Ask kulplari (Love handles) sorunu

Bu forum spora yeni başlayanlar yada başlama arzusunda olanlar için açılmıştır. Aklınıza takılan tüm soruları sorun. Tabii soru sormadan önce sitedeki yazıları ve daha önce sorulmuş soruları ve cevapları okuyunuz!

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Temmuz 8th 2014, 09:13

I Will Be Back yazdı:...Sanırım deneklerde eşit kaloriler protein oranları göze alınmıştır aksi halde bu zaten bilimsel bir deney olmaktan cıkar hatta metabolizmaları bile birbirine yakın insanlar seçilmiştir deneyi yapanların bunun gibi ince noktaları göz ardı edeceğini sanmam Kemal Abi.

Aaah ne yazık ki olay çok daha vahim. Jurnallerde yayınlanmış diğer kağıtlarda kaynak gösterilen o kadar hatalı, yetersiz, kötü kağıt var ki.. Ya da deney-gözlem doğru (bilimsel metoda uygun) yapılıp sonuçlarının yarumunda hata yapılan kağıtlar... Sonuçta bilim (m)adamları da insan ve onların da önyargılılı, çıkar peşinde veya düpedüz ahmak olmaları mümkün. Okuduğumuz kaynak "bilimsel" diye hatasız zannetmemek lazım. Denek sayısını, gözlem metodunu, dizaynını, gözlemi yapanların çıkar ilişkilerini, sonuçta yapılan mantık hatalarını gözden geçirelim, sonra..

I Will Be Back yazdı:...1 ay ara verdim spora sağ diresekte içte ve dışta ağrılar var antrenman yaptırmayacak derecede ki o cüzzi ölçü kaybının kas kaybı değilde antrenmanları iyi yapamamamı engelleyen bu sakatlık olduğunu biliyorum tendonlarda bir sorun olduğunu düşünüyorum. Sakatlıktan söz edeyim biraz; Sağ kolu gerdiğimde dirseğin iç kısmında tam ortada ağrı oluşuyor

Uzaktan teşhis zor tabii de sanki sende hem tesis dirseği hem golfçü dirseği var gibi. Tenis dirseğin dışını golfçü içini etkiliyor.. Ağrıya sebep vermeyen açılarla çalışmak hem sakatlığa zararlı değil hem de bence düzelmeyi hızlandırıyor. Mesela biceps için barbell curl yapamıyorsan kabloyla overhead curl dene. Golfçü dirseğiyse overhead curl ağrıya sebep olmayacaktır. Ama tabii az kilo-çok tekrar, yavaş-kontrollü şekilde. Başka hareket yapamıyorsan 10x10 overhead curl yap mesela.. Hatta bu değişik uyarı sakatlık süresince bicepse yeni bir gelişim bile verebilir..

Eğer sonu inflamasyon ise soğuk kompresin yanında bir antiimflamatuar almayı dene. Eğer ağrı çok azalırsa al sana teşhis..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Temmuz 8th 2014, 09:34

Servet Dağlı yazdı:Sadece kalori acigi verdirmeye çalışmak, ne yersek yiyelim yeterki yaktığımızdan daha az kalori alalım düşüncesi teoride kismen dogru olabilir ama pratikte tavsiye edilebilir, surdurulebilir ve uygulanabilir bir onerme degil ..

Aslında hemen hemen aynı şeyleri düşünüyoruz. Farkımız benim hangi etkenlerin daha önemli olduğu iddiam..

Evrense kural : Yağ yakmak herkes için her zaman ve sadece kalori açığı vererek mümkün. Yapılan diyet, glisemik indeks, makro-mikro besinler, yapılan egzersiz vs vs ne olursa olsun yaktığımızdan daha az kalori yemezsek yağ yakmak imkansız.

Bunu anlamak çok ama çok önemli. Etrafta dolanan 1001 diyet tavsiyesini de konuşalım ama bu evrensel kuralı sindirelim önce.. Tabii ki sen bunu biliyorsun, hatta çok barizdir diye ayrıca söyleme gereği bile duymayabilirsin ama maalesef diyet tavsiyesi isteyen çoğunluk bu ANA kuraldan bihaber. Onun için kaonu her açıldığında (sıkıcı bir şekilde) tekrar tekrar yazıyorum..

Servet Dağlı yazdı: Istenmeyen yaglardan kurtulmak veya ideal bir vucuda ulasmak mesakkatli oldugu kadar uzun bir surec ....bu yola giren kisi sadece kalori acigi yakalamaya calisip yediklerinin icerigine bakmazsa basarili olmasi ve bu diyeti surdurebilmesi imkansiz..
Ornegin kisi glisemik indeksi yuksek degersiz gidalarla kalori acigi yakalayabilir, (ornegin sabah pogaca kahve, aksamda hamburger yedi kalori acigi yakaladi; ki cogu kisiden duyuyoruz bir sabah bir aksam yiyorum yinede kilo aliyorum) isin saglik kismini gececek olsak bile kisi bunu ne kadar surdurebilir

Kalori açığını tutturduktan sonra elbette (1)sağlıklı (2)kişiye uygun diyeti şekillendirmeliyiz. Ama her zaman kalori açığı olmalı ki yağ yakımı mümkün olsun.

Sağlıklının manası gerekli makro-mikro gıdaları almak. Gerekli miktarda iyi protein, vitamin-mineraller ve yağlar. Yani vucutta üretilemeyen, dışarıdan temin edilmesi gereken gıdalar..

Kişiye uygun'un manası da kişinin hayat koşulları, damak zevki ve diyeti kolaylaştıracak etkenler; mesela eğer yüksek Gİ gıdalar açlığı arttırıyorsa bunları yasaklamalı. Açlık uzun zaman diyet yapmayı imkansızlaştırabilir çünkü. Ya da yemeğe başlayınca duramadığı gıdaları yasaklamak. Bu da herkesde farklı..

Servet Dağlı yazdı: ..aniden yukselen kan sekeri , geri dusen kan sekeri, tekrar acikma hissi, pankreasin insulin salgilamasi yorulmasi, vucudun alarma gecip yag depolamasi vs)

Buna pek katılmıyorum. Gİ önemli ama asıl önemli olan Glisemik yük (load). Glisemik indeksi yüksek olan bir gıdadan azıcık yersek bunun ciddi bir etkisi yok. Ama Gİ yüksek gıdadan bir oturuşta çok yersek işte GY ortaya çıkıyor, bir anda kan şekeri aşırı yükseliyor.. Kaçınmamız gereken GY..

Ve yine, gün boyu sadece gİ yüksek gıda yesek bile eğer kalori açığı varsa yine yağ kaybı olacak.. Tabii ki açlıktan-halsizlikten mahvolacağız ve kas kaybı da tavan yapacak ama az kalori alınca yağ kaybetmemek imkansız! Yuksek Gİ-GY yediğimiz zaman oluşan anlık yağ depolaması gün boyu oluşan kalori açığı sayesinde yine çözünüp enerji olarak kullanılacak..

Servet Dağlı yazdı:Söylemek istedigim kalori acigini yakalada nasil yakalarsan yakala uygulanabilir ve sürdürülebilir bir yöntem degil;

Kalori acigi hedeflenirken ayni zamanda glisemik indeksi dusuk degerli besinleri tercih ederek kan sekerini stabil tutmak acikma süresini uzatmak diyetin uygulanabilirligini, surdurulebilirligini saglayacaktir..

Diger turlu degersiz besinlerle kalori acigi olusturmaya calismak kisinin bir kac hafta sonra pes etmesine neden olacaktir..

Kaliteli Diyetle beraber yeterli protein ve agirlik calismasi da isin olmazsa olmazidir..

Tamamen katılıyorum..

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen I Will Be Back » Temmuz 8th 2014, 13:16

Kemal Siren yazdı:
I Will Be Back yazdı:...Sanırım deneklerde eşit kaloriler protein oranları göze alınmıştır aksi halde bu zaten bilimsel bir deney olmaktan cıkar hatta metabolizmaları bile birbirine yakın insanlar seçilmiştir deneyi yapanların bunun gibi ince noktaları göz ardı edeceğini sanmam Kemal Abi.

Aaah ne yazık ki olay çok daha vahim. Jurnallerde yayınlanmış diğer kağıtlarda kaynak gösterilen o kadar hatalı, yetersiz, kötü kağıt var ki.. Ya da deney-gözlem doğru (bilimsel metoda uygun) yapılıp sonuçlarının yarumunda hata yapılan kağıtlar... Sonuçta bilim (m)adamları da insan ve onların da önyargılılı, çıkar peşinde veya düpedüz ahmak olmaları mümkün. Okuduğumuz kaynak "bilimsel" diye hatasız zannetmemek lazım. Denek sayısını, gözlem metodunu, dizaynını, gözlemi yapanların çıkar ilişkilerini, sonuçta yapılan mantık hatalarını gözden geçirelim, sonra..

I Will Be Back yazdı:...1 ay ara verdim spora sağ diresekte içte ve dışta ağrılar var antrenman yaptırmayacak derecede ki o cüzzi ölçü kaybının kas kaybı değilde antrenmanları iyi yapamamamı engelleyen bu sakatlık olduğunu biliyorum tendonlarda bir sorun olduğunu düşünüyorum. Sakatlıktan söz edeyim biraz; Sağ kolu gerdiğimde dirseğin iç kısmında tam ortada ağrı oluşuyor

Uzaktan teşhis zor tabii de sanki sende hem tesis dirseği hem golfçü dirseği var gibi. Tenis dirseğin dışını golfçü içini etkiliyor.. Ağrıya sebep vermeyen açılarla çalışmak hem sakatlığa zararlı değil hem de bence düzelmeyi hızlandırıyor. Mesela biceps için barbell curl yapamıyorsan kabloyla overhead curl dene. Golfçü dirseğiyse overhead curl ağrıya sebep olmayacaktır. Ama tabii az kilo-çok tekrar, yavaş-kontrollü şekilde. Başka hareket yapamıyorsan 10x10 overhead curl yap mesela.. Hatta bu değişik uyarı sakatlık süresince bicepse yeni bir gelişim bile verebilir..

Eğer sonu inflamasyon ise soğuk kompresin yanında bir antiimflamatuar almayı dene. Eğer ağrı çok azalırsa al sana teşhis..

Off off Abi tenisçi ve golfçü dirseği benim de aklıma geliyor ama bu iki ihtimali düşünmek istemiyorum ne yazık ki bieps pozu vermek için kolumu sıktığımda bile dirseğin bana bakan ucunda ağsı oluşuyor antrenmana başlarsam overhead 'ı deneyececeğim Abi soğuk kompresin yanında ''dolgit ve Reparil'' kullanıyorum krem olarak söylemeyi unutmuşum ama sen kaçırmamışsın :) sağ ol tavsiye ve yardım için abi.

Rahatsızlığın sebebini yüksek ağırlıkla girilen LAT PULL DOWN olarak görüyorum bu hareketi 1-2 hafta baya ağır girdim setler arası dirsekte sızlamalar olmuştu sonraki haftalar durum buralara kadar geldi ne yazık ki.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Temmuz 9th 2014, 09:56

dolgit krem ve reparil krem antiinflamatuarmış. Dışarıdan sürülen antiinflamatuarlar o kadar etkili değil. Hap olarak alınca sistemik inflamasyonu düşürmekte daha etkililer. Eğer gastrit-ülser derdin yoksa 50mg voltaren hap dene, bak bakalım ağrıda azalma oluyor mu? Ağrı azalıyorsa demek ki problem kesinlikle inflamasyon. Teşhisi için denemekte fayda var..

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen I Will Be Back » Temmuz 9th 2014, 19:27

Kemal Siren yazdı:dolgit krem ve reparil krem antiinflamatuarmış. Dışarıdan sürülen antiinflamatuarlar o kadar etkili değil. Hap olarak alınca sistemik inflamasyonu düşürmekte daha etkililer. Eğer gastrit-ülser derdin yoksa 50mg voltaren hap dene, bak bakalım ağrıda azalma oluyor mu? Ağrı azalıyorsa demek ki problem kesinlikle inflamasyon. Teşhisi için denemekte fayda var..

Kemal abi senle paralel gidiyoruz foruma girmeden 2 saat önce APRANAX PLUS aldım ANALJEZİK ANTİİNFLAMATUAR spor sakatlıkları diş iltihabı bursit tenisçi dirseği ve benzer iltihaplanmalarda etkilidir diyor bunu deneyeyim bakalım VOLTARAN da denerim.Sabahtan beri tenisçi dirseği golfçü dirseği ve bursit üzerine araştırma yapıyorum tedavi yöntemleri ilaçlar ve fizik tedavi olarak tedavim başarılı olursa bir konu açarım aktarırım 10 gün için ilaç ve farklı şekillerde tedaviye başlıyorum...Sağ ol yardımın için tekrar abi.

Bendeki bu rahatsızlık baya enteresan tenisçi direseği golfçü direseği bugün okuduklarıma bakılırsa bursit de( dirseğin arkasında aşırı hassasiyet) olabilir zaten karıştırılan rahatsızlıklarmış.

SICAK SOĞUK KOMPRES- APRANAX PLUS- REPARİL KREM- SARGI şeklinde bir tedaviye gidiyorum.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Temmuz 9th 2014, 22:37

I Will Be Back yazdı:
Kemal Siren yazdı:dolgit krem ve reparil krem antiinflamatuarmış. Dışarıdan sürülen antiinflamatuarlar o kadar etkili değil. Hap olarak alınca sistemik inflamasyonu düşürmekte daha etkililer. Eğer gastrit-ülser derdin yoksa 50mg voltaren hap dene, bak bakalım ağrıda azalma oluyor mu? Ağrı azalıyorsa demek ki problem kesinlikle inflamasyon. Teşhisi için denemekte fayda var..

Kemal abi senle paralel gidiyoruz foruma girmeden 2 saat önce APRANAX PLUS aldım ANALJEZİK ANTİİNFLAMATUAR spor sakatlıkları diş iltihabı bursit tenisçi dirseği ve benzer iltihaplanmalarda etkilidir diyor bunu deneyeyim bakalım VOLTARAN da denerim.Sabahtan beri tenisçi dirseği golfçü dirseği ve bursit üzerine araştırma yapıyorum tedavi yöntemleri ilaçlar ve fizik tedavi olarak tedavim başarılı olursa bir konu açarım aktarırım 10 gün için ilaç ve farklı şekillerde tedaviye başlıyorum...Sağ ol yardımın için tekrar abi.

Bendeki bu rahatsızlık baya enteresan tenisçi direseği golfçü direseği bugün okuduklarıma bakılırsa bursit de( dirseğin arkasında aşırı hassasiyet) olabilir zaten karıştırılan rahatsızlıklarmış.

SICAK SOĞUK KOMPRES- APRANAX PLUS- REPARİL KREM- SARGI şeklinde bir tedaviye gidiyorum.

APRANAX PLUS'a +1

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen I Will Be Back » Temmuz 9th 2014, 23:42

MettÇK yazdı:
I Will Be Back yazdı:

APRANAX PLUS'a +1

İnşallah benim dirseklerde +1 verir. :)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Temmuz 12th 2014, 08:31

“Vücut Geliştirme Yeni Başlayanlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir