KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE GÖZ TEDAVİSİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

DenizTendik
Üye
Üye
Mesajlar: 26
Kayıt: Şubat 4th 2016, 04:18

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE GÖZ TEDAVİSİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Mesajgönderen DenizTendik » Mayıs 4th 2020, 04:51

Corona virüsü hayatımızın her alanını olumsuz etkiledi. Bu salgın kronik tedavileri olan göz hastalarının kontrollerini aksatmaması-nı zorunlu kılıyor. Kronik göz hastalarının tedavilerini devam etme-leri gerektiğini belirten op. Dr. Muharrem karakaya, salgın sırasın-da lens ve gözlük kullanımına da dikkat edilmesi gerektiğini belirt-ti.

Op. Dr. Muharrem Karakaya, Covid-19 günlerinde göz muayenesi hakkında önemli bilgiler paylaştı. Bu süreçte göz tedavilerinin kesinlikle aksatılmaması gerektiğini belirten Karakaya, hastaların tedavi olacakları hastaneyi de dikkatli seçme-si gerektiğinin altını çizdi. Karakaya, vatandaşların tedavi olacakları hastanelerde giriş-ler ve çıkışların farklı kapılardan yapıldığına ve Covid 19 şikâyeti ile başvuran hastala-rın özel bir bölümünde değerlendiriliyor olduğuna dikkat etmeleri gerektiğini vurgu-ladı.

Karakaya, 1992 yılında kurulan Türkiye’nin ilk özel hastanelerinden olan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesinin, corona ile mücadelede öncü sağlık kuruluş-ları arasında yer aldığını; bu mücadelede sağlık tedbirlerinin Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilanından hemen sonra hızlıca alınmaya başlandığını aktardı.

“KRONİK GÖZ HASTALIĞI OLANLAR MUTLAKA KONTROLE GİTMELİ”

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Bölümünden Op. Dr. Muharrem Karakaya, “Rutin kontrol gerektiren ve kronik göz hastalıkları ola-rak ifade ettiğimiz Glokom, Sarı Nokta Hastalığı, Retina Yırtılması ve Diyabetik Retinopati -Şeker hastalığına bağlı göz kanamaları olan hastalarımız düzenli kontrollerini hastanemizde güvenli ve hijyenik bir ortamda gönül rahatlığı ile yaptıra-bilirler” dedi.

Karakaya, Gaziosmanpaşa Hastanesinde polikliniklerde yoğunluklara sebebiyet ver-memek için randevuları özel bir birim tarafından ayarlandığını belirterek şunları kay-detti: “Göz polikliniğine gelen hastalarımızın kayıtları alındıktan sonra diğer hastalarla temas etmeden, muayene öncesindeki ön ölçümleri yapılıp, doktor muayene odasına alınır. Göz bölümü içinde farklı odalarda yer alan Topografi, Tomografi (OCT), Göz Anjiyosu gibi üst düzey cihazlarla tanımızı güçlendirip tedavimizi kısa süre içinde tamamlayabiliyoruz.”

Op. Dr. Muharrem Karakaya, hastanelerinde 10 ayrı göz polikliniğinde profesör, doçent ve doktor öğretim üyelerinden oluşan akademik bir kadroyla hizmet ver-diklerini aktardı. Göz polikliniklerine gelen hastaların kayıtları alındıktan sonra, diğer hastalarla temas etmeden, muayene öncesindeki en yüksek hijyenik kurallara göre ön ölçümleri yapılıp, doktor muayene odasına alındığını belirtti.

5 DAKİKADA GÖZLÜKTEN KURTUL, KORONA RİSKİNİ AZALT.

Karakaya “Göz bölümü içinde farklı odalarda yer alan Topografi, Tomografi (OCT), Göz Anjiyosu gibi üst düzey cihazlarla tanımızı güçlendirip tedavimizi kısa süre içinde yapabilmekteyiz. Düzenli kontrolleri için mutlaka hastanemize gelmelerini öneriyo-rum. Güvenli ve hijyenik koşullarda kontrollerini yaptırabilirler. Aynı şekilde özellikle genç hastalarımıza uyguladığımız NO TOUCH, İLASİK gibi gözlükten kurtulma-laser operasyonlarını sadece göz merkezimize ait olan tamamen steril ve düzenli hij-yen ortamı sağlanan bir ameliyathanede bu operasyonları 5-10 dakika içinde ya-pabilmekteyiz. Bu sayede gözlüklerden veya kontak lenslerden kurtulan hastala-rın gözleri ile olan teması azalacağından, bulaşıcı hastalık riskini de en aza indirgeyebi-leceklerini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak:
https://www.instagram.com/gopgoz/
Op. Dr. Muharrem Karakaya
Gaziosmanpaşa Hastanesi.

http://www.irisgozgrup.com/

Anahtar Kelimeler: no touch, ilasik, laser operasyonları, göz hastalıkları, glokom, sarı nokta hastalığı, retina yırtılması, diyabetik retinopati, göz kanamaları

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir