Bacak kasları, yardım

bayanlar icin diyet, etkili diyetler , diyet programları , mucize diyetler , diyet zayıflama, trendy diyetler

Moderatör: murat tahan

johnstra
Yeni Üye
Yeni Üye

Bacak kasları, yardım

Mesajgönderen johnstra » Nisan 24th 2012, 16:34

Merhaba görüyorum birçok kişi aynı derde sahip ve verilen tavsiyeler hep kas değildir o yağdır, yoo gayet güzel.. oluyor.
Bakın biliyorum bayanlar için kas yapmak zor ama ben bol miktarda kas kütlesinden bahsetmiyorum, sadece kasın ŞEKLİyle alakalı sorunum var.
Geçmişimdeki ağır bilinçsiz sporlardan dolayı üst bacak kaslarım içe doğru birleşik ve naparsam yapıyım düzeltemiyorum. Beden hocam bi hareket önerdi; 'yerde uzanıp bacakların arasına top/yastık sıkıştırıyorsun ve sıkıştır-gevşet şeklinde bu hareketi yapıyorsun.

Benim sorum; bu hareket bacaklarımı daha da birleştirmez mi, yani üstteki iç bacak kaslarını çalıştırıyoruz sonuçta, istemediğim bir sonuç almaz mıyım? o bana yapmaya devam et dümdüz olucak dedi. Ama bana yaptıkça daha da bombeleşiyor gibi geliyor.. :(

Kullanıcı avatarı
Juniorarnold
VIP
VIP

Mesajgönderen Juniorarnold » Nisan 24th 2012, 17:33

Dedigin hareket ic bacak kaslarini calisdirir hoca basdan savmak icin yapmis o öneriyi yada bisey bildigini göstermek icin felan heralde alakasi yok.Fotograf atma sansiniz var ise daha iyi olur suanda problemin ne oldugunu kimse anlamadi emin olun.

johnstra
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen johnstra » Nisan 24th 2012, 18:14

baya bi uzun süre konuştuk iki haftadır da konuşuyoruz ilgili bir hoca ve kendinden çok emin, şüphelerimden ona da bahsettim ve hayır dümdüz olucak dedi. Çok güvendiğim bi hoca, iyi de bir spor geçmişi var ama ben hala emin değilim işte sonuçta vücuttan vücuda fark var.

Sorunu tekrar anlatmayı deniyim, çok fazla yağ yok, sadece üst bacakta içler yukarı doğru birleşiyor. tek bacağımı öne doğru parmak ucunda basıp sıktığımda ters bir piramit düşünün onun gibi oluyor, yani yukarı doğru genişliyor ve kaslı, yuvarlak bir görünümü var. sadece öne doğru uzatınca değil genelde görünüm öyle yani, sadece yağdan olmadığını belirtmek için söyledim.

Bu hareket kasları çalıştırıyor evet, peki birleşmeye neden olur mu ki? zararsızsa sadece yağ yakıyorsa devam ediyim ama birleştiricekse zaten şikayetçi olduğum şeyi yapmış olur, devam etmeli miyim:/ ?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 25th 2012, 17:36

Bu tip hareketlerde bacaklari birbirine yaklastiran adductor kasi calisiyor. Adductor cok buyuyebilen bir kas olmadigi icin ic taraflarin daha da sismesine sebep olmaz. Ama halihazirda olan durumu da degistirmez; yani "dumduz" etmez.

Bacagin ust kismindaki orantisiz genisligin sebebi genelde yag. Ozellikle kadinlar bu kisimda yag tutmaya meyilli oluyorlar. Bolgesel yag kaybi diye bir sey olmadigi icin de herhangi bir hareketin hic bir etkisi olmayacaktir. Diyet tek cozum.

Ama eger problem yag degilse ve bacak kaslari orantisiz gelismisse (gavurlar buna havuc tipi gelisme diyorlar) o zaman bacak calisirken ust kismi uyaran hareketlerden kacinmak lazim.

Squat veya leg press yaparken asagi cok inmemek ve hep ust 1/3 kisimda calismak iyi fikir. Boylece bacagin alt kisimlari daha cok uyariliyor. Lunge yasak. Leg extension bol bol yapilabilir.
Arka bacak (hamstrings) icin leg curl yapilabilir ama deadlift yapma.

johnstra
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen johnstra » Nisan 25th 2012, 18:16

çook teşekkür ederimm ilginiz ve cevabınız için.
peki o yastık sıkıştırma işi tam olarak ne işe yarıyor, sadece genel yağ yakımına mı?

bir de önerebileceğiniz kalça hareketleri var mı üst bacak kaslarında istemediğim bu soruna yol açmayacak?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 26th 2012, 07:22

Top sıkıştırma hareketinin ne işe yaradığını ve neden yağ yakmadığını üstteki cevabımın birinci paragrafında bulunuz :)

Kalça çalıştıran hareketlerin çoğu üst bacağı da çalıştırıyor. Herkesin genetiği farklı;
-güçlü ve gelişmeye yatkın olan-olmayan kaslarımız,
-kasların şekli,
-sinir sisteminin kasları kullanma becerisi
herkeste değişik biraz.

Sinir sistemi bir hareketi yaptığımız zaman hangi kasların işe ne kadar karışacağını belirliyor. Bu sebeple aynı hareketi yapan iki kişinin kasları değişik şekilde gelişebiliyor. Sendeki istenmeyen üst bacak gelişmesinde olduğu gibi. Bur durumda -bence- yapılması gereken şey sadece alt bacağı hedefleyerek bu kısmın kullanılmasını sinir sistemine öğretmek. Zaman içinde bacağın alt kısmını (dize yakın bölümü) daha çok hissederek diğer hareketleri yaparken de bu kısmı hedefleyebilmek mümkün olacak.

1-2 ay kalça hareketlerinden de uzak dur bence. Daha sonra sadece kalçayı hedefleyerek ve üst bcağı işe karıştırmadan çalışmayı öğrenip kickback veya hyperextension, lunge-düz bacak deadlift vs yapmaya başlayabilirsin.

johnstra
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen johnstra » Nisan 26th 2012, 16:00

tamam tekrar teşekkürler :)

johnstra
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen johnstra » Nisan 27th 2012, 23:23

dediklerinize dikkat edicem ama bu hareketlerle ilgili pek bir bilgim yok resimli, yazılı anlatımlar olsa da, çok iyi bilmeden yapmak istemiyorum daha kötü bir sonuç çıkarırım diye.
o yüzden şöyle yapsam; -yaklaşık 2 haftadır düzenli yapıyorum yastık sıkıştırma hareketini-, bunu bıraksam ama karına odaklı hafif hareketler yapsam egzersizi bırakmamak adına haftada birkaç gün.. bunun sonucunda bu iki haftalık süreçte bacak alışmış durumda sonuçta o harekete, ve bırakıp hafif hareketlerle daha basit egzersizler yaptığımda bacaklar kendini salar mı?

Kullanıcı avatarı
jormakka
Moderator
Moderator

Mesajgönderen jormakka » Nisan 30th 2012, 15:51

Yanlis anlama fakat o bahsettigin kaslari böylesi gelistirmek icin en az bir 5 sene saglam hardcore Bodybuilding yapman gerek. Emin ol, onlar yag, biraz diyet ve cardio+bb kombinasyonu ile o bölgeyi de zayiflatabilirsin.

“Bayanlara Özel” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir