Biceps Adale grupları ve dağılımı.

Egzersizler anatomi kas gelişimi vesaire.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP

Biceps Adale grupları ve dağılımı.

Mesajgönderen muscledude » Temmuz 18th 2013, 16:51

Resim

Merhaba vucutcu.com ailesi bugün sizlerle bicepslerin genel olarak antremanlarda nasıl ve hangi hareketlerle combine olarak çalıştırılması gerektiğini ve bunların neler olduğunu inceliyeceğiz.

bir çok yerde bazen kendim tarafındanda bicepsin dışa gelişimini iyileştirmek için dar tutuşlu hareketleri, içe gelişimi iyileştirmek için geniş tutuş hareketler önerilmişti duruma farklı bir açıdan yaklaşmaya ne dersiniz
omuzdan itibaren biceps ve triceps kabaca fotoğraftaki gibi kaslardan oluşmaktadır
1. Deltoid
2. Triceps brachii
3. Brachialis
4. Biceps brachii
5. Brachioradialis

bu kasları bütün olarak çalıştırmak gerekmektedir, sadece bir tanesine vuran bir antreman sizin gelişiminizide çok çabuk sınırlayacaktır, o halde önemli noktalardan biriside tüm bu kasları çalıştıracak bir antremana yönelmektir.budada tavsiyem en az bir temel hareket ve sonrasında 2 izole hareket ( geçmişi olan sporcular için)
hemen hemen tüm biceps hareketleri tüm biceps kaslarınıza etki etmektedir ancak bazı hareketler bazılarına göre daha çok o kası vurmaktadır, bunlarla ilgili yazacak olursam
brachialis: dışa gelişim deyince akla bu gelmeli peki burayı etkileyen hareketlerden bazıları neler?
-*avuçlar içe dönük olarak yapılan Z barbel curl*
-*Z barla scut curl*
-*hammer curl*
-ayakta dumbbell curl
-dar tutuş barbell curl

Biceps brachii= hemen hemen tüm biceps hareketleri bu kası etkiler, daha çok etkileşim için daha ağır kaldırabileceğiniz hareketleri seçebilirsiniz bunuda bir izole hareketle tamamlayabilirsiniz
*-barbbell curl*
-*ayakta dumbel curl*
-*cont. curl*
-düz bar scut curl

Brachioradialis:benim en geliştirdiğim bölge ama estetik açıdan biraz geride durmasınıda isterim
-*ters tutuş barbel curl (reverse scut curl) *
-hammer curl

ve tüm bunların eğimli hareketleri (örneğin inc. scut curl) vs yapılabilir
bir safhadan sonra yapılan araştırmalarda inc. hareketlerin açısız hareketlerden daha iyi gelişim sağladığı anlaşılmıştır (izole hareketlerde uygulanmasında fayda görüyorum)
-biceps gelişiminde compoud hareketlerin etkisini unutmayın barfiks deadlift squat gibi hareketler gelişime katkı sağlayacaktır
-vucudu zorlarken nefes vermek tersindede almak, hareketi beyinde hissetmek, 6-8 bazı kişilerde daha yüksek tekrarlı çalışmak gibi püf noktaları uygulamak antremanınızın hakkını vermenizi sağlayacaktır.

bu dediklerime örnek bir program ile başlayacağım,
1- Barbell curl
2- Scott curl (Preacher Curl)
3- Construction curl

Z bar henüz almadım z barı olanlar için örnek 1
1- Barbell curl yada Dumbell curl
2- Z bar scott curl (Preacher Curl)
3- Construction curl

örnek 2-
1- Z Barbell Curl
2- Incline Hammer Curl
3- Construction Curl

örnek 3-
1- Dumbell Curl
2- Construction Curl
3- Z Bar scott curl (Preacher Curl)

örnek 4-
1- Barbell Curl
2- Incline Dumbell Curl
3- Scott Curl (Preacher Curl)

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP

Mesajgönderen muscledude » Temmuz 18th 2013, 16:53

Kaynak internet diyelim :)

Kullanıcı avatarı
Nitr0
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen Nitr0 » Temmuz 18th 2013, 20:58

paylasim icin tesekkürler yararli bilgiler...

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP

Mesajgönderen muscledude » Temmuz 18th 2013, 22:03

Nitr0 yazdı:paylasim icin tesekkürler yararli bilgiler...

Rica ederim :)

Kullanıcı avatarı
-Skrillex-
Üye
Üye

Mesajgönderen -Skrillex- » Temmuz 18th 2013, 23:11

Paylaşım için teşekkürler.. Bir sorum olacak Cable Curl hareketini çömelerek dizlerinni üstünde yapmak nereye etki eder ?

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP

Mesajgönderen muscledude » Temmuz 19th 2013, 06:58

-Skrillex- yazdı:Paylaşım için teşekkürler.. Bir sorum olacak Cable Curl hareketini çömelerek dizlerinni üstünde yapmak nereye etki eder ?

Tabikide biceps :)

Kullanıcı avatarı
Parshan
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Parshan » Temmuz 19th 2013, 10:48

guzel bır paylasım.yenı baslayan bırcok kısının sorusuna cevap olmus.
Fakat ne kadar dogru ne kadar degıl.bu gırısımcı davranısın ve emegın ıcın senı kutluyorum ama daha fazla arastırmalısın kardesım.arastırdıkca nekadar az sey bıldıgımız goruyoruz.net kararlar vermeden once elımızde nekadar cok bılgı olursa okadar ıyı olur.
Basarılarının devamını dılerım.

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP

Mesajgönderen muscledude » Temmuz 19th 2013, 11:32

Parshan yazdı:guzel bır paylasım.yenı baslayan bırcok kısının sorusuna cevap olmus.
Fakat ne kadar dogru ne kadar degıl.bu gırısımcı davranısın ve emegın ıcın senı kutluyorum ama daha fazla arastırmalısın kardesım.arastırdıkca nekadar az sey bıldıgımız goruyoruz.net kararlar vermeden once elımızde nekadar cok bılgı olursa okadar ıyı olur.
Basarılarının devamını dılerım.

Dedigin gibi abi insan oglu ne kadar sey ogrenirse ogrensin her zaman birseyler eksik kalir :) ,

Ben bu sporu zevkle yapiyorum , bos zamanlarimda evde makale okuyorum ve onemli olan makaleleri mail`i me yedekliyorum.

Bu spor bence siradan bi spor degil bunun icinde ( huzun , hazret azim ve hirs var :)

Iste o yuzden bu sporu herkez yapamaz , bir erkek ve kiz elele tutusurken gezerken bazen bakiyorum ozenmiyor degilim ama kendimi tutuyorum ve benim sevgilim spor diyorum insanlar cafelerde beraberce sohbet ederken ben aksam spordan cikinca ter icinde yuruyerek yanlarindan geciyorum ozenmiyormuyum illaki ozeniyorum ama kendimi tutuyorum ve ben sporumu yapicam diyorum , iste o yuzden herkes boyle dusunumez ve bu dusunce olmadan bu spor yapilamaz :)

Not : Biraz gaza mi geldim ne :))))))

Kullanıcı avatarı
Parshan
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Parshan » Temmuz 19th 2013, 11:53

yaw sevgılın de olsun canım.onun yerı ayrı onun yerı ayrı.

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP

Mesajgönderen muscledude » Temmuz 19th 2013, 12:47

Parshan yazdı:yaw sevgılın de olsun canım.onun yerı ayrı onun yerı ayrı.

Aman abi olmasin :)

“Vücut Geliştirme Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir