekkurlerimi iletiyorum , cok net ve kaliteli cevablarindan dolayi onu bir kez daha tebrik ediyorum , Ancak bir sey-i anlayamadim ''Gunde 5-6 ogun yemek yemeyi kesin olmassa olmaz kural olarak kabul etmelisiniz ve tencere yemeginden kacmalisiniz'' ben gunde 5 ve ya 6 kere yemek yiyorum , ve az da olsa bakiyorum 180 gram protein almaya yemeklerden (ben 86kiloyum) , ''tencere yemeginden kacmalisiniz'' Iste bunu anlayamadim hocam , ozur diliyorum genede ... Supplementleri kullanmamayi oneriyorsunuz , simdilik icin sadece mi , yok sa butun hayatim boyunca mi?Ben aslen sahte diye cikmasin korkuyorum hocam , ve guvenemiyorum ...

Shaker
Üye
Üye

Mesajgönderen Shaker » Şubat 6th 2009, 19:45

Ve son olarak merak ettigim birsey-i sormak istiyorum cok olmuyorsa , Sebze ve Meyvelerden hangilerini oneriyorsunuz?Balik grubundan hangi baliklari oneriyorsunuz?Diet yaparken her gunumuzde ayni seyleri yemelimiyiz?Ben saat 22:00 ve ya 23:00 da yatiyorum , ve bir bardak sut iciyorum , en gec ne zaman ekmek yiyebiliriz?Anladim kadariyla 2 saat yatmadan once , bi de bir professional bakislarinizi sunarsaniz bize seviniriz , merak ettiklerimi beni sadece ilgilendirmiyor butun bu sporu yapanlari adina konusuyorum.Allah sizi ve sizin gibileri basimizdan eksik etmez Insallah , saygilarimla ... Shaker

Kullanıcı avatarı
Asil Çeçen
VIP
VIP

Mesajgönderen Asil Çeçen » Şubat 6th 2009, 19:59

Hocam,her gün kırmızı et yemek zararlımıdır?...Kimileri zararlıdır diyor kimileri zararsızdır diyor.Net bir bilgiye ulaşamadım...Teşekkür ederim.

“Genel, Duyuru & Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir