Kıvanç karnı için günde 500 mekik çekti

Vucut Gelistirme , Bodyfitness ve Fitness camiasinda neler oluyor , kim kiminle nerede ne yapti :)

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
HardCandi
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen HardCandi » Ocak 19th 2013, 19:00

cuneytust yazdı:
ksiren yazdı:
sasos yazdı:1-filmde kullanılacak vücut tipi senin dediğin gibi olmadığına göre senin dediğin şekilde yapmadıkları çok normal..filmin konusu ms olimpiyaya katılmak isteyen biriyle alakalı değil eğer izlemişsen.

2-ben hocalarımızdan yarışmaya 1.5 ay kala mide hareketlerinde ağırlığı bırakıp yüksek tekrarlarla mide hareketlerinin yapılacağını çünkü bu yöntemin hacim değil derinlik verdiğini öğrendim..bunu milli takımdayken milli takım hocasınada sorduğumda aynı cevabı aldım..demekki yanlış yapmışız bundan sonra senin dediğin gibi yaparım..
3-'''Bence bir diger yanilgi da degisik vucut tipleri icin degisik antrenman metodlarinin gerekliligine inanmak.'''çok yanlış bilgi vermişsin..vücuda hangi idman vede özellikle beslenme düzenini verirsen o şekilde gelişir..
Oncelikle bu cok keyifli tartisma icin tesekkur ederim. Ben katilmadigim fikirlere hemen itiraz ediyorum ve tartismaktan cok hoslaniyorum. Maksat fikirleri karsilastirarak dogruyu bulmak. Asla sahsi bir durum yok.
Bu kadar bas agritmamin sebebi su; son gunlerde degisik basliklarda seninle fikirlerimiz zitlasiyor. Bence bu cok hos bir durum ve zaten forumun en temel maksadi degisik fikirlerin tartisilmasi. Senin sahsina ve tecrubene buyuk saygim oldugunun bir daha altini cizmek istiyorum, bazi konularda degisik dusunmemiz bu gercegi degistirmez.

Sadede gelelim;

1-Cok formsuz bir adam dusunelim. Bu adamin maksadi birazcik forma girmek de olsa, Olympia'ya katilmak da olsa bence yapabilecegi en iyi antrenman agirlik calismaktir. Erkekler veya kadinlar, vucudu sadece biraz toparlamak isteseler bile bence en iyi antrenman agirlik calismasidir. Neden? Vucuda sekil veren sey kaslarimiz. Kaslar hic uyarilmazsa (tipik sehir yasami) hem kutle olarak cok kuculuyorlar hem de hep yumusak haldeler. Herhangi bir antrenman (pilates-yoga, vs) yapinca kaslar biraz kullanilmaya basliyor ve azicik gelisiyorlar. Biraz da ton (sertlik) kazaniyorlar. Ama bu antrenmanlar kaslari cok zorlamadigi icin (dusuk direnc) gelisme hem yavas hem de bir yere kadar olabiliyor. Ayni birey bilincli agirlik calismasina baslarsa kaslarin uzerine daha cok ve dogrudan ve degisik acilarda yuksek direnc uygulayarak cok daha kisa zamanda cok daha iyi gelisme gosterecek.

Bireyin amaci fit bir vucut ise kesinlikle agirlik calismali. Arzuladigi kutleye ulastiktan sonra kullandigi agirliklari-tekrarlari sabit tutup bu seviyeyi koruyabilir. Fit gorunum icin en onemli etken olan yag azaltmasi ise iyi bir diyete bagli. Iyi diyet + agirlik calismasi ile en kisa zamanda fit bir vucut ortaya cikar. Bunun yerine Kivanc'a verilen snav-denge topu-cart curt tipi antrenman kaslarin uzerine cok direnc veremeyecegi icin istenen gelisme (o da olursa) daha uzun sure almak zorunda.

2-Ben herkesten daha iyi bilirim iddiasinda degilim. Hic halt etmedigim, yanilmadigim gun yoktur herhalde. Ama bu konuda yanilmadigimi ve milli takim hocalarinin yanlis bildiklerini dusunuyorum.
Bence;
-Antrenmanin tek maksadi kasi olabildigince buyutmektir.
-Kaslara degisik sekil veya derinlik-definisyon veren bir antrenman turu yoktur.
-Karin kasi da diger kaslar gibidir. Derin ve detayli gorunmesi icin olabildigince gelistirilmeli (antrenman) ve alabildigince yag ve sudan arindirilmali (diyet).
-Cok tekrar yapmak, ozellikle de 100'lerce tekrar yapmak cok mantiksiz. Bicepse derinlik vermek icin supurge sopasiyla 200 tekrar curl yapmaktan hic bir farki yok.

3-Kaslarin uzerine direnc bindikce adapte olup gelisiyorlar. Kaslarin sekli ve gelisme potansiyeli tamamen genetik. Antrenmanla bu sekil coook az degistirilebiliyor (yardimci kaslarin uyarilmasi, vs). Pilates yapanin kasi uzun olur, agirlik calisanin kasi kisa olur tipi inanislar kesinlikle yanlis.

Burada benim demek istedigim cok basit; amac ne olursa olsun (fit vucut veya Mr Olympia) herkes icin yapilacak en iyi antrenman agirlik calismasidir. Tabii ki agirlik antrenmanlari ve beslenme bireye uygun duzenlenmeli. Ama "filan tip vucut icin pilates iyidir, falan tip vucut icin yoga iyidir" fikrinin tamamen yanlis oldugunu dusunuyorum.

baştan aşağı bu doğru bilgileri biraz olsun pekiştirmek için şunu söyleyebilirim...konu madem kıvancın midesi....ben 15 yıldır özel ders veririm özel ders verdiğim kişiler arasında bir çok popcu topçu:)model aktör aktirist oldu...medya karşısında olan kişilerin amaçları hep aynıdır fit bir görüntü elde etmek...kısa sürede fit bir görüntü elde etmek içinde benim gibi hocalardan özel dersler alırlar bizim yaptığımızda diyetle beraber ağırlık çalışması ve cardio..detaylı mide adalesi içinde hiç bir zaman yüksek tekrarlı çalışmalar uygulatmadım zaten yeterince cardio ve diyet yağ ve su atımını sağladığından detaylar meydana gelmektedir...
bırakın verdiğim özel dersleri benim müsabakalara hazırlandığım dönemlerde hiç bir zaman saatlerce mide antremanları yapmamışımdır toplam 10 dk mı almaz bile sonuçta gördüğünüz gibi ortada...emin olunki kıvançı çalıştıran hocalarda yüksek tekrarlı mide çalışması yaptırmamışdır bu gibi haberler medyanın her zamanki gibi abartamasıdır...

aynen öyle. zaten yalan bir haber bu. kuzey'in hocası ara karanfil, tony hill ve karen değil sadece diyetisyeni onlar. hatta diziyi izleyenler bilir kuzey'e dövüş ayarlayan zımba isimli karakteri yine ara karanfil oynuyor. 500 mekik falan tamamiyle yalan.

http://pazarvatan.gazetevatan.com/haber ... &hid=18306

http://tvarsivi.com/studyo-konugu-ara-k ... 65858.html

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Ocak 20th 2013, 00:41

Hard candi; Ara karanfil gazeteye şöyle demiş; ancak Karen ve Tony’nin sürecin hepsine dahillermiş gibi demeçler vermeleri hoşumuza gitmiyor.....

haftada 3 gün boks, 3 gün fitness şeklindeydi. Sonra fitness’i haftada 5 güne çıkardım.

Buradaki amaç Kıvanç’ı fazla kilolarından arındırarak boks ve kardiyo ile yağ oranını düşürmek, bir taraftan da body building ile vücudundaki kas oranını artırmaktı. Bunu yaparken diyet de önemliydi. Disiplini olmayan bir çalışma sonucunda vücudunuzda görmek istediğiniz kaslara asla sahip olamazsınız.

Ksirenle, cüneyt hoca haklı çıktı; tebrik ederim kendilerini...tecrübe ve bilgiye güvenmemekle büyük hata ediyoruz...neden elin yabancısı bizim bu dostlarımzıdan iyi bilsin ki ? şu Amerikalı böyle dedi ama bunlar yanlış bundan sonra ksiren böyle dedi, cüney hoca, yüksel böyle dedi diye örnek vermek gerekecek :)

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Ocak 20th 2013, 00:51

ksiren yazdı:Nefis sorular!

sebastian yazdı:Aslında çok tekrar sistemini kadınlar uygulardı öyle bilirdik ancak bu sistemi erkeklere uygulatınca estetik anlamda katkı elde edilmiş olabilir mi? Yani ağırlığı çok kaldırınca estetik olunacaksa kadınlar neden çalışmıyor mesela ?
Kadın-erkek anatomisi farklı değil. İkisinin de kas gelişim-güçlenmesi aynı mekanizmalara bağlı. Tek fark hormonlar..Aynı maksat için kadınlara çok tekrar erkeklere az tekrar tavsiyesi doğru olamaz. Olmamalı.

Ama maalesef buna inanan çok sayıda insan var. Ve bazıları da hoca! Kadınlara ısrarla hafif kilo çok tekrar yaptırıyorlar. Zorlamadan, laylay lom antrenmanlarla. Göya erkekler gibi çalışırarsa vucutları da erkekler gibi olacak... Grrr..

sebastian yazdı:örneğin bir balerinin vücudu estetiktir değil mi tutupta balerin 10-8-6 çalışsa fiziği bile bozulabilir belki.....sorum şudur neden bu erkekler içinde olmasın ? bazı erkekler var tango yapıyor dansçı balerin vb fizikleri harika görünüyor şimdi sen estetik olmak için piramit yap desek mantıklı mı olur?
Bale yaptığı için vucudu estetik olmuyor, vucudu estetik olmaya yatkın (genetik) olduğu için balerin olunuyor. Baleye başlayan kızların içinden büyük bir kısmı çok istese bile balerin olamıyorlar. Vucutları yatkın değil. Her bale yapanın vucudu aynı olmuyor yani.. Aynı jokeylerin kısa boylu olması gibi; ata binmek boy kısaltmıyor, boyu kısa olan başarılı jokey olabiliyor.

sebastian yazdı:Birisi ben çok tekrar çalıştım birşey olmadı deyince hemen diğeri diyor ki kardeşim ağırlık kaldırsaydın gördün mü etkisiz, ama adam çok daha uzun süre ağırlık çalışmış gene vücut yok ona gelince daha insaflı davranılıyor ve deniliyor ki neden beslenmene dikkat etmedin ? peki neden çok tekrar yapmış adama beslenmene dikkat etseydin denmiyor ?
Çok doğru bir tesbit. Tek örnekle asla sonuca varamayız. Buna bilim dilinde anekdota dayalı kanıt deniyor. Hiç bir değeri yok.

Çok sayıda yumurta ikizini değişik antrenman metodu gruplarına ayırıp ve beslenmelerini sabit tutarak gözlemek ideal olurdu. Ama nazi Almanyasında yaşamadığımız için bu zor..

Ne yapacağız? Eldeki sınırlı verilerden yola çıkarak ve doğru mantık kullanarak ulaştığımız birkaç olası fikri kendi üstümüzde deneyebiliriz. 6 ay bir şekilde antrenman, sonra 6 ay öbür şekilde... Diğer değişkenleri sabit tutarak ve gelişmeleri kaydederek hangisinin hedeflerimize daha uygun olduğunu görürüz..

sebastian yazdı: ...p90x crossfit bootcamp vb sistemler almış başını gitmiş başarısız olsa birbirinin takliti olmazdı bence silinir giderdi ama sürekli benzer ve yenisi çıkıyor, p90 çıktı çok tuttu p90m çıktı tuttu p90x çıktı tuttu p90x+ çıktı yani buda kafa karıştırıyor, kıvanç tatlıtuğda bu düzlemde çalışmış ve başarılı olmuş olabilir çokta mantıklsız gelmiyor...Başarıya ulaşmanın tek yolu mu var ?
Başarılı-popüler olmakla doğru olmak asla aynı şey değil. Mesela 100lerce milyon Hindu dünyanın bir kaplumbağanın üstünde durduğuna inanıyor. Bin yıldır bu inanış devam ediyor. Maranki denen adamın o kadar para kazanması şarlatan olmadığını mı gösterir? Falan filan. Tarih boyu çoğunluğun doğru olduğuna inandığı birçok şeyin yanlış kere yanlış olduğunu biliyoruz artık..

P90 tipi metodlar başarılı ve faydalı bence. Bunu yapanlar kesinlikle iyi sonuç alıyorlar. Asla "5 para etmez" değiller. Ama ideal de değiller. Bir insan hiç egzersiz yapmayacağına yürüyüş bile yapsa iyi sonuçlar alır. Yürüyeceğine koşsa, koşacağına p90 yapsa, p90 yerine ağırlık çalışsa sonuçlar gitgide daha iyi olacak.. Demek istediğim bu.

Gelişme potansiyelimiz genetik. Bu potansiyelin üst sınırına ne kadar yaklaşabileceğimiz ve bunu ne sürede başarabileceğimiz ise egzersiz ve beslenmeye bağlı. Tabii ki en iyi uyarı en kısa sürede en ileri sonuçları verecektir. İşte bence en iyi uyarı ağırlık çalışmak. Ama ciddi, sınırları zorlayarak, daima ileri gidiş hedefleyerek ağırlık çalışmak..

Ksiren kalemine sağlık, sana cevap vermek ve tartışmayı sürdürmek çok isrterdim ancak resmen bütün cevap yollarını kapatmışsın, burada balık gibi çırpınmamın bir anlamı yok resmen mat oldum.....Tartışmayı yenmek için etmem dolayısıyla Bende yeni ve güzel bilgiler edinmenin mutluluğu içerindeyim, bu konuda soracak bir şeyimde kalmadı, yazındaki örneklerde çok güzel ve mantıklı başka konularda nice tartışmalara diyelim :) vakit ayırdığın için teşekkür ederim.. saygılar..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 22nd 2013, 16:55

Çok naziksin sağol ama mat olmak falan yok. Başka bir konuda da ben seni haklı bulunca mat olmuş olmak istemiyorum :)

Kullanıcı avatarı
Parshan
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Parshan » Ocak 22nd 2013, 17:31

ksıren hocam bradd pıtt ın truvadakı vucudu ıcın yapılan antrenmana ne dıyorsun?6 ay surmus cıps kola sıgara tamamen bıraktırılmıs(bunları cok tuketıyomus).bacakları kalınlastırmak ıcın cok ugrasmıslar ozellıkle.10 kg eklemısler adama.yag oranına bakılırsa neredeyse yaglanmamıs hıc.bu nasuıl mumkun?steroıd var mı sence bu ısın ıcınde?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 23rd 2013, 08:34

Brad Pitt'in Truva'daki vucudu fazla iri değil. Yağ oranı düşük olduğu için kasları belirgin görünüyor. Elbette ki steroid kullanmış olabilir ama kesinlikle kullanmıştır diyemem..

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Ocak 23rd 2013, 10:52

biz türk milleti olarak bırakamadığımız yabancı hayranlığımız var yabancı adam ne diyorsa doğrudur yada yabancı adam onaylıyorsa haklıyızdır...
amerikadan hocalar gelip burda seminer veriyorlar binlerce dolar cebe atıp gidiyorlar ben aynı seminerin kralını beleş veriyorum ama amerikalı konuşuluyor yapacak birşey yok...

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Ocak 23rd 2013, 10:59

Cüneyt hocam vallahi bu konuda ne deseniz sonuna kadar haklısınız..

Kullanıcı avatarı
Parshan
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Parshan » Ocak 23rd 2013, 11:58

cuneyt hocam ben batı kulturunden nefret eden bı ınsanım.batı hayranlıgım da gram yok.fakat bızım sporcularımız yaptıgı ısten reklam yapmıyor.yapamadıgından ya da mutevazılıgınden.netıce olarak avrupalı amerıkalı sporcular goz onunde olmus oluyor.mesela sız bu ıse yıllarını vermıs bırı olarak bu sıteye yapılan genel hatalar gıbı bır makale yazsanız doner doner bıdaha okurum.cunku bızım sızın gıbı ınsanların deneyımıne ıhtıyacı var.hem bılımsel bılgı hem tecrubeyı en ıyı sızlerden goruruz kı hata yapmayalım.

Kullanıcı avatarı
Parshan
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Parshan » Ocak 23rd 2013, 12:00

ksıren hocam ozaman 10 kg hıkaye dıyorsunuz

“Vucutcu.coM paparazzi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir