Gün Yüzü Görmemiş Hareketler

Antrenman rutinleri ve tecrübenizi paylaşın. Teknikleri tartışın, sorun, öğrenin.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Muhammet SONMEZ
VIP
VIP

Mesajgönderen Muhammet SONMEZ » Ağustos 23rd 2013, 16:16

Mert Güner yazdı:Okurken bile yoruldum, squat yapmadan vücut geliştiriyorum diye ortada gezmek resmen bu spora ihanet. Squat mecburi olmalı, yapmayanın salon ve forum üyeliği silinmeli :)

Sığ squat hakikaten herkesin harcı değil. Leg Press'de 500kg deviren nice yiğitler tansiyondan gümledi sığ squatta. Bar omuzlarını ezerken, kalp deli gibi kan pompalamaya çalışırken bir an soruyorum kendime: yahu biz hakikaten mazoşistiz, normal insan yapmaz bunu.

Bildiğim kadarıyla Dorian YATES hiç squat yapmamış. Bu adam squat yapmadan bu bacakları çıkartabiliyorsa çokta elzem değil demek ki.Her hareketin alternatifi vardır.

Resim

Kullanıcı avatarı
Mert Güner
VIP
VIP

Mesajgönderen Mert Güner » Ağustos 23rd 2013, 18:24

Muhammet sence bu resimdeki bacaklar squat olmadan nasıl yapılabilir? Ayrıca Dorian squat'ın kalçaları büyüttüğünü ve favori hareketinin de hack-squat olduğunu söylemişti diye hatırlıyorum okuduğum bir röportajında.

Kullanıcı avatarı
Muhammet SONMEZ
VIP
VIP

Mesajgönderen Muhammet SONMEZ » Ağustos 23rd 2013, 19:49

Aynen. Hack squat yapmis zaten. Squat yapmamis.

korkusuz
Üye
Üye

Mesajgönderen korkusuz » Ağustos 23rd 2013, 20:38

ben hack squat yerine leg press yapıyordum

leg press değil de hack squat yapsam farkeden bişey olur mu ?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ağustos 24th 2013, 11:41

Dorian Yates amatörken dizini sakatlamış ve sonrasında bir daha hiç squat yapmamış. Bunu kendi yazdığı Muscular Development makalesinde okumuştum. Yine eskilerden Lee Labrada da uzun yıllar squat yapmamış. Bacaklarını öncelikle leg pressle geliştirmiş.

Bu adamların genetiği zaten çok müsait. Ne yapsalar gelişecekler. Bu sebeple de pro vucutçuların tavsiyelerini pek dinlememek lazım bence.

Ben de Mert gibi düşünüyorum; squat bacak gelişimi için ideal hareket. Herkes kesinlikle squat yapmalı. Bacaklar diğer hareketlerle de gelişir ama -bence- ideal gelişim ancak squatla mümkün.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Ağustos 24th 2013, 11:49

Kemal Siren yazdı:

Bu adamların genetiği zaten çok müsait. Ne yapsalar gelişecekler. Bu sebeple de pro vucutçuların tavsiyelerini pek dinlememek lazım bence.

Buna tamamı ile katılıyorum.

Squat konusunda da; sırf keyif için bile her programda olmazsa olmaz bir harekettir benim için. Yapmaktan en keyif aldığım hareketlerdir squat ve deadlift.

Kullanıcı avatarı
Mert Güner
VIP
VIP

Mesajgönderen Mert Güner » Ağustos 24th 2013, 19:40

İlter bir şeyi merak ettim: gerçekten severek mi yapıyorsun squat'ı?? şahsen ben nefret ediyorum ama mecburiyetten yapıyorum. İnsanı bu kadar zorlayan, lanet ettiren başka bir hareket yoktur herhalde. Ya da sana bir kılçık atayım, hakkını vermiyorsun demek ki squat'ın :)

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Ağustos 24th 2013, 20:56

Valla vücudumda her zaman en sağlam bölgem bacak ve kalf olduğu için belki de ben yapmaktan zevk alıyorum :) Sporu bırakmadan önce de böyleydi en sevdiğim hareketler deadlift, squattı donkey calf raise. Muhtemelen genetikten böyle, babamın da futbolu bırakalı 30 yıl olmasına rağmen bacakları ve kalfları dikkat çekici.

Kullanıcı avatarı
Muhammet SONMEZ
VIP
VIP

Mesajgönderen Muhammet SONMEZ » Ağustos 24th 2013, 21:49

İlter Elmas yazdı:Valla vücudumda her zaman en sağlam bölgem bacak ve kalf olduğu için belki de ben yapmaktan zevk alıyorum :) Sporu bırakmadan önce de böyleydi en sevdiğim hareketler deadlift, squattı donkey calf raise. Muhtemelen genetikten böyle, babamın da futbolu bırakalı 30 yıl olmasına rağmen bacakları ve kalfları dikkat çekici.

ilter saglam bacaklari gormek isteriz :)

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Ağustos 24th 2013, 22:05

Onları ben de görmek istiyorum o sağlam bacakları :D Sağlamdan kastım şekil değil kuvvetti ama tabi bacaklarımın vücudumun en kolay gelişen ve şekle giren bölgesi olduğu da gerçek. Aylardır antrenman yapmıyorum, kasımda askere gideceğim. Askerden gelince mutlaka yarışmaya hazırlanmak istiyorum, o zaman bol bol fotograf eklerim. Açıkçası hiç vücutçu gibi durmuyorum daha çok pehlivan gibiyim, göbek falan hak getire :)

“Vücut Geliştirme Antrenman & Egzersizler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir