Gobeklere Veda

Egzersizler anatomi kas gelişimi vesaire.

Moderatör: murat tahan

HeavyDuty
VIP
VIP

Mesajgönderen HeavyDuty » Eylül 15th 2011, 14:41

Küçük bir ekleme karatay diyetiyle ilgili. Ben okudum. Ketosis gibi ama değil. Daha doğrusu ketosis hedeflenmiyor. Daha çok ins. direncinin kırılması hedefleniyor bunun yanında damak olarak pek uzaklaşılmamış Türk mutfağından. Bu artı yönü bir açıdan. Türk milletinin 45 yaşında kalpten gitmesini engellemek için yazılmış bir kitap daha doğrusu :) yararlıdır...

Kullanıcı avatarı
Shotokan
VIP
VIP

Mesajgönderen Shotokan » Eylül 15th 2011, 14:44

Söz konusu kitap gayet güzel anlatımlar içeriyor. Oldukça güzel tanımlamalarla tıbbi konuları en basit şekle çevirmiş sıkmadan okunacak hale getirmişler.

Kilo kontrolü sorunu olanların Muhakkak okumasını öneriyorum.

Kullanıcı avatarı
fitness_tr
Üye
Üye

Mesajgönderen fitness_tr » Eylül 18th 2011, 13:52

bilgi için emeğinize ve size teşekkür ederim.

Bu yaziyi bilgisayarıma kaydediyorum belki ileride lazım olur.

Kullanıcı avatarı
Berlinli06
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen Berlinli06 » Kasım 11th 2011, 12:07

zevkle okudum tesekkürler

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Kasım 11th 2011, 12:18

karatay diyeti ketozis e benzer ama değil.yani sıfır karbo gibi bir amaç öğütlemiyor.daha çok basit karbo dan kaçınılmasını ve glisemik indexi düşük karboların alınabileceğini belirtiyor.yalnız bizim burda önerdiğimiz birçok karbo kaynağınıda önermiyor.mesela makarna önerilmiyor.karbo kaynağı olarak fındık ceviz vb ile birlikte sebzeler ve sınırlandırılmak şartıyla meyve öneriliyor.tereyağı gönül rahatlığıyla alaınabilir diyor mesela.herkesin günde en az 2 yumurta yiyebileceğini hatta yumurtayı tereyağıyla yapmanın sakıncalı olmayacağı vs vs anlatılıyor.kitabı bende okumadım ama yazarını dinledim.

ROCKY TANER
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen ROCKY TANER » Kasım 11th 2011, 15:43

Eskimolar sağlıklı;ancak erkenden mefta oluyorlar.Yaşam süreleri çok kısa.Bu da sadece et ve yağ yediklerinden kaynaklanıyor.Belgeselde izlemiştim :)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 12th 2011, 15:13

biyologcem yazdı:karatay diyeti ketozis e benzer ama değil.yani sıfır karbo gibi bir amaç öğütlemiyor.daha çok basit karbo dan kaçınılmasını ve glisemik indexi düşük karboların alınabileceğini belirtiyor.yalnız bizim burda önerdiğimiz birçok karbo kaynağınıda önermiyor.mesela makarna önerilmiyor.karbo kaynağı olarak fındık ceviz vb ile birlikte sebzeler ve sınırlandırılmak şartıyla meyve öneriliyor.tereyağı gönül rahatlığıyla alaınabilir diyor mesela.herkesin günde en az 2 yumurta yiyebileceğini hatta yumurtayı tereyağıyla yapmanın sakıncalı olmayacağı vs vs anlatılıyor.kitabı bende okumadım ama yazarını dinledim.
Tas devri ve -bildigim kadariyla- Karatay diyeti gayet mantikli ve saglikli. Ama maalesef bunlari yazanlarin profesor doktor olmalarina ragmen bazi detaylarda yanildiklarini dusunuyorum. Tas devri yazari ketosis'den kacinilmasini tavsiye ediyor. Hic bir sebep-kanit olmadan. Karatay diyetinde de "gunde 2 yumurta yenebilir" demis. Niye sadece 2? 10 tam yumurta niye yenmesin? Iki yazar da kolesterol un kotu bir sey olmadigini savunuyorlar. Ikisi de yumurtanin kolesterol arttirici etkisi olmadigini savunuyorlar. Katiliyorum. Peki niye gunluk yumurta alimina sinir getiriyoruz?

Kizdim yine...

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 12th 2011, 15:19

ROCKY TANER yazdı:Eskimolar sağlıklı;ancak erkenden mefta oluyorlar.Yaşam süreleri çok kısa.Bu da sadece et ve yağ yediklerinden kaynaklanıyor.Belgeselde izlemiştim :)
Eskimolarin orjinal yasam kosullari farkli. Cok zor kosullarda ve devamli tehlike altinda yasiyorlar. Sadece avlanarak beslenebiliyorlar. Bu yan sebeplerden ve dogum sirasinda ortaya cikan problemlerden olumleri isin icine katarsak, ortalama yas dusecek elbette. Ama eskimolarda tansiyon-seker-kalp vs problemleri yok, dis curumesi bilinmiyor. Bu problemler sehirde yasamaya baslayan eskimolarda bol bol goruluyor.

Eskimolarla beraber yasayan batililarin da eskimo tipi beslenip yillarca saglikli yasadiklari da biliniyor.

Sen 1 belgesel seyrettin ve hemen sonuca vardin. Ben yillardir bu konuda bir cok kitap ve belki de 100'den cok bilimsel kaynak okudum, hala bir sonuca varabilmis degilim. Ilk sayfadaki makalede de bu anlasiliyor zaten.

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Kasım 13th 2011, 00:47

ksiren yazdı:
biyologcem yazdı:karatay diyeti ketozis e benzer ama değil.yani sıfır karbo gibi bir amaç öğütlemiyor.daha çok basit karbo dan kaçınılmasını ve glisemik indexi düşük karboların alınabileceğini belirtiyor.yalnız bizim burda önerdiğimiz birçok karbo kaynağınıda önermiyor.mesela makarna önerilmiyor.karbo kaynağı olarak fındık ceviz vb ile birlikte sebzeler ve sınırlandırılmak şartıyla meyve öneriliyor.tereyağı gönül rahatlığıyla alaınabilir diyor mesela.herkesin günde en az 2 yumurta yiyebileceğini hatta yumurtayı tereyağıyla yapmanın sakıncalı olmayacağı vs vs anlatılıyor.kitabı bende okumadım ama yazarını dinledim.
Tas devri ve -bildigim kadariyla- Karatay diyeti gayet mantikli ve saglikli. Ama maalesef bunlari yazanlarin profesor doktor olmalarina ragmen bazi detaylarda yanildiklarini dusunuyorum. Tas devri yazari ketosis'den kacinilmasini tavsiye ediyor. Hic bir sebep-kanit olmadan. Karatay diyetinde de "gunde 2 yumurta yenebilir" demis. Niye sadece 2? 10 tam yumurta niye yenmesin? Iki yazar da kolesterol un kotu bir sey olmadigini savunuyorlar. Ikisi de yumurtanin kolesterol arttirici etkisi olmadigini savunuyorlar. Katiliyorum. Peki niye gunluk yumurta alimina sinir getiriyoruz?

Kizdim yine...
kızma abi.en az 2 yumurta yiyebilir diyor.sınırlandıma yok yani. :)

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Kasım 13th 2011, 00:49

ROCKY TANER yazdı:Eskimolar sağlıklı;ancak erkenden mefta oluyorlar.Yaşam süreleri çok kısa.Bu da sadece et ve yağ yediklerinden kaynaklanıyor.Belgeselde izlemiştim :)
dostum, ksiren proteine ve eskimolara laf ettirmez.dikkatli ol aman ha :eek: :)

“Vücut Geliştirme Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir