Dev yağ yakımı tartışması

Vücut geliştirmenin önemli bir yüzdesi beslenme ile ilgilidir. Yemek çeşitleri, programları, alışkanlıkları. Diyet stratejisi vs

Moderatör: murat tahan

MrRebel
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen MrRebel » Ağustos 6th 2013, 12:33

çok fazla bilgi ve tecrübe sahibi değilim ama yaşayıp öğrendiğim birkaç şeyden bahsetmek istiyorum,
Yağ yakımında yeme düzeninden bahsetmişsiniz bende o taraftanım, geçen yaz biraz define olayım dedim (öyle çok fazla kas kütlesi olan biri değilim hatta orta düzey bile sayılmam :)) saçma bir diyet yaptım gün içinde az yedim 3 öğün olarak yaptığım diyette saatine göre yoğurt pirinç lapası yulaf salata ve günlük evde pişen yemekten yağ oranına göre ufak porsiyonlar aldım ara öğünlerde ufak tefek meyve ve çerez yedim , sonuç olarak bir ayda 8 kilo verdim (93-94'ten 84-85'e düştüm) bel bölgesini temizledim ve az olan kas kütlemden de bir miktar kaybettim , daha sonra diyeti biraz daha düzene soktum biraz daha iyi ve dikkatli beslendim kas kütlemi arttırdım kilo aldım ama bel bölgesi yağlanmadı, SONUÇ olarak en önemli şeyin beslenme olduğuna inanıyorum çünkü o bir ayda hiç kardio yapmadım normal çalıştım. ha daha sonrasını soracaksanız sakatlandım ve kilo aldım şimdi tekrar çalışıyorum ama bel bölgem yağlı çünkü şimdi meşhur bulk dönemi çok yemek yeme olayını deniyorum ama pişmaın çünkü çok kilo aldım şuanki durum 95 civarıyım ama gelişimimden memnunum bel bölgesi içinse fikrim yok :D

Kullanıcı avatarı
Serdar_esp
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Serdar_esp » Ağustos 6th 2013, 17:01

buarada 1,5 aylık deneyimim sonucu, dünyanın parasını verip hiç bir etkisini görmediğim piyasadaki bir yağ yakıcı takviyesinin yerine suda eriyen kalsiyum + d vitamini tabletlerin etkisini daha çok hissetiğimi söyleyebilirim.

yalnız bazıları aspartam içeriyor. aspartam bende bazen,baş dönmesi ve sersemlik yapıyor. anca gece yatarken içebiliyorum. o sebeple bu tabletler bitince aspartamsız olanına devam edeceğim.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Ağustos 10th 2013, 19:15

Bazı kişiler body bulk uygulaması neticesinde sporu bırakınca beslenme alışkanlığı yüzünden kilo sıkıntısı çekebiliyorlar diye okumuştum..

Kullanıcı avatarı
Parshan
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Parshan » Ağustos 11th 2013, 11:54

kortızol konusunu konusalım.agırlık antrenmanı veya cardıo kosu vs uzadıgında salgılanan kortızol kardesımız bıze hıc de ıyı davranmıyor.
Zaten vucudumuzda bulunan yagları ve yıne vucudumuzda bulunan proteınlerı parcalayıp karacıgere gonderıp glıkojene donusturuyor ve kan dolasımına gonderıyor.devamında ıse kan dolasımına gıren anı ve fazla seker ınsulın salgılanmasına sebep oluyor ve ınsulın bu sekerı alıp yag olarak depoluyor.
Yanı hem yag hem de proteınlerımız tekrar yaga donusturulmus oluyor.arada yakaıldıgımızı yakıyoruz ama nekadarını yakabılır yaksak da yag kaybetme ıhtımalımız olsa da adele kaybettıgımız muhakkak.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ağustos 14th 2013, 11:20

Kortizol kas kütlesinin düşmanı. Uzun süren ağırlık ve aerobik antrenmanlar kortizol salınımını arttırıyor. Ama vucuttaki her hormon gibi kortizol da dengeleyici sisteme tabi (homeostasis). Kronik olarak yüksek değilse bir zararı olmayacaktır.

Ağırlık çalışanların maksadı güç ve kas kütlesi artışı. Uzun mesafe koşanların böyle bir maksadı yok, hatta tam tersine, kütle fazlası performanslarını kötü etkileyeceği için ne kadar hafif olsalar o kadar iyi. Yaptıkları spor vucut yapılarını etkileyerek daha uygun hale getiriyor.

Eğer ağırlık çalışıyorsak ve kütle kazanmak istiyorsak, kortizol arttıracak şekilde kardiyo antrenmanı yapmamalıyız. Kardiyo yapılmalı ama daha kısa süreli ve daha seyrek. Ağırlık antrenmanlarını da fazla uzun tutmamakta fayda var.

mj23
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen mj23 » Ağustos 14th 2013, 19:12

Ayriyetten kortisolu baskılamak için antrenman esnasında bcaa veya sonrasında c vitamini içilebilir. Kalori almak isteyen olursa da bir miktar şeker alıp insülini zıplatabilir.

aranel
Üye
Üye

Mesajgönderen aranel » Ağustos 14th 2013, 19:58

Antremandan sonra 20-30gr haribo da iş görür

200-300ml saf üzüm suyu da olabilir

Ben haribo tercih ediyorum, antremandan sonra eve dönerken yolda yemesi güzel oluyor :)

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Eylül 7th 2013, 00:51

Yağ yakan nabız yüksekliği midir yoksa sürekli hareket midir ?

İnsanlar hep diyor ki belli bir nabız altındaysa yağ yakılmaz ancak bakıyoruz ki uzun 2 saatlik yürüyüşlerle yağ yakılıyor, nabız düşükken ?

Bu paradoks hakkında söyleyecek sözü olan var mı ?

aranel
Üye
Üye

Mesajgönderen aranel » Eylül 7th 2013, 10:05

Kan şekerinin düşük olması çok daha önemli

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Eylül 7th 2013, 22:02

2. sorum ise kısa süreli ama yüksek yoğunluklu antrenman yapınca gün boyu metabolizmayı yüksek tutup yağ yakması olayı, bu da ilginç konudur, büyük üniversitelerin spor konusundaki incelemelerine ulaşabilsek keşke, son yıllarda araştırmalar ne durumda..

“Beslenme & Diyet” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir