Overall Winner Thomas Scheu
HeavyWeight
1 Mariusz Strzelinski
(Poland)
2 Petr Weinlich
(Czech Republic)
3 Rolandas Pocius
(Lithuania)
6 Mohamad Anouti
(Lebanon)
7 Miguel Oliveira
8 Daniel Hindalov
9 Bons Velikoivanenko
10 William Okech
11 Mohamed Besam Sadun
DQ Piotr Gluchowski
(Poland) (had been 3rd)
DQ Oleg Makchatsev
(had been 1st))
Light-HeavyWeight
1 Thomas Scheu
(Germany)
2 Pawel Brzoska
(Poland)
3 Pavel Ershov
(Russia)
4 Ladislav Kurcik
(Czech Republic)
5 Stavros Malaktos
(Cyprus)
6 Ian Dowe
(England)
7 Sakovich Denis
8 Stefan Havlik
9 Raiman Stanley
10 Beat Meschberger
11 Emmanouil Tzinidis
12 Horace Steele
13 Othman Bin Yahya
14 Ott Kiivikas
15 Lambertus DeBoer
- Joseph Camilleri (2)
- Zammit Gilbert
- Caridi Paolo
MiddleWeight
1 Serguei Dimitriev
(Russia)
2 Pavlos Mentis
(Greece)
3 Frank Schramm
(Germany)
4 Tamer El Shahat
(Egypt)
5 Juraj Vrabel
(Slovakia)
6 Ilya Goroshko
(Russia)
7 Imad Jasim Mahmoud
8 Ly Duc
(Vietnam)
9 Danny Chau
10 Mohamed Adnan Fatima
11 Michael Innis
12 Giap Tri Dung
13 Philip Kuklinski
14 Alun Davies
15 Leonard Lihanda
- Nay Lin
- Sandel Mindruta
- James Peters
- Sinan Soyler
- Rupesh Swamy
- Ioannis Vasalos
- Zhang Huiming
WelterWeight
1 Taguir Fakhrutdinov
(Azerbaijan)
2 Zaw Thein Naing
(Myanmar)
4 Kim Myung Sub
(Korea)
5 Eduard Derzapf
(Germany)
6 Andrej Mozolani
(Slovakia)
7 Vladimir Kambarov
8 Ibrahim Hamdy Marzouk
9 Durongrit Sukdee
10 Min Zaw Oo
11 William Radol
12 Nicos Kanaris
(Cyprus)
13 Wakhule S Wanyanga
14 Alan Ng
15 Cheng Hai-Yuan
(Taiwan)
16 Nazarudin Seladin
(Singapore)
DQ Milos Pavlu
(Czech Republic) (had been 2nd)
LightWeight
1 Igor Kocis
(Slovakia)
2 Yosri Sayed يسرى السيد
(Egypt)
3 Han Dong Ki
(Korea)
4 Lee Young Sub
(Korea)
5 Werner Zenk
(Germany)
6 Assad Tafair
(Iraq)
7 Nicos Christopi
(Cyprus)
8 Alexander Klier
9 Nelson Benjamin
10 Faez A Swady
11 Yasien El Toukhy
12 Hussein Nderu
13 Juma Dzogolo
14 Hossein Sadeghian
DQ Shameen Adams
(had been 6th))
BantamWeight
1 Jose Carlos Santos
(Brazil)
2 Anwar El Amawy
(Egypt)
3 Na In Chai
(Korea)
4 Anatolu Masimov
(Azerbaijan)
5 Aung Khaing Win
(Myanmar)
6 Lee Lap Chi
(Hong Kong)
7 Mohammad Sagir
8 Fabio Oberti
9 Mohamed Ibrahim El Karim
10 Ahmad Mohammad Hassan
11 Pillay Chris
12 Soe Moe Aung
13 Osmond Mt Shula
14 Henro Lee
FlyWeight
1 Pham Van Mach
(Vietnam)
2 Aung Naing Win
(Myanmar)
3 Aung Tun Tun
(Myanmar)
4 Cho Wang Bung
(Korea)
5 Mohamed El Bialy
(Egypt)
6 Om Do Kyung
(Korea)
7 Win Lwin
8 Prakash Chatge
9 Ng Han Cheng
10 Kongthid
11 John Jantie
12 Emmanuel Ndagwe
Junior - HeavyWeight
1 Denis Sakdvick
2 Bendar Slavoj
3 Valentinov Ivanov
4 Bobby MacKenzie
Junior - MiddleWeight
1 Frantisek Huf
2 Ismail Ugurlu
3 Thomas Bogner
4 Marek Jelinek
5 Ahmed Samih
6 Gorken Gursoy
Junior - LightWeight
1 Alexander Kolyasnikov
2 Michahl Hlinka
3 Dimitry Lobarchev
4 Mohamed Gaber Sayed
5 Gomaa Faty
6 Shervin Zarrini
Masters HeavyWeight
1 Ian Dowe
2 Christian Pickelmann
(Austria)
3 Valery Lutsak
4 Jari Mattila
5 Gerald Stibitzky
6 Andrzej Brzezinski
Masters LightWeight
1 Alexander Laehankine
2 Jorg Denecke
3 Volodymyr Skholyakho
4 Paul Praet
5 Jose Manuel Espadas
6 Jose Antonio Guillen
Masters 50+
1 Keijo Reiman
(Finland)
2 Esmat Sadek
(Egypt)
3 Ivan Horacek
4 Nol Wallerman
5 Rudolf Hess
6 Manuel Valbuena