Ülkemiz şartlarında vgci olmak...

Vücut geliştirmenin önemli bir yüzdesi beslenme ile ilgilidir. Yemek çeşitleri, programları, alışkanlıkları. Diyet stratejisi vs

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Ülkemiz şartlarında vgci olmak...

Mesajgönderen MettÇK » Ekim 27th 2014, 21:25

Güzel ülkemizin her bir karış toprağı için, her vatandaşımız seve seve herşeyini verir bu yüzyıllardır böyleydi ve hep böyle olacak. Ama konumuz bu değil ilk önce bunu anlayalım ve mümkün mertebe ülkemizi kötülemeden, konuşmalarımızı belli bir çizgide sürdürelim.

Bu başlığın amacı kesinlikle siyasi tartışma, ülke ekonomi politikaları veya gelmiş-geçmiş hükümet politikalarını tartışmak değildir...

Herkesin bildiği üzere ülkemizde Vücut Geliştirme sporu pek gelişemiyor, bunun birden çok sebebi var ama ben günlük hayatın içindekilerden yani hem çalışıp hem de spor hayatında ilerlemek isteyen kişilerin çektiği ufak görünen ama ilerlemeyi büyük ölçüde yavaşlatan zorluklardan bahsedeceğim.

Örn.

Et, süt, yumurta herşeye sürekli zam geliyor...

Ortalama bi evin geliri, 1200-2000 tl arası. Vgci bi adamın masrafları ayda ortalama 500 tl... Yani bir evde 2 tane vgci olamıyor. 8-) :lol: Hadi bizler natural vgciyiz, kür yapan adamların bir kürü ekstra 1000 tl masraf ki iyi beslenemediğini düşünün, kür de boşa gitti emekler de... (bunu küçük bir örnek olarak verdim, forum kuralları gereğince kür muhabbeti yapmamamız gerekiyor)

Salondan tanıdığım birkaç arkadaş var, çocukların genetik potansiyeli çok iyi ama sırf yeterli beslenemediğinden, başarısını bir basamak arttıramıyor :?: ki bu bahsettiğim çocuklar, haftada 6 gün 10-12 saat stresli işlerde çalışıyor.

Ben de eczde çalıştığım dönemi hatırladım, sabah 8 akşam 7 arası çalışıyordum ve iş genelde yoğun oluyordu. Böyle bir durumda ektomorfun hali duman :?:

O zamanlar ne kadar zor şartlarda sporumu sürdürdüğümü ancak şimdi anlayabiliyorum; çünkü o dönem, arada derede beslenmeye çalışıyordum, çok şükür şimdi evdeyim ve belli bir düzenim var... Maalesef bu da uzun sürmeyecek... :lol:

Bu başlık altında; çalışma hayatı-beslenme, iş temposu-idman-beslenme iş saatleri-idman-beslenme, okul-idman-beslenme gibi sorunları ve bunlara uygulanabilecek küçük, alternatif çözümleri paylaşmamızın faydalı olacağını düşünüyorum. Umarım hepimiz bir gün amaçlarımıza ulaşırız... Bütün zorluklara rağmen...

-Vücutcu.com
-Mehmet Çk

Onur Atakan Doğan
VIP
VIP

Mesajgönderen Onur Atakan Doğan » Ekim 29th 2014, 10:21

Selam mehmet güzel konu başlatmışsın. Vücutcu olmak sadece ülkemizde değil diğer ülkelerdede çok kolay değil. Kira supplement beslenme konusunda evet diğer ülkelere göre pahalı olabiliriz ama uygun olduğumuz ülkelerde var. Sadece vücut geliştirme değil diğer sporlardada böyledir. Eğer bu işi pro olarak yapmıyorsan zorlanman aşikar. Yani demek istediğim futbol basketbol fitness bunları bir insan hobi olarak yapıyorsa prolar gibi vakit ayıramaz. Bu sporu ciddi anlamda yapmak tamamıyla zengin adam işi dünyanın her yerinde böyledir. Genelde ise zenginler değil fakir yada orta gelir çocukları yapar...
Zamanın zengin olmalı. Zamanın bol olucak ona göre daha rahat planlıcaksın herşeyi paran bol olucak. Genel olarak günlük çalışma temposunun yorgunluğundan sonra gymde idman atmak gerçekten çok zor oluyor. İdman attın diyelim dinlenmeye vakit kalmıyor. Eline geçen maaşla öncelikli giderleri harcayınca geriye kalan para ile bir vücutcu zor geçinir. Ama bu işi meslek olarak yapan adamlar tabiki farklı. Onların hayatı bu kendilerini buna göre planlıyorlar sabah cardio öğlen göğüs idmanı yapıcam gibi. Para konusunda sponsorları oluyor yada bir markanın reklam yüzü oluyor kendi salonları oluyor veya özel derslerle idare etmeye çalışıyorlar.
İkisi bir arada olmaz mı olur tabiki ama genel olarak mesleğin çalışma saatleri ve temposunun vücut çalışmana izin vermesi lazım. Maddi olarak yan gelirler olmalı yada birşekilde bu spora para ayırabilmen lazım. Bazı insanlar her hafta yemeğe gider bazısı her hafta maça gider yani kendi için hobileri için bir para ayırmıştır. Sadece bu spora bir bütce koyması lazım. Şimdi elimizdeki imkanlarla neler yapabiliriz dersen.
-Salondaki hocalarla aranız iyi olsun ve yıllık üye olup yanına ilave hediye aylar isteyin.
-Etlerinizi ve beslenme alışverişinizi haftalık yapın süper marketlerden yada toptancı kasaplardan daha uyguna alabilirsiniz.
-Supplementleri yıllık alın. Her firma bir dönem kampanya yapar. Bu dönemde yıllık 2000 liralık supplementi taksitli olarak 1000 liraya alma imkanınız olur.
-Dışarda yemek yemeyin yemeği yanınızda götürün yada evde yiyin ciddi para tasarufu yapacaksınız.
-Bu sporun planlamasını iyi yapın saat saat günlük plan yapın. Hem spordaki başarınız hemde hayat kaliteniz yükselecektir.
-Son olarak asla pes etmeyin ve kendinizi prolarla kıyaslamayın. Onların mesleği bu biz ise hobi olarak yapıyoruz.

Türkiyede müsabık sporcular içinse şunu demeliyim. Müsabaka ödül miktarları ve sponsor gelirleri artırılmalı ama bu konuda fikir verecek kadar bilgim tecrübem yok.

Bu sporu yapan herkesin başarılı olmasını isterim. Birde forumun eski aktif günlerine kavuşmasını isterim.

fuziform
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen fuziform » Ekim 29th 2014, 14:30

Tabiki bizim gibi amatör, hobi olarak bu işi yapanlar için negatif yönler var. Ama bir de şu açıdan düşünün, bizim de prolar gibi sert idmanlar ciddi beslenme programları uygulama zorunluluğumuz yok.
Mümkün olduğu kadar çalışır, besleniriz. Önemli olan biraz da eğlenmek, zevk almak diyorum

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ekim 29th 2014, 16:13

fuziform yazdı:Tabiki bizim gibi amatör, hobi olarak bu işi yapanlar için negatif yönler var. Ama bir de şu açıdan düşünün, bizim de prolar gibi sert idmanlar ciddi beslenme programları uygulama zorunluluğumuz yok.
Mümkün olduğu kadar çalışır, besleniriz. Önemli olan biraz da eğlenmek, zevk almak diyorum

Ben bu fikre katılmıyorum,

Tabi ki tartışılır ama zevk ve eğlence deyince benim aklıma vg dışında herşey geliyor 8-)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ekim 29th 2014, 16:18

Onur Atakan Doğan yazdı:Selam mehmet güzel konu başlatmışsın. Vücutcu olmak sadece ülkemizde değil diğer ülkelerdede çok kolay değil. Kira supplement beslenme konusunda evet diğer ülkelere göre pahalı olabiliriz ama uygun olduğumuz ülkelerde var. Sadece vücut geliştirme değil diğer sporlardada böyledir. Eğer bu işi pro olarak yapmıyorsan zorlanman aşikar. Yani demek istediğim futbol basketbol fitness bunları bir insan hobi olarak yapıyorsa prolar gibi vakit ayıramaz. Bu sporu ciddi anlamda yapmak tamamıyla zengin adam işi dünyanın her yerinde böyledir. Genelde ise zenginler değil fakir yada orta gelir çocukları yapar...
Zamanın zengin olmalı. Zamanın bol olucak ona göre daha rahat planlıcaksın herşeyi paran bol olucak. Genel olarak günlük çalışma temposunun yorgunluğundan sonra gymde idman atmak gerçekten çok zor oluyor. İdman attın diyelim dinlenmeye vakit kalmıyor. Eline geçen maaşla öncelikli giderleri harcayınca geriye kalan para ile bir vücutcu zor geçinir. Ama bu işi meslek olarak yapan adamlar tabiki farklı. Onların hayatı bu kendilerini buna göre planlıyorlar sabah cardio öğlen göğüs idmanı yapıcam gibi. Para konusunda sponsorları oluyor yada bir markanın reklam yüzü oluyor kendi salonları oluyor veya özel derslerle idare etmeye çalışıyorlar.
İkisi bir arada olmaz mı olur tabiki ama genel olarak mesleğin çalışma saatleri ve temposunun vücut çalışmana izin vermesi lazım. Maddi olarak yan gelirler olmalı yada birşekilde bu spora para ayırabilmen lazım. Bazı insanlar her hafta yemeğe gider bazısı her hafta maça gider yani kendi için hobileri için bir para ayırmıştır. Sadece bu spora bir bütce koyması lazım. Şimdi elimizdeki imkanlarla neler yapabiliriz dersen.
-Salondaki hocalarla aranız iyi olsun ve yıllık üye olup yanına ilave hediye aylar isteyin.
-Etlerinizi ve beslenme alışverişinizi haftalık yapın süper marketlerden yada toptancı kasaplardan daha uyguna alabilirsiniz.
-Supplementleri yıllık alın. Her firma bir dönem kampanya yapar. Bu dönemde yıllık 2000 liralık supplementi taksitli olarak 1000 liraya alma imkanınız olur.
-Dışarda yemek yemeyin yemeği yanınızda götürün yada evde yiyin ciddi para tasarufu yapacaksınız.
-Bu sporun planlamasını iyi yapın saat saat günlük plan yapın. Hem spordaki başarınız hemde hayat kaliteniz yükselecektir.
-Son olarak asla pes etmeyin ve kendinizi prolarla kıyaslamayın. Onların mesleği bu biz ise hobi olarak yapıyoruz.

Türkiyede müsabık sporcular içinse şunu demeliyim. Müsabaka ödül miktarları ve sponsor gelirleri artırılmalı ama bu konuda fikir verecek kadar bilgim tecrübem yok.

Bu sporu yapan herkesin başarılı olmasını isterim. Birde forumun eski aktif günlerine kavuşmasını isterim.

Hoşgeldin Onur,

Kendimizden kötülere bakarsak barış ve huzur içinde yaşıyor olmamız bile yeterli olur sanırım... :)

Paylaşımların için teşekkürler, bu başlığın altında birçok kişi fikirlerinden istifade edecektir.

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP

Mesajgönderen muscledude » Ekim 31st 2014, 18:47

Fazla uzatmadan kendi düşüncemi yazıyorum ,

" Bu halimize bile şükretmek lazım " nedeni ise şuan belki bu durumdada olmayabilirdik ,

yani o kadar kötü durumda olduğumuzu belirtmek istedim sadece

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ekim 31st 2014, 21:57

yani o kadar kötü durumda olduğumuzu belirtmek istedim sadece

Evet o kadar kötü durumdayız :oops:

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP