Antrenman Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

  2422
  0
  PAYLAŞ

  Antrenman yani spor yapmak, kaslarımızın çalışmasına, yağ ve kalori yakmamıza ve enerji harcamamıza neden olmaktadır. Etkili ve verimli bir antrenman için öncesinde ve sonrasında yapılması gerek bir takım şeyler vardır. Bunlara dikkat edilerek spor yapılması, sağlık açısından son derece önemlidir. Bunları sırasıyla inceleyelim;
  Antrenman öncesinde yapılması gerekenler;

  • Spor yapmaya başlamadan önce, kaslarımızın doğru çalışması ve sakatlığa sebebiyet vermemek için mutlaka ısınma hareketlerinin yapılması gerekmektedir. Bu hareketler, mutlaka spor hocalarının eşliğinde ve onun tavsiyesi ile yönlendirilen hareketler olmalıdır.
  • Spor esnasında çok su harcanacağı için, başlamadan önce bir miktar su almak, kasları çalışmasında faydalı olacaktır.
  • Antrenman aç yada tok karnına yapılmamalıdır. Ancak öğün yemeğinizi 2-3 saat önce yemeniz ve antrenmandan yaklaşık 30 dakika önce ara besinler almanız, antrenmanıza fayda sağlayacaktır.

  Antrenman sonrasında yapılması gerekenler;

  • Antrenman sonrasında, kalp atış hızınızın normale dönmesi ve kas ağrıları ve yorgunluğundan kurtulmak için bir süre dinlenmeniz gerekmektedir. Bu dinlenmeyi bir kaç dakikalık hafif tempolu yürüyüş yada kardiyo yaparak sağlayabilirsiniz.
  • Antrenman sırasında kasılan kaslarınızı rahatlatmak amacıyla, sonrasında mutlaka esneme hareketleri yapmalısınız. Çünkü esnemek, antrenman ile oluşan kas ağrılarını ve yorgunluğu engellemenin yanı sıra, bağlarınıza ve dokularınıza giden kan akışını hızlandırarak, rahatlamanızı sağlamaktadır.
  • Yoğun antrenman sonrasında vücut, su kaybedeceği için suya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bol bol su tüketmelisiniz.
  • Etkili bir antrenman için sonrasındaki ilk 90 dakika içerisinde doğru gıdalar ile beslenmeniz çok önemlidir.(Protein ve karbonhidrat ağırlıklı)

  Bu yazımız ilginizi çekebilir : Ağırlık Çalışması Ne Kadar Sürmeli ?

  asdasd