Ana sayfa Antrenman Makaleleri Ağırlık Arttırma Teknikleri

Ağırlık Arttırma Teknikleri

2170
0
PAYLAŞ

Ağırlığı bilinçsizce arttırmak birçok sporcunun hataya düştüğü bir konudur. Bu konudan bahsetmeden önce kasların çok yavaş geliştiği gerçeğini hazmetmemiz gerekiyor. Yani ağırlık arttırmak için doğru zamanın ve doğru yöntemin seçilmesi çok büyük önem oynuyor.

Düzen ve Disiplin Çok Önemli

Kişiler belirli bir seviyeye geldikten sonra genellikle ağırlıklarını arttıramadıklarından şikâyetçi olurlar. Belirli bir seviyeye kadar kısmen hızlı gelişen kaslar bir süre sonra ilk haline nazaran yavaş gelişmeye başlar. Bu raddeden sonra ise sporculara ilk önerimiz antrenmanlarına düzgün ve disiplinli bir şekilde devam etmeleri. Unutmamak lazım, sabır her şeyin ilacıdır.

Zorlama Setler Ağırlık Arttırmada Faydalı Olur

Bunu örnekle açıklamak daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Bench press‘te en son 40 kiloyu 5 set kaldırdıysanız, ilk 4 seti 42,5 kiloya son seti de 45 kiloya çıkartın. Zorlama setlerini bilinçsiz yapmak sakatlanmalara yol açacaktır. Ağırlığın altında kalmayın ve kendinizi çok zorlamayın. Zorlama setlerinde yanınızda bir yardımcı olması size kolaylık sağlayacaktır.

Kuvvet İdmanı ve Kütle İdmanı

Ağırlık arttırmak isteyen sporcular 1 ay kadar bir süreyi kuvvet idmanlarına ve ondan sonraki 1 ayı da kütle idmanına ayırabilirler. Kuvvet ve kütle idmanlarının doğru ve disiplinli yapılması ağırlık arttırmaya yardımcı olacaktır.

Beslenme

Aslında disiplin deyince beslenmeyi de katmamız gerekir. Çünkü beslenme sporcular için en önemli faktörlerden birisidir. Ne kadar çalışırsanız çalışın düzenli beslenmiyorsanız ulaşmak istediğiniz hedeflere ulaşamazsınız. Ağırlık arttırmak isteyen sporcuların da beslenmelerine fazlasıyla dikkat etmeleri gerekir.

Ağırlık arttırma hakkında internet üzerinde araştırma yaparsanız yalan yanlış birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri sizler için süzdük ve en doğru şekilde özetle yukarıda belirttik. Bahsedilenlere uyarak siz de çalıştığınız ağırlıkları arttırabilirsiniz.

asdasd