Ana sayfa Antrenman Ağırlık Çalışmasının Kadınlara Faydası

Ağırlık Çalışmasının Kadınlara Faydası

1804
0
PAYLAŞ

Bayanlar arasında ağırlık çalışmak, kaslı bir vücut yaratacağı düşüncesi ile pek rağbet görmemektedir. Oysa ki ağırlık çalışmasının, özellikle bayanlar üzerinde çok fazla olumlu etkisi bulunmaktadır. Düşünülenin aksine bu çalışmalar, bayanlarda kaslı bir vücut oluşturmamakla birlikte, incelemeye neden olmaktadır. Bu çalışmanın bayanlar üzerinde yaratacağı olumlu etkilerden ise şöyle bahsetmek mümkündür;
Zihinsel kuvveti artırır;
Yapılan ağırlık çalışmaları setler halinde ve hareketlerin tekrarlanması yöntemiyle gerçekleşmektedir. Her set sonunda yapılan hareketler daha ağır gelmekte ve bünyenizi daha çok zorlamaktadır. Bu nedenle hareketleri yapmak için çalışmanın sonlarına doğru, bitirme mücadelesi verirsiniz. Bu da hem zihinsel iradenizi hem de kuvvetinizi arttırmaktadır.
Sırt ağrısını ve kireçlemeyi azaltır;
Ağırlık çalışması, daha güçlü kasların oluşmasını sağlar ve eklemleri kuvvetlendirir. Bu nedenle bu çalışmalar, alt sırt ağrılarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.
Metabolizmayı hızlandırır;
Ağırlık çalışmak aerobik yapmak kadar yağ yakmanıza neden olamayabilir ancak vücudunuz için pek çok olumlu etki yaratmaktadır. Ağırlık çalışıldığı sürece hem çalışma sırasında hem de birkaç saat sonrasında, metabolizma sürekli çalışır duruma gelir. Bu da gün içerisinde sürekli kalori harcamanızı sağlar.
Sakatlık riskini azaltır;
Ağırlık çalışmaları, kaslarınızı güçlendirmekle birlikte kaslarınız arasındaki dengeyi sağlamaktadır. Bu da sakatlanma riskini, önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.
Kalbinizi güçlendirir;
Yapılan araştırmalar ağırlık çalışmasının, kalp için oldukça faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Buna göre orta şiddette bir çalışma bile kan basıncını azaltarak, kalbe faydalı olmaktadır.

asdasd