Dev yağ yakımı tartışması

Vücut geliştirmenin önemli bir yüzdesi beslenme ile ilgilidir. Yemek çeşitleri, programları, alışkanlıkları. Diyet stratejisi vs

Moderatör: murat tahan

sebastian
VIP
VIP

Dev yağ yakımı tartışması

Mesajgönderen sebastian » Nisan 29th 2013, 11:00

Sayın üyeler ve değerli basın mensupları, hepiniz biliyorsunuz ki artık bilgiye ulaşmak ne kadar kolaysa, doğru bilginin hangisi olduğunu anlamakta bir o kadar zor ve ustalık isteyen bir yetenek haline gelmeye başladı..İnternete girmek kolay ancak kullanmak aslında zordur.
Herkesin özgürce ve kısıtlama olmadan konuştuğu dev internet platformunda ''vucutcu.com'' sitesi doğru bilgi için fikir tartışmalarının olduğu ve insanların güvendiği ender Türk sitelerinden biri olma özelliğini göstermektedir...Bunun için lütfen herkes hem kişisel fikirlerini, hem kendi yaptığı antrenman deneyimlerini, hem de mümkünse güvenilir kaynaklar göstererek tezini savunsun herkesin katılımın bekler teşekkür ederim..

YAĞ YAKIMI TARTIŞMASI;

Yağ yakımı üzerine dünyanın önde gelen sitelerinde bile gün geçmiyor ki fikirler değişmesin, ayrıca internet para kazanmak için popüler kültürde reklam aracı haline geldiği için güvendiğimiz doktorlar hatta spor hocaları hatta siteler dahil sürekli garip şeyler söylemektedir aslında gerçek bilgi bu kadar karmaşık olmayabilir eskiden Osmanlının Rusların imparatorlukların yaptığı binalar kaleler günümüzde bile sapasağlam duruken günümüzde yıkılabiliyor, eskiden bie kitaplar ingilizce öğrenenler varken şu anda 1 günde ingilizce gibi reklamlar binlerce kaynak vs boğulup gidiyorsun...Bu bağlamda diyorum ki acaba sağlık ve gerçek bilgi ikinci plana itilip acaba insanların duymak istediği şeyler ve para mı bilgiye yön veriyor ?

Yağ yakımı hakkında bilgilerininizi lütfen paylaşınız bende yazacağım gidişata göre.....

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Nisan 29th 2013, 11:12

insanların çoğunluğu istedikleri hedeflerine bir an evvel ulaşabilmek istiyorlar ve sabırsızlar...bunu çok iyi bilenlerde kolayca bunu paraya çevirebiliyorlar en çok kullandıkları sözde"bu işin sırrı bende"...
bu işin sırrı mırrı yok amerikayı sürekli tekrar tekrar keşfetmeye gerek yok ama biz bunu burda ne kadar çok konuşsakta değişen bir şey olmayacak...
yıllarca benle beraber çalışan üyelerimden bile gelip bana bakkaldan duyduğunu söyleyenler var...
aç milletiz çok şey istiyoruz çabuk olmasını istiyoruz ama hiç bir şey yapmıyoruz...
olay bu kadar basit...bu insanlar hiç bitmeyecek bunu para için kullanan çakallarda para kazanmaya devam edecekler...

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Nisan 29th 2013, 11:16

ben her yazimda sunu belirttim bugune kadar bu isin sirri mucizevi diyetleri mucizevi urunleri yoktur asil olan kisinin kalori cetvelini hesaplamasidir kendi metabolizmasinida goz onunde tutarak gunluk kalori tuketiminden daha az sistemine kalori aldigi surece yag yakimi basliycaktir sohbet ilerledikce bende paylasima devam ederim konu guzel.

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Nisan 29th 2013, 11:30

Bence de bu işin bir formülü yok çok genel durumlar dışında (kalori açığı vs.). Kişinin kendini tanıması gerekli. Cuneytust'un de dediği gibi sabırsızlık önemli bir sorun, vücudunu tanımak o kadar kolay değil kısa zamanda. Kandırılmaya zaten meyilli bir toplumuz ve bu tür durumların yaşanması hiç de garip değil bana kalırsa.

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Nisan 29th 2013, 11:48

güzel konu :) her sezon plaj vucutcuları gelir foruma sonra giderler bilirsiniz..en gözde sektörlerden biridir zayıflama konusu..erkek içinde bayan içinde durum değişmez..şimdiye dek tecrübelerim yağ yakmanın temelinin BOĞAZLAR SORUNU nun çözümlenmesinden geçtiğidir bunun ana şartı ise aldığın ve harcadığın kalori arasında fark oluşturmaktan geçtiğidir sporun payı ise oldukça küçüktür...sonra devam edelim..

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Nisan 29th 2013, 14:45

Sevgili kadim üyeler bazı konularda fikirlerinizi almak isterim özellikle antrenman metotları üzerine maddeler halinde yazayım;

1-Yağ yakmak için gerçekten belli bir süre geçmesi gerekiyor mu ?

2-Nabız meselesi bir efsane mi yoksa gerçek mi ?

3-Nabız olayı şartsa neden uzun süreli yürüyüşlerin yağ yaktığı gerçeği vurgulanıyor ? malum nabız çok düşük durumda oluyor..

4-Kısa süreli yüklenmelerden sonra gün boyu yağ yakıldığı meselesi efsane mi gerçek mi ?

5-Nabzın yüksekliği mi yüklenmenin süresi mi daha önemlidir ? lakin tezat ikş sistem söz konusu oluyor..

6-Vücut hareket ettiği andan itibaren anında yağ yakmaya başlar diyenler mevcut öte yandan ise 30 dk vb süre geçmesi gerekir deniliyor (herkes süreyi farklı söylemekte 12-15-45 vb) ? işte önce karbon yanacak vb bir sürü terim geçiyor, peki onların çok daha hızlı yanıp aradan çıkması için daha yüksek yüklenme ile yarı zamanda yağ yakımına başlanamaz mı ?

7-Bazıları yağ yakmanın daha sonra gerçekleştiğine karşı çıkıyor karbonhidrat vb tamamı birlikte yanıyor deniliyor ?

8-Uzun süre aerobik idmanı savunanlar eski kafalılıkla suçlanıyor, bunun bir dayanağı var mı ?

9-Öte yandan uzun süreli idmanı savunanlar ise kısa süreliyi savunanların popüler kültüre hizmet ettiğini ancak dediklerinin bilimsel dayanağı olmadığını öngörüyorlar..

10.Ağırlık idmanıyla yağ yakımı olauı mantıklı mı ? crossfit vb fitness disiplinlerinde ağırlık ve vğcut ağırlığıyla idman yapılıyor ancak arada dinlenmeler mutlaka oluyor kesinti olması nabzı indirmiyor deniliyor ancak nabız etkisi hala tartışmalı..

11-Nabzı sürekli hızlı atan şişman insanlar olduğu hakkında bir makale okumuştum, nabzın hızlı atması metobalizmanın hızlı çalışması anlamına mı geliyor yoksa anksiyete bozukluğu ile ilgisi olamaz mı ?

12-Nabız çok önenmli bir unursa neden sadece diyet yapanlarda yağ yakabiliyor ?

13-sadece diyet yapıp artı 5 dakika sıkı antrenman yapan bir kişi hiç antrenman yapmayandan daha mı hızlı yağ yakar ? her hareket bereketmidir ? çünkü uzmanlar sürekli merdiven çıkın, alışveriş yaparken eve 1 durak önce inin vb diyorlar..buda youtube vb sitelerde 3 dakikada idman, 10 dakikada zayflayın vb ihtiyaçları doğurmuş ve çıp gibi büyümüş olabilir mi?

14-kas yapman insanlara genelde uzun süreli aerobik idmanların önerilmediğini biliyoruz ancak kısa süreli hatta daha fazla yağ yakıldığı iddia edilen interval vb çalışmalar öneriliyor peki bu iki sistemde yakılan yağ miktarı vb aynı kapıya çıkıyorsa hatta kısa süreli daha fazla yakıyorsa dolayısıyla karbonhidrat vb faslınıda daha ekenyakıp geçiyorsa çünkü sırayla madem ki neden daha fazla kas kaybı yaratmıyor ? bundaki mantık nedir ?

15-Bu tarz kısa süreli antrenmanların aslında amacı yağ yakmak değilde farklı şeyler olabilir mi ve popüler kültürde amacından sapmız olamaz mı ? insanların boş zmanı fazla yok kısa süreli şeylere yöneliyorlar bununda etkiyi körüklemesi olabilir mi ? kişiler diyet yapsa ve sadece ağırlık çalışsa bile yağ yakarlar bir süre sonra o halde bunlar hakkında bilimsel bir veri yoksa elimizde acaba sadece öyle sanılmak olayı gerçek olamaz mı ? yani öyle sanarız belki 10 dakika idman yapar diyet yapar ve zayıflamanın büyük payını kısa olan antrenmana veririz, aslında yapmasakta zayıflayacaktık mesela faydası minimum oldu bunun ölçümü var mı ? çünkü karbuz yedim zayfladım denilse bile halk ona uyuyor, o halde yalan ne kadar büyükse inananda o kadar çok olur diye bir söz var bu da onun gibi çığ gibi büyümüş ve realite gibi olmuş olabilir mi ?

Maddelerin en azından bazıları hakkında fikri olan var mı ? büyük bir yalanın içindemiyiz, bazı şeyler yeni çıktı diye hemen çağdaş mı olmuş oluyor ? eskiden yüzde yüz gerçek olan bir şey şu anda yıl 2013 olmuş bu ne derlerse o o çağdaştır diğerleri geri kafalıdır imajı yaratmıyor mu ?
Aslında gerçeklik payı var ancak ayırt etme kapasitesi az insanların eskiden 90 kg berkek ir haltercinin kaldırdığı ağırlığı şu anda 60kg bayan halterci kaldırıyor bu bilimsel olabilir ancak bu her şey için böyleymiş gibi algılanırsa doğrumudur ? yani bilimsel ve çağdaşlık faydalanılması gereken bir şeyken bazende yanlış anlaşılmıyor mu ? insanlar daima yeni olana yöneliyor gerçek o gibi düşünüyor belki mantık olarak doğru ancak bilimsel veri olmayan şeyleri hemen kabul etmek mantıklı olmayabilir mi ? bazen eski bir makine gerçekten günümüz makinelerinden 10 kat sağlam da olabiliyor, ancak terside olabiliyor o yüzden eski yeni yerine bilimsel ve bilimsel olmayan diye ayırt edilmesi daha sağlıklı olabilir..

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Nisan 29th 2013, 15:12

nefis sorular konu daha da güzelleşiyor..bazıları hakkında fikrim var ancak vakit dar yarın inşaallah..

Kemal'in en sevdiği ve uzunca yazacağı sorular... :)

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Nisan 29th 2013, 15:35

Muhteşem konu.

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Nisan 29th 2013, 18:36

Gece oluşan açlık bence çok gözardı ediliyor. Hiç cardio çalışması yapmadan, sadece kalori açığı vererek yağ yakmadınız mı? Belki belli bir noktadan sonra ihtiyaç oluşuyor olabilir cardio çalışmasına. Ama ben ne zaman aç kaldığım süreyi uzattım, yağ yakımım ya tekrar başladı ya da daha kolaylaştı. Kişisel tecrübem cardio çalışmasından ziyade günün geri kalanında nasıl beslendiğiniz daha kilit bir konu.

Akşam 6-7 den sonra bir şey yemeyin, karbonhidrat almayın vs. tavsiyeleri veren insanlar aslında farkında olmadan IF yapıyorlar bence ve sonuç da alıyorlar.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 30th 2013, 10:48

@Sebastian;
Bayıldım ben bu başlığa :) Ama biraz da çekindim açıkçası.. Üstünde konuşulacak o kadar çok şey var ki. Hatta her biri uzun uzun tartışılabilecek meseleler. Senin 15 adet soru ve sonunda anafikirle biten mesajının her biri ayrı başlık istiyor..

Bunlara girişmeden önce bendeniz de bir anafikir yazayım; Yağ yakımında uzak ara en önemli unsur harcadığından daha az kalori yemek. Egzersizlerle harcamayı arttırmak da bir çözüm ama asıl iş gören gırtlağı kontrol etmek.

Etraftaki 1001 çeşit diyet sadece ve sadece bu enerji girdi-çıktısını kontrol ettiği sürece işe yarıyor. Ketosis, IF, vegan, düşük yağ-yüksek karbonhidrat ve diğer diyetlerin hepsiyle de yağ kaybetmek mümkün. Ama eğer alınan kalori harcanandan daha az ise. Kaloriyi arttırınca bu diyetlerin hiçbiri işe yaramıyor.

Tabii ki diğer küçük etkenler de var. Ağırlık çalışmak ve protein alımını yüksek tutmak diyet yaparken (az kalori alırken!) kas kaybını azaltıyor ve kaybedilen kiloların daha fazla %'sinin yağlardan gitmesini sağlıyor. Ya da, şeker-karb alımını kısmak iştahı azaltarak diyet yapmayı (az kalori almayı!) kolaylaştırıyor. Gibi. Ama bu detaylar sadece ve sadece kalori alımı kısılınca işe yarıyor...

“Beslenme & Diyet” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir