Açlık Hissine Son!

  1344
  0
  PAYLAŞ

  Öncelikle açlık hissinin, sadece mideden gelen bir sinyal olmadığını algılamamız önemlidir. Beynimizi yöneterek bir algı yaratabilirsek, henüz yemek yediğimizi hatırlayabiliriz. Böylece mantıklı hamlelerle beynimizin bizi kandırmasını önleyebiliriz. Birçok psikolog açlık hissi çözümü için öneriler geliştirmek adına deneyler yapmış, algının önemi gibi bazı yöntemlerin üzerinde özellikle durmuşlardır. Yemekteyken etrafımızda dikkat dağıtan birçok etken vardır. Televizyon, telefon, tablet veya arkadaş sohbetlerindeki muhabbetin keyfi; ne kadar yediğimizi, ne yediğimizi unutturur bize. Birkaç saat sonra kendimizi tekrar aç hissetmeye başlarız. Oysaki ilgimizi yemeğimize verebilirsek, yediğimiz öğünün yeterliliğini algılayabiliriz. Lifli besinler yerine karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketmeliyiz. Karbonhidrat bizi sürekli olarak acıktırır, tekrar yeme isteği uyandırır. Ayrıca karbonhidrat insülin sistemini tetikler, buda bize yağ kazandırıp kas kaybettirir.

  Açlık hissinden nasıl kurtulunuz?

  Lif ağırlıklı besinler tüketmek, vitamin ve mineral almak, düzenli uyku, yeterli sıvı tüketimi gibi basit çözümlerle acıkmamak mümkün. Dengeli, sağlıklı beslenerek tok kalmak en doğru seçenek olacaktır. Öğünlerimizi sık ama az porsiyonlar şeklinde yemek de yine sağlıklı bir sistemdir.

  Tok tutan yiyecekler

  Açlık hissinden nasıl kurtulunur diye merak ediyorsanız; sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenerek cevabını verebilirim. Hiç bir ilaç yada bitki sizi tok tutmaz. Bu yöntemlere itibar etmeyiniz. Mutlaka kahvaltı yapmalısınız. Marketlerden dondurulmuş gıdalar, konserveler gibi sağlıksız ve çok kalorili besinler almayın. Bu besinler tok tutmaz aksine kilo artışı sağlar ve sağlığınızı tehdit eder. Sağlıklı ve tok tutan yiyecekler tercih etmelisiniz. Örneğin; kahvaltı öğünümüzde yumurta yiyebiliriz, uzun süre acıktırmaz. Hepimiz çikolata, tatlı gibi şeker oranı yüksek ürünlere bayılıyoruz ama bunlar yerine muz, kuru kayısı, kuru üzüm, elma, çilek gibi posa içeriği yoğun gıdalar tercih etmeliyiz. Bunlar vücudumuzun şeker ihtiyacını karşılamakla birlikte bizi mutlu eder, sağlıklı besleyerek tok tutar. Mercimek, nohut gibi baklagiller protein, lif, B vitamini ve demir açısından zengindir. Yulaf ezmesi, su, balık ve deniz ürünleriyle vücudumuzu sağlıklı besleyerek uzun süren tokluk hissi kazanabiliriz.

  asdasd