Ana sayfa Antrenman Ağırlık Çalışması Boy Uzamasına Engel Olur Mu?

Ağırlık Çalışması Boy Uzamasına Engel Olur Mu?

2134
0
PAYLAŞ

Gençlerin vücut geliştirme çalışmamasına en çok sebep olan unsur vücut geliştirmenin boy uzamasına engel olduğu düşüncesidir. Özellikle 12 – 17 yaş arasındaki çocukların özellikle spor hocaları tarafından vücut geliştirmeden uzak tutulduğu görülmektedir. Vücut geliştirmenin boy uzamasına engel olduğu yaygın bir inanışı oluşturmaktadır. Ancak vücut geliştirmenin boy uzamasına her hangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Bunun için de boyu uzamayacak korkusuna vücut geliştmekten uzak durulması da yanlıştır.

Ağırlık çalışılmasının boy uzamasına engel olduğu ise şu anlayıştan gelmektedir. Japonya da çok ağır yükler taşıyan çocuklar bulunmaktaydı. Bu çocuklar kas gelişimi yapabilirken boyları uzamamaktaydı. Bunun üzerine de küçük yaşlarda kas çalışmak ya da vücut geliştirmek boy kısalığına neden olur gibi bir olgu ortaya atıldı. Halbuki küçük yaşlarda kas çalışmak, ağırlık taşımak değildi o çocukların boyunun kısa kalmasına sebep olan, çocukların yetersiz ve dengesiz beslenmesiydi. Çünkü vücudun gerekli vitamin ve minerallerin almamış olması çocuğun gelişimini durdurmaktaydı.

Ağırlık çalışmanın boyun uzamasına engel olduğuna ya da ağırlık çalışmanın boyu uzattığına dair her hangi bir delil söz konusu değlidir. Çünkü bu konuyla ilgili her hangi bir araştırma yapılmamıştır. Araştırma yapılmadığından dolayı da bu konuyla ilgili fikir öne sürmek elbette ki mümkün görünmemektedir. Ağırlık çalışmanın boy kısalığına sebep olması ise kesinlikle yanlış olan bir bilgidir. Ağırlık çalışmak boyun kısa kalmasına sebep olmaz. Tam aksine ağırlık çalışan kişiler kendilerine protein takviyesi yaptığından dolayı boylarının uzamasını da artıracaktır. Ağırlık çalışmak bu anlamda boy uzamasına engel olmasından ziyade, boyun uzamasını sağlamaktadır. Ağırlık çalışmak bu sebeplerden ötürü de kesinlikle zararı bir durum değildir.Ağırlık çalışarak son derece iyi sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

asdasd