saunanun vücut geliştirmeye etkisi

Vücut geliştirmenin önemli bir yüzdesi beslenme ile ilgilidir. Yemek çeşitleri, programları, alışkanlıkları. Diyet stratejisi vs

Moderatör: murat tahan

laneth99
Yeni Üye
Yeni Üye

saunanun vücut geliştirmeye etkisi

Mesajgönderen laneth99 » Haziran 5th 2010, 12:07

şu and bulk dönemindeyim ancak her antrenman sonrası saunaya giriyorum. aldığım bilgilere göre de saunanun 10 dakikada yaklaşık 600 kalori yaktığı. saunanın hacim kazanmama olumsuz bir etkisi olur mu?

Kullanıcı avatarı
Kerem Kalkan
VIP
VIP

Mesajgönderen Kerem Kalkan » Haziran 5th 2010, 12:11

olur bence fazla girme bulk döneminde hele bu sıcakta hiç gerek yok

carismatic
VIP
VIP

Mesajgönderen carismatic » Haziran 5th 2010, 14:42

10 dakikada değil 30 dk ortalama 600 kalori yakılıyor 10 dakika kalıyorsan o kadar fazlada etkilemez diye düşünüyorum

köylümahzun
VIP
VIP

Mesajgönderen köylümahzun » Haziran 5th 2010, 14:46

Bu sıcakta!

:=/

carismatic
VIP
VIP

Mesajgönderen carismatic » Haziran 5th 2010, 15:03

ben yetersiz kütleden dolayı gelişmediği kanaatindeyim

carismatic
VIP
VIP

Mesajgönderen carismatic » Haziran 5th 2010, 15:03

ben yetersiz hacimden dolayı gelişmediği kanaatindeyim

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 5th 2010, 16:20

Saunada oturarak gayet guzel su kaybedilebilir. Su kaybedince de vucut agirligi azalacaktir. Ama bence hic kalori harcanmiyor. Yag kaybi da soz konusu olmamali.

Normalde soguk ortamda daha cok kalori yakiliyor. Vucut kendisini isitmak icin soguk ortamlarda daha cok yakit (seker ve yag) okside ediyor. Sicak hava veya sauna gibi asiri sicak ortamlarda vucudun isi uretimi duruyor. Kendini sogutmak icin terlemeyi arttiriyor. Sonuc su kaybi.

Saunanin kalori harcamasini arttirmasi mantiksiz.

Kullanıcı avatarı
Murat Vatandaş
VIP
VIP

Mesajgönderen Murat Vatandaş » Haziran 5th 2010, 19:22

Ksiren'e katılıyorum. Su kaybetmeyi yağ kaybetme olarak algılamamak lazım. Vücudun saunada kalori yakması için kimyasal reaksiyona girmesi lazım. O da cehennem gibi bir yerde değilseniz mümkün görünmüyor.
Bu arada hayatta saunaya, sıcak suya girmem. Testisleri düşünmek lazım. Ortam ısısı 35 dereceyi geçtiği an tehlike başlar.

Kullanıcı avatarı
Shotokan
VIP
VIP

Mesajgönderen Shotokan » Haziran 5th 2010, 20:32

Saunanın profesyonel sporcular için önemini muhakkak araştırmak lazım.

Hatta yanlış hatırlamıyorsam Edip Toçsoy un açtığı bir başlık vardı soru cevap şeklinde ordada Ronnie ve jay dı sanırım sauna seanslarını çok sevdiklerinden bahsetmişti.

Aktif çalışma ile yapılan terleme ile pasif yani oturarak yapılan terleme arasında fark olur.Birisi vücudu yorarken diğeri vücudu dinlendirir.Kan basıncını artırarak kardiovasküler sistemi çalıştırır bu sayede kaslardaki yorgunluk kısa sürede atılır.Eklem ve kaslardaki ağrıları azaltır...

Biliyorsunuz sıkı bir antrenman sonrası mesela squat yaptığınızda bacaklar kaskatı olur.Duşa girip sıcak su ile duş aldıuğımızda ağrılardan kurtulur ferahlarız.Saunada böyledir Tüm vücudu dinlendirir.
90 derece sıcaklığındaki bir saunada geçen 15 dakikanın nabız atışı olarak 3 km lik koşuya eşit olduğu saptanmış bir gerçektir,çünkü nabız saunada iken dinlenik halinden %50-60 daha fazladır.

Kısacası sauna çok faydalıdır. Kilo verme olayıda kişiye göre değişen bir bakış açısıdır. Aşırı tuzlu vs.besinler tüketenler vücutta çok su toplar,bu sayede saunada terleyince nerde ise gözle görüşür bir incelik farkederler aşırı sıcaktan dolayı artan nabız atış sayısının belli bir kalori yakımı gerçekleştirdiğide düşünülebilir ancak,Dediğim gibi normal halin %50 60 daha fazlası atan bir nabızın öyle kilolarca yağ yakacak bir kalori harcaması yoktur.En fazla yukarıdada söylediğim gibi vücuttaki fazla suyu atmaya olan faydasından dolayı baskülde fark gösterir.

Kullanıcı avatarı
Kerem Kalkan
VIP
VIP

Mesajgönderen Kerem Kalkan » Haziran 5th 2010, 23:25

keyif verir rahatlatır bir katkısı olacagını zanneetmiyorum su içtikçe daha fazla terliyosanız swu kaybediyosunuzdur =)

“Beslenme & Diyet” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir