Ağırlık Kemeri Kullanımı

  2253
  0
  PAYLAŞ

  Karın boşluğu içerisinde bulunan basıncı artırmak için kullanılan kemere ağırlık kemeri denmektedir. Ağırlık kemerinin kullanılmasında ki bir amaç da spor yaparken oluşabilecek sakatları engellemektir. Ancak yapılan araştırmalar ışığında ortaya çıkmıştır ki; ağırlık kemeri kullananların kullanmayanlara göre sakatlanma riski daha fazladır.
  Ağırlık kemerini devamlı olarak kullanan kişiler bulunmaktadır. Ancak ağırlık kemerinin devamlı olarak kullanılması araştırmalar sonucunda yanlış olduğu saptanmıştır. Ağırlık kemerinin yalnızca mecburi olan durumlarda kullanılması gerektiğine dikkat çekilmiştir. Mecburi durumlar ne olabilir? Müsabakalar, olimpiyatlar ağırlık kemerinin takılması için mecburi durumlardır. Çünkü bu durumlarda bir kilo bir kilodur ve ağırlık kemeri size fazladan olan bu bir, iki kiloyu vermektedir.
  Ağırlık kemerinin bunların dışında zararları da bulunmaktadır. Ağırlık kemeri kullanımı karın kaslarının kullanımının unutulmasına ya da öğrenilememesine sebep oluyor. Bu sebepten ötürü de sguat gibi sporların yapımı zorlaşıyor.
  Ağırlık kemeri bele takılır ve belinizde ağırlığı azaltmaktadır. Ağırlık kemerinin yaratmış olduğu bu etkiden dolayı da belde kas oluşumu engellenmektedir.
  Ağırlık kemerinin oluşturduğu diğer bir risk ise fıtıktır. Ağırlık kemeri karın boşluğunda kan basıncını artırmaktadır. Ağırlık kemerinin göstermiş olduğu bu etken yüzünden ise fıtık oluşmaktadır.
  Spora yeni başlayan kişiler he deyince çok fazla ağırlıklar kaldıramaz. Ancak ağırlık kemeri kaldırılabilecek ağırlık miktarını da artırmaktadır. Ağırlık kemerinin bu etkisinden kaynaklı olarak da spora yeni başlayan kişiler vücutlarının tamamını çalıştıramamış olurlar.

  asdasd