Protein ve Creatin hakkinda ki sorularim

Bu forum spora yeni başlayanlar yada başlama arzusunda olanlar için açılmıştır. Aklınıza takılan tüm soruları sorun. Tabii soru sormadan önce sitedeki yazıları ve daha önce sorulmuş soruları ve cevapları okuyunuz!

Moderatör: murat tahan

BornLoser
Yeni Üye
Yeni Üye

Protein ve Creatin hakkinda ki sorularim

Mesajgönderen BornLoser » Ocak 30th 2010, 19:44

Benim problemim Creatin ve Protein kullanmali miyim ?

Yeni başladım. Daha önce kısa süreli olarak bu sporla ilgilendim ama bazı nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldım. Ama hayatımda spor aktiviteleri her zaman olmuştur, özellikle yüzmeyi cok seviyorum. O yüzden vucudumda yag kütlesi cok az. 181 boyum 74 kilom var.

Asıl sorun tam olarak şu. Tam olarak iyi beslenemedigim için protein takviyesi yapacagım. Ama creatin takviyesi şimdi yapmali miyim yoksa bir süre bekleyip kaslar olgunlaştiktan sonra mı başlamaliyim ? Bu konuda çelişkide kaldım. Görüşlerinizle beni bilgilendirirseniz memnun kalirim. Şimdiden teşşekür ederim.

Muhteris
VIP
VIP

Mesajgönderen Muhteris » Ocak 30th 2010, 20:51

düzenli bir beslenmen yok ise supplement boşa harcanan para demektir... önce beslenmeni düzene sok sonra suplement kullan

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Ocak 30th 2010, 20:59

Aminoasitle Protein tozu arasındaki fark ne?

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Ocak 30th 2010, 21:00

ve Cretain tam olarak ne işe yarıyor.

İçlerinde ilk almam gereken Protein tozu sanırım

Kullanıcı avatarı
yusuf yılmaz
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen yusuf yılmaz » Ocak 30th 2010, 21:48

hiçbirşey alma gerek yok

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 30th 2010, 23:56

magicarzouz yazdı:Aminoasitle Protein tozu arasındaki fark ne?
Protein tozu alinca veya proteinli gidalar (etler-sut urunleri-yumurta) yiyince mide ve bagirsakta amino asitlere ayristirilip kana karisiyorlar. Amino asit tabletleri ise onceden hazmedilmis halde oldugu icin biraz daha hizli kana karisiyor. Ama ikiside sonucta ayni sey. Amino asit tabletleri gram basina cok daha pahali oldugu icin alinmasi tamamen israf. En iyis herkesin dedigi gibi yeterince proteini dogal olarak beslenip alman. Illaki supplement dersen de antrenmandan sonra kullanmak uzere whey proteini alabilirsin. Baska hic bir sey gerekmez. Mumkun oldugunca hem egzersiz hem de beslenme konusunda bol bol oku ve kendini egit. Bu bilgiler supplementlerden cok daha verimli olacak senin icin.

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Ocak 31st 2010, 02:34

ksiren yazdı:
magicarzouz yazdı:Aminoasitle Protein tozu arasındaki fark ne?
Protein tozu alinca veya proteinli gidalar (etler-sut urunleri-yumurta) yiyince mide ve bagirsakta amino asitlere ayristirilip kana karisiyorlar. Amino asit tabletleri ise onceden hazmedilmis halde oldugu icin biraz daha hizli kana karisiyor. Ama ikiside sonucta ayni sey. Amino asit tabletleri gram basina cok daha pahali oldugu icin alinmasi tamamen israf. En iyis herkesin dedigi gibi yeterince proteini dogal olarak beslenip alman. Illaki supplement dersen de antrenmandan sonra kullanmak uzere whey proteini alabilirsin. Baska hic bir sey gerekmez. Mumkun oldugunca hem egzersiz hem de beslenme konusunda bol bol oku ve kendini egit. Bu bilgiler supplementlerden cok daha verimli olacak senin icin.

teşekkürler, protein yazısında bir sporcunun kilosunun 2 katı protein alması gerekiyor.Ben 80 kiloyum diyelim ortalama 160 gram eder.Benim aldığım protein 60-70 civarında seyrediyor.Bazı günler 100 oluyordur ama daha fazla hiç olmadı.

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Ocak 31st 2010, 13:11

tavuk ve hindi göğüsü protein bakımından zengindir 100 gr. yaklaşık 30 gr. protein bulunur. Büyük yumurta beyazında yaklaşık 3.5 gr protein bulunur

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 31st 2010, 14:55

protein yazısında bir sporcunun kilosunun 2 katı protein alması gerekiyor.Ben 80 kiloyum diyelim ortalama 160 gram eder.Benim aldığım protein 60-70 civarında seyrediyor.Bazı günler 100 oluyordur ama daha fazla hiç olmadı.
Bu konuda cok degisik fikirler var. Vucut Agirligi(VA) x 2gr alinmasi bence gereksiz. Ama VA x 1gr´in altina da dusmemek lazim.
Ikinci mesele de bu formullerdeki VA yagsiz olarak hesaplanmali. Maksat yag dokularini beslemek degil. Eger % 20 yag varsa, 80kg´nin 64kg´si saf doku gerisi yag. Bu hesabi 64kg uzerinden yapmalisin; VA x 2gr alacaksan demekki 128gr almalisin.

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Ocak 31st 2010, 15:00

Protein tozunun kullanımı nasıl olmalı?Haftada hergün mü?İdman yapmadığım günlerde kullanmak gerekiyor mu?

“Vücut Geliştirme Yeni Başlayanlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir