Neden Antrenman Öncesi Karbonhidrat

  2037
  0
  PAYLAŞ

  Karbonhidrat kas yapma konusunda adeta bir düşmanmış gibi görülür ve kas yapma süresince karbohdirttan olabildiğince uzak durulur. Ancak karbohdiratı yeterli ve doğru miktarda alındığında zararlı değil aksine yararlı bir besin tipidir. Karbonhidrat bir enerji üreticidir ve kas yapma süreniz boyunca da sizin enerjiye ihtiyacınız olacaktır. Çünkü çeşitli antrenmanlar yaparsınız ve bu antrenmanlar da efor sarf eder ve enerji ihtiyacı duyarsınız. Bunun için de karbohdiratı önemli bir besindir. Ancak tabi ki bu etkenlerin dışında da karbonhidrat almak için sebepler bulunmaktadır. İşte karbonhidrat almak için nedenler;

  1. İnsülin: İnsülin az olduğunda da çok olduğunda da zararlıdır. İnsülinin çok olması mütemadiyen kilo almanıza sebep olacaktır. Kilo almanız ise kaslarınızın görünmemesine, kaslarınızı kaybetmenize ya da yapacağınız kasları yağ ile yapmanıza sebep olacaktır. Bunun için de zayıflık ya da ideal kilo olarak adlandırabileceğimiz kilo tipi kas yapmak için en ideal olanıdır. Bunun için de kas yapılacağı zaman insülinin düşürülmesine dikkat edilmelidir. İnsülin düşüren etkiye ise karbonhidratlar sahiptir. Karbonhidratların insülin düşüren etkisi sayesinde de insülin miktarınız düşecek ve kilo almanız engellenerek, kas yapmanız kolaylaşacaktır.
  2. Daha Az Kas Yıkımı: Proteinin kasa dönüşmesini insülin de engelleyen faktörlerden bir tanesini oluşturuyor. Bunun için insülin miktarı fazla olduğu takdirde buna bir çözüm bulunarak insülin miktarının azaltılmasında fayda bulunmaktadır. İnsülin miktarının azaltılması için de elbette tercih edilebilecek en doğal yol karbonhidratlardır. Karbonhidratlar ile insülin miktarını azaltabilir daha za protein yıkımı ve daha az kas yıkımı ile daha fazla kas yapabilirsiniz.
  3. Kolay Kalori: Protein sizin kas yapmanızı etkileyen besindir. Ancak sizin kas yapmanız için antrenman esnasında aldığınız enerji ise karbonhidrattan kaynaklanmaktadır. Bu sebepten ötürü karbonhidratı tamamen sonlandırmak adeta mümkün olamamaktadır. Karbonhidratın tamamen sonlandırılması gibi bir durum kas yapımını olumlu değil aksine olumsuz etkiler. Antrenman sırasında bu kez yaktığımız kalorilerin kaynağı proteinler olur. Ancak yaktığımız kalorinin kaynağının karbonhidratlar olması çok önemli bir faktörün de oluşmasını sağlamaktadır.
  PAYLAŞ
  Önceki makaleAnabolik Kahvaltı Nedir?
  Sonraki makaleBirleşik Set Nedir?
  asdasd