Ana sayfa Vücut Geliştirme Yarışmalar Mr. Olympia 2014 Mr. Olympia Ön İnceleme

2014 Mr. Olympia Ön İnceleme

4065
0
PAYLAŞ

Mr. Olympia 2014 , Dünyanın En iyi vücut geliştirme sporcusunun seçileceği yarışmaya sayılı günler kala heyecan doruğa taşınmaya başladı. 2013 yılında yapılan Mr. Olympia yarışması bu güne kadar yapılan tüm Mr. Olympia yarışmaları içersinde şüphesiz ve tartışmasız en kaliteli vücutcuların adeta kanlarının son damlasına kadar çarpıştığı bir Olympia olarak yerini aldı.

2013 Mr. Olympia yarışmasını ard arda ve üçüncü kez Phil Heath kazanmayı başardı. 2012 yılında adeta burun farkıyla geçtiği Kai Greene’i 2013 yılında bir yıl öncesine nazaran daha rahat geçti ancak yarışma Mr. Olympia ünvanı hariç tüm sıralamalar kıran kırana belirlendi, hakemler çok zorlandılar buda 2013 Mr. Olympia yarışmasını gelmiş geçmiş en iyi yarışması yaptı. Hiç unutamıycağım an Jay Cutler ın 6 ıncı olmasına sevinmesiydi, burdanda yarışmanın ne kadar kıran kırana geçtiğini anlayabilirsiniz.

2013 Mr. Olympia Vücut Geliştirme Yarışması ilk altı

1 Phil Heath
2 Kai Greene
3 Dennis Wolf
4 Shawn Rhoden
5 Dexter Jackson
6 Jay Cutler

Evet kısaca bir yıl önceki yarışmaya göz gezdirdikten sonra bu yıl 50’cisi düzenlenecek olan Mr. Olympia yarışmasında ne olur sorusuna cevap arıycam?

Dünyanın en iyi vücutcuları Las Vegas şehrine hayallerini gerçekleştirmek ve Dünyanın en iyi vücutcusu ünvanına sahip olmak için podyuma çıkıcaklar peki sıralamalar nasıl olur?

Hiç şüphesiz Phil Heath 4 kez ünvanı almak için o gece elinden gelenin en iyisini yapıcak Phil Heath’in ünvanını kaybetmesi yani o gece Las Vegas da başka bir vücutcuya yenilmesi bana göre çok zor bir ihtimal ama bu sporun adı vücut geliştirme o gece podyumdaki en ufak hatayı kollıycak bir çok iyi vücutcu o anı bekliycek. Herkes büyüklük kas hacmiyle beraber iyi bir defnisyonu o gece podyuma taşımak için her kozlarını oynıycaklar ve bu sporun en zor tarafıda budur, en büyük kas hacmini en iyi defnisyonla finalde podyuma taşımak. Phil Heath bunda gerçekten zorlanmıyor genetiğinden gelen büyük şansı rakiplerinin 10 adım önüne geçmesini sağlıyor. Phil Heath Podyumda adeta 3d bir görüntüye bürünüyor. Bana göre iki isim onun hatasını yakalayıp onu geçebilir Kai Greene ve Dennis Wolf bazıları bu iki isme Mam douh Elssbiay katsada ben onun yeteri kadar tecrübe kazandığına inanmıyorum. 4 kez Mr. Olypia olmaya kitlenmiş halde hazırlandı ben birincilik için başkasına şans vermiyorum. Phil Heath’in en iyi pozları sırttan çift biceps yandan göğüs ve most muscular (en kaslı pozu) pozları Phil bu üç harekette herkesten çok farklı müthiş .

İkinciliği bence gene Kai Greene alır. Kai Greene tam bir savaşcı Phil Heath’in genetikten gelen şansını Kai çok fazla çalışarak yenebileceğine inanıyor. Geride bıraktığı Mr. Olympia yarışmalarında çok fazla denedi kimi yarışmaya büyük hacimle geldi kimi Olympia podyumuna hacimi ikinci plana atıp defnisyona önem vererek çıktı ancak her ikiside işe yaramadı. Geriye tek bir şansı kalıyor tabiki son şansı en zor olanı hem en büyük hacmini hemde en mükemmel defnisyonunu aynı anda podyuma taşımak ? Bunu becerebilirse o gece Las Vegas da tarihi tekrar yazabilir buna hiç şüphe yok ancak Kai Greene Profesyonel kariyerinde bunu bu güne kadar hiç başaramadı. Kas hacmini aşşağıya çekip tekrar defnisyon yaparsa bence bu sefer ikincide olamaz. Ancak şunu unutmayalım Dünyada en hırslı en istekli ve en azimli vücutcu şuanda Kai Greene her an her patlamayı podyuma taşıyabilir.

Arnold Classic yarışmasını kazanarak Dünyanın en önemli ikinci profesyonel yarışmasının ünvanının sahibi olarak Las Vegas’a gelicek Dennis Wolf. Uzun boyuna müthiş kas koyan başka bir vücutcu şuanda dünyada tek Dennis Wolf. Yıllar sonra Dennis podyuma en iyi nasıl çıkıcağınıda çözmüş durumda. Dev bir kas kütlesiyle yarışma diyetine giren Dennis artık eskisi gibi çok fazla kas kaybetmiyor ve podyuma çok büyük ve iyi bir defnisyonla çıkıyor buda ona Olympia podyumunda ilk üç içinde yer buldurucak bana göre üçüncü olur ancak Kai Greene in en ufak hatasında ikincilik kürsüsü Dennis Wolf’a geçer. Phil Heath geçebilmesi içinse adeta jilet gibi bir defnisyon derinliğine sahip olması gerek çünkü Phil Heath komple hatasız bir podyum vücutcusu onu geçmek için Dennis Wolf ondan daha keskin bir defnisyonla podyuma çıkmalı.

Mamdouh Elssbiay (Big Ramy) bana göre o gece o podyumda Las Vegas da Phil Heath’in özelliklerini taşıyan tek bir vücutçu var oda Big Ramy, aynen Phil gibi Ramy de komple bir vücutcu hacim, defnisyon, genetikten gelen yeterlilik ve simetri herşey ondada var tek eksiği tecrübe. Bu nedenle daha yolun başında ve zamana ihtiyacı var kimilerine göre bu tecrübesizliğini Dennis James sayesinde yendiği düşünülüyor ancak bana göre bu yıllarla kazanılan bir olgu ve Ramy’nin daha zamana ihtiyacı var, kurtlar sofrasında. Genede unutmayalımki Phil Heath Mr. Olympia Ünvanından ayırıcak en yakın isim bence Mamdouh Elsbiay. Sadece 28 yaşında olan vücutcu 4 üncü olur.

Mr . Olympia podyumunda bir isim varki oraya çok yakışan estetik olarak herkesden önde olan, Shawn Rhoden onunda şansızlığı hacim yapma konusundaki yetersizliği, defnisyonda hiçbir sıkıntı çekmeyen vücutcu estetik genlere sahip genetiğiyle 5 olur. Eğerki Mr. Olympia ünvanı estetik simetri ön plana çıkarılarak verilseydi Shawn Rhoden kimseye o gece podyumda ünvanı yedirmezdi ancak ne Mr. Olympia oyununun adı en büyük kas hacmine en iyi defnisyon ve simetri. Rhoden 6 olur.

Dexter Jackson, bu adamı ben ne kadar sevmesemde vücut geliştirme sporunun şimdiden tarihe geçmiş vücutcularından. Estetik hacim defnisyon hepsi bu adamda mevcut, 365 gün adeta hazır. Ancak son yarışmalarda yeni yetenekler artık dexter ın 44 yaşındaki yaşlı vücudunu rahatlıkla geçmeye başladı dexter jackson 7 koyuyorum.

Bahsetmek istediğim 3 vücutcu daha var birisi Steve Kuclo, büyük ve geniş bir vücuda sahip fakat oda tam olarak podyuma kas kütlesini minumum kayıpla keskin bir defnisyonla buluşturmayı çözememiş durumda ne zamanki bu en önemli sorunun üstesinden gelir o zaman Steve Kuclo çok iyi derecelerle buluşacaktır.

Branch Warren bitmez tükenmez bir hırsa sahip vücutcu ancak oda estetik yani vücudunun tümünün verdiği mükemmel simetriye sahip değil. Simetri yoksulu Branch Warren herkesden fazla çalışarak bu eksiğini kapatmaya çalışıyor. Bu kadar çok kaliteli vücutcunun podyum aldığı Olympia da en iyi derecesi ilk 10 girmek olacaktır.

Son Olarak sizlerle paylaşmak istediğim vücutcu Juan Morel çaylak vücutcu gerçekten dehşet bir kondüsyonla podyuma çıkıyor. Bacaklarına daha çok kas eklemesi lazım ve bu yıl çok fazla yarışma yaptı Mr. Olympia podyumuna çıkmış olmak onun için yeterli olacaktır. Juan Morel ismini ilerki yıllarda çok duyucaz.

Yazan: Edip Tocsoy – Vucutcu.coM

asdasd