Mr. Olympia 2013

IFBB Profesyonel ve amatör vücut geliştirme yarışmalarını, Nabba, Wabba ve ülkemizde yapılan vücut geliştirme yarışmalarından haberler, sonuçlar ve resimlere ulaşabilirsiniz. Mr. Olympia , Arnold Classic ve diğer vücut geliştirme yarışmalarından haberlere , resimlere ve gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Mustafa Yazicioglu
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen Mustafa Yazicioglu » Ekim 1st 2013, 22:05

Anladım hocam, harika oldu bu açıklama teşekkürler, merak ettiğim bir konuydu bu. Buradan şöyle bir sonuç çıkıyor ki; bir sporcu şampiyon bir sporcu olarak doğar, şanslıdır ya da öyle doğmaz ama şans bulabilir. Alternatif durumlar elbet olabilir ama yaradılış çok önemli bu konuda. Bu biceps ve dirsek arasındaki boşluk Arnold'da bile var, ki bir makalesinde okumuştum alt biceps'i çalıştırmak için Sehpa'da Barbell Curl hareketini çok yaptığını hatta kol için favori hareketi olduğunu söylemişti. (birinci ağızdan olduğu ne kadar doğru bilemem) kası uzatır (?) ya da alt biceps'in iyi olması kasın daha dolu ve uzun görünmesini sağlar (?) Bilgilendirme için tekrar teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen I Will Be Back » Ekim 1st 2013, 22:27

Mustafa Yazicioglu yazdı:Anladım hocam, harika oldu bu açıklama teşekkürler, merak ettiğim bir konuydu bu. Buradan şöyle bir sonuç çıkıyor ki; bir sporcu şampiyon bir sporcu olarak doğar, şanslıdır ya da öyle doğmaz ama şans bulabilir. Alternatif durumlar elbet olabilir ama yaradılış çok önemli bu konuda. Bu biceps ve dirsek arasındaki boşluk Arnold'da bile var, ki bir makalesinde okumuştum alt biceps'i çalıştırmak için Sehpa'da Barbell Curl hareketini çok yaptığını hatta kol için favori hareketi olduğunu söylemişti. (birinci ağızdan olduğu ne kadar doğru bilemem) kası uzatır (?) ya da alt biceps'in iyi olması kasın daha dolu ve uzun görünmesini sağlar (?) Bilgilendirme için tekrar teşekkürler.

Mustafa hocam olimpia seviyesine gelmiş bir vücutçu için bu söz konusu boşluğun tabiki bir önemi olmuyor ama olimpiada büyüklük sonrasında simetri geliyor yani ikisi bir aradaysa zaten yemeyip yanında yatıyorlar phıl gibi.Söylemiş olduğunuz sehpa barbell curl olayını biliyorum ancak burda meydana gelen durum şu daha önce Kemal Siren hocamız bir yorumunda söz etmişti yanlış hatırlamıyorsam kendisi bu yorumları görünce tekrar aydınlatır ama kası uzatmak diye bir şey mümkün değil Arnoldun söz ettiği kasın uzaması değil biceps kasının altındaki küçük bir kası geliştirerek o kısmı bir parça daha kapatmak mümkün ama tamamen kapatmak imkansız diye biliyorum.Saygılar...

Kullanıcı avatarı
Mustafa Yazicioglu
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen Mustafa Yazicioglu » Ekim 1st 2013, 22:43

Anladım hocam, uzatmaktan kastım oydu zaten, alt biceps iyi gelişirse o açıklık o kadar göze batmayacaktır ya da biraz daha azalacaktır o boşluk.

Ne kadar detaylı işler yahu, dışardan bakınca Vücut Geliştirme sporu gir salona kaldır ağırlığı tamam gibi görünse de aslında dipsiz bir kuyu gibi. Özellikle hiç bir şey bilmeyen benim gibi yeni insanlar için. Genetikten çalışma programlarına, beslenme programlarına, yapılacak hareketin şeklinden açılarına kadar her şey hesaplı kitaplı aslında. Kaç gr protein aldın, kaç gr karbonhidrat aldın, haftada kaç gün çalışma yapılır vs bir sürü detay. Ama artık bu sporu yapan (çevremde bir kaç kişi vardı amatör olarak ilgilenen) arkadaşlarıma şu espriyi yapıcam; "olm senin genetiğin kaç para?" ahhaahah :)

Ben bu işin "old school" denilen şeklini daha çok kendime yakın buluyorum mesela. Arnold, Lou, Reg Park gibi sporcular bana daha büyük geliyorlar. Şartlar değiştikçe tabi ki çok şey değişti ama estetik kaybolmaya başlamış. Örneğin Arnold, Phil'in ya da Coleman gibi adamların yanında tabi ki ufak kalır ama onun estetiği bambaşka. Coleman zaten gördüğüm günden beri sevmediğim bir sporcu. Kişilik olarak değil, çok sempatik bir adam olduğunu biliyorum. Ama bu kütle olayını o kadar abartmış ki, üstünkörü yıpılmış bir kas tepeciği gibi duruyor adam son yıllarında özellikle. Daha öncesi öyle de değilmiş, gayet simetrik bir adammış. Bu spor benim için büyük olmaktan çok estetik olmayı ifade ediyor açıkcası. Bir vücut geliştirme sporsucunu güç gösterisi yapan bir insandan çok bir heykel traşa benzetiyorum. Nasıl ki eline alır keskiyi ve elindeki mermeri yontmaya başlar, bir sporcu da kendisine neyin gerektiğini bilir ve estetik kaygılar ile çalışır ve kendine şekil verirse çok daha muazzam olur gibime geliyor. Vücut geliştirmecinin bir yandan da sanatsal estetik sahibi olması gerektiğini düşünüyorum o yüzden. Yalnızca kas biriktirmek değil yani olay.

Konuyu biraz dağıttım kusuruma bakmayın lütfen, öğrenmeye çalışan bir insanın çabasıdır sadece. Teşekkür ederim cevaplar için bir kez daha :)

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen I Will Be Back » Ekim 1st 2013, 23:02

Mustafa Yazicioglu yazdı:Anladım hocam, uzatmaktan kastım oydu zaten, alt biceps iyi gelişirse o açıklık o kadar göze batmayacaktır ya da biraz daha azalacaktır o boşluk.

Ne kadar detaylı işler yahu, dışardan bakınca Vücut Geliştirme sporu gir salona kaldır ağırlığı tamam gibi görünse de aslında dipsiz bir kuyu gibi. Özellikle hiç bir şey bilmeyen benim gibi yeni insanlar için. Genetikten çalışma programlarına, beslenme programlarına, yapılacak hareketin şeklinden açılarına kadar her şey hesaplı kitaplı aslında. Kaç gr protein aldın, kaç gr karbonhidrat aldın, haftada kaç gün çalışma yapılır vs bir sürü detay. Ama artık bu sporu yapan (çevremde bir kaç kişi vardı amatör olarak ilgilenen) arkadaşlarıma şu espriyi yapıcam; "olm senin genetiğin kaç para?" ahhaahah :)

Ben bu işin "old school" denilen şeklini daha çok kendime yakın buluyorum mesela. Arnold, Lou, Reg Park gibi sporcular bana daha büyük geliyorlar. Şartlar değiştikçe tabi ki çok şey değişti ama estetik kaybolmaya başlamış. Örneğin Arnold, Phil'in ya da Coleman gibi adamların yanında tabi ki ufak kalır ama onun estetiği bambaşka. Coleman zaten gördüğüm günden beri sevmediğim bir sporcu. Kişilik olarak değil, çok sempatik bir adam olduğunu biliyorum. Ama bu kütle olayını o kadar abartmış ki, üstünkörü yıpılmış bir kas tepeciği gibi duruyor adam son yıllarında özellikle. Daha öncesi öyle de değilmiş, gayet simetrik bir adammış. Bu spor benim için büyük olmaktan çok estetik olmayı ifade ediyor açıkcası. Bir vücut geliştirme sporsucunu güç gösterisi yapan bir insandan çok bir heykel traşa benzetiyorum. Nasıl ki eline alır keskiyi ve elindeki mermeri yontmaya başlar, bir sporcu da kendisine neyin gerektiğini bilir ve estetik kaygılar ile çalışır ve kendine şekil verirse çok daha muazzam olur gibime geliyor. Vücut geliştirmecinin bir yandan da sanatsal estetik sahibi olması gerektiğini düşünüyorum o yüzden. Yalnızca kas biriktirmek değil yani olay.

Konuyu biraz dağıttım kusuruma bakmayın lütfen, öğrenmeye çalışan bir insanın çabasıdır sadece. Teşekkür ederim cevaplar için bir kez daha :)

Mustafa hocam söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum vücut geliştirme deyince insanlar olaya çok basitçe ağırlık çalışmak olarak bakıyor ama o ağırlıkların kaldrılışında bile bir teknik var verilen açıya barı tuttuğumuz noktaya göre vurduğu kas gurubu değişiyor beslenme desen çok ayrı bir dünya vücut geliştirme yapan birisi beslenme anatomi ve antrenman teknikleri konusun da kendini son derece iyi geliştirmiş olması lazım.

Coleman şüphesiz o podyumun gördüğü en iri adamlardan biridir ve olimpianın tamamen kütleye yönelik olduğunun en büyük kanıtıdır zaten yıllarca iriliğiyle almıştır birincilikler.i Arnold efsanedir zaten dikkat ederseniz hocam kullandıkları kimyasallar oranında göbekleri hamile gibi şiştir ancak Arnoldun belinin inceliği sahip olduğu kütle düşünüldüğünde hayal gibi bir şeydir eskilerdeki simetri ve o sanatsal görünüm en çok özlenen durumdur.Ve yazdıllarınızdan anladığım kadarıyla şu anki halinin üzerine kas kütlesi koyduğu takdir (simetrisini bozmaz umarım) ilerleyen zamanlar da muhtemel mr olimpia adayı olan şimdinin simetri harikası Shawn Rhodencisiniz :)

Resim

Kullanıcı avatarı
Mustafa Yazicioglu
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen Mustafa Yazicioglu » Ekim 2nd 2013, 00:27

Aynen öyle hocam, podyumdaki en estetik adamdı kendisi. Kütle olarak kat etmesi gereken yol var diğer sporculara kıyasla ama orantı ve görünüm cidden etkileyici. Ben bir de bu adamı Flex Wheeler'e çok benzetiyorum, tipi bile benziyor :)

Kullanıcı avatarı
I Will Be Back
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen I Will Be Back » Ekim 2nd 2013, 01:31

Mustafa Yazicioglu yazdı:Aynen öyle hocam, podyumdaki en estetik adamdı kendisi. Kütle olarak kat etmesi gereken yol var diğer sporculara kıyasla ama orantı ve görünüm cidden etkileyici. Ben bir de bu adamı Flex Wheeler'e çok benzetiyorum, tipi bile benziyor :)

3 gün önce Edip abininde dediği gibi Mr olimpia en estetik olana verilseydi Shawn çıkar açık ara alırdı birinciliği.Shawn Wheeler benzetmesi konusunda yalnız değilsin hocam. :)

Resim

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ekim 2nd 2013, 10:40

Abi bu jüri üyeleri eski bbci mi? neye göre jüri üyesi olunuyor?

Arnold
Üye
Üye

Mesajgönderen Arnold » Ekim 2nd 2013, 10:55

Anıl Atabey yazdı:Jay 6. Ramy 8. oldu da bu jurilerde hiçmi göz yokmuş arkadaş;

Resim
Resim

Yazık günah ne diyelim..

Jüri ler hep böyle ama..Bazı isimler var ki biraz zor geçiliyor..

Dorian yırtık bicepsle Mr.Olympia olmuştur mesela...Kötü idi işte o sene..Lamı cimi yok..Mr.Olympia gibi bir mükemmellik yarışında adam önden çift biceps veremiyordu ya var mı ötesi..Bir pozda sıfır idi..

Yeni gelenlere burun sürtürme midir yatırım yapmak için zaman tanıma mı deneme mi (bakalım biraz ezelim vazgeçip bırakacak mı yoksa inat edip yarışmaya devam mı edecek)

Kullanıcı avatarı
KiloProblemli
VIP
VIP

Mesajgönderen KiloProblemli » Ekim 2nd 2013, 10:57

Benimde merak ettigim bi konu ,ve puanlrini neye gore veriyolar?Biz sadece goruntu olarakgoruyoruz

Arnold
Üye
Üye

Mesajgönderen Arnold » Ekim 2nd 2013, 11:00

Mustafa Yazicioglu yazdı:Anladım hocam, harika oldu bu açıklama teşekkürler, merak ettiğim bir konuydu bu. Buradan şöyle bir sonuç çıkıyor ki; bir sporcu şampiyon bir sporcu olarak doğar, şanslıdır ya da öyle doğmaz ama şans bulabilir. Alternatif durumlar elbet olabilir ama yaradılış çok önemli bu konuda. Bu biceps ve dirsek arasındaki boşluk Arnold'da bile var, ki bir makalesinde okumuştum alt biceps'i çalıştırmak için Sehpa'da Barbell Curl hareketini çok yaptığını hatta kol için favori hareketi olduğunu söylemişti. (birinci ağızdan olduğu ne kadar doğru bilemem) kası uzatır (?) ya da alt biceps'in iyi olması kasın daha dolu ve uzun görünmesini sağlar (?) Bilgilendirme için tekrar teşekkürler.

Yanlış.. arnold scott curl ü hiç bir zaman ana temel egzersiz olarak yapmadı..

Onun biceps de zirve hareketi bent over concentration curl dür..

Tabi arkadaşın dediği gibi genetik de etkili..Ama sol kolunda o zirve yoktur..:) O da ayrı mesela..

Resim

“Vücut Geliştirme Yarışmalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir