Antrenman Sistemleri

  2539
  0
  PAYLAŞ

   

  Vücut geliştirmede birçok antrenman sistemi bulunmaktadır.Vücut geliştirme yapanlarında bu konuda dikkat etmesi gereken hedefine ve vücut yapısına göre antrenman sistemi seçmesi gerektiğidir.Bir başkasının uyguladığı antrenmanı ezbere bir şekilde aynen uygulamak size pek birşey kazandırmayacaktır.Yazımızda antrenmansistemlerini değerlendireceğiz;

                 Ayırma Sistemi; Ayırma sistemi, birbiriyle bağlantılı iki kas gurubunun çalıştırılması prensibine dayanmaktadır.Örneğin biceps ve triceps bölgesinin aynı gün içerisinde çalıştırılması.

                 Öncelik Ayırma Sistemi; Belirli bir süre çalıştıktan vücudunuzun belirli bir bölgesinin gelişmesinden memnun kalmayabilirsiniz.Bu gibi durumlarda zayıf olduğunu düşündüğünüz bölgenizi genel antrenman sisteminizde öne çekerek enerjinizi büyük bir kısmını bu bölgenizi çalıştırmak için harcayabilirsiniz.Bu sistemde adından da anlaşılacağı gibi öncelik zayıf olan bölgeye verilmektedir.

                  Set Sistemi; Set sisteminde amaç her hareketi 1 set olarak yapmaya dayanmaktadır.Örneğin 6 hareketiniz var ve 6 hareketin her birini  set yaparak toplamda 6 set çalışabilirsiniz.Bu set sisteminde tekrar sayılarını daha fazla arttırabilirsiniz.

                   Bölgesel Ayırma Sistemi; Bölgesel çalışma sistemi fazlasıyla tercih edilen bir sistemdir.Genelde bulk döneminde tercih edilen bu sistemin amacı her bölgeyi ayrı olarak çalıştırmaktır.Örneğin;kol bölgenizi ayrı omuz bölgenizi ayrı çalıştırmak gibi.

                    Piramit Sistemi; Piramit sisteminin amacı her sette ağırlığı arttırmaktır.Bu sistemde ağırlıklar artarken tekrar sayıları düşmektedir.Yada tam tersi olarak yani ters piramit, ağırlıklar yüksekten hafife doğru düşerken tekrar sayıları artmaktadır.

                     Sürekli Artan Ağırlık Sistemi; Sürekli artan ağırlık sisteminde amaç çalışılan ağırlıkları sürekli arttırarak kasların ağırlıklara gösterdiği direncin artmasını sağlamaktır.Çalışılan ağırlıklara göre kaslar direnç göstermekte ve bu ölçüde gelişip kuvvetlenmektedir.

                      Süperset Çalışma Sistemi; Süperset çalışma sistemi aynı bölge için iki hareketin dinlenmeden arka arkaya çalışılması sistemidir.Bir hareket bitince dinlenmeden diğerine geçilir ve o harekette bittikten sonra normal set arasında olduğu gibi dinlenilir.

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd