Kilo ve güç orantısı nedir?

Egzersizler anatomi kas gelişimi vesaire.

Moderatör: murat tahan

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Şubat 10th 2013, 22:49

vct_glstrm27,

Teşekkürler ilginiz için. Mantık olarak tabii ki kaslı olmak daha fazla güç sağlamalı.

Videoda birinin daha yağlı olduğunda daha fazla ağırlık kaldırdığını, yağ azaldıkça kilonun düştüğünü fakat kilo başına kaldırılan miktarın arttığını ifade ediyor adam. Sizin düşüncenizde mantıklı fakat böyle bir durumdan bahsetmiş adam. Tabii ki kendi fikri, kanıtlayamadığını da ifade etmiş.

Powerlifting veya benzeri sporlar ile ilgilenen arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşsalar güzel olur aslında

Kullanıcı avatarı
vct_glstrm27
VIP
VIP

Mesajgönderen vct_glstrm27 » Şubat 10th 2013, 23:16

Jacklifter yazdı:vct_glstrm27,

Teşekkürler ilginiz için. Mantık olarak tabii ki kaslı olmak daha fazla güç sağlamalı.

Videoda birinin daha yağlı olduğunda daha fazla ağırlık kaldırdığını, yağ azaldıkça kilonun düştüğünü fakat kilo başına kaldırılan miktarın arttığını ifade ediyor adam. Sizin düşüncenizde mantıklı fakat böyle bir durumdan bahsetmiş adam. Tabii ki kendi fikri, kanıtlayamadığını da ifade etmiş.

Powerlifting veya benzeri sporlar ile ilgilenen arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşsalar güzel olur aslında

Adamın ne dediğini anlamıyorum ingilizcem berbattır ama kesin olarak yağdan mı bahsediyor yani o kilo farkının sebebi kas olarak mı yoksa yağ olarak mı belirtiliyor ki yağ bile olsa bu yağın bir güç değil tekniğe katkısı olarak gösteriliyor yani senin daha önce dediğin gibi ağırlığı çekmede bir teknik olarak kullanıyor burda güç olarak etkisi yok ki sana şu örneği vereyim Halil Mutlu orada verdiği vücut ağırlıkları biri 90 diğeri 80 kilo olması lazım paund olarak 180 vermiş çünkü Halil Mutlu 56 kiloyla 168 kilo silkme yapıyordu söz konusu adamlardan 30 kilo zayıf ama aradaki fark ortada.

Kullanıcı avatarı
reverse
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen reverse » Şubat 11th 2013, 10:34

Arkadaşlar bu konu çoook bilinmeyenli bir denklem gibi (matematiğim sıfırdır).
Karmaşık bir konu bu. Kas miktarı=kuvvet gibi doğru bir orantı teoride olsa da, bu gerçek hayatta çoğu zaman böyle olmuyor.
Diyelim ki bir ağırlık kaldıracaksınız ve o size göre çok ağır bir kilo.
O ağırlığı kaldırmanıza etki edecek bir sürü faktör var.
İlki ve en önemlisi işin psikolojik yani. O andaki konsatrasyon, odaklanma, ağırlığı neden ne için kaldırdığınız, izleyen insanlar var mı ve kim o izleyenler, sinirli misiniz sakin mi, ne yediniz, ne içtiniz, hava basıncı, rakım, rüzgar yönü,.... diye uzar gider.

V.G. ile 17 yaşımdan berii haşır neşir oldum ancak 2 sene öncesine kadar çok amatörce ve yılın 3-5 ayı antreman yapıyorsam geri kalan zamanını yatarak geçiriyordum. Son 2 senedir aralıksız ilgileniyorum ve -hep örnek olarak gösterilir ya- bench presste taş çatlasa 90kg ile birkaç tekrar yapabilirim.
Ama bu işe benim kadar zaman ayırmamış birisi (berberim), aynı yaştayız ve vücut ağırlığı benden daha az. O adam 100kg ile rahatça çalışabildiğini söylüyor. Ayrıca yine benim kadar bu işle ilgilenmiş ve hemen hemen benimle aynı boy ve kiloda olan bir arkadaşımın ise 120kg ile çalıştığını görüyorum.

O videoda arabanın tekerini yerden kesen arkadaş çok doğru bir teknik ile yapıyor bu işi. O kilodaki birinin en güçlü yeri bacaklarıdır ve arkadaş tamamen bacak kuvveti ile kaldırıyor arabayı.
Aynı teknik, yere devrilmiş motosikleti kaldırmak için de kullanılır. Youtube'da 400kg'lık Goldwing motosikleti yerden kaldıran 50kg'lık bayan videoları var.
Teknik gerektirmeyen durumlarda ise, güç-kuvvet gibi şeylerin aynı boy ve kilodaki kişilerde bile değişebileceğini savunuyorum.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 12th 2013, 01:03

Hmmm...Güç-kuvvet meselesi...

Bakınız, kuvvet denilen şey bir kaç etkene bağlı ve hepsi de genetik;

1-Kasların bağlantı noktaları.
Eğer kasların bağlantıları eklemin uzağındaysa aynı kas çok daha fazla güç üretebilir.

2-Kas lifi miktarı.
Eğer bireyde kas lifi miktarı daha fazlaysa, bu birey çok daha fazla güç üretebilir..

3-Kas lifi çeşidi.
Eğer bireyde hızlı kasılan (beyaz veya 2. tip) kas lifi %'si daha çoksa bu birey çok daha fazla güç üretebilir.

4-Nöro-muskular (beyin-kas) ilişkisi yüksekse, birey daha fazla güç üretebilir..

Kullanıcı avatarı
reverse
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen reverse » Şubat 12th 2013, 17:01

@ksiren; bu bağlamda bir şey sormak istiyorum.
Bu doğuştan daha kuvvetli olmaya yatkın insanlar, benim gibi sıradan insanlara kıyasla hep daha fazla kilolarla çalışabildiği için ''vücut geliştirme'' anlamında 'daha fazla gelişme elde ederler' denilebilir mi?

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 12th 2013, 17:26

Reverse tam öyle denilemez çünkü kas gelişimide genetikle ilgili ve çalışma stiliyle alakalı, bayan haltercilerde kasmı var ama hepimizin rüyasında göremeyeceği ağırlıklaı kaldırıyorlar, sende öyle çalış sende kalslanmadan genetiğin ölçüsünde güçlen ama ülkemizde ilgi yok, kiloyla paralel güçlenmek işin kolayı..........konuya gelirsek çalışma metedolojisi ve kas yapmaya yatkınlıkta önemli...Yani jay cutler kas yapmak istemese gene yüksek ağırlık kaldırabilirdi 2-3 tekrar mesela...sonra güç üretmek ve kuvvet üretmek, kas geliştirmek, hypertorofi bunlar 3 ü benzer gibi gözüksede farklılıklar mevcut..yan etki olarak birbirlerini etkiler orası ayrı..

Kullanıcı avatarı
wing muscle
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen wing muscle » Şubat 12th 2013, 18:14

ksiren yazdı:Hmmm...Güç-kuvvet meselesi...

Bakınız, kuvvet denilen şey bir kaç etkene bağlı ve hepsi de genetik;

1-Kasların bağlantı noktaları.
Eğer kasların bağlantıları eklemin uzağındaysa aynı kas çok daha fazla güç üretebilir.

2-Kas lifi miktarı.
Eğer bireyde kas lifi miktarı daha fazlaysa, bu birey çok daha fazla güç üretebilir..

3-Kas lifi çeşidi.
Eğer bireyde hızlı kasılan (beyaz veya 2. tip) kas lifi %'si daha çoksa bu birey çok daha fazla güç üretebilir.

4-Nöro-muskular (beyin-kas) ilişkisi yüksekse, birey daha fazla güç üretebilir..

kemal abi teşekkürler, ama ben daha çok kilo-güç orantısını merak ediyorum. sizin bu konuda yorumunuz nedir? vücut ağırlığı arttıkça kuvvet de artar mı sizce?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 15th 2013, 13:44

reverse yazdı:@ksiren; bu bağlamda bir şey sormak istiyorum.
Bu doğuştan daha kuvvetli olmaya yatkın insanlar, benim gibi sıradan insanlara kıyasla hep daha fazla kilolarla çalışabildiği için ''vücut geliştirme'' anlamında 'daha fazla gelişme elde ederler' denilebilir mi?
-Eğer güçlü olmasının sebebi kas lifi sayısının fazlalığıysa evet. Kas kütlesi liglerin çapı artarak ortaya çıkıyor. Daha çok lifi olanın kütle potansiyeli de mantıken daha çok olur.

-Güçlü olmasının sebebi 2ci tip lif %'sinin fazla olmasıysa da belki. Kabul gören iddiaya göre (bu konudaki kaynakları pek okumadım) 2ci tip lifler gelişmeye daha yatkın oluyorlar.

-Bağlantı noktalarının ekleme uzak olmasının kütle gelişimiyle hiç bir ilişkisi yok. Güçlü olmalarının sebebi kasın aynı güç üreterek (kaldıraç etkisiyle)
daha çok iş görebilmesi.

-Nöromusküler becerinin de kas kütlesine doğrudan bir etkisi olmamalı. Belki de vardır?

Bence kütle için fazla güçlü olmamak daha iyi. Kas ne kadar güç üretirse üretsin, zincirin zayıf noktası tendonlar. Tendonlar kasları kemiklere bağlıyor. Eğer birim zamanda tendonlara çok fazla yük binerse sakatlanmalar mümkün. Bağ doku sakatlıkları çok yavaş düzeliyor..

Gücü az olan birisinin bağ dokuların üzerine aşırı yük bindirme şansı çok daha az. Daha az dirençle kaslarını azami yormaya uzun süre devam edebilir. Bağları hiç tehlikeye atmadan.

Kullanıcı avatarı
reverse
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen reverse » Şubat 16th 2013, 10:47

@ksiren detaylı cevap için teşekkürler.
Bir kez daha gördük ki, bu spor ''ağır kaldırma'' sporu değil. Herkes kendi limitleri içinde çalışarak optimum gelişmeyi elde etmeye çalışacak o zaman.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 16th 2013, 21:19

reverse insan arada bizede ufak bir teşekkür eder sonuçta sana cevap yazdım, bence bu tarz şeyler doğru değil hayatta yapmam, ne olursa olsun benim soruma cevap vermiş birini boş geçmem detaylı yada detaysız..he zorunlu mu değil tabi önemli mi kişiye göre değişir.

“Vücut Geliştirme Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir