7 Bench Press Hatası

  2007
  0
  PAYLAŞ

  “Bench te kaç basıyosun?” gym lerde en sık sorulan sorudur. Bu soruyla bir bakıma “maço adam” yada “küçük adam” olup olmadığınıza karar verilir. Kim bench de 405 pound basmak istemezki

  ? Şahsen ben isterdim. İnsanların kafasını karıştıran şey bunu nasıl artıracakları. Birçok kişiyle internetten bu konuyu konuştum. Bazılarının iyi fikirleri var ama bazılarının yok.

  Bir kısmınız şu yedi günahtan bir yada daha fazlasından suçlusunuz. Ben hepsini size teker teker açıklıyacağım.

  1) HER HAFTA YADA İKİ HAFTADA BİR MAXİMUM ÇALIŞMAK
  Çoğu kişi çok fazla max çalışmanın* benchde ağırlık artışı sağlayacağını düşünür…YANLIŞ!! Bu sadece kaslara zarar verir ve tam tersine ağırlığı düşürmek zorunda kalırsınız. Hatta bazılarıda çok max çalıştıkları için sakatlanırlar. Tabi buda olmaması gereken birşey. Sadece tek defa max yapın. Daha fazla yaparsanız ağırlık artıramazsınız.

  2)SÜREKLİ GÖĞÜS ÇALIŞMAK
  (HAFTADA İKİ YADA DAHA FAZLA)
  Haftada üç defa göğüs çalışmak sizi daha iyi hale getirmez. Bu çalışmayı karşılayacak dinlenmeyi yapamazsınız. Bench yaparken çalışan diğer kaslarıda iyi çalışmalısınız. Aksi takdirde buda benchde ağırlık düşüşü yaratır.

  3)ARKADAŞLARLA BENCH YARIŞINA GİRMEK
  Ben bu konuda tam bir günahkarım… Gymlerde sık görülür. Biri diğerlerinden daha fazla bastığını söyler ve yarış başlar. Buda başka olmaması gereken bir durum. Bunu yapmak ve egonuza zarar vermek zorunda değilsiniz. Biriyle yarışacaksanız o da bench olsun. Bu mükemmel bir motivasyon sağlar. Arkadaşlarınıza birşey ispat etmeye çalışmayın, 18 yaşında 405 basamadığınızı onlara gösterirseniz elinize bişey geçmez. 405′ i pompalamaya başladığınız zaman onlara gösterin!!

  4)DİREK GÖĞÜSE DOĞRU BENCH YAPMAK
  Sıradaki günah rotator cuff sakatlanmasına neden olur*.(düz bench yaparken) Direk olarak üstgöğüse bench yaptığınızda omuz ve rotator cuff a baskı yaparsınız. Ağırlığı artırdıkçada sakatlanma riskinide artırırsınız. Alt göğüs kısmında bench yapmanız gerekir(düz benchde alt göğüse doğru). Bu şekilde daha sağlam antreman yaparsınız.

  5)YANLIŞ ISINMAK
  Bu günahı en iyi olanımız bile işler. Mesela, ısınmak için hafif kiloyla gereğinden fazla tekrar yapanlar varki erken bitkin düşer ve tam potansiyellerini ortaya koyamazlar. Bu bir çeşit engellenmeye neden olur ve vücutçunun moralini bozar. Buda benchde ağırlık düşüşünün bir başka nedenidir.

  Benchde sürekli hareket etmekte başka bir günahtır. Sakatlanmaya yol açabilir. Ek olarak bu sizin “yılan” hareketi yapmanıza neden olur. Buda başka bir hatadır.

  6)BARI CLOSE- GRİP POZİSYONUNDA TUTMAK
  Bu günah benim için oldukça yeni. Çoğu kişi bunu yeni başlayanlara gösterir. Bu çalışma iyi bir triceps çalışması olabilir, ama iyi bir göğüs çalışması değildir.

  7)BENCHDE “YILAN GİBİ KIVRINMAK”
  Bu son günaha ben “yılan gibi kıvrınmak” diyorum. Bu olması gerekenden daha fazla ağırlık kullanmak ve olması gerekenden daha fazla egoya sahip olmaktan kaynaklanır..”Kıvrınmak” hareketi yapmayı zorlaştırırve sakatlanmaya da nedne olabilir. Bunu istemezsiniz. Fazladan ağırlığı ve egoyu bir kenera bırakın ve mükemmel forma ulaşma yoluna geri dönün.

  SONUÇ

  Bu günahlardan birini işlerseniz gelişmeniz durdurur ve mükemmel göğüse sahip olma şansınız engellersiniz. Eğer bu hatlaardan yaptıklarınız varsa egoyu bir kenra bırakın ve yeni bir başlangıç yapın.

  asdasd