Vitaminler, Mineraller, Bitkisel Ürünler ve Özel Takviyeler

Moderatör: murat tahan

tuysikletadam
Üye
Üye

Vitaminler, Mineraller, Bitkisel Ürünler ve Özel Takviyeler

Mesajgönderen tuysikletadam » Eylül 29th 2014, 19:39

Merhaba arkadaşlar, çocukluk dönemlerimizde doktorlar tarafından bir çoğumuza vitamin hapları verilmiştir. En azından bana Supradyn verilmişti, hoş bir yararı oldu mu onuda bilmiyorum :) Yakın zamanda medya yoluyla bir çok doktorun Omega-3 kullanılmasını önerdiğini gördüm..

Sorularım şunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ve özel takviyeler, bire bir doktor tavsiyesi ya da önerisi olmadan kullanılabilir mi? Kullanılabilirse hangilerini kullanabiliriz? Kullanılamaz derseniz, neye ihtiyacımız olduğunu (vitamin, mineral.. vb.) nasıl öğrenebiliriz?

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 30th 2014, 07:04

Balık yağı, artık başlı başına bir sektör olduğu için birçok doktorun tavsiye ettiğini görmen normal :)

Hatta balık yağının çocuklara önemli ölçüde kilo aldırdığını söyleyecek kadar ahlaksız doktorlar var!

Sporcular (eğer kullanıyorsa) vitamin-mineral ihtiyacını genelde multivitamin takviyelerinden karşılar ve evet, doktor tavsiyesi olmadan da kullanılabilir.

Vg'de kullanılmasında fayda var diyebiliriz zira bizim gibi sıradan vgcilerin günlük beslenmesi, bir multivitamin tabletinin içindeki bütün elementleri içermiyor olabilir...

Eczanelerde satılan Pharmaton kapsül-Supradyn ve Marincap-Marincap Special kapsül, vitamin ve balık yağı ürünlerine örnek olarak iyi ürünlerdir.

Supplement sitelerinde satılan Animal Pak, Amix Daily gibi ürünlerin vitamin-mineral mıktarı Eczanede satılanlara göre daha yüksek ama bu miktarlar Pharmaton-supradyn gibi ürünlere göre, natural vg için çok da gerekli değil.

Yine supplement sitelerinde satılan balık yağları, eczanede satılanlara göre daha iyi değil ama gereksiz ölçüde daha pahalı (!)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 30th 2014, 07:12

tüysiklet, bu aralar neler yaptığını da anlatmanı istiyorum programını oturttun mu ve gidişattan memnun musun? :)

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Eylül 30th 2014, 11:44

Konuyu açtım ama açtıktan sonra araştırmaya giriştim :) Vitaminleri ve yağları okuyup, araştırabildim şimdilik. İkisini incelemem sonucu gerçekten bende doktorların tavsiye ettiği omega-3 takviyesinin kullanılması gerektiğini gördüm.

Vücudumuzda üretilemediği için dışarıdan alınması gerekiyor. 100% omega-3 bulunan gıdalar ise genellikle soğuk ülke balıkları, e bu da ülkemizde mevcut değil, dışarıdan getirilenler ise çok pahalı. Bunun yanında hayvansal omega-3 tavsiye edilmiş bir çok doktor tarafından : D Bunlarda pek ünvan sahibi kişiler değil zaten, hayvansal olanın tüketilmesi gerektiğini bilemeyecek kadar haberden uzaklar.

Omega-3 alırken DHA oranına bakılması gerek. En önemli olanı bu. DHA, insan beyninin, beyin zarının, retinanın birincil bileşeni olan omega 3 yağ asididir. Ayrıca EPA oranıda önemli, kalp sağlığına iyi geliyormuş.

Ayrıca Wiki'den aldığım bir bilgi:

EPA ve DHA’nın antienflamatuar etkisi vardır, ayrıca kas-iskelet sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde faydalı etkileri bulunmaktadır. Omega-3 kemik ve eklem sağlığında başlıca aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir:

-Kemiklerde kalsiyum toplanmasına destek olarak güçlenmelerinin sağlanması
-Eklem iltihabı ve kıkırdağa zarar veren enzim aktivitesinin azaltılması
-Eklemlerde hassasiyet ve sabah sertliğinin azaltılması
-Romatoid artritli hastada ilaç ihtiyacının azaltılması

Marka araştırmaya geçtim araştırma sonucu, sanırım en sağlam marka Solgar :) Bakalım araştırmaya devam..

Verdiğin bilgiler içinde teşekkür ederim kardeşim :)

Doğrusunu söylemek gerekirse, düzenim bozuldu spora başlayamadım, hep dış etkenlerden dolayı, şu an uykusuzluktan gözlerim ağrıyor diyebilirim :) Ancak bir kaç güne en geç bu ayın 6sında spora başlıyorum, belki yarında başlayabilirim, kesin adımı atıyorum bir iki hafta içerisinde. Yemek düzenide uyku düzenini oturtmamın ardından umuyorum ki düzelecektir :) Her şey yolunda giderse belki hikaye yazabilirim forumda kim bilir :) :)

Sen neler yapıyorsun, spor, beslenme vesair nasıl gidiyor? :)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 30th 2014, 12:43

Solgar iyi bir marka ama Fish oil ürünü Marincap'a göre daha zayıf, detaylı incelersen görürsün.

Balık yağı tabi ki faydalı ama balık yağı kullanırken, önerirken bunun balık yağı olarak önerilmesi gerekir, bir gainer değil.

Kendine ait günlük şeklinde bir başlık açabilirsin, ordan herşeyi tartışırız.

Şükür ben çok iyiyim, şuan güzel bir idman-beslenme-dinlenme düzenim var, bayramdan sonra yapacağım supplement kombinasyonumu ve gidişatımı ayrıntılı olarak Mehmet'in vg mücadelesi başlığı altında paylaşacağım :) İyi forumlar...

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Eylül 30th 2014, 13:49

Eczanede çalışmış olan sensin, zaten bir kaç kişiyle daha konuştum Marincap Special Omega-3 720 mg 45 Kapsül ürününü alacağım büyük ihtimalle :) Ancak antioksidanla birlikte alınması gerekiyormuş, yoksa hiçbir faydası olmadığını okudum, bu konuda bilgin var mı?

Bakalım zamanla açarım belki :)

Tamamdır forumunu okuyorum zaten, yorumda yaparım paylaşımın olduğunda, iyi forumlar :)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 30th 2014, 14:28

Antioksidanla birlikte alınması gerektiği hakkında bişey bilmiyorum,

Yazını okuduktan sonra bunu araştırdım ve bu sözü canan karatayın söylediğini gördüm ki kendisi, itibar ettiğim birisi değildir.

Benim bilgilerim sadece hapların prospektüsleriyle sınırlı olduğu için antioksidanla kullanımı hakkında iyidir ya da kötüdür diye iddia yürütemem.

Ama sen zaten multivitaminle birlikte içeceğin için yine ikisini birlikte içmiş olacaksın,

Ayrıca bu bilginin doğru olmamasını umuyorum, zaten bi ton şey kullanıyoruz bi de başımıza antioksidan çıkmasın :oops:

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Eylül 30th 2014, 14:47

Biraz daha kurcaladımda New Life Efa S-1200 diye bir ürüne rastladım ancak kuvvetli bir antioksidan ile alınması gerektiği söylenmiş, sadece bu ürün için değil, omega-3 kullanımı için :) Yine antioksidan araştırması yaparken aynı firmanın CoEnz QH 100 mg adlı ürününe rastladım. Sanırım güvenilir ve kaliteli bir firma bu. Canan hoca iyidir be neden öyle diyorsun :)

Multivitamin dediğin antioksidan oluyor değil mi :) Bilgim sınırlı kusura bakma :) :)

Ahah acı ama gerçek olabilir :)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 30th 2014, 15:11

Dediğim gibi, balık yağı haplarının prospektüsünde antioksidandan bahsetmiyor ne kadar doğru olduğu, üniversite araştırmalarından faydalanarak tartışılabilir,

canan teyzemizin faydalı bilgiler aşıladığı doğrudur ama bir o kadar da haybeden attığı şey var :)

Multivitaminin içindeki birçok vitaminlerin (b,c,e,d vs. ) ve diğer maddelerin (folik asit, q10 vs. gibi) antioksidan özelliği var.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 30th 2014, 15:16

Aslında ben atalarımdan gördüğüm ''can boğazdan gelir'' mantığıyla yetiştiğim için ve babaannemin 100 yaşını geçtiğini de görmemin etkisiyle (Allah daha uzun ömürler versin) :), omega, koenzim vb. şeylere pek takılmıyorum.

Ama vitaminlerin önemli olduğuna inanıyorum, gözle görülür faydaları da var.

“Vitamin ve Mineraller” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir