Creatin Hakkında Yardım

Creatin

Moderatör: murat tahan

yiko21
Yeni Üye
Yeni Üye

Creatin Hakkında Yardım

Mesajgönderen yiko21 » Ekim 6th 2012, 17:32

Merhabalar.Direk konuya gireceğim.Ben 3 ay önce vücut geliştirme sporunu yapmayı bıraktım ve dün tekrar başladım.FOrmunu kaybetmiş olan kaslarım hemen toparlandı..Geçen sefer kullandığım muscletech(hardcore) protein tozunda 700 gram falan kaldı onu kullanmaya başlıycam 1 hafta sonra tekrar.Fakat benim sorum bunlardan ayrı olarak ben kreatine başlamak istiyorum fakat kreatin hakkında çok az bilgim var daha doğrusu kafamda çok soru var.Sorularımı soracağım bir hocam yok çünkü okulun salonuna gidiyorum orada hoca yok.Bunlara cevap alırsam mutlu olacağım.

Kreatin kısa sürede hızlı kas gelişimi mi demek ?

Kaç ay çalıştıktan sonra kullanmaya başlamalıyım ?

Nasıl kullanılır ? (Tam olarak)

Yan etkileri nelerdir ?

Boy: 1.86
Kilo: 70

NOT : Konuyu yanlış yere açtıysa m taşır mısınız gerektiği yere.Teşekkürler ..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ekim 6th 2012, 20:16

Kreatin herkesde etkili olmuyor. Etkisi olanlarda kısa sürede (1 hafta) antrenman performansında artış sağlıyor ve kaslarda su tutulmasına sebep olarak kilo-kütle artışına sebep oluyor.

Tipik olarak ilk hafta günde 20gr, sonra günde 5gr alınıyor. Bu gerekli değil, ilk baştan itibaren günde 5 gr alınınca da birkaç hafta içinde aynı mikterda kreatin fosfat kaslarda birikmiş oluyor. Ama ani etkiyi görmek için ilk haftadaki yüklemeyi yapmak iyi fikir.

Protein tozuyla beraber alınabilir, veya hızlı kana karışan bir karbonhidratla da alabilirsin. İlk hafta bu şekilde aldıktan sonra günlük 5gr dozu antrenmandan hemen sonra veya uyanınca alabilirsin.

Genelde yan etkisi yok ama bazı ender kişilerde barsakları azıcık bozabiliyor.

Kullanacaksan kreatin monohidrat satın al. İçinde şeker, vs olan karışımlara ve diğer kreatin çeşitlerine para verme.

Kullanıcı avatarı
Kerem Kalkan
VIP
VIP

Mesajgönderen Kerem Kalkan » Ekim 6th 2012, 20:28

Öncelikle foruma hoşgeldin.

- 3 ay önce VG sporunu bırakmadan önce ne kadar spor yaptın?

Boyuna ve kilona bakıldığında ölçülü olmadığın anlaşılıyor. Kreatin hakkındaki bilgileri Kemal abi yukarıda paylaşmış zaten. Ancak ben olaya senin kreatin kullanmanın gerekli olup olmadığına bakarak bir yorum yapacağım.

Öncelikle düzenli beslenme ve idman sistemini oturttuğunu düşünmüyorum.
Forumdan kendine beslenme ve idman programı bulup uygulamaya başlayabilirsin.

Ve sabır, en önemli konulardan biri. Sende şu an hızlı gelişim kaydetme isteği var. Ancak hızlı gelişimin kaybı da hızlı oluyor. Bu şartlarda kreatin kullanmanın gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Dediklerimde yanlış bir şey varsa düzeltebilirsin. Beslenme ve idman konularında sana yardımcı olabilecek çok kişi var. Hiçbir supplement mucize değildir. VG deki en önemli şeyler; beslenme+idman+dinlenme ve sabırdır.

yiko21
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen yiko21 » Ekim 12th 2012, 19:43

İkinize de çok teşekkür ederim öncelikle.Ben 3 ay içerisinde sadece göğüs formumu korudum o kadar ama yine futbol basketbol sporuma devam ettim.Dediğin gibi bu sefer ciddi birşeyler yapmak istiyorum.Kreatinle bu forma ulaşacağımı düşünüyorum.Zaten en erken 3 ay sonra sonra başlamayı düşünüyorum kreatine.her gün ev yemeği yiyorum protein ve karbonhidrat bol bol alıyorum her öğünde en az yarım ekmek yiyorum ve kilo almaya başladım.İdmanlara 2 günde bir gidiyorum ve 1 saatten fazla asla çalışmam.Dinlenmeme çok dikkat ederim çünkü kasların dinlenirken geliştiğini biliyorum.Keatin kullanmam hakkında daha çok yorumlarını bekliyorum çünkü bunlar spor yapmama yön verecek

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Ekim 13th 2012, 14:27

kısa ve net söyleyeyim....
mucize bekleme...

alsyd
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen alsyd » Ekim 13th 2012, 21:44

ksiren yazdı:Kreatin herkesde etkili olmuyor. Etkisi olanlarda kısa sürede (1 hafta) antrenman performansında artış sağlıyor ve kaslarda su tutulmasına sebep olarak kilo-kütle artışına sebep oluyor.

Tipik olarak ilk hafta günde 20gr, sonra günde 5gr alınıyor. Bu gerekli değil, ilk baştan itibaren günde 5 gr alınınca da birkaç hafta içinde aynı mikterda kreatin fosfat kaslarda birikmiş oluyor. Ama ani etkiyi görmek için ilk haftadaki yüklemeyi yapmak iyi fikir.

Protein tozuyla beraber alınabilir, veya hızlı kana karışan bir karbonhidratla da alabilirsin. İlk hafta bu şekilde aldıktan sonra günlük 5gr dozu antrenmandan hemen sonra veya uyanınca alabilirsin.

Genelde yan etkisi yok ama bazı ender kişilerde barsakları azıcık bozabiliyor.

Kullanacaksan kreatin monohidrat satın al. İçinde şeker, vs olan karışımlara ve diğer kreatin çeşitlerine para verme.

peki hocam kaslarda su tutulmasına sebep oluyor ya o tutulan su'mu seni şişkin gösteriyor yoksa kaslarmı onu anlamadım ben birde kullanmayı kesince veya olduda bir kaç ay spor yapamıcaksın mecburiyetten diyelim kasların şişliği sönermi hemen tutulan su boşalıcak nede olsa

Kullanıcı avatarı
Göksel Demircan
VIP
VIP

Mesajgönderen Göksel Demircan » Ekim 13th 2012, 22:06

Zaten sporu yapmadigin zamanlarda bile sisiklik inmeye basliyor.
Ben creatin kullandigim donemlerde 2 kilo fazla cikiyorum. Kullanmadigim zamanlar bir iki gun sonra kilo dusuyor. Creatine bana gore ne kadar su okadar sis. Yani nekaaa ekmek okaaa kofte gibi bir sey:D

alsyd
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen alsyd » Ekim 13th 2012, 22:37

Göksel Demircan yazdı:Zaten sporu yapmadigin zamanlarda bile sisiklik inmeye basliyor.
Ben creatin kullandigim donemlerde 2 kilo fazla cikiyorum. Kullanmadigim zamanlar bir iki gun sonra kilo dusuyor. Creatine bana gore ne kadar su okadar sis. Yani nekaaa ekmek okaaa kofte gibi bir sey:D
:D ozaman hiç gerek yok bence creatine

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ekim 14th 2012, 18:06

Kasta tutulan ilave su kası daha büyük gösteriyor, kreatin alımına son verince bu su kaybedildiği için kas da biraz küçülüyor haliyle. Ama kullanım süresince ortaya çıkan (herkeste olmayan) güç artışı antrenmanların biraz daha sert yapılabilmesini sağlayarak gelişimi de arttırabilir.

yiko21
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen yiko21 » Kasım 16th 2012, 19:30

Ben weider pure creatine aldım bugün.Üzerinde yazı gördüm doktor veya diyetisyene göre kullanın diye.spor hocam 120liraya hazırlıyor beslenme programı kan tahlili kilo boy hesabı falan yapıyormuş.Ben kullanmaya başlayınca gramajı nasıl ayarlamalıyım ?Bu arada kilom 74e çıktı yemeğe devam ediyorum hala çok..

“Creatin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir