BOKS MAKALEM VE 1 BONUS ANTREMAN

Moderatör: murat tahan

sebastian
VIP
VIP

BOKS MAKALEM VE 1 BONUS ANTREMAN

Mesajgönderen sebastian » Nisan 19th 2013, 00:19

:???: BOKS :???:

2.özgün makalemi yazıyorum arkadaşlar daha sonra yazı dizimde, muay thai, wing tsun, bjj, judo, sambo ve mma üzerine yazılar yazacağım, umarım ilgiyle okursunuz...
NOT; Yazılar özgündür ve Vucutcuya aittir, alıntı olan ender yerleri belirtmeye çalışırım...

GENEL BİLGİLER[color=#] [/color]

Boks çok eski yıllara dayanan olimpik bir spor dalıdır, belli bir seviyeye geldiğiniz takdirde dünyada en fazla para getiren dövüş dalı tartışmasız bokstur, dünyanın en çok kazananlar listesinde, en popüler futbolculardan bile önde olan çok boksör mevcuttur.

Ülkemiz bazında bakacak olursak, olimpik spor olmasından dolayı amatör branş olarak diğer dallardan daha fazla destek gördüğü açıktır, o yüzden yeni başmak isteyen ve bu işten ekmek yemek isteyen gençler için uygun seçim olabilir, ayrıca siklet yelpazeside geniştir buda bir avantajdır..

Müsabaka olarak profesyonel ve amatör olarak iki türü vardır, amatör branşlarda olimpiyatlarda sanırım erkekler 3dakika 3 round yada 4x2 round bayanlar ise 2 dakika 4 round süren maçlar yaparlar, son halini bilmiyorum, profesyonelde ise 6-12 rounddur, yanlız bigger better gibi yeni bazı organizasyonlarda ise profesyonelde 3 roundtur..son çıkan yeniliklerle birlikte erkeklerde kask koruması kaldırılmıştır bayanlarda ve çocuklarda ise devam etmektedir..bu konuyla ilgili ciddi sipekilasyonlar yapılmaktadır..

TÜRKİYE'DE BOKS

Amatör boksörlerin şikayet ettiği bir konu vardır, eğer 1 profesyonel maça çıkarsa, amatöre geri dönüş izni yoktur, buda kariyerli ekmeğini kazanan bir amatör boksör üzerinde büyük bir baskı yaratmaktadır ve kendini profesyonelde deneyememektedir, Muhammed Ali ile beraber en genç olimpiyat şampiyonu olan Atagün Yalçınkaya genç yaşında organizatörlerin para hırsının kurbanı olmuş ve profesyonele geçip başarısız olmuştur, bu çok üzücü bir kayıptır..Bu tartışmalı uygulama diğer dövüş sporlarının hiç birinde yoktur, sebebi ise boksun olimpik olması ve devlete hizmet etmesidir, yoksa boksörümüz sonra gider diyedir bu önlem milli takım kulüpler vs.

Bilinenin aksine her profesyonel boksör amatörden iyidir diye bir yargı kesinlikle doğru değildir, yukarıda saydığımız kısıtlamalardan profesyonele geçemeyen bir sürü şampiyon adayı iyi sporcu olduğu gibi, ayrıca profesyonel düzeyde gelişmiş Almanya Amerika vb ülkelerde ise tam tersi amatörde başarılı olamayan kişiler direk profesyonel geçip ona buna kum torbası gibi yenilmekte 3 kuruş maaş para almakta ama gelgelelim profesyonel ünvanı almış olmaktadır, bu onları iyi yapmaz çünkü profesyonellik çok kolaydır o ülkelerde, tabi ki top klas herkesin hayali profesyonelde şampiyon olmaktır ancak bu tarz kişileri için sadece ekmek teknesidir..

Eskilerden 1-2 isim var aklıma gelmedi ancak son dönemde profesyonelde ağırsiklette karslı Sinan şamil sam ve Trabzonlu Selçuk aydın yarı orta siklette kıtalar arası boks şampiyonu olmuştur, Amatörde de başarılı isimlerimiz vardır bayanlarda çok başarılıdır gülsüm tatar gibi..Cemal kamacı gibi eski efsanelerde vardır elbette..Elbette daha başarılı bir çok sporcumuz vardır arkadaşlar..
Yurtdışında yetişmiş boksörlerimiz geene a adım önde oluyor altyapıdan olsa geerk; fırat Aslan Dünya yarı ağırsiklet boks şampiyonu olmuştur bunu Türkiye'den bir Türk gerçekleştirse yer yerinden oynardı..

BOKS NASIL BİR SPOR

Boks diğer dövüş sporlarına göre daha yıpratıcıdır ve tehlikelidir ancak müsabık değilde sadece spor olarak bakıldığında ise bir araştırmada en güvenli dal seçilmiştir, ayrıca yüksek kalori yaktırması, kendine güven ve pozitif enerji, kondisyon, dayanıklılık, güç sağlayan bir daldır diğer dövüş sporları gibi..

Boks, karate, tekvando gibi dallarla yapılan kıyaslamayı içeren üniversite akademik tezinde; boksta istenilen dayanıklılığın çok az spor dalında istendiği yazılmış ve göz reaksiyon, ve anaorobik ve aerobik kuvvette diğer dalları geride bırakmıştır..(araştırmaya katılan dalları)

Boksta bir kemerde dünya şampiyonu olmak diğer dallara nazaran daha zorlu bir basamaklar zincirinden oluşur, yenildiğinizden yılların emeği boşa gidebilir ve başladığınız basamağa geri düşebilirsiniz, profesyonel boks lig gibidir, sürekli turnuva olupta 10 tane madalya toplamak olası değildir, bir şampiyonla dövüşme şansını elde etmek bile uzun menajer girişimleri para ve mücadele gerektirir ya da o seviyeye gelir mecburen rakip karşınıza çıkar, zaten bu nedenledir ki ödülü de ona göre yüksektir o seviyeye gelmek yıllar alır..

BOKSTA YAŞ

Bu ilginç bir konudur; Profesyonel boks için konuyu ele alırsak; kickboks futbol gibi çoğu dallarda en verimli çağların 25 yaş civarı olduğu hakkında bir fikirbirliği varken ve yaş 30 olunca artık yavaş yavaş yenilgi sebeplerinin yaşa bağlandığı ve emeklilik planları yapıldığı dallarken (istisnalarda çoktur elbette) ki boksta neredeyse en verimli yaşlar 30'lu yaşlar denilebilir, 32-33 yaşında bir sporcuya genç boksör denilir genellikle zaten yaş oralara ulaşmadan şampiyonluk çok zor gibidir, şu anki şampiyonlarında neredeyse tamamı o yaşlardadır, ve 40 yaş üstü dövüşçü yoğunluğu en fazla gene bokstadır ve gayet sağlam boksörlerdir...Tyson ve muhamed ali gibi efsaneler ise çok genç yaşlarda şampiyon olmayı başarmış isimlerdir..

BOKS ÇALIŞMALARI

Üst düzey müsabıklık anlamında bakacak olursak çok zorlu antrenmanları vardır; sabah 10 km koşuyla başlayan kamp programları vs, özellikle üst düzey profesyoneller ağırlık dahil çok çeşitli idmanlar yaparlar..

Ülkemizdeki klasik spor salonlarında; Sadece sportif anlamda hobi, spor ve yan getisi olarak kendini savunma amacıyla yapılacaksa haftada 3 gün klasik salon çalışması vardır, ki diğer çoğu dövüş sporu gibi...temel sistem benzer olsada farklılıklar salonlan salona değişmektedir, kimisi 2 saat kimisi 1 saat vb çalışmayı yeterli bulabilir, kimisi ısınma ve stretchingi uzun tutarken diğer ip atlamayı daha önde tutabilir, kimisi sparringe çok önem veririr, kimisi yer idmanına önem verir, kimisi round sistemine uyar, kimisi karışık çalıştırır bu konuda kesin doğru yoktur fikirler tartışılabilir..
david haye uzun koşular yapmam diyorken, hopkins koşuya extra önem veriyor, kimisi round temelli idmanlar yaparken kimisi saat temelli idmanlar yapıyor kişisel ve takımsal süreçler işliyor..

Fikirlerim ve gördüklerim;

Sırasıyla; koşu, ısınma, stretching, ip atlama, gölge boksu, lapa, Torba, sparring, hız topu,ayrıca yukarıdan asmalı farklı bir hız topu eskiv için ve yer idmanları (şınav mekik barfiks squat gibi)--salon genel rutinlerdir, ancak bazı salonlarda dumbelle gölge boksu + yumruk intervalleri, ip atlama ve koşu intervalleri, özel ayak pratik çalışmaları, eskiv ve istasyon çalışmaları + az kg çok tekrar ağırlık uygulamaları görülebilir ( lakin pro düzeyde ve elit sporcu olsaydınız eğer olimpik ağır kaldırışlar ve bir dünya çalışma yapacaktınız ama takdir edersiniz ki onların rakipleride kendileride gibi çalışıyor o yüzden eksiklik hissetmeyin ve özenmeyin gerek yok, siz arada yaparsanız yaparsınız zaten iyi bir salonda pestiliniz çıkar, zayıflamayayım diye düşünmeye başlarsınız :) )
Salonlarda bazı hocaların extra gizli yöntemleri olabilir sadece o salona özel bunuda göz önüne alın...

Hobi amaçlı yapıyorsanız eğer haftada 1 gün boks 2-3 gün body uygun olabilir boksu fazla tutmayın derim, sokakta millet boksör değil yeterlidir hem kardio olur...Yanlız amacınızla ağırlık verdiğiniz idman tipi değişebilir; bulk olmak ya da kas kütlesi yapmak istemeyen daha çok fit olayım yeter diyen için boks süresi uzatılabilir body azaltılabilir...

Hatasıyla sevabıyla Okuduğunuz için teşekkür ederim; katılım ya da eleştirilerinizi ve yorumlarınızı konuya yazabilirsiniz..

[U]NOT;[/U]
İleride bütün dövüş sporlarının birbirine karşı üstünlükleri dezavantajları, sokakta işlevsellik farkları, yaş grubunun spor seçimine etkileri, neden hangi dalı seçmeli, uzmanlaşma süreleri vb gibi konulara değineceğim ayrıca ülkemizdeki bazı düzenbazlık boyutunda olan şeyler hakkında da fikilerimi yazacağım, katılımızı bekler teşekkür ederim..Onlar içinde bonus programlar olabilir :)

MAKALE BİTTİ.....

BONUSSS

Sevgili üyeler, bir çok program var arşivimde binlerce ama içlerinden şimdilik birini sizler için seçtim; evde yapılmaya müsait keyifli, kardio ve dayanıklılık etkisi için yapabilecekleride düşündüğüm için bunu seçtim şimdilik, çünkü body yapanlarda uygulayabilir bazen kardio için..(bazı şeyler için ekipman bulamaz ya da evde yapamam dediğiniz şeyler varsa opsionel olarak başka şeyler eklenebilir danışırsanız fikir vermeye çalışırız)
Aşağıdaki program kitaptan alıntıdır..Öğretim içermez ihsisaslaşma çalışması değildir..

SOLO BOKS PROGRAMI

1-İp atlama 2 dakika

2-Kısa stretch ( 8-10 saniye kas gruplarına yapmaya çalışın)

3-Gölge boksu 2 dakika

4-Kum torbası 2 dakika (yumuşak ama seri vuruşlar)

5-İp atlama 2 dakika

6-Crunch yada mekik 30 tekrar

7-Şınav 30 tekrar

8-İp atlama 1 dakika (hızlı)

9-Step up 20 tekrar (5-10 kg ile merdiven gibi çıkıp ineceksiniz)

10-Gölge boksu 2 dakika

11-Box jump-kutuya zıpla 40-50cm (1 dakika)

12-Squat 20 tekrar (5-10 kg ile)

13-İp atlama 2 dakika

14-Kroşe ve aparkat ( 2 dakika)(maize bag)

15-Koşu 2 dakika

16-Crunch yada mekik 30 tekrar

17-Şınav 30 tekrar

18-İp atlama 2 dakika

19-Kum torbası 2 dakika (Sert ve seri vuruşlar)

20-Squat 20 tekrar (yukarıdaki gibi)

21-Gölge boksu 2 dakika

22-Step-ups (yukarıdaki gibi)

23-İp atlama 2 dakika

24-Box jump (yukarıdaki gibi)

25-Gölge boksu 2 dakika

26-Koşu 2 dakika

27-İp atlama 2 dakika ( yavaş)

28-Uzun stretch (30'ar saniye)

29-Rahatlama hareketleri el ayak sallama gibi..

NOTLAR;

Başlangıç seviyesindenkiler ; Yarısını yapabilirler..

Çok iyi durumda olan varsa ki; süreyi ağırlığı artırabilir, gölge boksunu dumbelle yapabilir, ip atlamayı ağırlıkla yapabilir, karın hareketlerinin birinin yerine ab whell alaeti kullanabilirler......(bunlar kitapta yazan ancak bence gerek yok, tempoyu artırmanız fazlasıyla yeterlidir)box jump 1 dakika yerine isterseniz diğerlerine uygun olması için 20 tekrar yağabilirsiniz..

Kum torbası yoksa eğer; onun yerine kum torbası yazan yerlerde dumbelle gölge boksu yapabilirsiniz...ya da kum torbası kısmını çıkartıp onun yerine de gölge boksu ekleyip round sürelerini 3 dakikaya çıkartabilirsiniz...ip atlama ipi yoksa ya da müsait yer yoksa yerine alinizde ip varmış gibi tribe girebilirsiniz ya da jumping jack yapabilirsiniz, koşuyu gene yerinizde yapabilirsiniz.....yani arkadaşlar yeterki yapmak isteyin yerine yeni bir ikame hareket mutlaka bulursunuz..

Bu eğlenceli ve size kondisyon kazandıracak güzel bir çalışmadır, ancak belli konulara eğilmenizi sağlayacak kapsamlı programlarda mevcuttur ancak onlar teferruatlıdır, bir karın idmanı 15-20 dakikanızı alabilir, dumbelle çalışmaları, gölge boksları için bile sol direk ağırlıklı, defans ağırlıklı, hareket ağırlıklı ip atalam için bile çok farklı çeşitli kategorili idmanlar mevcuttur onlarıda zaman zaman paylaşırım.....

Bu idman sıkıcı değil ve güzel yağ yaktırıyor ve kondisyon sağlıyor tavsiye ederim..Ayrıca daha çok ağırlıktan vazgeçmeyenler içinde bu tarz uzun circuitler mevcuttur bazıları onları tercih edebilir dönüşümlü de uygulanabilir...

Okuduğunuz için teşekkür eder keyifli çalışmalar dilerim..

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Nisan 19th 2013, 07:57

Ellerine sağlık, güzel bir yazı olmuş.

Kullanıcı avatarı
bodybuilder
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen bodybuilder » Nisan 19th 2013, 20:40

keyifle okudum :shock:

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 20th 2013, 13:00

Ellerine sağlık Sebastian. Her ne kadar son yıllarda boks MMA'ya kan kaybediyor olsa da hala güçlü. Hatta MMA'da gitgide daha fazla kullanılmaya başlanıyor. Baş-ayak hareketleri, jab (Türkçesi nedir?) olmazsa olmaz artık..

Karışık fikirler;
-Boks antrenmanı hem keyifli hem zorlayıcı. Aerobik kondisyonu arttırmak ve bol bol kalori yakmak isteyenler için iyi bir seçenek. Temiz bir salon ve fazla kasmayan bir hoca varsa kaçırmamak lazım.
-Göz-el koordinasyonu, refleks, kaslara hakimiyet (nöro-musküler verimlilik) için de birebir.
-Yumruk atmak o kadar da kolay değil. Ağır kum torbasına ilk defa sağlam 1-2 yumruk atan herkes bunu çabucak anlıyor. Bileği sağlam tutmak, tüm vucutla vurabilmek gerekli beceriler ve öğrenmesi zaman alıyor.
-Torbaya yumruk atmak ve hareketli bir adama ve de sizin adrenalininiz tavandayken isabetli yumruk atabilmek de ayrı ayrı şeyler. Torbayı perişan etmekle iş bitmiyor.
-Yumruk kuvveti ve isabeti kadar ayak ve kafa hareketliliği de önemli. Kafanız ve bedeniniz hep bir noktada sabit hedef gibi durmamalı. Ya da rakibin kolayca çözebileceği şablon hareketler yapmamalısınız.
-Boks çalışıyor olmak sokakta insana güven verebilir ama dikkat! eldivensiz-sargısız surata yumruk atmak yapılabilecek en büyük hata. Kafatası-çene kemikleri el kemiklerimizden defalarca daha yoğun ve güçlü. Elinizi kırarsınız, sonra da dayak yersiniz.. Eğer maksat kendini korumayı öğrenmekse antrenmanda sadece vucuda yumruk çalışmak ve surata el ayasıyla (Osmanlı tokadı) vurmayı öğrenmek daha iyi.

Lütfen devam..

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Nisan 20th 2013, 13:29

ortaokulda Fenerbahçe boks kulübü revaşta idi bunu duyunca yazılmak istedim baba ma boks yapmak istiyorum diye sorunca ne işin var git karateye cevabını aldım...
yıllar sonra 3 sene tai boks dersleri aldım son dersimde hocamla müsabaka yapacaktık 10 dk sonra uyanınca derslerin tamamlandığına karar verdim... :)
kemalinde dediği gibi dışarıda eğer kavga kaçınılmaz ise yumruk atmak 2. tercih olsun ben zamanında ilk tercih olarak kullanırdım çoğu parmağım çatlak el tarak kemiğim ve serçe parmağım kırık...
tokat çok işe yarıyor helede destekli vurursanız yani Osmanlı tokatı gibi 10 yumruğa bedeldir boyun bile kırabilirsiniz...

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Nisan 20th 2013, 13:31

tabiki şiddete hayır :) güzel güzel sporumuzu yapalım sosyal ilişkiler kuralım...

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Nisan 20th 2013, 19:07

eyvah eyvah cuneyt bugun tersinden kalkmis :)

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Nisan 20th 2013, 19:23

yok baba harikayım....ama Osmanlı tokatı iyidir be abi...

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Ocak 4th 2015, 00:56

uzun zaman olmuş.

Yukarıda crunch veya mekik yazan yerlerde ki mekik kısmını silin, klasik mekik dövüş sporlarında pek kullanılan bir karın idmanı değil..

Boks veya muay thai veya güreş için farketmez özel olarak karın idmanı yapmak istiyorsanız eğer, 13-15 hareketten oluşan karın idmanları var, tahmini 10 maks 15 dk sürmektedir, harika idmanlardır...

---------------
Bu arada yorumlarda yumruk yerine tokat falan önerilmiş :) yahu arkadaşlar yanlış anlamayın ancak şahsi kanaatim siz biraz çekingen veya efendi adamlarsınız, ben bir kaç kez karakola düştüm ve darptan mahkemeye çıktım ceza bile yedim.. Birinin eli kırılsa en başta benim elimin kırılması gerekir yok öyle bir şey, adamın suratının çarşamba pazarına dönmesini değilde beyefendiler kalem tutan kibar elleri zarar görür diye çekiniyorlar :)

Öte yanda oturduğum semt itibariyle de sıklıkla kavgaya da şahit oldum, eli kırılan birini ne gördüm ne de duydum, vallahi millet birbirinin ağzına gözüne yumruğu nasıl geçiriyor....Öyle milyonda bir olasılığı hesaplayıp çekingenliğinizi örtbas etmeyin, millet kızıp duvara yumruk atıyor yahu...

Daha bir kaç hafta önce tam penceremizin altında park yüzünden kavga çıktı, adamın biri diğerine 3-4 tane yumruk attı ayırdılar, bu sefer arabaya vurmaya başladı arabanın o dış kaplaması ne deniyorsa artık içeri gömçüdü, 6-7 kere arabaya yumruk attı, tekme attı, zor ayırdılar, tabi tek taraflı ayırma yani, diğeri zaten arabanın içine saklanmıştı, sonra karısı geldi kendi karısına bağırdı düşmana korkak karısına dayı...her neyse sözü geçen döven adam ise zayıf bir şeydi...Demek istediğim o bile bunu düşünmüyor ama yılların sporcusu, yoğun kas sahibi, o adamın kilosunun 2 katıyla çalışan cüneyt hocamız eline zarar gelir diye karşısında ki ufak tefek birine bile vurmaktan çekiniyorsa diyecek laf yok, ama şunu bilin ki karşınızdaki düşman ağzınıza yüzünüze yumruğu vicdansızca vuracak ve eline de bir şey olmayacak, ufak tefek sıyrık en kötü ihtimalle bir şişik....yani milyonda bir ihtimali hesaplamak bu olsa gerek..

Boks, MMA gibi organizasyonlarda çıplak elle yumruk atılmamasının sebebi sporcuların eline zarar gelsin diye değildir, vahşet yaşanacağı içindir, hatta pankreas güreşlerinde tokatla dövüşmek kurallar dahilindedir, ancak yumruk kullanılan organizasyonlar ise yasaktır çünkü yumruk çok daha fazla zarar vericidir.

Tokat meselesi ise ayrı garip ben şahsen rastlamadım tokat atana değil tokatla boyun kırana, hani bir tokatta birini yıkana falanda rastlamadım, he varmıdır cüneyt hocamız diyorsa vardır görmüştür ki söylüyor..ama ben görmedim ve bodrumda turistlik bir yerde de büyümedim..tokatla kavga etmeye çalışan kişiler genelde köylü dövüşmeyi bilmeyen can havliyle kavga eden kişiler oluyor :) Ama elbette ki dediğim gibi pankreas güreşçileri var ağır güçlü tokat tekme dövüşleri var ama bunun içinde eğitim şart yoksa okul müdürü de lisede var gücüyle tokat atıyordu çokta vicdansızdır eğitimsizken o kadar oluyor :)

her neyse arkadaşlar bilek güreşi de yapmayın sonra bileğiniz kırılır :)

her neyse konu zaten eski ama yumruk yoğun şekilde hemen her sokak kavgasında atılıyor tokatta dediğim gibi atılabiliyor ve bunları atmayanlar dayak yiyor, atanlarınsa elleri dert görmüyor :) onların eli için endişe etmeyin kendi sıfatınız için edin derim..

saygılar sevgiler..

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ocak 4th 2015, 09:12

-Şimdi makaleyi okuma fırsatım oldu, birçok konu gibi bu da gözümden kaçmış 8-)

-Vakit buldukça bu konu hakkında konuşup tartışmak isterim, vg gibi boks da ilgi duyduğum bir spor ama hiç başlayamadım :lol: Aktif olarak yapamasam bile tekniklerini öğrenmek isterim.

-Tokat olayını ben de ilginç buldum, hiç tokatla dövüşeni görmedim ama görmeyi isterdim :)

-Strechingin idmanın başlarında yapılmasının sebebi nedir? Bu bir statik ısınma strechi mi? Ben Streçler idman sonu yapılır diye biliyorum (idman öncesi statik ısınmalar hariç)

“Dövüş Sporları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir