Ağır sakatlık sonrası spor.Elim kolum bağlı yardım...

Bu forum spora yeni başlayanlar yada başlama arzusunda olanlar için açılmıştır. Aklınıza takılan tüm soruları sorun. Tabii soru sormadan önce sitedeki yazıları ve daha önce sorulmuş soruları ve cevapları okuyunuz!

Moderatör: murat tahan

manisabk
Üye
Üye

Ağır sakatlık sonrası spor.Elim kolum bağlı yardım...

Mesajgönderen manisabk » Ocak 6th 2014, 02:20

Merhaba Abilerim,Ablalarım,

Daha önce kısa da olsa burada bu sorunumu dile getirmiştim ama yakın zamanda yine sorun yaşayınca yazayım dedim.

16 yaşındayken sağ omzumu 2 defa çıkardım.Zor bir süreç geçirdim ameliyat olmadım normal korunma tedavileri uygulandı.1 ay fizik tedaviye gittim kolum ve sağ göğsüm spazma uğradığı için sıcak ve elektrik tedavisi şeklinde oldu. Spordan yasaklandım o ara amatör şekilde badminton sporcusuydum. Fizik tedavide kas kaybını tekrar eski hale getirdik. 2 sene spor yapamadım ardından üniversiteye başlayınca spor salonuna gittim omuz kaslarımı geliştirmek ve bir daha çıkmasını engellemek için. 3-4 aylık bir çalışmam oldu omzum eskiden pet şişe bile taşıyamazken 6-7 kilo ile shoulder press yapmaya başladım. Spora başladığımda boyum 170 kilom 61 di. Şimdi 19 yaşındayım boyum 171 kilom 67 yağ oranım da %13-14 civarında. Kolum düz sıkmadan 29 sıkarsam biceps 31 civarı. Göbek var maalesef.

Yaz dönüşü başladım tekrar spora.Maalesef 3 hafta önce bu seferde sol omzumu yarı çıkardım. Allah'tan sadece sıvı toplamış yırtma yok.Şimdi spora dönmekte kararsızım çünkü omzumun ne yapacağını bilmiyorum gelişmek istiyorum ama bunu yapabilir miyim ? Çünkü bench press, barfiks çok ama çok tehlikeli benim için ve bu hareketlerde kol ve göğüs için vazgeçilmez.Lütfen yardım eder misiniz sakatlık yada şu durumda nasıl bir çalışma yapmam gerekir. Beslenme konusunda doğadan gelenlerle yoluna devam eden birisiyim ki bunun faydasını çok fazla gördüm. Her gün yüzme şansım var tekrar salona dönmeden önce 1-2 ay yüzme olarak yapsam nasıl olur fizik tedavi niyetine. Cevaplarınız ilginiz için çok teşekkür ederim şimdiden :)

3 sene sonra üniversite bitince son durum:

Boy 173 Evet uzamışız :D
Kilo 83
3 senede ne oldu? Yurt dışına eğitim için gittim geldim. 1 sene orda çok güzel bir şekilde fit hale geldim fakat döndüğümde 72 kiloydum. Sonrasında ülkemizde olanların ardı arkası kesilmeyince ve çok yoğun stresli bir döneme girdim. Çalışmalarımın karşılığını aldım fakat kilo oldu 83, S-M arası giden beden bir anda L den aşağısını giyemez oldu. Sonuç: Güzel bir kariyer, yüksek kolestrol, bel bölgesi kamyon tekeri gibi, karaciğere yağlanmaya 5 kaldı, 5 km koşmaya kalktığımda yere yığılan bir vücut.

Şimdi tekrardan küllerimden doğmak için spora başlayacağım. Uyku düzenim yalan olduğundan nasıl düzelteceğim hiçbir fikrim yok. Vücudun geldiği hali görmek benim gibi 20 senedir incecik kilo almayan biri için gerçekten büyük moral bozucu. Geç kaldım biliyorum fakat stresli dönemden daha yeni çıkabildim. Şimdi siz değerli abilerimin, ablalarımın tavsiyesine ve desteğine ihtyacım var. Lütfen yorumlarınızla bir yol gösterin bana. Şimdiden çok teşekkür ederim :)
En son manisabk tarafından Nisan 24th 2017, 13:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Onur Atakan Doğan
VIP
VIP

Mesajgönderen Onur Atakan Doğan » Ocak 6th 2014, 10:00

Dostum hatırlamıyorum ama bir fitness dergisinin omuz çıkığı için özel antreman hareketlei vardı bench press tarzı omuzu zorlayan hareketler için öneriler yazıyordu. İnternette omuz çıkığı antremanı diye bir arat bulursun umarım.

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Ocak 6th 2014, 13:11

yüzme yaparsan iyi olur elbet. beslenmene de dikkat et göbek için.

manisabk
Üye
Üye

Mesajgönderen manisabk » Ocak 6th 2014, 13:23

TRUST yazdı:yüzme yaparsan iyi olur elbet. beslenmene de dikkat et göbek için.

Onur Atakan Doğan yazdı:Dostum hatırlamıyorum ama bir fitness dergisinin omuz çıkığı için özel antreman hareketlei vardı bench press tarzı omuzu zorlayan hareketler için öneriler yazıyordu. İnternette omuz çıkığı antremanı diye bir arat bulursun umarım.

Onur abi zaten ingilizce makale kalmadı okumadığım omuz konusunda antrenman da çok hafif kilolarla yapın diyor şimdi benim kafama takılan misal 2 kilo omuz başlangıç dersek triceps veya biceps de daha fazla ağırlık ile başlayacağım bu bir şekil bozukluğu yaratmaz mı ?

TRUST abi merhaba yine yardımcı oluyorsun sağolasın :) Göbek maalesef o sporun yasaklandığı dönemde oldu hem öss hemde spor olmayınca ye otur ders çalış oldu ne güzel verecekken yine sakatlık geçirdim beslenmeye dikkat etmeyeye tekrar başlamam lazım kilo almıyorum zaten de yağ oranı artmasın hiç değilse.

Onur Atakan Doğan
VIP
VIP

Mesajgönderen Onur Atakan Doğan » Ocak 6th 2014, 16:16

Omuz sadece triceps ve biceps değil neredeyse tümbölge antremanlarında etkilenir çalışır. Omuzun sakatsa örneğin z bar curll de ağır giremezsin zaten. Ama girsende çok fazla şekil bozukluğu olmaz. Sonuç olarak sakatlıktan kaynaklı. Sağlam olup omuzu küçük olanlarda var. Sen yeterki omuzu az kilo ilede olsa çalıştır. Özellikle açış hareketlerine önem ver. Açış harektleri senin için çok yararlı olacktr.

manisabk
Üye
Üye

Mesajgönderen manisabk » Ocak 6th 2014, 16:45

Onur Atakan Doğan yazdı:Omuz sadece triceps ve biceps değil neredeyse tümbölge antremanlarında etkilenir çalışır. Omuzun sakatsa örneğin z bar curll de ağır giremezsin zaten. Ama girsende çok fazla şekil bozukluğu olmaz. Sonuç olarak sakatlıktan kaynaklı. Sağlam olup omuzu küçük olanlarda var. Sen yeterki omuzu az kilo ilede olsa çalıştır. Özellikle açış hareketlerine önem ver. Açış harektleri senin için çok yararlı olacktr.

Omuz başlangıç derken hani hafif ağırlıklarla çalışacağım anlamında dedim :) biceps ve triceps hareketlerinde ise sağ omzumun sakatlığından sonra yine ağır çalışabiliyordum yani başta 2.5 kilo iken en son 8 kilo civarında çalışıyordum biceps için. Omuz'u geliştirmem gerekiyor çünkü çıkmasını engellemenin tek yolu bu maalesef

Onur Atakan Doğan
VIP
VIP

Mesajgönderen Onur Atakan Doğan » Ocak 6th 2014, 19:35

açış hareketleri çok önemli senin için kablo ile açış hareketlerini çalışabilirsin.

manisabk
Üye
Üye

Mesajgönderen manisabk » Ağustos 19th 2014, 02:16

TRUST yazdı:yüzme yaparsan iyi olur elbet. beslenmene de dikkat et göbek için.

Hem bilgileri tazelemek hemde sizden yardım istemek için yeni konu açmaktansa güncelden devam etmek istedim. Dipnot Trust abi göbeğe dikkat et dedin üniversite ve o fast foodlu biralı yaşam sanki üzerine kattı be :/

Merhabalar herkese,

Ben 20 yaşındayım 171 boyundayım Şimdi 72 kiloyum ve 15.6 yağ oranım var. Üzülerek söylemek zorundayım ki Skinny Fat denilen yani zayıf yapıda göbekli bir hal aldım. Sizce öncelikli amacım ne olmalı ? Yağ eritip ardından mı kas kazanmalıyım ? Benim şahsi kanaatim göbeği ortadan kaldırıp ardından kas kazanmak. Ama bunun için sizce nasıl bir program yapmalıyım ? Her gün yüzmeye gidebilme olanağım var.(tabi ne kadar nizami yüzebilirim o da var) Salona da gidebilirim. Cardio ağırlıklı çalışıp her gün koşmak mı daha iyi ? Yoksa klasik salona gidip koşu bandı ardından dumbellarla vs ile çalışmak mı ? Ayrıca omuz sıkıntı olduğu için nasıl bir program uygulamam gerekir. Beslenmem düşük karb yüksek protein mi olmalıdır ? En nefret ettiğim soru tarzı ama bu göbek gider mi gidecek mi ne olacak. Sınav dönemleri gece gece pizzalar hamburgerler yediğim için çok pişmanım... İnsanity Workout 2 ayda yağı iyi eritir mi sizce onu mu yapmalıyım ? Çok soru sordum özür dilerim ama kafamdaki kuşkuları gidermek istedim. Şimdiden çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ağustos 20th 2014, 01:19

Dostum, bildiğim kadarıyla sadece omuzlardan muzdaripsin, kardiyo ve street workout u uygulamanı öneririm tabi omzunu zorlamayacak hareketleri...

Bu metodla fit vücut yapan biçok kişi tanıyorum ve üstelik hiçbiri senin kadar azimli ve bu konuda düşünceli deil...

Umarım herşey istediğin gibi olur.İyi forumlar...

manisabk
Üye
Üye

Mesajgönderen manisabk » Ağustos 20th 2014, 02:00

MettÇK yazdı:Dostum, bildiğim kadarıyla sadece omuzlardan muzdaripsin, kardiyo ve street workout u uygulamanı öneririm tabi omzunu zorlamayacak hareketleri...

Bu metodla fit vücut yapan biçok kişi tanıyorum ve üstelik hiçbiri senin kadar azimli ve bu konuda düşünceli deil...

Umarım herşey istediğin gibi olur.İyi forumlar...

Eylül de okul açılınca foruma gelişimim ile ilgili konu açacağım. Ssler yediğim öğünler vs her şeyi yazip neyi doğru neyi yanlış yaptığımız belli olur dile düşünüyorum. Şu an kafamdaki tek sıkıntı beslenme. Çok fazla takiyorum misal 2x protein eğer o gün tam alamadiysam moralim bozuluyor malum öğrenciyiz ne kadar yemek yapmayi biliyor olsamda evdeki gibi tencere tencere yapilmiyor. düzen disiplini çok önemli buluyorum bakalim eylülde ak koyun kara koyun belli olur :)

“Vücut Geliştirme Yeni Başlayanlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir