40 yaşa nasıl bir programı ?

Türkiye den ve dunyadan Fitness,bodyFitness haberleri yarışmalar vb.

Moderatör: murat tahan

ahmetk
Yeni Üye
Yeni Üye

40 yaşa nasıl bir programı ?

Mesajgönderen ahmetk » Haziran 20th 2007, 12:29

[font=Times New Roman]Değerli arkadaşlar,

40 yaşındayım. Body'ci olamamış olsam da senelerdir salonlarla haşır neşirim. Ancak şimdi yaş icabı daha hafif bir program çalışmak istiyorum. Bunun en önemli sebeplerinden birisi tansiyonumdaki düzensizlik. Yaklaşık 7-8 kilo vermem gerekiyor. Cardio ile birlikte ağırlık çalışmaktan da tamamen uzak kalmak istemiyorum. Fakat tansiyonumdaki düzensizlik sebebiyle nasıl bir ağırlık programı çalışmam gerektiğini bilemiyoruım. Hafif kilo çok tekrar mı diye düşünüyorum. Şu an bir salona devam ediyorum. Ama orada bana verilen program ağır geldi. Örneğin programda GÖĞÜS için şu verilmişti:

Bench Press
Incline D. Press
Pullover
Bench Fly

Her bölge için 4 hareket. Bu bana fazla geldi. Çünkü cardio ile birlikte çok zaman alıyor ve yorucu oluyor.

Önerilerinizi bekliyorum.[/font]

sumer cetinkaya
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen sumer cetinkaya » Haziran 20th 2007, 14:28

yasinin 40 olmasi senin daha hafif bir idman yapacagin anlamina gelmez. bu sporda zirveye ulasan bütün sporcular 40 yasinda zirveye ulasmistir. yüksek tansiyonda burada pek bir sorun olacagini sanmiyorum.

programinda da bir sorun olabilir. programini detayli bir sekilde yazabilirmisin.

haftada kac gün oldugunuda, ve cardio yuda yaz. egerki haftada 5 - 6 gün calisip üstünede 30 dakika cardio calisiyorsan,bu program sadece senin icin degil, herkes icin agir gelebilir. genel olarak söyle özetliyim, 30-45 dakika agirlik idmani + 20 - 30 dakika cardio yani toplam birsaat ten biraz fazla ve haftada 4 gün... bence agirlik+cardio idmani icin olmasi gereken genel olarak bu... ama tabiki bunu da cesitlendirmek elde, senin zamanina ve imkanlarina göre...

ahmetk
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen ahmetk » Haziran 20th 2007, 16:48

Cevabın için teşekkürler. Programım aşağıdaki gibidir. Bu program 3 set 8 tekrardan oluşuyordu. Önerilen haftada 4 gün. Daha sonra 3 set daha hafif ağırlık 12 tekrara dönüştü. Definisyon çalışmak istiyorum. cardio da zorunlu kilo vermek istediğim için.

I. GÜN

GÖĞÜS

BENCH PRESS
INCLINE D. PRESS
PULLOVER
BENCH FLY

BICEPS

BARBEL CURL
SCOTT CURL

TRICEPS

LYING TRICEPS
PUSH DOWN

II. GÜN

OMUZ

SMITHMACHINE (ÖNE)
SHOULDER D. PRESS
SIDE LATERAL RAISES

SIRT

LAT PULL DOWN (REVERSE)
LAT PULL DOWN (ÖNE)
BENT INCLINE ROWING

ÖN BACAK

LEG EXTENSION

ARKA BACAK

LEG CURL[color=Font Color] [/color] [color=Font Color] [/color]

sumer cetinkaya
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen sumer cetinkaya » Haziran 20th 2007, 17:10

programin gayet normal, yukarida bahsettigim sürelerde calismani yönlendireni tavsiye ederim...

gökhan06
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen gökhan06 » Temmuz 22nd 2007, 16:31

selam arkadaşım,seni en iyi ben anlayabilirim sanırım çünkü bende 41 yaşındayım kilo problemi üzerine 1.5 yıl önce başladığım egzersiz programları inanılmaz boyutlara ulaştı,hemde evde çalışarak.1.5 yıldır haftanın 5 günü 45 dakika hızlı yürüyüş arkasından 15 dakika mekik ve 1 saat ağırlık çalıştım 12 kilo verdim ve vucudum bayağ şekillendi hiç bozma moralini insan vucudu herşeye alışıyo şu an sabah 6-7 arası yürüyüş mekik akşam 9-10 arası ağırlık çalışıyorum haftanında 7 günü sabah 7.30 akşam 8.30 çalışıyorum tatile bile gidemiyorum.tansiyonum ,nabzım hepsi mükemmel bir duruma geldi.bukadar uzun bunları niye yazdım bu kadar vakit fakiri olmama ve çok çalışmama rağmen yaptıklarıma bir bakın diye netice sen nasıl olmak istersen öyle oluyorsun.haftanın 4 günü ağırlık çalışıyorum bacak hariç bütün kaslarımı devamlı çalıştırıyorum,tabi abartmadan.

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Temmuz 22nd 2007, 19:56

40 yaşın nesi varmış yaw 37 olucam hala çocukdan farkım yok nasıl olacak...asıl antremanlara durmak yok tansiyon sorununa dikkat et anaerobic çalışmaları fazla uzun tutma yeter...

ahmetk
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen ahmetk » Ağustos 5th 2007, 19:49

Selam,

Önce seni gayret ve motivasyonun için tebrik ederim. Valla iyi moral verdin. Sağol. Epeydir foruma girmemiştim. BUgün bir baktım cevap var. Hem şaşırdım hem de sevindim. Çalışınca oluyor tabii. Devamlılık çok önemli. Ben de çalışmaya devam edeceğim.

Peki sen sporla beraber yemek konusunda nasıl bir şey Bir de kaç kiloydun başladığında?

Selamlar

gökhan06 yazdı:selam arkadaşım,seni en iyi ben anlayabilirim sanırım çünkü bende 41 yaşındayım kilo problemi üzerine 1.5 yıl önce başladığım egzersiz programları inanılmaz boyutlara ulaştı,hemde evde çalışarak.1.5 yıldır haftanın 5 günü 45 dakika hızlı yürüyüş arkasından 15 dakika mekik ve 1 saat ağırlık çalıştım 12 kilo verdim ve vucudum bayağ şekillendi hiç bozma moralini insan vucudu herşeye alışıyo şu an sabah 6-7 arası yürüyüş mekik akşam 9-10 arası ağırlık çalışıyorum haftanında 7 günü sabah 7.30 akşam 8.30 çalışıyorum tatile bile gidemiyorum.tansiyonum ,nabzım hepsi mükemmel bir duruma geldi.bukadar uzun bunları niye yazdım bu kadar vakit fakiri olmama ve çok çalışmama rağmen yaptıklarıma bir bakın diye netice sen nasıl olmak istersen öyle oluyorsun.haftanın 4 günü ağırlık çalışıyorum bacak hariç bütün kaslarımı devamlı çalıştırıyorum,tabi abartmadan.

ahmetk
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen ahmetk » Ağustos 5th 2007, 19:56

Selam, Valla insanın ruhu genç kalsa da, zaman zaman takvim olayı etkilemiyor değil.

Önerin için teşekkürler. Anaerobic çalışmadan kastın ağırlık mı? Ağırlık

Selamlar

cuneytust yazdı:40 yaşın nesi varmış yaw 37 olucam hala çocukdan farkım yok nasıl olacak...asıl antremanlara durmak yok tansiyon sorununa
dikkat et anaerobic çalışmaları fazla uzun tutma yeter...

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Ağustos 6th 2007, 09:49

ağırlık çalışmalarıda anaerobic çalışmalardır....yüksek tempolu koşularda...

“Body Fitness genel” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir