VÜCUT GELİŞTİRMDE İPTAL HAREKETLER VE DİĞER SORULAR

Türkiye den ve dunyadan Fitness,bodyFitness haberleri yarışmalar vb.

Moderatör: murat tahan

öncesağlık
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen öncesağlık » Haziran 24th 2008, 15:21

düzeltelim barı göğüse indirmek arka omuzu, enseye indirmek ön omuzu çalıştırır. bunu çeşitli kaynaklardan bulabilirsin. ön omuz kaslarını daha birçok hareketle çalıştırabilirsin enseye indirmeye gerek yok. sağ omzum incindi (sadece incindi) ve 8 aydır idmanlarda ağrı yapıyor. aman dikkat arkadaşlar. omuz sakatlandıktan sonrasını boşverin ve sakatlamamaya bakın.

Ahmet Çelik
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Ahmet Çelik » Haziran 24th 2008, 15:34

Ben de duydum bu kaldirildigi iddia edilen hareketleri. Ve inceledigimde hemen hepsinin temel egzersizler oldugunu gordum. Zararli oldugu soylenen egzersizlerin basinda squat geliyor. En temel bacak egzersizi, egzersizlerin krali. Diger zararli egzersizler de bench press, rowing, military press ve lat pull down imis. Her biri etkiledigi adale grubu icin olmazsa olmaz temel egzersizler. Modern vucut gelistirmeciler isi daha bilimsel hale getirmek icin birtakim egzersizleri de bir evrimin icinde kaldirmak ya da degistirmek istiyorlar. Onlarin bu cabasi saygideger bir cabadir. Ama kas gelistirmek isteyen kisi temel egzersizleri her bulk donemde agirlikli olarak programina almalidir ve baska turlu de adale insa edilemez. Iste bu noktada Edip Bey'in yazdiklari devreye giriyor. Egzersizleri en nizami sekilde yaparsak (ki bu da hocanin yazdigi gibi isi cok iyi bilenlerle calisip ogrenmekle olur) ve kemer vb gibi seylerle ozellikle omurgamizdaki riski azaltirsak pek de bir zarar gorulmez. Belki cok ilerki yillarda ufak tefek bazi problemler olabilir, o kadarini bilemem. Ayrica ilerde sorun cikaracak kadar riskli calismalarda zaten vucut aninda tepki gostermeye baslar ve anlarsiniz ki birseylerde sorun var ya da bazi egzersizleri yanlis yapiyorsunuz. Vucudun o alarm sistemi olmasa yanmistik zaten.
Bir de Cemal Hocama yurekten katiliyorum. Bizler yillarca bu hareketleri yaptik, sampiyon hocalarimiz yaptilar, hicbirimizin bir tarafina birsey olmadi. Egzersiz yapan degil yapmayan arkadaslarimiz sorun yasadilar, bizler sükür yasamadik. Bu arada twist'in kaldirilma sebebi de beli kalinlastirmasiymis. Nasil ikame edecekler bu kadar hareketi cok merak ediyorum.
Herkese selamlar...

“Body Fitness genel” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir